
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УХВАЛА
про забезпечення позову
10 червня 2021 року м. Кропивницький Справа №340/2165/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Момонт Г.М., розглянувши у порядку письмового провадження в м. Кропивницькому заяву позивача про забезпечення позову у справі
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача: Новоархангельської селищної ради, смт. Новоархангельськ, Кіровоградська область, вул. Центральна, 31
про визнання незаконним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Новоархангельської селищної ради про визнання незаконним та скасування рішення дванадцятої сесії Новоархангельської селищної ради восьмого скликання від 15 квітня 2021 №387 «Про припинення шляхом ліквідації Новоархангельського закладу дошкільної освіти №1 «Ромашка» Новоархангельської селищної ради Кіровоградської області».
09.06.2021 року позивачем подано заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення дванадцятої сесії Новоархангельської селищної ради восьмого скликання від 15 квітня 2021 року №387 «Про припинення шляхом ліквідації Новоархангельського закладу дошкільної освіти №1 «Ромашка Новоархангельської селищної ради Кіровоградської області» до набрання рішенням суду у справі №340/2165/21 законної сили.
Заява про забезпечення позову мотивована тим, що позивач є директором Новоархангельського закладу дошкільної освіти №1 «Ромашка» Новоархангельської селищної ради Кіровоградської області та Головою комісії з припинення на умовах оскаржуваного рішення, зокрема таким рішенням зобов`язано позивача, як Голову ліквідаційної комісії подати документи для внесення відповідного рішення до Єдиного державного реєстру. Окрім того, в зв`язку з дією оскаржуваного рішення на позивача з боку представників органу місцевого самоврядування здійснюється постійний тиск та погрози щодо звільнення в зв`язку з невиконання службових обов`язку, що підтверджується розпорядженням від 27.04.2021 року №196-к про оголошення догани ОСОБА_1 . На думку позивача, наявні достатні підстави для задоволення позову, оскільки це може порушувати права невизначеного кола осіб та унеможливлювати (ускладнювати) виконання рішення суду у разі задоволення позову, оскільки за час розгляду справи, з огляду на повідомлені позивачем обставини, відповідач може вчинити всі необхідні дії, скеровані на ліквідацію Новоархангельського закладу дошкільної освіти №1 «Ромашка» Новоархангельської селищної ради Кіровоградської області та звільнити усіх його працівників, у зв`язку із чим, можливе рішення суду по цій справі на користь позивача вже не буде ефективним правовим захистом його порушеного права, гарантованого позивачу державою, оскільки може призвести до необхідності додаткового звернення позивача до суду для поновлення порушеного права.
Згідно з частинами 1, 2, 4 статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Відповідно до частин 1, 2 статті 151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Із аналізу зазначених норм Кодексу адміністративного судочинства України судом встановлено, що забезпечення позову здійснюється з метою гарантування виконання судового рішення у разі задоволення позовних вимог та спрямоване на те, щоб не допустити настання незворотних наслідків щодо відновлення порушеного права.
Тобто інститут забезпечення адміністративного позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів юридичних та фізичних осіб – позивачів в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення прийнятого в адміністративній справі.
Разом з тим, заходи забезпечення мають бути вжиті лише в межах позовних вимог та бути співмірними з позовними вимогами.
Співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.
Такий правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 19.06.2018 р у справі №826/9263/17 (провадження №К/9901/44796/18).
Позивачем оскаржується рішення дванадцятої сесії Новоархангельської селищної ради восьмого скликання від 15 квітня 2021 №387 «Про припинення шляхом ліквідації Новоархангельського закладу дошкільної освіти №1 «Ромашка» Новоархангельської селищної ради Кіровоградської області», яким вирішено: припинити шляхом ліквідації діяльність Новоархангельського закладу дошкільної освіти №1 «Ромашка» Новоархангельської селищної ради Кіровоградської області (код ЄДРПОУ – 23231699); утворити комісію з припинення Новоархангельського закладу дошкільної освіти №1 «Ромашка» Новоархангельської селищної ради Кіровоградської області (код ЄДРПОУ – 23231699) та затверджено її склад; здійснити організаційно-правові та кадрові заходи, пов`язані з ліквідацією Новоархангельського закладу дошкільної освіти №1 «Ромашка» Новоархангельської селищної ради Кіровоградської області код ЄДРПОУ – 23231699), відповідно до вимог чинного законодавства України; встановити, що вимоги кредиторів Новоархангельського закладу дошкільної освіти №1 «Ромашка» Новоархангельської селищної ради Кіровоградської області (код ЄДРПОУ – 23231699) можуть бути заявлені протягом двох місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення Новоархангельського закладу дошкільної освіти №1 «Ромашка» Новоархангельської селищної ради Кіровоградської області (код ЄДРПОУ – 23231699); попередити працівників Новоархангельського закладу дошкільної освіти №1 «Ромашка» Новоархангельської селищної ради Кіровоградської області (код ЄДРПОУ – 23231699) про їх вивільнення у зв`язку з ліквідацією установи та забезпечити проведення заходів, пов`язаних з вивільненням працівників з дотриманням вимог трудового законодавства; голові ліквідаційної комісії подати документи для внесення відповідного рішення до Єдиного державного реєстру.
