Рішення № 97544132, 10.06.2021, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
10.06.2021
Номер справи
521/8380/21
Номер документу
97544132
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

10 червня 2021 року

м. Одеса

Справа № 521/8380/21

Провадження № 2-о/521/196/21

Малиновський районний суд міста Одеси в складі:

головуючого - судді Гуревського В.К.

за секретаря - Тішкіна Р.Г.,

Учасники справи:

Заявник – ОСОБА_1

Представник – ОСОБА_2

Заінтересована особа – Костянтинівський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи: Костянтинівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту смерті особи, –

В С Т А Н О В И В:

Заявник ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою, за участю заінтересованої особи: Костянтинівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків), за яким просила встановити факт смерті ОСОБА_3 , що народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Заулля Севського району Брянської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Єнакієве Донецької області, посилаючись на таке.

ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_3 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер у м. Єнакієве ДНР. На теперішній час, при з`ясуванні питання стосовно отримання соціальної допомоги на поховання ОСОБА_3 , заявником було встановлено, що відповідно до абзацу 3 ст. 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету - України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18 січня 2018 року, який набув чинності 24 лютого 2018 року, діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.

У зв`язку з цим заявник звернулася до Костянтинівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків) із заявою про реєстрацію смерті ОСОБА_3 , на яку отримала відмову у проведенні державної реєстрації смерті з посиланням на те, що відповідно до вимог ст. 17 Закону України «Про державну реєстрації актів цивільного стану», «Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5, підставами для проведення державної реєстрації смерті, є лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року № 1150/13024.Однак, свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , та довідка про причину смерті № 83, які має заявник, не мають юридичної сили на території України, так як заклад охорони здоров`я, яким воно видане, знаходиться на тимчасово окупованій території, та позначений печаткою невизнаної «ДНР».

Таким чином, на теперішній час заявник не має іншої законної можливості підтвердити факт смерті ОСОБА_3 , інакше як звернутись до суду з відповідною заявою про підтвердження даного юридичного факту. Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації його смерті, отримання соціальної допомоги, тощо.

Представник заінтересованої особи Костянтинівський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків) в судове засідання не з`явився, повідомлявся шляхом електронного зв`язку.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає можливим постановити рішення про задоволення заяви. Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_3 , про що свідчать копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , та свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер у м. Єнакієве ДНР (відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , довідки про причину смерті № 83, довідки про поховання від 18 січня 2021 року, квитанції серії ДГ № 453754, світлини місця поховання).

На теперішній час, при з`ясуванні питання стосовно отримання соціальної допомоги на поховання ОСОБА_3 , заявником було встановлено, що відповідно до абзацу 3 ст. 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету - України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18 січня 2018 року, який набув чинності 24 лютого 2018 року, діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.

У зв`язку з цим заявник звернулася до Костянтинівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків) із заявою про реєстрацію смерті ОСОБА_3 , на яку отримала відмову у проведенні державної реєстрації смерті (копія листа № 20.18-62-715 від 31 травня 2021 року) з посиланням на те, що відповідно до вимог ст. 17 Закону України «Про державну реєстрації актів цивільного стану», «Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5, підставами для проведення державної реєстрації смерті, є лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року № 1150/13024.

Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 та довідка про причину смерті № 83, які має заявник, не мають юридичної сили на території України, так як заклад охорони здоров`я, яким воно видане, знаходиться на тимчасово окупованій території, та позначений печаткою невизнаної «ДНР».

Таким чином, на теперішній час заявник не має іншої законної можливості підтвердити факт смерті ОСОБА_3 , інакше як звернутись до суду з відповідною заявою про підтвердження даного юридичного факту. Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації смерті батька та отримання соціальної допомоги.

Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану за місцем мешкання та смерті неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, визначеною Верховною Радою України.

З цієї підстави також неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до вимог ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» - державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі, в т. ч. рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або оголошення її померлою.

Встановлення факту смерті в судовому порядку необхідно для подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного документу - свідоцтва про смерть, згідно чинного законодавства України.

Не надаючи оцінки легітимності документам, виданим на тимчасово окупованій території, оскільки за законом такі документи є недійсним і не створюють правових наслідків, тому що видані органами та/або особами, передбаченими частиною другою статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд має виходити із самого факту смерті особи.

Будь-які докази, які свідчать про протилежне, у суду відсутні. Іншого способу захистити свої права заявник не має.

Таким чином, виходячи зі встановлених обставин у справі, досліджених у сукупності на підставі їх налізу, суд вважає, що з огляду на зібрані докази факт смерті ОСОБА_3 , що народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Заулля Севського району Брянської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Єнакієве Донецької області, є очевидним та обґрунтованим.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про те, що заява підлягає задоволенню.

Згідно із п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.

Судом роз`яснюється, що це рішення є достатнім документом для підтвердження юридичного факту, про встановлення якого просить заявник.

Згідно пункту 21 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», заявники щодо справ про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи.

Керуючись ст. ст. ст. ст. 13, 141, 263, 265, 267, 268, 293, 315, 317, 354, 355 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Заяву ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи: Костянтинівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту смерті особи - задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_3 , що народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Заулля Севського району Брянської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Єнакієве Донецької області.

Допустити негайне виконання рішення суду.

Копію судового рішення невідкладно надіслати до Костянтинівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

СУДДЯ В. К. Гуревський