Рішення № 97553600, 08.06.2021, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
08.06.2021
Номер справи
127/38/21
Номер документу
97553600
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 127/38/21

Провадження № 2/127/17/21

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.06.2021 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Бессараб Н.М.,

при секретарі Поливаній Ю.В.,

за участю представника позивача Чуя В.П. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовною заявою Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів грошової допомоги, -

В С Т А Н О В И В:

Департамент соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів.

Позов мотивовано тим, що в Управлінні соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради перебувала на обліку ОСОБА_2 , яка отримувала в управлінні тимчасову допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 року №189 «Про затвердження порядку призначення та виплати тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання яких невідоме». На підставі поданої відповідачем 14.06.2017 року заяви та доданих до неї документів відповідно до зазначеної вище постанови ОСОБА_2 призначалась тимчасова допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів. Рішенням Управління від 04.07.2017 року відповідачу було призначено державну соціальну допомогу на період з 01.06.2017 року по 30.11.2017 року у розмірі 888,50 грн. щомісячно. До поданої заяви від 14.06.2017 року додавались декларації про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї та інші визначені законом необхідні документи. В розділі II зазначеної декларації «Доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей)» відповідачем власноручно зазначено про відсутність інших, належних її сім`ї доходів, за попередні 6 місяців.

13.12.2018 року головним державним соціальним інспектором, на підставі положення про головного державного соціального інспектора отримано інформацію з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, в результаті чого встановлено, що за період з січня по червень 2017 року відповідачем було отримано дохід в сумі 8967,94 грн. Таким чином, внаслідок подачі відповідачем недостовірних даних щодо наявних доходів за період з 01.01.2017 року по 30.05.2017 року їй було надміру виплачено кошти державної соціальної допомоги в сумі 2989,32 грн. Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради листами від 02.05.2019 року №08-00-019-21686, від 27.08.2020 року №08-00-008-45965 запропоновано відповідачу повернути надміру виплачені кошти. Станом на час подання позову ОСОБА_2 добровільно кошти не відшкодувала, що і стало підставою для звернення до суду за стягненням переплати державної соціальної допомоги.

В судовому засіданні представник позивача Чуй В.П. позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні змісту позовної заяви, не заперечив щодо заочного розгляду справи.

Відповідач ОСОБА_2 до судового засідання не з`явилася, хоча про час, дату та місце судового розгляду повідомлялася належним чином, про причини неявки суд не повідомила. Відзив на позовну заяву від відповідача до суду не надходив.

Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Разом з тим, відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

Таким чином, з урахуванням приписів ст.ст. 223, 280 ЦПК України суд прийшов до висновку про розгляд справи у відсутність відповідача в порядку заочного провадження, оскільки в справі достатньо матеріалів про права та взаємовідносини сторін і позивач не заперечила проти такого порядку розгляду справи.

Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 14.06.2017 року відповідач ОСОБА_2 звернулась до Управління соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг (а.с. 5).

В розділі II декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, за період з 01.12.2016 року по 31.05.2017 року, відповідач зазначила про відсутність інших, належних її сім`ї доходів (а.с. 6).

Рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 04.07.2017 року, відповідачу було призначено державну соціальну допомогу на період з 01.06.2017 року по 30.11.2017 року у розмірі 888,50 грн. щомісячно (а.с. 7).

Згідно проведеної звірки інформації про доходи, що внесені в декларацію для отримання державної соціальної допомоги та субсидії та одержаної 13.12.2018 року інформації з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела та суми отриманих доходів фізичних осіб, які звернулись за призначенням субсидій, вбачається, що за період з січня 2017 року по червень 2017 року відповідачем було отримано дохід в сумі 8967,94 грн. (а.с. 9-12).

Внаслідок подачі відповідачем недостовірних даних щодо наявних доходів за період з 01.01.2017 року по 30.05.2017 року їй було надміру виплачено кошти державної соціальної допомоги в сумі 2989,32 грн. (а.с. 13).

Як вбачається із заяви відповідачки від 05.02.2019 року адресованої заступнику директора департаменту, ОСОБА_2 зазначає, що зпереплатою у розмірі 2989,32 грн. ознайомлена та що переплата виникла у зв`язку із недекларуванням заробітної плати (а.с. 14).

Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради листами від 02.05.2019 року №08-00-019-21686, від 09.09.2019 року №08-00-008-44903 та від 27.08.2020 року №08-00-008-45965 запропоновано відповідачу повернути надміру виплачені кошти (а.с. 15, 17-18). Однак, станом на день розгляду справи судом зазначені кошти відповідачем не повернуті.

Постановою КМУ «Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме» від 22.02.2006 року № 189 передбачено, що тимчасова допомога призначається у разі, коли відомості про одного з батьків (платника аліментів), які внесено до Єдиного реєстру боржників у зв`язку з несплатою ним аліментів (п. 2).

Для призначення тимчасової допомоги одержувач подає органу соціального захисту населення за місцем проживання (перебування): заяву за формою, затвердженою Мінсоцполітики; копію свідоцтва про народження дитини; декларацію про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї). Інформація про склад сім`ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Залежно від підстав, на яких призначається тимчасова допомога, додатково подаються відповідні документи (п. 6).

Тимчасова допомога призначається кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подано заяву з усіма необхідними документами. У разі, коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє одержувачу про те, які документи повинні бути подані протягом місяця (п. 7).

Розмір тимчасової допомоги розраховується як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців (п. 8).

Пунктом 8-1 Порядку визначено, що середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. №632, на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім`ї особи, яка звертається за призначенням тимчасової допомоги, включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим рівнем, якщо такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, які проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім`єю і мають спільних дітей. При цьому діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім`ї незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування. Особи, які перебувають на повному державному утриманні, до складу сім`ї не включаються.

Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, органів Пенсійного фонду України інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням тимчасової допомоги.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Згідно із ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі (ст. 1213 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ст. 76 ЦПК України).

Згідно із ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що внаслідок подачі відповідачем недостовірних даних в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, щодо наявних доходів за період з 01.01.2017 року по 30.05.2017 року їй було надміру виплачено кошти державної соціальної допомоги в сумі 2989,32 грн.

Станом на день ухвалення судового рішення у даній справі відповідач переплачених коштів не повернула, позов не оспорила, тому з ОСОБА_2 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради слід стягнути надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги за період з 01.06.2017 року по 30.11.2017 року в сумі 2989,32 грн.

При подачі позову до суду позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 2102,00 грн., тому відповідно до ст. 141 ЦПК України, сума сплаченого судового збору підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. 1166, 1212, 1213 ЦК України, постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме» від 22.02.2006 року №189, ст. 2, 5, 10-13, 76-81, 89, 141, 258, 259, 263-265, 279-282, 354 ЦПК України, -

В И Р І Ш И В:

Позов Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги за період з 01.06.2017 року по 30.11.2017 року в сумі 2989,32 грн. (дві тисячі дев`ятсот вісімдесят дев`ять грн. 32 коп.).

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради судовий збір у розмірі 2102,00 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем протягом 30-ти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду .

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Згідно вимог ст. 265 ч. 5 п. 4 ЦПК України:

Позивач: Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, адреса: м. Вінниця, вул. Соборна, 50, ЄДРПОУ 38782790.

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Повний текст судового рішення складено 10.06.2021 року.

Суддя: