Рішення № 97561240, 10.06.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2021
Номер справи
360/2339/21
Номер документу
97561240
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

10 червня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2339/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі також відповідач), в якій після уточнення позовних вимог просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 12.04.2021 № 37 про відмову позивачу в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити позивачу пенсію за вислугу років згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 09.03.2020, зарахувавши до вислуги років для призначення пенсії, період з 10.07.2014 по 30.04.2018 безпосередньої участі в антитерористичній операції на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, та період з 12.12.2001 по 15.03.2002 проходження служби в підрозділах патрульної служби Міністерства внутрішніх справ України на пільгових умовах - один місяць служби за сорок днів, загальною вислугою років для призначення пенсії 29 років 10 місяців 25 днів, здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що позивач з 01.01.2019 є пенсіонером за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ). Позивач перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області.

З 18.10.1996 по 06.11.2015 Позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України та з 07.11.2015 по 31.12.2018 проходив службу в Головному управлінні Національної поліції в Луганській області.

31.12.2018 наказом № 706 о/с від 28.12.2018 Головного управління Національної поліції в Луганській області Позивача, полковника поліції, начальника відділу ювенальної превенції управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Луганській області, за ст.77 ч.І п.2 (через хворобу), з 31.12.2018, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 22 роки 02 місяці 14 днів, у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги): 07 років 08 місяців 11 днів, загальний трудовий стаж: 27 років 00 місяців 10 днів, звільнено зі служби в поліції відповідно до Закону України «Про Національну поліцію».

Головним управлінням Національної поліції в Луганській області до ГУПФУ в Луганській області було направлено подання про призначення Позивачу пенсії за вислугу років з документами.

ГУПФУ в Луганській області відповідно протоколу за пенсійною справою № 1213010176 від 01.01.2019 Позивачу призначена пенсія за вислугу років.

Пенсія Позивачу була призначена з 01.01.2019 відповідно до пункту «б» статті 12 Закону № 2262-ХІІ, як поліцейському - особі, зазначеному у пункті «б» статті 12 цього Закону, по досягненню на день звільнення зі служби 45-річного віку, за наявності страхового стажу більше 25 років, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції.

Пенсія за вислугу років Позивачу була призначена та нарахована Відповідачем з 01.01.2019 відповідно до «б» статті 13 Закону № 2262-ХІІ, у розмірі 52 % грошового забезпечення.

Однак при призначенні та нарахуванні Позивачу пенсії за вислугу років Відповідачем не було враховане наступне.

У період з 10.07.2014 по 30.04.2018 Позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Луганської області.

Час проходження служби, протягом якого Позивач брав безпосередню участь в антитерористичній операції, а саме: з 10.07.2014 по 30.04.2018, складає у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) - 07 років 07 місяців 10 днів, який відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членів їх сімей» (далі по тексту - Постанова № 393) та Постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 232 «Про внесення зміни до пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» зараховується до вислуги 2 років для призначення пенсії Позивачу, як особі, зазначеній в абзаці 1 пункту 1 цієї Постанови, на пільгових умовах, із розрахунку один місяць служби за три місяці.

Також у період з 12.12.2001 по 15.03.2002 Позивач проходив службу на посаді заступника командира роти по РОС окремого батальйону ППСМ при ЛМУ УМВС в Луганській області. Відповідно до п.п. «г» п.3 Постанови № 393 та Наказу МВС України від 05.12.2011 № 895 «Про затвердження переліків посад рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, час проходження служби на яких зараховується на пільгових умовах» в підрозділах патрульної служби міліції до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах», до вислуги років для призначення пенсії зараховується на пільгових умовах час проходження служби у підрозділах патрульної служби Міністерства внутрішніх справ України - один місяць служби за сорок днів. Так, проходження Позивачем служби з 12.12.2001 по 15.03.2002 у підрозділі патрульної служби МВС України складає у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) - 00 років 01 місяць 01 день.

На день звільнення Позивача вислуга років у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) складала 07 років 08 місяців 11 днів.

За таких умов, вислуга років Позивача склала 29 років 10 місяців 25 днів. Тобто, вислуга років Позивача на день звільнення складала більше, ніж зазначено в пункті «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ для призначення відповідної пенсії за вислугу років (більше 24 календарних роки).

