Ухвала суду № 97561449, 10.06.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2021
Номер справи
813/2232/17
Номер документу
97561449
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№813/2232/17

У Х В А Л А

з питань заміни сторони виконавчого провадження

10 червня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Верде" про заміну боржника у виконавчому документі у справі № 813/2232/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Верде" до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ :

На розгляді Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Верде" до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення.

27.05.2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Верде" звернулося до суду із заявою про заміну боржника у виконавчому документі.В обґрунтування заяви зазначив, що Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10.08.2017 року, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.10.2017 року та постановою Верховного Суду від 29.01.2021 року, позовні вимоги ТОВ «Верде» задоволені, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 21.06.2017 № 0010311402 про визначення грошового зобов`язання по податку на прибуток в розмірі 102 777 грн. За заявою ТОВ «Верде», Львівським окружним адміністративним судом 07 травня 2021 року видано виконавчий лист з строком пред`явлення виконавчого документа до виконання до 24 жовтня 2020 року. Згідно з відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 31.07.2019 за номером 14151020000047952 утворено ГУ ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ: 43143039). З наведеного вбачається, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», припинення юридичної особи ГУ ДФС у Львівській області відбулося шляхом реорганізації у вигляді перетворення на ГУ ДПС у Львівській області. Отже, Головне управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ 43143039) є правонаступником Головного управління ДФС у Львівській області.

Суд при вирішенні заяви про заміну сторони виконавчого провадження, виходив з наступного.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10.08.2017 року, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адмінстративного суду від 24.10.2017 року та постановою Верховного Суду від 29.01.2021 року, позовні вимоги ТОВ «Верде» задоволені, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 21.06.2017 № 0010311402 про визначення грошового зобов`язання по податку на прибуток в розмірі 102 777 грн.

Львівським окружним адміністративним судом 07 травня 2021 року видано виконавчий лист з строком пред`явлення виконавчого документа до виконання до 24 жовтня 2020 року, згідно якого боржником зазначено ГУ ДФС у Львівській області.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1200 від 18.12.2018 “Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України” утворено шляхом поділу Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу. Пунктом 2 цієї Постанови установлено, що Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.

21.08.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 682-р “Питання Державної податкової служби”, яким погоджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 “Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України” функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.

28.08.2019 Державною податковою службою України прийнято наказ № 36 “Про початок діяльності Державної податкової служби України”, згідно з яким розпочато виконання Державною податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється. Зокрема, визначено, що Державна фіскальна служба України реорганізовується шляхом поділу на Державну податкову службу України.

Згідно з відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 17.05.2019 внесено запис номер 10741350000085321 в Єдиному державному реєстрі про державну реєстрацію Державної податкової служби України як юридичної особи.

Разом з тим, Постановою Кабінету Міністрів від 19.06.2019 № 537 “Про утворення територіальних органів Державної податкової служби”, утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби, зокрема Головне управління ДПС у Львівській області, також реорганізовано територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби, зокрема Головне управління ДФС у Львівській області до Головного управління ДПС у Львівській області.

Наказом голови ДПС України від 12.07.2019 № 14 затверджено Положення територіальних органів Державної податкової служби, в тому числі Головного управління ДПС у Львівській області. Положенням визначено, що Головне управління ДПС у Львівській області є правонаступником усіх прав та обов`язків Головного управління ДФС у Львівській області.

Відомості про Головне управління ДПС у Львівській області, 31 липня 2019 року внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Наказом ДПС у Львівській області від 03.09.2019 № 8 розпочато виконання Головним управлінням ДПС у Львівській області функцій і повноважень Головного управління ДФС у Львівській області, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якою покладено на Державну податкову службу.

Відповідно до ч.1 ст.379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (ч.4 ст.379 КАС України).

Згідно з ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до ч. 1, 2, 5 ст. 15 цього Закону сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення. У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Правонаступництво - це перехід прав і обов`язків від одного суб`єкта до іншого. Воно може бути універсальним або частковим. За універсального правонаступництва до правонаступника (фізичної або юридичної особи) переходять усі права і обов`язки того суб`єкта, якому вони належали раніше.

Згідно з ч.1 ст.104 Цивільного кодексу України правонаступництво може мати місце при припиненні юридичної особи у результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) з переданням юридичною особою всього свого майна, прав та обов`язків іншим юридичним особам.

Таким чином, заміна сторони виконавчого провадження відбувається у разі вибуття однієї зі сторін (стягувача або боржника), зокрема, внаслідок реорганізації суб`єкта владних повноважень (боржника) та полягає у вступі на її місце правонаступника. При цьому, під час розгляду вказаного питання підлягають дослідженню докази, які підтверджують факт вибуття сторони виконавчого провадження, а також підстави для правонаступництва відповідної особи, що є можливим на всіх стадіях виконавчого провадження: з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення.

Отже, виходячи з наведених норм, сторону виконавчого провадження її правонаступником суд може замінити лише у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження, й заміна сторони полягає у вступі замість неї її правонаступника.

Суд встановив, що Головне управління ДПС у Львівській області та Головне управління ДФС у Львівській області є різними юридичними особами з різними кодами ЄДРПОУ. Діяльність Головного управління ДФС у Львівській області ще не припинено, що підтверджується відомостями, що містяться у Єдиному державному реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

В свою чергу, з матеріалів справи вбачається, що на час розгляду вказаної заяви Головне управління ДФС у Львівській області не є ліквідованим чи реорганізованим, тому його права та обов`язки не могли перейти до Головного управління ДПС у Львівській області. Оскільки у спірних правовідносинах Головне управління ДПС у Львівській області не є правонаступником Головного управління ДФС у Львівській області, це два окремих суб`єкти владних повноважень, тому відсутні достатні правові підстави для заміни сторони виконавчого провадження у цій справі.

Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви Головного управління ДФС у Львівській області про заміну сторони виконавчого провадження у цій адміністративній справі.

Керуючись ст.ст. 248, 379, 293-295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Верде" про заміну боржника у виконавчому документі у справі № 813/2232/17 відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Р.М. Брильовський