
Подільський районний суд міста Києва
Справа № 758/7367/20
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.07.2020 Слідчий суддя Подільського районного суду міста Києва Васильченко О.В., при секретарі Ковальчуку О.М. за участю прокурора Київської місцевої прокуратури №7 Кутового Д.В., підозрюваного ОСОБА_1 , захисника Молоткова В.О., розглянувши клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури №7 Кутового Д.В. про продовження строку дії обов`язків покладених на підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбаченого ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 191 КК України,
В С Т А Н О В И В :
Прокурор Київської місцевої прокуратури №7 Кутовий Д.В. звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження строку дії обов`язків відносно ОСОБА_1 який підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 191 КК України.
Київської місцевою прокуратурою № 7 здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 42019101070000276 від 06.11.2019 за підозрою ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 191 , КК України, досудове розслідування якого здійснюється слідчими слідчого відділу УП в метрополітені ГУНП у м. Києві.
Під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_1 , на підставі рішення зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю «Хімлаборреактив» (код ЄДРПОУ 23522853) (надалі - ТОВ «Хімлаборреактив») №50 від 30.11.2012 та наказу №223-к від 30.11.2012, призначений на посаду директора ТОВ «Хімлаборреактив».
Відповідно до пункту 18.12. Статуту ТОВ «Хімлаборреактив», затвердженого протоколом загальних зборів учасників №56 від 21.10.2014, директор є виконавчим органом Товариства.
Згідно пунктів 18.13.-18.19. Статуту ТОВ «Хімлаборреактив», директор наділений повноваженнями пов`язаними з виконанням організаційно- розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
Відповідно ч.З ст.18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно- господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, в силу покладених на директора ТОВ «Хімлаборреактив» службових обов`язків, ОСОБА_1 наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, тобто є службовою особою.
Він же, безпосередньо здійснюючи поточне управління (керівництво) зазначеним товариством, будучи в силу своєї посади наділеним правомочністю управляти та розпоряджатися коштами та майном підприємства, діючи умисно, усвідомлюючи протиправність власних дій, шляхом зловживання своїм службовим становищем, заволодів бюджетними коштами, що заподіяло збитки в особливо великих розмірах, за наступних обставин.
Відповідно до п.п.2 п.1 постанови КМУ «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення» № 955 (зі змінами) на лікарські засоби (крім наркотичних, психотропних лікарських засобів, прекурсорів та медичних газів) і вироби медичного призначення, оптово- відпускні ціни на які внесені до реєстру оптово-відпускних цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, які придбаваються повністю або частково за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються до задекларованої зміни оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, а граничні торговельні (роздрібні) надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків. При цьому фактичний розмір оптово-відпускної ціни на кожну лікарську форму, дозування, споживчу упаковку лікарського засобу, усі типи, види, марки виробів медичного призначення не повинен перевищувати розміру внесеної до зазначеного реєстру оптово-відпускної ціни у гривні.
Відповідно до п. 2 Порядку формування цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, щодо яких запроваджено державне регулювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. № 333 (далі - Порядок №333): «Гранична постачальницько-збутова надбавка є максимально допустимим її розміром, який може враховуватися суб`єктом господарювання, що здійснює оптову торгівлю, при визначенні ціни товару».
Відповідно до п. 4 Порядку №333: «Оптово-відпускна ціна є ціною одиниці імпортованого товару або ціною одиниці товару, що встановлюється в договорі, укладеному між вітчизняним товаровиробником та суб`єктом господарювання, що здійснює оптову торгівлю товаром».
Згідно митних декларацій від 30.05.2018, 05.06.2018, 28.08.2018,
24.09.2018, на підставі Контракту від 28.12.2017 № TELEN - Chemblabor - 1728120912-01, який укладено з іноземною компанією Thermo Elektron LED GmbH, TOB «Хімлаборреактив» придбано та імпортовано лабораторні центрифуги «Medifuge», арт.750088 у кількості 930 одиниць на суму 24 113 062, 54 грн. (з урахуванням сплачених митних зборів та податків).
Таким чином, перебуваючи на посаді директора ТОВ «Хімлаборреактив», тобто, будучи службовою особою, на яку покладено організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, достовірно знаючи ціну придбання медичних виробів, у невстановленому місці та часі, в порушення вимог законодавства, у ОСОБА_1 виник злочинний умисел на заволодіння для ТОВ «Хімлаборреактив» коштами, шляхом нарахування до оптово-відпускної ціни за товар надбавки, яка перевищує 10 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків.
Реалізуючи свій злочинний умисел, достеменно знаючи та усвідомлюючи свої функціональні обов`язки, покладені на нього, зловживаючи своїми службовими повноваженнями, умисно, з метою заволодіння бюджетними коштами, ОСОБА_1 у невстановленому місці та часі підписано та проставлено печатку у тендерній пропозиції на виконання поставки медичного обладнання для оснащення ЦПМСД, ЦРЛ, міських та обласних лікарень (ІСВ 7.1.5, лот 4), до якої завідомо неправомірно внесено ціну з надбавкою, яка перевищує 10 відсотків, а саме на лабораторні центрифуги «Medifuge», арт.750088 та подано до Департаменту охорони здоров`я Полтавської обласної державної адміністрації.