09.04.2021 Позивач звернувся до Відповідача із заявою про призначення, перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ та в підтвердження вислуги років надав довідку ГУНП в Луганській області № 1280/111/19-2021 від 25.03.2021 про пільгове обчислення вислуги років.

Рішенням від 12.04.2021 № 37 Про відмову в перерахунку пенсії Відповідач відмовив Позивачу в переведенні його з пенсії за вислугу років, призначеному відповідно до пункту «б» статті 12 Закону № 2262-ХІІ на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ, мотивуючи відмову відсутністю у Позивача календарної вислуги років 24 календарних роки і більше.

Позивач вважає рішення ГУПФУ в Луганській області від 12.04.2021 № 37 Про відмову Позивачу в призначенні, перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» протиправним, таким що суперечить положенням законодавства України, тому порушує його права на пенсійне забезпечення, підлягає скасуванню.

Відповідач заперечував проти задоволення вимог, про що подав відзив на позовну заяву (арк. спр. 53-55), в якому зазначив таке.

Відповідно до статті 99 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» визначено, що Пенсійному фонду України з 01.01.2007 передані функції призначення, перерахунку та виплати пенсій згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262 (далі – Закон № 2262).

Питання визначення права та розрахунку вислуги років для призначення пенсії належить до компетенції уповноважених структурних підрозділів силових структур, міністерств та інших органів, в якому особа проходила службу (з яких особу було звільнено зі служби).

Відповідно до пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1) заяви про призначення пенсії за вислугу років, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України.

В даному випадку - Головне управління Національної поліції в Луганській області.

Згідно п. 12 Порядку № 3-1, уповноважений структурний підрозділ оформлює всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи, тобто до головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області. Копії документів, необхідних для призначення пенсії, мають бути завірені Головним управлінням Національної поліції в Луганській області в установленому порядку (пункт 13 Порядку № 3-1). Перелік документів, необхідних для призначення пенсії за вислугу років визначено пунктом 7 Порядку № 3-1.

10.01.2019 Головне управління Національної поліції в Луганській області надіслало на адресу головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області документи для призначення пенсії за вислугу ОСОБА_1 , а саме: подання про призначення пенсії від 10.01.2019; заяву про призначення/перерахунок пенсії від 09.01.2019; грошовий атестат; довідку про додаткові види грошового забезпечення; заяву «Ощадбанку»; копію паспорта; копію ідентифікаційного коду; копію довідки про взяття на облік ВПО; витяг з наказу; свідоцтво про хворобу; копію трудової книжки; довідку про видачу дубліката трудової книжки; заяву на надбавку УБД; копію посвідчення УБД; довідку АТО; копію розрахунку вислуги років; копію диплома з додатками.

Відповідно до подання про призначення пенсії від 10.01.2019 вислуга позивача в календарному обчислені складає 22 роки 02 місяці 14 днів.

Відповідно до витягу з наказу про звільнення від 28.12.2018 № 706 о/с та розрахунку вислуги років загальний страховий стаж позивача складає 27 років 00 місяців 10 днів, в т. ч. календарна вислуга років 22 роки 02 місяці 14 днів.

Враховуючи наведене, пенсію призначено відповідно до пункту «б» статті 12 Закону № 2262.

02.04.2021 ОСОБА_1 звернувся до головного управління Пенсійного фонду України із заявою призначити йому пенсію за вислугу років згідно пункту «а» статті 12 Закону України №2262.

За розглядом особистої заяви від 02.04.2021 Головним управлінням винесено рішення від 12.04.2021 № 37 про відмову в переведенні з пенсії за вислугу років, призначену відповідно до пункту «б» статті 12 Закону № 2262 на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначає Закон №2262-ХІІ.

Пунктом «б» статті 1-2 Закону №2262-ХІІ передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Відповідно до пункту «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних років і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

Календарний рік - це проміжок часу від першого до останнього дня того чи іншого року по календарю; рік, який особа фактично відпрацювала на займаній посаді.

Загальна тривалість вислуги у пільговому обрахуванні використовується при розрахунку розміру пенсії, а не для визначення права особи на той чи інший вид пенсії.