З огляду на зміст додатку до рішення Новоархангельської селищної ради від 15.04.2021 р. №387 позивач ОСОБА_1 є головою комісії з припинення діяльності Новоархангельського закладу дошкільної освіти №1 «Ромашка» Новоархангельської селищної ради Кіровоградської області.
Розпорядженням Новоархангельського селищного голови від 27.04.2021 р. №196-к «Про оголошення догани ОСОБА_1 » притягнуто до дисциплінарної відповідальності та оголошено догану ОСОБА_1 , завідуючій Новоархангельським закладом дошкільної освіти №1 «Ромашка» Новоархангельської селищної ради Кіровоградської області, за невиконання рішення сесії Новоархангельської селищної ради.
Відповідно до ч.13 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. №755-IV (далі за текстом – Закон №755) для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого учасниками юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, – рішення відповідних державних органів, або судового рішення про припинення юридичної особи, не пов`язаного з її банкрутством, після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; 2) довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.
Згідно з п.1 ч.1 ст.26 Закону №755 розгляд документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій, здійснюється у такі строки щодо юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців – протягом 24 годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій, крім вихідних та святкових днів.
Частиною 2 статті 26 Закону №755 встановлено, що строк розгляду документів, встановлений пунктами 2, 6 і 7 частини першої цієї статті, може бути продовжений суб`єктом державної реєстрації за необхідності, але не більше ніж на 15 робочих днів.
Таким чином, після закінчення строку заявлення вимог кредиторами, тобто через два місяці з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення Новоархангельського закладу дошкільної освіти №1 «Ромашка» Новоархангельської селищної ради Кіровоградської області (код ЄДРПОУ – 23231699), можуть бути подані документи для державної реєстрації припинення такої юридичної особи. При цьому реєстраційні дії вчиняються упродовж 24 годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації, а у разі продовження строку розгляду документів – до 15 робочих днів.
Таким чином, внаслідок дії оскаржуваного рішення можуть бути проведені реєстраційні дії з припинення Новоархангельського закладу дошкільної освіти №1 «Ромашка» Новоархангельської селищної ради Кіровоградської області (код ЄДРПОУ – 23231699), а тому невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення у даній справі, а також спричинити неможливість ефективного захисту або поновлення прав позивача, у випадку встановлення судом факту їх порушення.
Зважаючи на викладене, беручи до уваги законодавчо встановлені строки розгляду адміністративної справи, враховуючи, що з огляду на ч.4 ст.150 КАС України подання позову не зупиняє дію оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень, оцінюючи співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб, суд дійшов висновку, що забезпечення позову шляхом зупинення дії оскаржуваного рішення буде співмірним із заявленими позивачем позовними вимогами, а тому заява про забезпечення позову підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.150-154, 156, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову – задовольнити повністю.
Вжити заходи забезпечення адміністративного шляхом зупинення дії рішення дванадцятої сесії восьмого скликання Новоархангельської селищної ради від 15 квітня 2021 року №387 «Про припинення шляхом ліквідації Новоархангельського закладу дошкільної освіти №1 «Ромашка» Новоархангельської селищної ради Кіровоградської області».
Копію ухвали надіслати сторонам.
Ухвала є виконавчим документом та підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Стягувачем за ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10 червня 2021 року у справі №340/2165/21 є ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ), боржником – Новоархангельська селищна рада (місцезнаходження: 26100, смт Новоархангельськ, Кіровоградська область, вул. Центральна, 31, код ЄДРПОУ 04367217).
Строк пред`явлення ухвали до виконання становить три роки з дня набрання нею законної сили.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання її суддею – 10 червня 2021 року.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня складання такої ухвали.
Дата складання ухвали – 10 червня 2021 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт