Рішення № 97557985, 07.06.2021, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
07.06.2021
Номер справи
910/3946/21
Номер документу
97557985
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

07.06.2021Справа № 910/3946/21

Господарський суд міста Києва у складі судді Бондарчук В.В., за участю секретаря судового засідання Степов`юк С.О., розглянувши в порядку загального позовного провадження

позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Денаві», Харківська обл., Балаклійський район, селище П`ятигорське

до Міністерства оборони України, м. Київ

про визнання відсутності прав та припинення дій, що порушують право,

Представники:

від позивача: не з`явилися;

від відповідача: Кривошея Д.А.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Денаві» (далі - ТзОВ «Денаві»/позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Міністерства оборони України (далі - МО України/відповідач) про:

- визнання відсутності прав у Міністерства оборони України на стягнення забезпечення тендерної пропозиції за гарантією №203272-ГР-0495;

- припинення дій, що порушують право Товариства з обмеженою відповідальністю «Денаві» шляхом відмови бенефіціара від своїх прав за гарантією №203272-ГР-0495.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що банківська гарантія №203272-ГР-0495 від 02.03.2020 не підлягає виконанню, оскільки позивачем надані всі документи, передбачені ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі», при цьому дискваліфікація ТзОВ «Денаві» не є прямим наслідком для стягнення забезпечення цінової пропозиції.

Господарський суд міста Києва ухвалою від 18.03.2021 позовну заяву залишив без руху та встановив строк для усунення виявлених недоліків.

25.03.2021 до суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви. Зважаючи на викладені в заяві обставини та долучені докази, суд дійшов висновку про усунення позивачем недоліків позовної заяви у встановлений строк.

Господарський суд міста Києва ухвалою від 26.03.2021 прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 26.04.2021.

12.04.2021 через відділ діловодства суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому Міністерство оборони України заперечує проти задоволення позову, мотивуючи тим, що внаслідок ненадання позивачем усіх необхідних документів, передбачених ст. 17 ЗУ «Про публічні закупівлі», відповідач звернувся до АТ «Банк Січ» про настання гарантійного випадку.

26.04.2021 суд відклав підготовче засідання на 13.05.2021.

12.05.2021 через відділ діловодства суду від позивача надійшла заява про зміну предмету позову, в якій ТзОВ «Денаві» просить суд визнати банківську гарантію №203272-ГР-0495 від 02.03.2020, видану Акціонерним товариством «Банк Січ» такою, що не підлягає виконанню.

13.05.2021 у підготовчому засіданні суд прийняв до розгляду заяву позивача про зміну предмету позову, закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 07.06.2021.

04.06.2021 через відділ діловодства суду від позивача надійшло клопотання про проведення судового засідання, призначеного на 07.06.2021, за відсутності його представника, а також додаткові пояснення по справі.

07.06.2021 у судове засідання представник ТзОВ «Денаві» не з`явився.

Представник Міністерства оборони України у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

13.02.2020 Міністерством оборони України на веб-порталі Уповноваженого органу (UA-2020-02-13-001501-b) було оприлюднено оголошення про проведення відбору учасників для проведення переговорної процедури закупівлі потреб оборони: Сумка (18920000-4) (Сумка транспортна індивідуальна, тип 2 та тип 2 чорного кольору).

Товариство з обмеженою відповідальністю «Денаві» приймало участь у закупівлі за лотом № 3.

Відповідно до п. 9.1. оголошення про проведення відбору учасників для проведення переговорної процедури закупівлі для потреб оборони, затвердженого протоколом засідання тендерного комітету Міністерства оборони України від 20.02.2020 № 75/29/2, замовником вимагається внесення учасником забезпечення цінової пропозиції у формі електронної банківської гарантії.

Згідно п. 9.3. оголошення, розмір забезпечення цінової пропозиції за лотом № 3 складає 458 892,00 грн.