Відповідно до витягу з наказу про звільнення від 28.12.2018 № 706 о/с та розрахунку вислуги років загальний страховий стаж позивача складає 27 років 00 місяців 10 днів, в т. ч. календарна вислуга років 22 роки 02 місяці 14 днів.

Згідно з подання про призначення пенсії ОСОБА_1 від 10.01.2019, календарна вислуга років позивача становить -22 роки 02 місяці 14 днів, що не є достатньою умовою для призначення пенсії за вислугу років у відповідності до Закону №2262.

Відповідач також вважає за необхідне зазначити, що законодавець у назві статті 17 Закону № 2262-ХІІ використовує формулювання: види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років «для призначення пенсії». Однак, саме календарна вислуга років є визначальною для набуття права на призначення такої пенсії.

Статтею 17-1 Закону №2262-XII визначено, що порядок обчислення вислуги років встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії визначається постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393, яка в свою черг)' визначає які саме види служби зараховуються до вислуги років, та які саме види служби і в яких коефіцієнтах зараховуються на пільгових умовах.

Аналіз норм Закону №2262-ХІІ дає підстави для висновку про те, що законодавець розмежовує такі поняття як «вислуга років» та «календарна вислуга років». При цьому, до вислуги років є можливим зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні і цей стаж теж враховується при призначенні пенсії (як правило впливає на розмір пенсії).

В то й же час для отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.

Позивач не мав на момент звільнення необхідної календарної вислуги років, оскільки наявні 22 роки 02 місяці 14 днів при необхідних 24 і більше календарних років.

Одночасно стаття 17 Закону №2262-ХІІ визначає вичерпний перелік видів служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначенні пенсії.

Жодної відсилочної норми вказана стаття не містить, а також не містить посилання на те, що види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії можуть бути встановлені підзаконними актами.

Крім того, в Законі №2262-ХІІ не вказано, що пенсію за вислугу років можна призначати особам при наявності вислуги, обчисленої на пільгових умовах.

Законом №2262-ХІІ чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається при наявності 24 і більше календарних років (у разі звільнення зі служби: з 1 жовтня 2018 року по 30.09.2019), та міститься виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 23 червня 2020 року у справі №750/10827/16-а, від 27 березня 2018 року у справі № 295/6301/17, від 10 липня 2019 року у справі № 1840/3347/18, від 22 серпня 2019 року у справі №295/7220/16-а, від 30 вересня 2019 року у справі №360/1432/19 та від 27 березня 2020 року у справі № 569/727/17.

Наданими для призначення пенсії документами підтверджено, що вислуга років позивача у календарному обчисленні становить 22 роки 02 місяці 14 днів.

Відповідно, головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області правомірно дійшло висновку, що наявної у позивача вислуги років не достатньо для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону №2262-ХІІ.

Згідно з частиною третьою статті 7 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Оскільки приписи пункту 3 Постанови № 393 суперечать приписам пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ, застосуванню підлягають саме положення Закону № 2262-ХІІ, як правового акта, що має вищу юридичну силу.

Просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 17.05.2021 відкрито провадження у справі, визначено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (арк. спр. 47-49).

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, просили розглянути справу за відсутності сторін (арк. спр. 55 зв. бік, 83).

Відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) є внутрішньо переміщеною особою, зареєстроване місце: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , про що свідчить довідка від 03.10.2018 № 4480 (арк. спр. 9-11, 13, 65 зв. бік).

Позивач перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» по лінії Державної прикордонної служби України з 01.01.2019, є інвалідом ІІІ групи. Пенсія за вислугу років Позивачу була призначена та нарахована ГУПФУ в Луганській області з 01.01.2019 у розмірі відповідно до пункту «б» статті 12 Закону № 2262-ХІІ, у розмірі 52 % грошового забезпечення (арк. спр. 18, 19, 27, 2859).

ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій відповідно до посвідчення від 325.08.2015 серія НОМЕР_2 (арк. спр. 22, 71).

