Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 травня 2010 р. справа № 2а-8826/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Шинкарьової І.В.
при секретаріГорюновій Л.С.
за участі представника позивача: Романенко Л.І. за дов.
В С Т А Н О В И В:
Артемівська обєднана державна податкова інспекція звернулась до суду з адміністративним позовом до фізичної особи підприємця ОСОБА_3 про стягнення заборгованості з податку з доходів фізичних осіб, мотивуючи вимоги тим, що у відповідача станом на 31.03.2010 року існує заборгованість з доходів фізичних осіб в загальному розмірі 86,17 грн. Позивач просить суд стягнути з відповідача вказану заборгованість.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, надала пояснення, аналогічні обставинам, викладеним в позовній заяві. Просила суд стягнути з відповідача заборгованість в загальному розмірі 86,17 грн.
Відповідач в судове засідання не зявився, про час та місце судового засідання був повідомлений, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи від нього не надходило. Відповідно до ч. 1 ст. 128 КАС України, - суд відкладає розгляд справи у разі неприбуття у судове засідання сторони, про яких немає відомостей, що їм вручені повістки. Оскільки, є відомості про те, що відповідач повідомлений належним чином про час та місце судового засідання, то неприбуття у судове засідання не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає позов Артемівської обєднаної державної податкової інспекції до фізичної особи підприємця ОСОБА_3 про стягнення заборгованості з податку з доходів фізичних осіб обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Артемівська обєднана державна податкова інспекція є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Відповідач ОСОБА_3 зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності 17.04.1998 року, є платником податків з 23.04.1998 року.
Відповідач станом на 31.03.2010 року не сплатив до бюджету податок з доходу, який утворився внаслідок з несплатою авансових платежів з податку з доходів фізичних осіб та штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобовязання.
Відповідно до ст..14 Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян», оподаткування доходів громадян здійснюється податковими органами на підставі декларацій громадян про очікуваний (оціночний) у поточному році дохід або про фактично одержані у звітному календарному році доходи.
Відповідно до наданої відповідачем до Артемівської обєднаної державної податкової інспекції декларації про доходи, одержані з 1 січня по 31 грудня 2007 року, податковою інспекцією 18.02.2008 року був зроблений розрахунок авансових платежів прибуткового податку на 2008 рік та складене податкове повідомлення-рішення №0003251740/0 від 19.02.2008 року, яким визначене податкове зобовязання у загальній сумі 303,00 грн. Повідомлення було отримане відповідачем особисто, проте по строку 14.11.2008 року визначена сума (75,75 грн. щоквартально) сплачена не була. Заборгованість по сплаті авансових платежів за декларацією за 2007 рік склала 75,75 грн.
Підпунктом 1.3 ст. 1 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Згідно цієї ж статті, усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування”, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
В даному випадку ставиться питання про стягнення з відповідача на користь державного бюджету України суми податкового боргу, який утворився внаслідок визначення податковим органом авансових платежів по декларації, наданої відповідачем.
Борг відповідача виник згідно податкового повідомлення №0003251740/0 від 19.02.2008 року, яким було зобовязано громадянина щоквартально сплатити суму авансових платежів по 75,75 грн. у визначені граничні строки сплати.
Судом встановлено, що відповідач частково погасив заборгованість у розмірі 0,29 грн.
Крім того, податковим органом були нараховані штрафні санкції у розмірі 10,71 грн.
Судом встановлено, що відповідачем несвоєчасно сплачені попередні авансові платежі по строках 14.05.2008 року та 14.08.08 року.
Підстави для застосування до платника податків штрафних санкцій передбачені ст. 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, згідно пп. 17.1.7 п. 17.1 якої, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1- 17.1.6 цього пункту, чи ні.
Таким чином, умовою застосування штрафної санкції у відповідності до приведеної норми Закону є наявність несвоєчасно сплаченого узгодженого податкового зобовязання.
Судом встановлено, що у звязку з затримкою у сплаті авансових платежів на 2008 рік по строках, визначених у податковому повідомленні №0003251740/0 від 19.02.2008 року Артемівською обєднаною державною податковою інспекцією податковими повідомлення-рішеннями від 06.11.2008 року (№0028621740 на суму 3,13 грн. та №0028621740 на суму 7,58 грн.) до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 10,71 грн.
Судом встановлено, що винесені податкові повідомлення-рішення від 06.11.2008 року на суму 10,71 грн. були направлені рекомендованим листом, проте повернуто відділенням звязку через сплив терміну зберігання.
Згідно п. 6.2.4 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
За таких підстав, було складено Акт №3024 про неможливість вручення податкового повідомлення, та розміщення на дошці податкових оголошень 15.12.2008 року.
Відповідно до п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання платника податку, нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, коли такі рішення оскаржені у апеляційному або судовому порядку. Згідно п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 цього Закону узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків в строки, встановлені ст. 5 вказаного Закону, визначається сумою податкового боргу платника податків.
Таким чином, оскільки днем отримання податкового повідомлення вважається день його розміщення на дошці податкових оголошень і воно не було оскаржене відповідачем, тому цей же день вважається днем узгодження податкового зобовязання і воно визначається сумою податкового боргу відповідача.
Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства податковий борг у розмірі 86,17 грн. підлягає стягненню з відповідача.
Судом встановлено, що позивачем були здійснені дії щодо погашення відповідачем заборгованості, а саме були винесені перша №1/481 від 02.12.2008 року та друга №2/8 від 19.01.2009 року податкові вимоги. Крім того, 03.12.2008 року усі активи платника податків зареєстровані в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна.
Проте всі дії податкового органу не призвели до остаточного погашення відповідачем податкової заборгованості.
У відповідності до п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами», активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.
Згідно вимог ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 112, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Артемівської обєднаної державної податкової інспекції до фізичної особи підприємця ОСОБА_3 про стягнення заборгованості з податку з доходів фізичних осіб задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_3 в дохід місцевого бюджету суму боргу з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 86 (вісімдесят шість) грн. 17 коп. на бюджетний рахунок 33219801700015, код платежу 11010200, отримувач: місцевий бюджет м.Артемівська, банк отримувача: ГУДКУ у Донецькій області, ЄДРПОУ 34686516, МФО 834016.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шинкарьова І.В.