Пунктом 9.7. оголошення встановлено, що забезпечення цінової пропозиції не повертається учаснику у разі ненадання учасником документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі».

02.03.2020 Акціонерним товариством «Банк Січ» видано банківську гарантію № 203272-ГР-0495, відповідно до якої АТ «Банк Січ» (гарант) зобов`язується виплатити Міністерству оборони України (бенефіціар) суму, що складає 458 892,00 грн, валюта платежу - українська гривня (лот 3 - 458 892,00 грн), протягом 5 банківських днів після одержання гарантом викладеної українською мовою, підписаною уповноваженою особою та скріпленою круглою/гербовою печаткою, письмової вимоги бенефіціара, в якій бенефіціар заявляє про те, що ТзОВ «Денаві» (принципал) не виконало свої зобов`язання, що передбачаються його пропозицією, зокрема, у випадку ненадання учасником документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених ст. 17 ЗУ «Про публічні закупівлі». Гарантія набуває чинності 02.03.2020 та діє по 10.07.2020 (включно).

06.04.2020 за результатами проведення переговорів щодо закупівлі Сумок (18920000-4) (Сумка транспортна індивідуальна, тип 2 та тип 2 чорного кольору) з ТзОВ «Денаві», які оформлені протоколом № 75/29/13, визначено учаснику до 10:00 07.04.2020 оприлюднити на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» цінову пропозицію за результатами переговорів та гарантійний лист.

10.04.2020 на засіданні тендерного комітету Міністерства оборони України щодо розгляду пропозицій учасників відбору на закупівлю Сумок (18920000-4) (Сумка транспортна індивідуальна, тип 2 та тип 2 чорного кольору), оформленого протоколом № 75/29/14 прийнято рішення, яким відповідно до п. 6 та 7 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» відхилено пропозицію за лотом 3 - ТзОВ «Денаві» та відповідно до п. 3 ч. 15 ст. 3 закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони», у зв`язку із ненаданням учасником документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі», вирішено надіслати до АТ «Банк Січ» вимогу щодо стягнення з ТзОВ «Денаві» забезпечення цінової пропозиції.

Крім того, з розділу ІІ протоколу №75/29/14 від 10.04.2020 вбачається, що за лотом 3 - ТзОВ «Денаві» станом на 07.04.2020 надано та оприлюднено в електронній системі закупівель не всі документи, які вимагалися у запрошенні. А саме, не надано оригінал або нотаріально завірену копію, виданого уповноваженим органом, про відсутність в учасника заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів, датованого після оприлюднення оголошення про проведення відбору учасників (або документ відповідного змісту, отриманий за допомогою сервісу «Електронний документ платника» офіційного веб-сайту Державної фіскальної служби України), що суперечить вимогам, визначеним у статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі».

18.05.2020 відповідач звернувся до АТ «Банк Січ» з вимогою за вих. № 286/2/3588, в якій просив у зв`язку з настанням гарантійного випадку згідно умов гарантії №203272-ГР-0495 від 02.03.2020, виданої банком АТ «Банк Січ» (гарант) ТзОВ «Денаві» (принципал) на користь Міністерства оборони України (бенефіціар), перерахувати кошти у сумі 458 892,00 грн на рахунок Державної казначейської служби України.

Підставою гарантійного випадку зазначено: ненадання учасником документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених ст. 17 ЗУ «Про публічні закупівлі», по процедурі закупівлі Сумки (18920000-4) (Сумка транспортна індивідуальна, тип 2 та тип 2 чорного кольору), що оголошена на веб-порталі Уповноваженого органу за № UA-2020-02-13-001501-b.

Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на таке.

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Статтею 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади встановлено Законом України «Про публічні закупівлі».

Метою Закону України «Про публічні закупівлі» є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Статтею 1 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що публічна закупівля - це придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом; тендер (торги) - це здійснення конкурентного відбору учасників з метою визначення переможця торгів згідно з процедурами, установленими цим Законом (крім переговорної процедури закупівлі); товари - це продукція, об`єкти будь-якого виду та призначення, у тому числі сировина, вироби, устаткування, технології, предмети у твердому, рідкому і газоподібному стані, а також послуги, пов`язані з постачанням таких товарів, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих товарів; тендерна документація - документація щодо умов проведення публічних закупівель, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу на веб-порталі Уповноваженого органу та авторизованих електронних майданчиках. Тендерна документація не є об`єктом авторського права та/або суміжних прав;учасник процедури закупівлі (далі - учасник) - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, юридична особа (резидент або нерезидент), яка подала тендерну пропозицію або взяла участь у переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі.

При цьому, у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» відбір учасників для проведення переговорної процедури закупівлі - процес визначення учасника переговорів шляхом проведення електронного аукціону.

У відповідності до ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об`єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням. Учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах. Замовники забезпечують вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої цим Законом. Замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.

Згідно ч. 1 та 3 ст. 3 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони», у разі прийняття замовником рішення про застосування переговорної процедури закупівлі відбір учасників здійснюється через електронну систему закупівель у порядку, визначеному цим Законом. Для проведення відбору учасників замовник оприлюднює оголошення про проведення відбору через авторизовані електронні майданчики на веб-порталі Уповноваженого органу.

Вимоги до тендерної документації визначено ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі». Вказаною статтею передбачено, що тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником на веб-порталі Уповноваженого органу для загального доступу. Тендерна документація повинна містити: 1) інструкцію з підготовки тендерних пропозицій; 2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв до учасників відповідно до статті 16, вимоги, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність вимогам статті 17 у разі, якщо така інформація міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним; 3) інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). При цьому технічна специфікація повинна містити: детальний опис товарів, робіт, послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні та якісні характеристики; вимоги щодо технічних і функціональних характеристик предмета закупівлі у разі, якщо опис скласти неможливо або якщо доцільніше зазначити такі показники; посилання на стандартні характеристики, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов`язану з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними або національними стандартами, нормами та правилами. Технічна специфікація не повинна містити посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника. У разі якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим, а специфікація повинна містити вираз "або еквівалент". Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі повинні передбачати необхідність застосування заходів із захисту довкілля; 4) кількість товару та місце його поставки; 5) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги; 6) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; 7) проект договору про закупівлю з обов`язковим зазначенням порядку змін його умов; 8) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота); 9) перелік критеріїв та методику оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв. Опис методики оцінки за критерієм "ціна" повинен містити інформацію про врахування податку на додану вартість (ПДВ); 10) строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше ніж 90 днів з дати розкриття тендерних пропозицій; 11) інформацію про валюту, у якій повинна бути розрахована і зазначена ціна тендерної пропозиції; 12) інформацію про мову (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції; 13) зазначення кінцевого строку подання тендерних пропозицій; 14) розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати); 15) розмір, вид, строк та умови надання, умови повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати); 16) прізвище, ім`я та по батькові, посаду та адресу однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв`язок з учасниками; 17) у разі закупівлі робіт - вимогу про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб`єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт як субпідрядника в обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю. Тендерна документація може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити. Тендерна документація може містити опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов`язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст пропозиції, а саме - технічні помилки та описки. Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.

Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі», замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов`язаний відхилити тендерну пропозицію учасника або відмовити в участі у переговорній процедурі закупівлі (крім випадків, зазначених у пунктах 2, 4, 5 частини другої статті 40 цього Закону) в разі, якщо:

1) замовник має незаперечні докази того, що учасник процедури закупівлі пропонує, дає або погоджується дати прямо чи опосередковано будь-якій службовій (посадовій) особі замовника, іншого державного органу винагороду в будь-якій формі (пропозиція щодо найму на роботу, цінна річ, послуга тощо) з метою вплинути на прийняття рішення щодо визначення переможця процедури закупівлі або застосування замовником певної процедури закупівлі;

2) відомості про юридичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов`язані з корупцією правопорушення;

3) службову (посадову) особу учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов`язаного з корупцією;

4) суб`єкт господарювання (учасник) протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів тендерів;

5) фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі, була засуджена за злочин, учинений з корисливих мотивів (зокрема, пов`язаний з хабарництвом та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку;

6) службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яка підписала тендерну пропозицію (або уповноважена на підписання договору в разі переговорної процедури закупівлі), була засуджена за злочин, вчинений з корисливих мотивів (зокрема, пов`язаний з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку;

7) тендерна пропозиція подана учасником конкурентної процедури закупівлі або участь у переговорній процедурі бере учасник, який є пов`язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі та/або з уповноваженою особою (особами), та/або з керівником замовника;

8) учасник процедури закупівлі визнаний у встановленому законом порядку банкрутом та стосовно нього відкрита ліквідаційна процедура;

9) у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутня інформація, передбачена пунктом 9 частини другої статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (крім нерезидентів);

10) юридична особа, яка є учасником процедури закупівлі (крім нерезидентів), не має антикорупційної програми чи уповноваженого з реалізації антикорупційної програми, якщо вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) або робіт дорівнює чи перевищує 20 мільйонів гривень (у тому числі за лотом);

11) учасник процедури закупівлі є особою, до якої застосовано санкцію у виді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України "Про санкції";

12) службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов`язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми;

13) учасник процедури закупівлі має заборгованість із сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), крім випадку, якщо такий учасник здійснив заходи щодо розстрочення і відстрочення такої заборгованості у порядку та на умовах, визначених законодавством країни реєстрації такого учасника.

Статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі» також передбачено, що учасник процедури закупівлі в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції підтверджує відсутність підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини першої та частиною другою цієї статті. Спосіб документального підтвердження згідно із законодавством щодо відсутності підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини першої та частиною другою цієї статті, визначається замовником для надання таких документів лише переможцем процедури закупівлі через електронну систему закупівель.

Переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує десяти днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику документи шляхом оприлюднення їх в електронній системі закупівель, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6, 8, 12 і 13 частини першої та частиною другою цієї статті.

У відповідності до п. 6 та 7 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» замовник відхиляє цінову пропозицію учасника відбору з таких підстав: невідповідність учасника кваліфікаційним критеріям та вимогам, визначеним у статті 17 Закону України "Про публічні закупівлі" та неусунення учасником недоліків у поданих ним документах протягом наступних 24 годин з моменту ознайомлення учасника з такими недоліками під час проведення переговорів.

Відповідно до ч.ч. 3, 4 та 7 ст. 6 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» під час проведення переговорів перевіряється відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, встановленим замовником, та вимогам, визначеним у статті 17 Закону України "Про публічні закупівлі". У разі виявлення замовником невідповідності документів учасника встановленим вимогам або відсутності будь-якого із документів учасник відбору може усунути недоліки в документах, крім випадку підтвердження подання забезпечення цінової пропозиції, шляхом прикріплення уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом наступних 24 годин з моменту ознайомлення на переговорах учасника з такими недоліками. Після проведення переговорів складається протокол.

Судом вище встановлено, що позивач був учасником переговорної процедури закупівлі потреб оборони: Сумка (18920000-4) (Сумка транспортна індивідуальна, тип 2 та тип 2 чорного кольору), яку проводив відповідач.

При цьому, пунктом 9.1. оголошення про проведення відбору учасників для проведення переговорної процедури закупівлі для потреб оборони, передбачено, що замовником вимагається внесення учасником забезпечення цінової пропозиції у формі електронної банківської гарантії. Розмір забезпечення цінової пропозиції за лотом № 3 складала 458 892,00 грн (п. 9.3. оголошення).

В п. 9.7. оголошення передбачено випадки, коли цінова пропозиція не повертається учаснику, зокрема, у разі ненадання учасником документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі».

Так, 02.03.2020 АТ «Банк Січ» видано банківську гарантію № 203272-ГР-0495, відповідно до якої АТ «Банк Січ» (гарант) зобов`язалось виплатити Міністерству оборони України (бенефіціар) суму, що складає 458 892,00 грн, протягом 5 банківських днів після одержання гарантом письмової вимоги бенефіціара, в якій бенефіціар заявляє про те, що ТзОВ «Денаві» (принципал) не виконало свої зобов`язання, що передбачаються його пропозицією, зокрема, у випадку ненадання учасником документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених ст. 17 ЗУ «Про публічні закупівлі».

Обґрунтовуючи позовні вимоги, ТзОВ «Денаві» зазначає, що банківська гарантія №203272-ГР-0495 від 02.03.2020 не підлягає виконанню, оскільки позивачем надані всі документи, передбачені ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі», при цьому дискваліфікація останнього не є прямим наслідком для стягнення забезпечення цінової пропозиції.

Разом з тим, судом встановлено, що 26.10.2020 Господарським судом міста Києва прийнято рішення у справі №910/10032/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Денаві» до Міністерства оборони України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Пром.Стандарт.» про визнання недійсним договору про поставку для державних потреб матеріально-технічних засобів речової служби (за кошти Державного бюджету) №286/3/20/84 від 19.03.2020, яким у задоволенні позову відмовлено.

Північним апеляційним господарським судом постановою від 08.02.2021 рішення Господарського суду міста Києва від 26.10.2020 у справі № 910/10032/20 залишено без змін.

Відповідно до ч. 4 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так, Господарським судом міста Києва в цьому судовому акті встановлено таке:

«В порушення встановлених умов, ТзОВ «Денаві» не надало оригінал або нотаріально завірену копію, виданого уповноваженим органом, довідки про відсутність в учасника заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів, датованого після оприлюднення оголошення про проведення відбору учасників (або документ відповідного змісту, отриманий за допомогою сервісу «Електронний документ платника» офіційного веб-сайту Державної фіскальної служби України), внаслідок чого пропозицію позивача було відхилено.

При цьому, у судовому засіданні позивачем не заперечувалось, що станом на 07.04.2020 в ТзОВ «Денаві» існувала заборгованість зі сплати податків і зборів, відповідно товариство було позбавлене можливості подати довідку про відсутність такої заборгованості.

Отже, ураховуючи приписи Закону України «Про публічні закупівлі» та Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони», суд дійшов висновку про обґрунтованість відхилення тендерним комітетом МО України пропозиції позивача».

З наведеного вбачається, що тендерним комітетом Міністерства оборони України відхилена тендерна пропозиція позивача з підстав ненадання ТзОВ «Денаві» документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених ст. 17 ЗУ «Про публічні закупівлі», зокрема оригіналу або нотаріально завіреної копії, виданого уповноваженим органом, довідки про відсутність в учасника заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів, датованого після оприлюднення оголошення про проведення відбору учасників.

За таких обставин, відповідач обґрунтовано звернувся до АТ «Банк Січ» з вимогою про перерахування суми забезпечення цінової пропозиції у розмірі 458 892,00 грн, яка підлягає виконанню внаслідок настання обставин, передбачених п. 9.7. оголошення про проведення відбору учасників для проведення переговорної процедури закупівлі для потреб оборони, затвердженого протоколом засідання тендерного комітету Міністерства оборони України від 20.02.2020 № 75/29/2.

Статтею 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до вимог ст. 76, ст. 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Ураховуючи встановлене, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено та документально не підтверджено обставин, викладених у позовній заяві, що має наслідком відмову у задоволенні позову.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на позивача.

Керуючись статтями 74, 76, 129, 145, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 254 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Денаві» відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів в порядку, передбаченому ст.ст. 253-259, з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 розділу XI "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено: 10.06.2021.

Суддя В.В. Бондарчук