З 18.10.1996 по 06.11.2015 Позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України та з 07.11.2015 по 31.12.2018 проходив службу в Головному управлінні Національної поліції в Луганській області, з яких у період з 12.12.2001 по 15.03.2002 Позивач проходив службу на посаді заступника командира роти по РОС окремого батальйону ППСМ при ЛМУ УМВС в Луганській області, з 10.07.2014 по 30.04.2018 Позивач безпосередньо брав участь в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, що у пільговому обчисленні складає 07 років 08 місяців 11 днів, що підтверджується трудовою книжкою, довідкою Головного управління Національної поліції в Луганській області від 02.01.2019 № А-1 про безпосередню участь особи в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, розрахунком вислуги років при призначення пенсії (арк. спр. 14-16, 69, 71, 72-73).

Відповідно до витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 28.12.2018 № 706 о/с «Про особовому складу» відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції полковника поліції ОСОБА_1 , начальника відділу ювенальної превенції управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Луганській області, за ст.77 ч.І п.2 (через хворобу), з 31.12.2018, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 22 роки 02 місяці 14 днів, у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги): 07 років 08 місяців 11 днів, загальний трудовий стаж: 27 років 00 місяців 10 днів (арк. спр. 17, 66).

Згідно з довідкою Головного управління Національної поліції в Луганській області від 25.03.2021 № 1280/111/19-2021 вислуга років позивача станом на час звільнення складає: у календарному обчисленні - 22 роки 02 місяці 14 днів, у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги), за час проходження ним служби в органах внутрішніх справ та Національної поліції України, що підлягають зарахуванню до вислуги років на пільгових умовах складає 07 років 08 місяців 11 днів, з яких з 12.12.2001 по 15.03.2002 проходження службу на посаді заступника командира роти по РОС окремого батальйону ППСМ при ЛМУ УМВС в Луганській області – 00 років 01 місяць 01 день, з 10.07.2014 по 30.04.2018 проходження служби, протягом якої брав безпосередню участь в Антитерористичній операції – 07 років 07 місяців 10 днів (арк. спр. 33, 79).

09.04.2021 позивач особисто звернувся до відповідача із заявами про перерахунок та призначення пенсії відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», оскільки його вислуга років для призначення пенсії на день звільнення становить 29 років 10 місяців 25 днів, з урахуванням пільгового її обчислення, надавши довідку Головного управління Національної поліції в Луганській області від 25.03.2021 № 1280/111/19-2021 (арк. спр. 29-31, 32, 33, 78 зв. бік, 70).

Рішенням ГУПФУ в Луганській області від 12.04.2021 № 37 ( ОСОБА_2 ) «Про відмову в перерахунку пенсії» позивачу відмовлено в переведенні з пенсії за вислугу років, призначену відповідно до пункту «б» статті Закон № 2262-ХІІ пенсію за вислугу років, призначену відповідно до пункту «а» статті Закон № 2262-ХІІ, оскільки календарна вислуга років позивача на момент звільнення зі служби (31.12.2018) складає 22 роки 02 місяці 14 днів (арк. спр. 34, 80).

Листом від 16.04.2021 №1423-1480/3-33/8-1200/21 ГУПФУ в Луганській області повідомило позивача про те, що за розглядом заяви від 29.03.2021 відповідачем винесено рішення від 12.04.2021 № 38 про відмову в переведенні з пенсії за вислугу років, призначену відповідно до пункту «б» статті 12 Закон України № 2262 - XII на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закон України № 2262 – XII у зв`язку з відсутністю календарної вислуги років - 24 календарних роки та 6 місяців (арк. спр. 4, 47).

Не погодившись із правомірністю відмови у призначення пенсії, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у даній справі є Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначено положеннями Закону № 2262-ХІІ.

Згідно пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д, ж статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:

по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше:

з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше;

з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше;

з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше;

з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше;

з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше;

з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше;

з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше;

з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше;

з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.

Стаття 17 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб встановлює види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії.

Також, положення статті 17-1 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб визначають, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Тобто, законодавець чітко встановлює можливість призначення пенсії за вислугу років, із зарахуванням в її період вислуги років на пільгових умовах.

Постанова Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, встановлює, що до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті ж статті 1-2 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсій згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.

Відповідно до підпункту «а» пункту 3 Постанови № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Відповідно до підпункту «в» пункту 3 Постанови № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця - на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах Державної прикордонної служби за Переліком, затверджуваним Адміністрацією Державної прикордонної служби України.

