
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 червня 2021 року справа №380/2031/21
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді Сакалоша В.М.,
секретаря судового засідання Наум`як Х.О.,
за участю представника позивача Городецького М.В.,
представника відповідача Шишкіної Н.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬТЕРГОТЕХ» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною і скасування постанови,-
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬТЕНЕРГОТЕХ» (далі – позивач, ТОВ «АЛЬТЕНЕРГОТЕХ») до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – відповідач, Комісія) в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2574 від 23.12.2020 р. про накладення штрафу на ТОВ «АЛЬТЕНЕРГОТЕХ».
Вимоги обґрунтовані тим, що Постанову НКРЕКП № 2574 позивач вважає такою, що порушує його права, свободи та інтереси в частині призначеної санкції і підлягає скасуванню. Вказує, що оскаржувану постанову було винесено на підставі акту складеного за наслідком перевірки і за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання накладено штраф на позивача у розмірі 85 000 (вісімдесят п`ять тисяч) гривень. Зазначає, що станом на день подання позовної заяви зобов`язання щодо подачі виконано позивачем в повному обсязі, а, отже, порушення, виявлені під час проведення перевірки НКРЕКП, позивачем усунуті повністю. Крім того позивач вказує, що вид санкцій застосовано відповідачем з порушенням законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії, принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які повинні мати в першу чергу стримуючий вплив. Відповідач не надав жодного обґрунтування щодо застосування даного виду санкції та діяв упереджено. На думку позивача, непропорційним є застосування НКРЕКП санкції у вигляді штрафу у розмірі 85 000 грн, а не санкції у вигляді попередження про усунення порушення з огляду на ступінь серйозності вчиненого правопорушення.
Позивач звертає увагу на те, що штраф було сплачено лише з метою уникнення донарахування штрафних санкцій згідно із законодавством, що лише призведе до ще більших збитків та втрат Позивача, але сплата штрафу Позивачем жодним чином не означає погодження останнього із рішенням НКРЕКП про накладення штрафу згідно Постанови № 2574.
Ухвалою від 17.02.2021 суд відкрив загальне позовне провадження в адміністративній справі.
Комісія надала відзив на позов. Вважає, викладені в ньому підстави, такими, що не ґрунтуються на вимогах матеріального права та переконана, що з огляду на вимоги статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для прийняття рішення про його задоволення у суду відсутні. Вказує, що пояснень/обґрунтувань від ТОВ «АЛЬТЕНЕРГОТЕХ» до Акту перевірки № 466, НКРЕКП отримано не було. Також позивач не виявив бажання взяти участь у засіданні Регулятора, та не надав свої заперечення чи зауваження до проекту рішення, про накладення штрафу. Постанова №2574 прийнята Комісією в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством України, та без допущення жодних порушень при прийнятті оскаржуваного рішення. ТОВ «АЛЬТЕНЕРГОТЕХ» не було усунуто порушення до моменту прийняття рішення НКРЕКП . Постанову НКРЕКП№ 2574 прийнято з урахуванням вимог статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», а також з дотриманням принципів пропорційності порушення і покарання, прозорості та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив, при цьому, при прийнятті рішення НКРЕКП про накладення штрафу на ТОВ «АЛЬТЕНЕРГОТЕХ», застосовано нижню граничну межу санкції у вигляді штрафу відповідно до норм чинного законодавства. До того ж, ліцензію Позивача не було зупинено або анульовано.
Додатково зазначає, що форму звітності № ЗА-НКРЕКП було затверджено постановою НКРЕКП від 20.12.2019 № 2897 (набрання чинності 25.12.2019).
Разом з тим, з моменту набрання чинності зазначеною постановою 25.12.2019, ТОВ «АЛЬТЕНЕРГОТЕХ» жодного разу не надавало до НКРЕКП звітність за формою № За- НКРЕКП. Звітність за періоди з грудня 2019 року по листопад 2020 року було надано тільки листом ТОВ «АЛЬТЕНЕРГОТЕХ» від 21.01.2021 № 8 (вх. № 4134/2-21 від 09.02.2021). Зазначено, що кожне питання, яке виноситься на засідання Комісії потребує індивідуально розгляду, і остаточне рішення яке може бути прийнято, залежить від багатьох факторів, зокрема, щодо присутності представників Ліцензіатів, своєчасного усунення порушень, надання заздалегідь пояснень та заперечень до проектів рішень тощо.
