Рішення № 97560922, 31.05.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2021
Номер справи
320/8517/20
Номер документу
97560922
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 травня 2021 року № 320/8517/20

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до Тхорівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів - дитячий садок" Сквирського району Київської області про застосування заходів реагування у вигляді зупинення роботи,

в с т а н о в и в:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Тхорівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів - дитячий садок" Сквирського району Київської області, в якому просить суд застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) будівлі Тхорівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів-дитячий садок» Сквирського району Київської області за адресою: Київська область, Сквирський район, с. Тхорівка, вул. Шевченка, буд. 1А, шляхом зобов`язання Відповідача повністю зупинити експлуатацію вказаного об`єкта до повного усунення порушень зазначених в Акті позапланової перевірки від 06.08.2020 № 69.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в ході проведення позапланової перевірки відповідача, що розташований за адресою: Київська обл., Сквирський р-н. м. Сквира, вул. Соборна, буд. 6, було встановлено порушення відповідачем вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної і пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, що є підставою для застосування заходів реагування у сфері господарської діяльності у вигляді зупинення експлуатації вказаного об`єкта до усунення відповідних порушень.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.09.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що останнім було усунено деякі порушення вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту які зафіксовані в акті, а роботи по усуненню інших порушень, які не потребують значного фінансування наразі тривають.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, Головне управління ДСНС України у Київській області відповідно до Кодексу цивільного захисту України, ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положення про Головне управління ДСНС України у Київській області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3 (у редакції наказу ДСНС 12.11.2018 № 661), на виконання доручення Прем`єр-міністра України від 11.12.2019 № 44205/1/1-19 та протокольного рішення засідання Кабінету Міністрів України від 06.12.2019 (витяг з протоколу № 23) та наказу ГУ ДСНС України у Київській області від 27.07.2020 № 560 «Про проведення позапланових перевірок» було здійснено позапланову перевірку щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Тхорівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів- дитячий садок» Сквирського району Київської області за адресою: Київська область, Сквирський район, с. Тхорівка, вул. Шевченка, буд. 1А, про що зазначається в рапорті т.в.о. начальника Сквирського РС ГУ ДСНС України у Київській області підполковника служби цивільного захисту Дмитренка О.О.

29 липня 2020 року було видане посвідчення № 2347 на проведення позапланової перевірки щодо додержання (виконання) вимог нормативно- правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Тхорівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів- дитячий садок» Сквирського району Київської області за адресою: Київська область, Сквирський район, с. Тхорівка, вул. Шевченка, буд. 1А, головному інспектору Сквирського РС ГУ ДСНС України у Київській області підполковнику служби цивільного захисту Дмитренку О.О.

Копію посвідчення вручено в.о. директора Тхорівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів-дитячий садок» Сквирського району Київської області Микитенко Н.Л.

06 серпня 2020 року за результатами позапланової перевірки був складений Акт № 69 щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, в якому чітко вказані 20 порушення, а саме: - п. 2. 5, глава 2, розділ III ППБУ - Дерев`яні елементи горищних покриттів навчального корпусу, дитсадка та котельні не оброблено засобами вогнезахисту, що забезпечують І групу вогнезахисної ефективності; - п. 1.21, глава 1 розділ IV ППБУ - не виконано захист будівель навчального корпусу, дитсадка та котельні від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів; - п.1.2. глава 1 розділ V ППБУ - Приміщення навчального корпусу, дитсадка та котельні не обладнано системою автоматичної пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей у відповідності до ДБН В.2.5-56.2014; - п.2.22 глава 2 розділ III ППБУ - На фасадах будівель відсутні адресні вказівники освітлювальні у темний час доби; - п.1.17 глава 1 розділ IV ППБУ - Електророзетки та вимикачі в приміщеннях навчального закладу встановлені на горючій основі; - п. 1.6 глава 1 розділ IV ППБУ - З`єднання відгалуження та окінцювання жил проводів кабелів в приміщеннях не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів; - п. 2.16 глава 2 розділ III ППБУ - На вікнах грати не виконано таким, що розкриваються, розсуваються або знімаються; - п.2.12 глава 2 розділ III ППБУ - В вікнах горищ навчального корпусу та дитячого садка відсутнє скло; - п. 1.12 глава 1 розділ IV ППБУ - В приміщеннях школи та дитячого садка електропровода, що прокладені до світильників, виконано без відокремлення від горючої поверхні шаром не горючого матеріалу; - п. 22, розділ II ППБУ – допускається зниження рівня пожежної безпеки, будівлю не забезпечено водопостачанням для цілей зовнішнього пожежогасіння; - п.2.3 глава 2 розділ III, п. 22 розділу II - Вихід на горище із приміщення дитячого садка не виконано через протипожежний люк 2-го типу; - п.2.3 глава 2 розділ III, п. 22 розділу II - Двері, які ведуть із кухні в приміщення дитячого садка не виконано протипожежнними 2-го типу; - п.2.31 глава 2 розділ III ППБУ - Шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням, світильники якого вмикаються з настанням сутінків у разі перебування в будинку людей; - п. 2.37. глава 2 Розділ III ППБУ - У вхідних дверях шляхів евакуації дитячого садка встановлено скло, яке дає скалки при руйнуванні; - Пункт 1.20 глави 1 розділу IV ППБУ – не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання; - п.2.37 глави 2 розділу III ППБУ - На шляхах евакуації дитячого садка прокладено труби водяного опалення, які перешкоджають безпечній евакуації людей; - п.3.11. глава 3 розділ V ППБУ - Наявний пожежний щит не укомплектований згідно норм, а саме: - вогнегасники – шт., ящик з піском – 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або товсті розміром 2х 2 м. – 1 шт., гаки – 3 шт., лопати – 2 шт., ломи – 2 шт., сокири – 2 шт.; - п.3.6. глава 3 розділ V ППБУ - Приміщення дитячого садка та котельні не забезпечені вогнегасниками; - п. 4 розділ II ППБУ - Для кожного приміщення не розроблено інструкції про заходи пожежної безпеки та не вивішено їх на видимих місцях; - П. 8 частина 1 ст. 20 КЦЗУ - Не проведено навчання керівного складу та посадових осіб закладу з питань цивільного захисту, функціональні обов`язки яких пов`язані із забезпеченням цивільного захисту.

