
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 травня 2021 року справа №320/8445/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сидорчук А.М., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити певні дії,
Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області у перерахунку ОСОБА_1 пенсії по інвалідності ІІ групи у розмірі 60% від заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Київської області від 05.05.2020 №18ф-231 без обмеження пенсії максимальним розміром;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести з 13.12.2019 перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію по інвалідності ІІ групи у розмірі 60% від заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Київської області від 05.05.2020 №18ф-231 без обмеження пенсії максимальним розміром.
Позов мотивовано тим, що оскільки положення частини двадцятої статті 86 Закону України ''Про прокуратуру'' від 14.10.2014 №1697-VІІ, зі змінами, внесеними Законом №76-VIII, втратили чинність з дня ухвалення рішення Конституційним Судом України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019, він має право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.10.2020 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання. Вказаною ухвалою суду встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, у відзиві на позовну заяву зазначив про те, що ОСОБА_1 звернувся із заявою невстановленого зразка від 01.07.2020 про перерахунок пенсії по інвалідності II групи відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру», що зареєстрована 08.07.2020. До заяви додано копію довідки Прокуратури Київської області про складові заробітної плати/грошового забезпечення від 05.05.2020 №18ф-231. На момент звернення до управління нормативними документами було узгоджено питання проведення перерахунків пенсії лише працівникам Офісу Генерального прокурора.
14.12.2020 року від позивача до суду надійшли докази, витребувані ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.10.2020.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.01.2021 зупинено провадження в адміністративній справі №320/8445/20 до набрання законної сили рішенням Верховного суду від 14.09.2020 у зразковій справі №560/2120/20.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.05.2021 поновлено провадження у справі.
Відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працював в органах прокуратури з 16.03.2009 року на різних посадах, про що свідчать відомості з трудової книжки серії НОМЕР_1 , виданої 20.11.2002 р. (а.с.114-121).
Відповідно до наказу прокуратури Київської області від 17.04.2020 №131-к ОСОБА_1 звільнений з посади начальника відділу інформаційних технологій прокуратури Київської області та органів прокуратури на підставі пункту 9 частини першої статті 51 Закону України «Про прокуратуру» з 22 квітня 2020 року (ліквідація чи реорганізація органу прокуратури, в якому прокурор обіймає посаду, або в разі скорочення кількості прокурорів органу прокуратури) (а.с.113).
Відповідно до довідки до акта огляду МСЕК серії АВ №0775931 від 06.04.2017, при повторному огляді позивачу з 01.04.2017 встановлено довічно ІІ групу інвалідності за загальним захворюванням (а.с. 10).
Судом встановлено, що позивач з 13.03.2014 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області і отримує пенсію по інвалідності за загальним захворюванням Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 16.01.2020 у справі №320/6343/19 визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності ІІ групи відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VІІ. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію по інвалідності ІІ групи відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VІІ у розмірі 60% від середньомісячного заробітку зазначеного в довідках прокуратури Київської області від 03.06.2019 №18ф-93, від 03.06.2019 №18ф-94 з 16 березня 2019 року без обмеження пенсії максимальним розміром. Зобов`язано Управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 різницю між пенсією, виплаченою згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та пенсією, на яку він має право згідно з ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року починаючи з 16 березня 2019 року (а.с.122-125).
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 16.01.2020 у справі №320/6343/19 набрало законної сили 30.03.2020, про що вказує відмітка на судовому рішенні.
З 16.03.2019 позивачу призначена та виплачується пенсія по інвалідності згідно Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 60% від заробітної плати на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 16.01.2020 у справі №320/6343/19.
Так, починаючи з 16.03.2019 позивач отримує пенсію по інвалідності в розмірі 23447,86 грн. (39079,77 грн. х 60%).
05 травня 2020 року прокуратурою Київської області позивачу видано довідку №18-ф2321 про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років), про те, що ОСОБА_1 працював в органах прокуратури Київської області на посаді начальника відділу, чинна заробітна плата за відповідною посадою згідно постанови КМУ від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» становить 47711,31 грн. (а.с.15).
08.07.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області з заявою від 01.07.2020 про перерахунок пенсії по інвалідності ІІ групи відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ у розмірі 60% від середньомісячного заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Київської області від 05.05.2020 №18ф-231 без обмеження пенсії максимальним розміром (а.с.16).