Інших заяв чи клопотань по суті спору судом не отримано. З огляду на що ухвалою занесеною до протоколу судового засідання суд перейшов до розгляду справи посуті.
Представник позивача у судовому засіданні заявлені вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечила, просила відмовити у його задоволенні.
Заслухавши доводи сторін, з`ясувавши обставини та дослідивши подані докази, при прийнячтті рішення суд керувався наступним.
Встановлено, що на підставі постанови НКРЕКП від 18.11.2020 № 2133 «Про проведення позапланових невиїзних перевірок дотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, суб`єктами господарювання», посвідчення на проведення позапланової невиїзної перевірки від 20.11.2020 № 569, у період з 23.11.2020 по 24.11.2020 здійснено позапланову невиїзну перевірку ТОВ «АЛЬТЕНЕРГОТЕХ» за результатами якої складено Акт позапланової невиїзної перевірки від 24.11.2020 № 466.
Актом встановлено факти неподання ТОВ «АЛЬТЕНЕРГОТЕХ» форм звітності № За-НКРЕКП-постачання електричної енергії (місячна) «Звіт про діяльність постачальника електричної енергії», затвердженої постановою НКРЕКП від 28.02.2019 № 282 за вересень 2020 року до НКРЕКП на паперових носіях та в електронному вигляді, та до Відділу НКРЕКП у Львівській області на паперових носіях та № 3-НКРЕКП-моніторинг-постачання (місячна) «Звіт про обсяги закупівлі та продажу електричної енергії», затвердженої постановою НКРЕКП від 29.03.2019 № 450 за вересень 2020 року до НКРЕКП на паперових носіях та в електронному вигляді.
Акт перевірки № 466 було оприлюднено на офіційному веб-сайті НКРЕКП 25.11.2020 та листом від 26.11.2020 №12667/14/7-20 було направлено ТОВ «АЛЬТЕНЕРГОТЕХ», що підтверджується матеріалами справи.
На засіданні НКРЕКП, що проводилось у формі відкритого слухання 23.12.2020, було прийнято постанову НКРЕКП № 2574 «Про накладення штрафу на ТОВ «АЛЬТЕНЕРГОТЕХ» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання у розмірі 85 000 гривень.
Листом НКРЕКП від 30.12.2021 було надіслано ТОВ «АЛЬТЕНЕРГОТЕХ» копію постанови НКРЕКП від 23.12.2020 № 2574.
Вважаючи НКРЕКП № 2574 «Про накладення штрафу на ТОВ «АЛЬТЕНЕРГОТЕХ» неправомірною, а застосовану санкцію – штраф, необґрунтованою, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи справу суд виходить з такого.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Комісія діє на підставі Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон про НКРЕКП), відповідно до статті 1 якого, НКРЕКП є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті З Закону про НКРЕКП, Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.
Основними завданнями Регулятора є забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг.
При цьому, згідно зі статтею 19 Закону про НКРЕКП, Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
Позапланова невиїзна перевірка проводиться виключно у приміщенні Регулятора або його територіального органу.
Підставою для проведення позапланової невиїзної перевірки суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, є, зокрема, неподання, несвоєчасне подання, подання недостовірних даних у звітності або необхідність перевірки достовірності таких даних в установлений Регулятором строк або в інших документах.
Позапланова невиїзна перевірка суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, може проводитися без попередження заздалегідь.
Згода суб`єкта, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, його повідомлення про проведення позапланової невиїзної перевірки, його присутність під час проведення такої перевірки є необов`язковими.
Про результати позапланової невиїзної перевірки (про факти виявлення порушень законодавства та їх перелік або про відсутність порушень) суб`єкт господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, повідомляється рекомендованим листом протягом п`яти робочих днів після підписання акта про результати позапланової невиїзної перевірки.
Згідно п. 1. ч. 2 ст. 57 Закону України «Про ринок електричної енергії» електропостачальники зобов`язані дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та згідно з п. 19 ч. 2. ст. 57 Закону України «Про ринок електричної енергії» - надавати Регулятору інформацію, необхідну для здійснення ним функцій і повноважень, встановлених законодавством.