Суд приходить до висновку, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема, пункт «а» статті 12 визначає мінімальний розмір вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугою років за цим Законом та для позивача він складає 24 календарних роки і більше. В свою чергу, положеннями статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ та постанови підпунктів «а» та «г» пункту 3 Постанови № 393 передбачено визначення вислуги років у пільговому обчисленні, а посилання відповідача на необхідність врахування виключно календарної вислуги років є необґрунтованими та суперечать зазначеним вище положенням Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 393.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а та постанові від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18.

Враховуючи, що позивач проходив службу, яка передбачена Постановою №393, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 має право на обрахування вислуги років в пільговому розрахунку:

один місяць служби за сорок днів: період з 12.12.2001 по 15.03.2002 проходження службу на посаді заступника командира роти по РОС окремого батальйону ППСМ при ЛМУ УМВС в Луганській області;

один місяць служби за три місяці: період з 10.07.2014 по 30.04.2018 проходження служби, протягом якої брав безпосередню участь в Антитерористичній операції, для призначення пенсії за вислугою років згідно з пунктом «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Таким чином, оскільки позивач за своєю останньою посадою та характером служби відповідає критеріям, визначеним Законами та підзаконними нормативними актами, що дають право на врахування вислуги років у пільговому обчисленні, а стаж позивача у пільговому обчисленні становить 29 років 10 місяців 25 днів, суд вважає, що відповідач дійшов необґрунтованого висновку щодо відсутності у позивача станом на час звільнення необхідного стажу для призначення йому пенсії за вислугою років згідно із пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та протиправно відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Як наслідок, позивач на дату звільнення 28.12.2018 мав вислугу 24 календарних роки і більше (22 роки 02 місяці 14 днів + 07 років 08 місяців 11 днів = 29 років 10 місяців 25 днів).

У відповідності до пунктів 6, 17, 18 Постанови Правління ПФУ № 3-1 від 30.01.2007 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення.

У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику (посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу) роз`яснюється, які документи необхідно надати додатково. При поданні документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз`яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.

Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії.

Згідно до статті 50 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», пенсії відповідно до цього Закону призначаються: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом відповідно до пунктів «а» статті 12 цього Закону, - з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення, а членам сімей зазначених осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, а також пенсіонерів з їх числа - з дня смерті годувальника, але не раніше того дня, по який йому сплачено грошове забезпечення або пенсію, крім випадків призначення їм пенсій з більш пізніх строків. Особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які визнані особами з інвалідністю до закінчення трьох місяців з дня звільнення їх зі служби внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства, пенсія призначається з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення.

Пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.

Таким чином, суд вважає, що є всі підстави для призначення ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 09.03.2020, здійснивши перерахунок та виплату пенсії з урахуванням раніше проведених виплат, а рішення відповідача від 12.04.2021 № 37 ( ОСОБА_2 ) про відмову ОСОБА_1 в переведенні з пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на пенсію за вислугу років, призначену відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підлягає скасуванню.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Суд вважає, що відповідач не довів правомірності своїх дій, натомість позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно норм КАС України по даній справі підлягали оплаті судові витрати за позовні вимоги немайнового характеру у сумі 908,00 грн.

Позивач звільнений від сплати судового збору згідно з пунктом 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Оскільки у даній справі позовні вимоги підлягають задоволенню, а згідно з частиною першою статті 139 КАС України судові витрати підлягали оплаті, судовий збір у розмірі 908,00 грн. належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 12.04.2021 № 37 ( ОСОБА_2 ) про відмову ОСОБА_1 в переведенні з пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на пенсію за вислугу років, призначену відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 09.03.2020, зарахувавши до вислуги років для призначення пенсії період з 10.07.2014 по 30.04.2018 безпосередньої участі в антитерористичній операції на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, та період з 12.12.2001 по 15.03.2002 проходження служби в підрозділах патрульної служби Міністерства внутрішніх справ України на пільгових умовах - один місяць служби за сорок днів, загальною вислугою років для призначення пенсії 29 років 10 місяців 25 днів, здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до Державного бюджету України судовий збір в сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Борзаниця