В подальшому, продовжуючи реалізувати свій злочинний умисел, за результатами проведення процедури торгів, 14.03.2018 між Департаментом охорони здоров`я Полтавської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 02013107), в особі директора Департаменту Лисака В.П. , з однієї сторони (Замовник), і ТОВ «Хімлаборреактив», в особі директора ОСОБА_1 , з іншої сторони (Постачальник), укладено Договірну угоду №ІСВ 7.1.5/4 про закупівлю медичного обладнання для оснащення ЦПМСД, ЦРЛ, міських та обласних лікарень лабораторних центрифуг та мікроскопів бінокулярних.
Відповідно до Таблиці до Договору (додаток до Договірної угоди), ТОВ «Хімлаборреактив» зобов`язане поставити Департаменту охорони здоров`я Полтавської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 02013107) центрифуги лабораторні та мікроскопи бінокулярні, також затверджено суму Договору у розмірі 1 781 815, 63 доларів США, включаючи ПДВ із урахуванням виправлень та змін, внесених відповідно до Інструкції Учасникам торгів.
В подальшому, ОСОБА_1 , розуміючи умови Договірної угоди №ІСВ 7.1.5/4 щодо того, що після виконання доставки та отримання іншою стороною медичних виробів, він з моменту підписання вказаної угоди фактично отримав право на оперативне управління іншою частиною грошових коштів, з метою досягнення своєї злочинної мети на заволодіння грошовими коштами, ТОВ «Хімлаборреактив» у період 07.08.2018, 05.10.2018 та 19.10.2018 поставило згідно Договірної угоди №ІСВ 7.1.5/4 медичне обладнання для оснащення ЦПМСД, ЦРЛ, міських та обласних лікарень, а саме лабораторні центрифуги «Medifuge», арт.750088 у кількості 803 одиниць та мікроскопи бінокулярні «MBL2000-PL» у кількості 37 одиниць, внаслідок чого підписано акти приймання-передачі обладнання від 07.08.2018, 05.10.2018 та 19.10.2018, які підписані та скріплені печатками обох сторін.
Як наслідок, Департаментом охорони здоров`я Полтавської обласної державної адміністрації на виконання умов Договірної угоди №ІСВ7.1.5/7, на підставі платіжних доручень від 27.12.2018 №209, заявки на здійснення прямого платежу з рахунку позики за проектом «Поліпшення охорони здоров`я на службі у людей», передбаченого Угодою про позику від 19.03.2015 №8475- UA та банківських виписок іноземного банку «WORD BANK PEYMENT ADVICE, на рахунок ТОВ «Хімлаборреактив» (код ЄДРПОУ 23522853), який відкрито у AT «ОТП БАНК» (МФО 300528) № НОМЕР_1 перераховано грошові кошти на загальну суму 49 26Q 786, 01 грн., за поставлений товар, а саме за лабораторні центрифуги «Medifuge», арт.750088 у кількості 803 одиниць та мікроскопи бінокулярні «MBL2000-PL» у кількості 37 одиниць.
Згідно висновку експерта №51/7 від 15.04.2020 встановлено, що висновки викладені у Довідці Північного офісу Держаудитслужби від 02.04.2020 щодо нанесення матеріальної шкоди (збитків) Департаменту охорони здоров`я Запорізької обласної державної адміністрації розрахунково на суму 452029,60 грн. та Департаменту охорони здоров`я Полтавської обласної державної адміністрації на суму 16054281,03грн., за умови формування ціни відповідно до Порядку формування цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, щодо яких запроваджено державне регулювання, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 25.03.2009 №333, документально
підтверджується у сумі 16475090,39 грн., а саме Департаменту охорони здоров`я Полтавської обласної державної адміністрації у сумі 16054282,64 грн.
Крім того, під час проведення експертизи встановлено, що при реалізації Департаменту охорони здоров`я Полтавської обласної державної адміністрації згідно Договірної угоди №ІСВ 7.1.5/4 лабораторних центрифуг «Medifuge», арт.750088 у кількості 803 одиниць, застосовано надбавку у розмірі 87%, при максимальному розмірі 10%.
Таким чином, за результатами реалізації ОСОБА_1 свого злочинного умислу, який вчинено шляхом зловживання своїми повноваженнями, умисно, всупереч вимог п.п.2 п.1 постанови Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення» від 17.10.2008 № 955 (в редакціях від
та 01.07.2018, які діяли на момент укладання та реалізації договірної угоди), здійснено завищення вартості товару на загальну суму 16054282,64 грн., що призвело до заволодіння в інтересах ТОВ «Хімлаборреактив» державними коштами на вказану суму, внаслідок чого державним інтересам завдано шкоду в особливо великих розмірах, а саме, яка в шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи службовою особою, безпосередньо здійснюючи поточне управління (керівництво) ТОВ «Хімлаборреактив», будучи в силу своєї посади наділеним правомочністю управляти та розпоряджатися коштами та майном підприємства, діючи умисно, усвідомлюючи протиправність власних дій, шляхом зловживання своїм службовим становищем, повторно, заволодів бюджетними коштами, що заподіяло збитки у великих розмірах, за наступних обставин.