06 серпня 2020 року за результатом проведення заходу державного нагляду (контролю) головним інспектором Сквирського PC ГУ ДСНС України у Київській області підполковником служби цивільного захисту Дмитренком О.О. було складено протокол про адміністративне правопорушення від 06 серпня 2020 року № 017385, відповідно до статті 175 КУпАП та винесена постанова про накладання адміністративного стягнення від 06 серпня 2020 року № 017336 з ОСОБА_1 ..

Через існування небезпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, позивач звернувся до адміністративного суду з позовом про застосування до відповідача заходів реагування у вигляді повної зупинки експлуатації будівель лісництва до повного усунення виявлених під час перевірки порушень.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 №877-V (далі по тексту – Закон №877-V).

Відповідно до частини п`ятої статті 4 Закону №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду (абзац перший), відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень (абзац другий).

Абзацом четвертим частини першої статті 6 Закону №877-V встановлено, що підставами для здійснення позапланових заходів є перевірка виконання суб`єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).

Згідно частини сьомої статті 7 Закону №877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Кодексом цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403-VI врегульовано відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Відповідно до частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України, в разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Статтею 70 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами (пункт 1 частини 1); повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина друга).

Судом встановлено, що в результаті проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання відповідачем вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, виявлено ряд порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки під час експлуатації приміщень будівель Тхорівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів- дитячий садок» Сквирського району Київської області за адресою: Київська область, Сквирський район, с. Тхорівка, вул. Шевченка, буд. 1А.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697) затверджено “Правила пожежної безпеки в Україні”, якими встановлено загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд.

Правилами пожежної безпеки в Україні передбачено, зокрема, що Правила є обов`язковими для виконання суб`єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах (пункт 2). Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4).

Як вбачається зі змісту Акта перевірки від 06.08.2020 №69, відповідачем допущено ряд порушень Правил пожежної безпеки в Україні, що є небезпечними факторами для виникнення пожежі на об`єкті, який знаходиться за адресою: Київська область, Сквирський район, с. Тхорівка, вул. Шевченка, буд. 1А.

Суд зазначає, що надані відповідачем на підтвердження усунених порушень документи не дають можливості встановити факт повного усунення виявлених позивачем порушень. Крім того, відповідач не звертався до позивача з заявою про повторне проведення перевірки у зв`язку з усуненням порушень.

Станом на день ухвалення судом рішення у справі, відповідачем не надано суду належних, допустимих та достатніх доказів, які б підтверджували усунення виявлених під час перевірки та зазначених у вказаному акті порушень вимог пожежної безпеки, що стали підставою для звернення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до суду для застосування заходів реагування, як і доказів того, що зазначені у акті перевірки порушення не створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

На думку суду, порушення відповідачем вимог пожежної безпеки, які залишились не усунутими, мають триваючий характер на належних відповідачу будівлях, є достатнім доказом існування небезпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, які працюють чи перебувають у таких будівлях.

Відтак, суд дійшов висновку, що зупинення експлуатації зазначеного об`єкта є пропорційним, з урахуванням наведених порушень, збиткам, яких може зазнати власник об`єкта в зв`язку з забороною та можливими негативними наслідками для його працівників та відвідувачів у разі виникнення пожежі. Надзвичайна подія, за таких обставин, може призвести до незворотних наслідків. У даному випадку, наявність обґрунтованого побоювання, що підтверджено доказами, є достатнім для вжиття заходів реагування шляхом заборони експлуатації будівлі до усунення усіх порушень правил техногенної та пожежної безпеки.

Отже, враховуючи ненадання відповідачем належних та достатніх доказів на підтвердження усунення порушень пожежної безпеки, встановленим в Акті перевірки від 06.08.2020 №69, суд дійшов висновку про наявність підстав для застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель Тхорівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів- дитячий садок» Сквирського району Київської області за адресою: Київська область, Сквирський район, с. Тхорівка, вул. Шевченка, буд. 1А, шляхом зобов`язання Відповідача повністю зупинити експлуатацію вказаного об`єкта до повного усунення порушень зазначених в Акті позапланової перевірки від 06.08.2020 № 69. Відтак, позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області підлягає задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2102,00 грн.. Оскільки позивачем не надано доказів понесення судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати присудженню не підлягають.

Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) будівлі Тхорівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів- дитячий садок» Сквирського району Київської області за адресою: Київська область, Сквирський район, с. Тхорівка, вул. Шевченка, буд. 1А, шляхом зобов`язання Відповідача повністю зупинити експлуатацію вказаного об`єкта до повного усунення порушень зазначених в акті позапланової перевірки від 06.08.2020 № 69.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лиска І.Г.