Листом від 31.07.2020 №1000-0210-8/62507 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомило позивача, що позивач працює на посаді начальника відділу Прокуратури Київської області. Щодо проведення перерахунку пенсії згідно поданої заяви, то для проведення перерахунку пенсії подаються зави встановленого зразка, що реєструються в Підсистемі «Звернення». Щодо врахування наданої довідки про складові заробітної плати/грошового забезпечення зазначено, що нормативними документами узгоджено підстави проведення перерахунку пенсії лише працівникам Офісу Генерального прокурора, зміни в законодавстві щодо перерахунку пенсій працівникам інших прокуратур та зміни в їх заробітній платі відсутні.
Щодо виплати пенсії без обмеження максимальним розміром повідомлено, що абз.6 ч.15 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до положень частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури до 15.07.2015 визначалися ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (надалі - Закон №1789-ХІІ).
Відповідно до частини дванадцятої статті 50-1 Закону №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком; призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Згідно з ч. 13 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (ч. 18 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ).
У подальшому до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились зміни, проте такі стосувались порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є стаття 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Внаслідок зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI (далі - Закон №3668-VI) наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону №3668-VI з 01.10.2011 стала вісімнадцятою, тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
Норми статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ, які безпосередньо визначали умови перерахунку пенсії, були виключені із цього Закону, а питання визначення умов та порядку перерахунку таких пенсій віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України - з набранням чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VІІІ (набрав чинності 01 січня 2015 року).
Пунктом 16 розділу III «Прикінцеві положення» вказаного Закону зобов`язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.
14 жовтня 2014 ухвалено новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ.
Згідно з частиною двадцятою статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VIІ від 14 жовтня 2014 року (в редакції, чинній до внесення змін Законом України від 28 грудня 2014 року №76-VІІІ), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 01.01.2015 делегував Кабінету Міністрів України.
15.07.2015 набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ (надалі - Закон №1697-VІІ), згідно з пп. 1 п. 3 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, Закон №1789-ХІІ, крім, зокрема частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.
Приписами ч. 12 ст. 86 Закону №1697-VІІ передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Отже, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні:
жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру";
законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.
Суд зазначає, що Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Досліджуючи питання щодо наявності підстав для перерахунку пенсії позивача, необхідно зазначити, що 30 серпня 2017 року постановою Кабінету Міністрів України №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" до постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури внесено зміни (далі - Постанова №657).
Зокрема, пунктом 3 Змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури, затверджених постановою №657, викладено в новій редакції додатки 1, 2 і 7 до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", якими визначено схеми посадових окладів працівників Генеральної прокуратури України (додаток 1); посадових окладів працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур (додаток 2); посадових окладів працівників місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів та прирівняних до них прокуратур (додаток 7).
Постанова №657 набрала чинності 06.09.2017.
Суд зазначає, що змінені схеми посадових окладів працівників Генеральної прокуратури України, працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, працівників місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів та прирівняних до них прокуратур передбачали підвищення посадових окладів.
Суд зазначає, що проаналізовані зміни свідчать про підвищення посадових окладів працівників обласних прокуратур, серед яких згідно з Постановою №657 від 30.08.2017 посадовий оклад начальника відділу прокуратури області становить 7750,00 грн., що порівняно із наявними відомостями пенсійної справи свідчить про значне підвищення посадових окладів працівників прокуратури Київської області.
Таким чином, на час прийняття Постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» (надалі - Постанова №657), з якою позивач пов`язує виникнення у нього права на перерахунок пенсії, а також на час його звернення до органу прокуратури та відповідача із заявою про видачу довідки про заробітну плату з метою її пред`явлення до пенсійного органу для перерахунку пенсії, ч.ч. 13 та 18 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ, які визначали право на перерахунок пенсії працівникам прокуратури, втратили чинність, а визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України. При цьому, Уряд України відповідний нормативно-правовий акт не прийняв і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначив.
Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Пунктом 3 установлено такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
У своєму рішенні від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.
Частина двадцята статті 86 Закону в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.
Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.
До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.
Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.
Таким чином, підсумовуючи вищевикладене, суд вважає необґрунтованим посилання територіального органу Пенсійного фонду на відсутність постанови Кабінету Міністрів України, яка б надала можливість здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Відтак, враховуючи зміну складових заробітної плати відповідної категорії працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок, позивач має право на перерахунок призначеної пенсії з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідно до положень статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якою особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.
При цьому, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.09.2020 у зразковій справі №560/2120/20 (адміністративне провадження №Пз/9901/9/209) за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії встановлено, що це рішення суду є зразковим для справ, у яких: позивач - особа, яка отримує пенсію, призначену відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону № 1697-VII; відповідач-територіальні органи Пенсійного фонду України; предмет спору - вимога зобов`язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ або статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII; звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії після 13.12.2019.