Відповідно до п.п.2 п.1 постанови КМУ «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення» № 955 (зі змінами) на лікарські засоби (крім наркотичних, психотропних лікарських засобів, прекурсорів та медичних газів) і вироби медичного призначення, оптово- відпускні ціни на які внесені до реєстру оптово-відпускних цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, які придбаваються повністю або частково за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються до задекларованої зміни оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, а граничні торговельні (роздрібні) надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків. При цьому фактичний розмір оптово-відпускної ціни на кожну лікарську форму, дозування, споживчу упаковку лікарського засобу, усі типи, види, марки виробів медичного призначення не повинен перевищувати розміру внесеної до зазначеного реєстру оптово-відпускної ціни у гривні.
Відповідно до п. 2 Порядку формування цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, щодо яких запроваджено державне регулювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. № 333 (далі - Порядок №333): «Гранична постачальницько-збутова надбавка є максимально допустимим її розміром, який може враховуватися суб`єктом господарювання, що здійснює оптову торгівлю, при визначенні ціни товару».
У судовому засіданні прокурор подане клопотання підтримав з викладених у ньому підстав, просив його задовольнити.
Захисник та підозрюваний в судовому засіданні заперечували проти клопотання, посилаючись на його необґрунтованість, просили відмовити у задоволенні клопотання.
Перевіривши надані матеріали клопотання, вивчивши докази, заслухавши думку учасників кримінального провадження, приходжу до наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що до ЄРДР внесено відомості про кримінальне провадження за № 42019101070000276 від 06.11.2019 за ознаками злочинів, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 191 КК України.
Згідно ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та /або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку річ із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Відповідно до ч.5 ст.194 КПК України якщо під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу, не пов`язаного з триманням під вартою, прокурор доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті, слідчий суддя, суд застосовує відповідний запобіжний захід, зобов`язує підозрюваного, обвинуваченого прибувати за кожною вимогою до суду або до іншого визначеного органу державної влади, а також виконувати один або кілька обов`язків, необхідність покладення яких була доведена прокурором. Такими обов`язками, зокрема, можуть бути необхідність прибувати до визначеної службової особи із встановленою періодичністю; не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи, утримуватися від спілкування з будь-якою особою, визначеною слідчим суддею, судом, або спілкуватися з нею із дотриманням умов, визначених слідчим суддею, судом, не відвідувати місця, визначені слідчим суддею або судом тощо.
Частиною 6 ст. 194 КПК України передбачено, що обов`язки, передбачені частиною п`ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.
Частинами 3 та 5 ст.199 КПК України передбачено, що клопотання про продовження строку тримання під вартою, крім відомостей, зазначених у статті 184 цього Кодексу, повинно містити:
1) виклад обставин, які свідчать про те, що заявлений ризик не зменшився або з`явилися нові ризики, які виправдовують тримання особи під вартою;
2) виклад обставин, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про тримання під вартою.
Слідчий суддя зобов`язаний відмовити у продовженні строку тримання під вартою, якщо прокурор, слідчий не доведе, що обставини, зазначені у частині третій цієї статті, виправдовують подальше тримання підозрюваного, обвинуваченого під вартою.
У зв`язку з цим слідчий суддя вважає необхідним зазначити, що в клопотанні про продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_1 містяться відомості, зазначені в статті 184 КПК України, зокрема, виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, в якому підозрюється ОСОБА_1 правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, посилання на один або кілька ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, виклад обставин, на підставі яких прокурор дійшов висновку про наявність ризиків, зазначених у його клопотанні, і посилання на матеріали, що підтверджують ці обставини.
Слідчий суддя вважає, що ті підстави, які були враховані судом при обранні запобіжного заходу та при вирішенні питання про продовження строку дії покладених на підозрюваного обов`язків продовжують існувати, тому необхідно продовжити строк дії покладених обов`язків в межах строку досудового розслідування.
Керуючись ст.ст. 177, 178, 182, 184, 193, 194, 196, 199 КПК України, слідчий суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури №7 Кутового Д.В. про продовження строку дії обов`язків покладених на підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , задовольнити частково.
Продовжити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк дії обов`язків покладених на нього ухвалою слідчого судді Подільського районного суду м. Києва від 24.06.2020 в межах строку досудового розслідування до 05.08.2020, а саме:
- не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає, а саме: з АДРЕСА_1 , без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування зі свідками допитаними в даному кримінальному провадженні;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
В задоволенні решти вимог - відмовити.
У задоволенні клопотання адвоката Молоткова В.О. який діє в інтересах підозрюваного ОСОБА_1 про надання дозволу ОСОБА_1 у робочі дні періодично прибувати до м. Черкаси, Київ, Бровари - відмовити.
Контроль за виконанням цієї ухвали покласти на прокурора Київської місцевої прокуратури №7 Кутового Д.В.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя О. В. Васильченко