Згідно п. 2.2. та 2.3. гл. 2 Інструкції щодо заповнення форми звітності № За- НКРЕКП-постачання електричної енергії (місячна) «Звіт про діяльність постачальника електричної енергії» форма звітності № За-НКРЕКП-постачання електричної енергії (місячна) складається станом на останнє число звітного періоду і подається до НКРЕКП та її територіального органу у відповідному регіоні за місцезнаходженням ліцензіата щомісячно до 25 числа місяця, наступного за звітним періодом. Згідно п. 2.1. та 2.3. гл. 2 Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-НКРЕКП-моніторинг-постачання (місячна) «Звіт про обсяги закупівлі електричної енергії» форму звітності № З електропостачальники подають щомісяця до 25 числа місяця, наступного за звітним періодом. Форма звітності №3 надсилається електропостачальником до НКРЕКП поштою на паперових носіях та в електронному вигляді.
Як вже встановлено судом невиконання вищевказаної норми було виявлено відповідачем в ході проведення перевірки про що складено акт.
Відповідно до статті 19 Закону про НКРЕКП, суб`єкт господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, повідомляється про результати позапланової невиїзної перевірки (про факти виявлення порушень законодавства та їх перелік або про відсутність порушень) рекомендованим листом протягом п`яти робочих днів після підписання акта про результати позапланової невиїзної перевірки.
Суб`єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п`яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до Реєстру НКРЕКП щодо направлених рекомендованих листів з повідомленням від 30.11.2020, адресату ТОВ «АЛЬТЕНЕРГОТЕХ» було направлено відправлення за штрих кодом 0305716335300.
Відповідно до відомостей зазначених на сайті АТ «Укрпошта» щодо штрих коду 0305716335300, відправлення було вручено адресату 10.12.2020.
Суд бере до уваги покликання відповідача на ті обставини, що позивач не скористався своїм правом на подання пояснень по суті порушень викладених в акті перевірки.
Згідно із частиною п`ятою статті 19 Закону про НКРЕКП, у разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Також, відповідно до положень статті 14 Закону про НКРЕКП, засідання Регулятора проводяться у формі відкритих слухань. На відкритих слуханнях розглядаються всі питання, розгляд яких належить до повноважень Регулятора, крім питань, що містять таємну інформацію.
У відкритих слуханнях мають право брати участь представники суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, організацій, що представляють інтереси споживачів, громадських організацій, засобів масової інформації та інші заінтересовані особи.
Натомість позивач також не скористався своїм правом на участь представника від товариства у засіданні Регулятора на якому було прийнято рішення про застосування до нього штрафних санкцій. Засідання НКРЕКП, проводилось у формі відкритого слухання 23.12.2020.
З огляду на наведені обставини, суд критично ставиться до покликань позивача на те, що на момент подання позову виявлені порушення за які застосовано стягнення ним повністю усунені, оскільки на момент винесення спірної постанови доказів їх усунення чи принаймні пояснень, або доказів про вчинення будь який дій спрямованих на усунення порушень позивач контролюючому органу не надав.
Факт порушення позивачем не спростовано.
Щодо тверджень позивача про застосування до нього занадто жорсткої санкції, то суд такі відхиляє з огляду на наступне.
Відповідно до статті 22 Закону про НКРЕКП за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері. Регулятор може застосовувати санкції, зокрема, у вигляді накладення штрафу.
У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб`єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб`єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Згідно з частиною першою статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно з частиною третьою статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії до відповідних учасників ринку можуть застосовуватися санкції у виді;
1)попередження про необхідність усунення порушень;
2)штрафу;
3)зупинення дії ліцензії;
4)анулювання ліцензії.
Відповідно до положень підпункту 4 частини четвертої статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», Регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на учасників ринку (крім споживачів) у таких розмірах:
4)від 5 тисяч до 100 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню, зокрема, за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Як зазначалося вище, позаплановою невиїзною перевіркою встановлено, що ТОВ «АЛЬТЕНЕРГОТЕХ» не подало до НКРЕКП на паперових носіях та в електронному вигляді, та до Відділу НКРЕКП у Львівській області на паперових носіях форму звітності № 3а- НКРЕКП за вересень 2020 року.
Як вбачається з поданих доказів, відповідно до пункту 2 постанови НКРЕКП № 2543, ТОВ «АЛЬТЕНЕРГОТЕХ» зобов`язано у строк до 25.01.2021 надати:
до НКРЕКП на паперових носіях та в електронному вигляді та до Відділу НКРЕКП у Львівській області на паперових носіях форму звітності № За-НКРЕКП-постачання електричної енергії (місячна) «Звіт про діяльність постачальника електричної енергії» за вересень 2020 року;
до НКРЕКП на паперових носіях та в електронному вигляді форму звітності № 3- НКРЕКП-моніторинг-постачання (місячна) «Звіт про обсяги закупівлі та продажу електричної енергії» за вересень 2020 року.
Так, відповідно до пункту 10.3 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.07.2018 № 428, у разі повного або часткового усунення ліцензіатом порушень ліцензійних умов, виявлених під час перевірки, до моменту прийняття рішення на засіданні НКРЕКП, що обов`язково підтверджується відповідними документами, факт усунення враховується при прийнятті рішення щодо застосування до ліцензіата санкцій та/або заходів регуляторного впливу.
Також, згідно із пунктом 10.8 Порядку контролю, ліцензіат зобов`язаний усунути порушення у визначений рішенням строк та не пізніше десяти робочих днів після їх усунення надати до НКРЕКП письмовий звіт з належним чином завіреними копіями підтверджуючих документів.
Суд вчергове наголошує, що ТОВ «АЛЬТЕНЕРГОТЕХ» не було усунуто порушення до моменту прийняття рішення НКРЕКП.
Листом ТОВ «АЛЬТЕНЕРГОТЕХ» від 22.01.2021 № 5 (вх. № 4135/2-21 від 09.02.2021) було надано до НКРЕКП форму звітності № За-НКРЕКП за вересень 2020 року та форму звітності_№ 3- НКРЕКП-моніторинг за вересень 2020 року.
Також суд враховує твердження відповідача щодо того, що відповідно до Інструкції № 3а-НКРЕКП (п. 2.5.) та Інструкції № 3- НКРЕКП-моніторинг (п. 2.7.), передбачено обов`язок ліцензіата, у разі відсутності ліцензованої діяльності у звітному періоді, надавати форму звітності 3а-НКРЕКП та форму звітності 3-НКРЕКП- моніторинг відповідно до затверджених шаблонів з нульовими показниками.
Ліцензію Позивача не було зупинено або анульовано. Таким чином, зазначені форми звітності повинні надаватись ліцензіатами з моменту отримання ліцензії, навіть якщо ліцензіат не провадить ліцензовану діяльність.
При цьому суд погоджується з відповідачем, що кожне питання, яке виноситься на засідання Комісії потребує індивідуально розгляду, і остаточне рішення яке може бути прийнято, залежить від багатьох факторів, зокрема, щодо присутності представників Ліцензіатів, своєчасного усунення порушень, надання заздалегідь пояснень та заперечень.
Отже, вибір конкретної санкції, яка накладається за порушення покладений на контролюючий орган, і у даному випадку належить до дискреційних повноважень відповідача.
Необхідно заначити, що згідно із пунктом 5.1. Порядку здійснення Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, моніторингу ринків у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.09.2017 № 1120, джерелами даних (інформації), що використовуються НКРЕКП для моніторингу, можуть бути, зокрема, форми звітності ліцензіатів, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.
Форму звітності № ЗА-НКРЕКП було затверджено постановою НКРЕКП від 20.12.2019 № 2897 (набрання чинності 25.12.2019).
При цьому з моменту набрання чинності зазначеною постановою 25.12.2019, ТОВ «АЛЬТЕНЕРГОТЕХ» жодного разу не надавало до НКРЕКП звітність за формою № 3а- НКРЕКП. Звітність за періоди з грудня 2019 року по листопад 2020 року було надано тільки листом ТОВ «АЛЬТЕНЕРГОТЕХ» від 21.01.2021 № 8 що вказано вище. Доказів протилежного позивачем не надано.
Таким чином, неподання ліцензіатами, затверджених НКРЕКП форм звітності взагалі може створювати ризик щодо викривлення результатів моніторингу.
Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд зобов`язаний перевірити дотримання вказаних критеріїв суб`єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.
З огляду на вищевказане, суд вважає, що суб`єкт владних повноважень спростував доводи позивача та довів правомірність здійснених дій в ході проведення перевірки та відповідно рішення прийнятого за її наслідком.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що адміністративний не підлягає задоволенню.
Судовий збір у разі відмови у задоволенні позову стягувати не належить.
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Судові витрати не стягувати.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 10.06.2021.
Суддя В.М. Сакалош