Суд зауважує, що дана справа є типовою справою до вищевказаної зразкової адміністративної справи №560/2120/20, яку розглянув Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду та рішенням від 14.09.2020 частково задовольнив позов ОСОБА_2 , яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021.
У судових рішеннях у зразковій справі №560/2120/20, як Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду, так і Велика Палата Верховного Суду дійшли висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону №1697-VII на підставі довідки, виданої обласною прокуратурою, оскільки після ухвалення рішення Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019, чинна з 13 грудня 2019 року норма частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років колишнім прокурорам підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Також судами касаційної інстанції зазначено, що протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону №1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.
Крім того, Велика Палата Верховного Суду вважає, що твердження територіального органу Пенсійного фонду України про те, що для реалізації пенсіонерами права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону №1697-VІІ (у редакції, чинній з 13 грудня 2019 року), обов`язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного Рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці чинних працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. Така нерівність має усуватись ПФУ шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13 грудня 2019 року. Крім того, Велика Палата Верховного Суду зауважує, що постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівникам прокуратури» є чинною, а тому немає підстав для її незастосування. Таке рішення Уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати працівників прокуратури».
При цьому, у рішеннях у зразковій справі №560/2120/20 як Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду, так і Велика Палата Верховного Суду зазначили, що особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону №1697-VII, мають право на перерахунок пенсії з 13.12.2019, оскільки частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII набрала чинності з 13 грудня 2019 року, а відтак ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 13 грудня 2019 року.
При ухваленні такого рішення судами враховано, що: перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії; відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Разом з тим, судами касаційної інстанції зазначено, що ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657.
Відповідно, питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
Враховуючи, що перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, пенсія позивача підлягає перерахунку з 01 січня 2020 року, тобто з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, є грудень 2019 року, у зв`язку з ухваленням Конституційним судом України рішення від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019.
Суд зауважує, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.
Відтак, спору щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.
При цьому суд відзначує, що на час призначення позивачу пенсії по інвалідності з 16.03.2019 згідно Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 60% від заробітної плати на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 16.01.2020 у справі №320/6343/19, відсотковий розмір заробітної плати для перерахунку пенсії був визначений частиною ч.2 ст.86 Закону №1697-VІІ, відповідно до якої пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Жодних змін частина ч.2 ст.86 Закону №1697-VІІ, яка визначає відсотковий розмір заробітної плати для перерахунку пенсії позивача, не зазнала, відтак позивач має право на перерахунок пенсії у розмірі 60% від заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Київської області від 05.05.2020 №18ф-231.
При цьому суд зазначає, що відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за інвалідністю на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача на отримання пенсії із обмеженням максимального розміру будуть порушені.
Відповідно питання щодо обмеження пенсії максимальним розміром є похідним і повинно вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
Згідно із частиною третьою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії у зв`язку з відсутністю змін в заробітній платі працівників інших, окрім Офісу Генерального прокурора, прокуратур, оскільки довідка Прокуратури Київської області №18ф-231 від 05.05.2020 була видана ОСОБА_1 відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», якою, як вже встановлено судом, підвищено розмір заробітної плати, зокрема й працівників обласних прокуратур.
На підставі наведеного суд приходить до висновку, що відповідач повинен був провести перерахунок раніше призначеної пенсії по інвалідності з 01.01.2020, на підставі заяви від 08.07.2020, документів пенсійної справи, довідки Прокуратури Київської області від 05.05.2020 №18ф-231 та визначити розмір пенсії у відсотках у відповідності до частини 2 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII, а тому рішення відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії є протиправним.
За приписами статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі задоволення позову, суд може прийняти постанову про зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії.
За таких обставин та з урахуванням того, що дана справа є типовою, беручи до уваги правову позицію, висловлену Верховним Судом у зразковій справі №560/2120/20 (адміністративне провадження №Пз/9901/9/20), суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення адміністративного позову шляхом визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову позивачу у перерахунку пенсії, яке викладене у листі відповідача від 31.07.2020 №1000-0210-8/62507 та зобов`язання відповідача здійснити з 01.01.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у розмірі 60% від заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Київської області від 05.05.2020 №18ф-231, з урахуванням раніше проведених виплат.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
У зв`язку із тим, що позивач звільнений від сплати судового збору як інвалід ІІ групи, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в :
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про відмову у перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , яке викладене у листі від 31.07.2020 №1000-0210-8/62507.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська 40, код ЄДРПОУ 22933548) здійснити з 01.01.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) пенсії по інвалідності у розмірі 60% від заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Київської області від 05.05.2020 №18ф-231, з урахуванням раніше проведених виплат.
4. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення"Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення суду складено 31.05.2021 р.
Суддя Кушнова А.О.