Рішення № 97528010, 08.06.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2021
Номер справи
580/2535/21
Номер документу
97528010
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2021 року справа № 580/2535/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Тимошенко В.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

встановив:

26 квітня 2021 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління ДПС у Черкаській області, в якій просить:

1) визнати поважними причини пропуску граничного строку подання до Головного управління ДПС у Черкаській області заяви позивача щодо списання суми недоїмки з єдиного соціального внеску;

2) зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача щодо списання суми недоїмки з єдиного соціального внеску від 15.03.2021.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 12 березня 2021 року ним за власним рішенням припинено свою діяльність, як фізичної особи-підприємця. 15 березня 2021 року, він звернувся до Головного управління ДПС у Черкаській області з заявою щодо списання суми недоїмки з єдиного соціального внеску. У заяві, він зазначив, що з листопада 2020 року та станом на час звернення з даною заявою знаходиться на лікуванні та реабілітації після перенесеного інсульту, має стійкі розлади здоров`я, які проявляються у порушенні координації рухів та короткочасних проявів втрати пам`яті та просив Головне управління ДПС у Черкаській області поновити терміни подачі заяви та списати недоїмку з єдиного соціального внеску. До даної заяви ним додано копію заяви про припинення підприємницької діяльності, а також звіти про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2017 рік, за 2018 рік, за 2019 рік та за 2020 рік, а також копії медичної документації. Листом №5516/6/23-00-24-0313 від 25 березня 2021 року Головне управління ДПС у Черкаській області повідомило, що за результатами розгляду його заяв від 10 березня 2021 року та від 15 березня 2021 року Головним управлінням ДПС у Черкаській області була проведена перевірка з питань відповідності умовам, визначеним п. 9-15 Закону №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», що надають право на списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені з єдиного соціального внеску, на підставі заяви платника. Перевіркою встановлено невідповідність умовам, визначених п. 9-15 Закону №2464, а саме заяву на списання та звітність по єдиному внеску подано після граничного терміну, граничний термін подання до 01 березня 2021 року, з урахуванням чого Головним управлінням ДПС у Черкаській області залишено без задоволення заяву щодо списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені з єдиного соціального внеску.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 30.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

19.05.2021 відповідачем до суду надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що оскільки позивачем не дотримано умов списання суми недоїмки, визначених пунктом 9-15 розділу 8 Закону №2464, Головним управлінням ДПС у Черкаській області правомірно відмовлено позивачу в списанні суми недоїмки, штрафних санкцій і пені з ЄСВ.

На підставі ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає таке.

15 червня 2001 року, ОСОБА_1 , зареєстрований як фізична особа - підприємець.

03 березня 2021 року позивач отримав вимогу про сплату боргу (недоїмки) Головного управління ДПС у Черкаській області від 09 лютого 2021 року №Ф- 60730-17, відповідно до якої сума недоїмки становить 37 788 грн. 74 коп.

10 березня 2021 року позивач звернувся до Головного управління ДПС у Черкаській області з заявою щодо списання суми недоїмки з єдиного соціального внеску.

Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 12 березня 2021 року позивачем припинено свою підприємницьку діяльність.

15 березня 2021 року, ОСОБА_1 , повторно звернувся до Головного управління ДПС у Черкаській області з заявою щодо списання суми недоїмки з єдиного соціального внеску. . У заяві, він зазначив, що з листопада 2020 року та станом на час звернення з даною заявою знаходиться на лікуванні та реабілітації після перенесеного інсульту, має стійкі розлади здоров`я, які проявляються у порушенні координації рухів та короткочасних проявів втрати пам`яті та просив Головне управління ДПС у Черкаській області поновити терміни подачі заяви та списати недоїмку з єдиного соціального внеску. До даної заяви ним додано копію заяви про припинення підприємницької діяльності, а також звіти про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2017 рік, за 2018 рік, за 2019 рік та за 2020 рік, а також копії медичної документації.

Листом №5516/6/23-00-24-0313 від 25 березня 2021 року Головне управління ДПС у Черкаській області повідомило, що за результатами розгляду його заяв від 10 березня 2021 року та від 15 березня 2021 року Головним управлінням ДПС у Черкаській області була проведена перевірка з питань відповідності умовам, визначеним п. 9-15 Закону №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», що надають право на списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені з єдиного соціального внеску, на підставі заяви платника. Перевіркою встановлено невідповідність умовам, визначених п. 9-15 Закону №2464, а саме заяву на списання та звітність по єдиному внеску подано після граничного терміну, граничний термін подання до 01 березня 2021 року, з урахуванням чого Головним управлінням ДПС у Черкаській області залишено без задоволення заяву щодо списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені з єдиного соціального внеску.

Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує таке.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року N 2464-VI (далі - Закон України N2464) єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

02.06.2020 року опублікований Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників" 13 травня 2020 року №592-IX (Закон №592), пунктом 1 прикінцевих положень якого передбачено, що цей Закон набирає чинності з 1 січня 2021 року, крім пункту 5 розділу I цього Закону, що набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Згідно з положеннями пункту 5 розділу I Закону №592, який набрав чинності з 03.06.2020 року, передбачено, внести до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" такі зміни, зокрема, у розділі VIII "Прикінцеві та перехідні положення" доповнити пунктом 9-15 такого змісту:

"9-15. Підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному цим Законом, несплачені станом на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників" з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників", а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників":

а) платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), - державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи - підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників". Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше;

б) платниками, зазначеними у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, - до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників". Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше.

Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску зазначеної звітності (якщо відповідна звітність не була подана раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Податковим органом може бути прийнято рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що: 1) платник податків отримав дохід (прибуток) протягом періоду з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників"; 2) суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.

У разі якщо суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником та/або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом, податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.

Штрафні санкції до платника єдиного внеску, передбачені пунктом 7 частини одинадцятої статті 25 цього Закону, за наведених умов не застосовуються.

Вимога про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважається відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені відповідно до цього Закону не підлягають поверненню".

Окрім цього, Міністерство фінансів України листом від 26.08.2020 №11220-16-62/26150 надало роз`яснення щодо порядку застосування дії пункту 9-15 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", в якому вказало, що обов`язковою умовою для списання заборгованості зі сплати єдиного внеску за період з 1 січня 2017 року до 3 червня 2020 року є виконання вимог, встановлених пунктом 9-15 Закону №2464, зокрема подання протягом 90 календарних днів з 3 червня 2020 року заяви про списання заборгованості, подання заяви державному реєстратору про припинення підприємницької діяльності або заяви до податкового органу про зняття з обліку, та подання звітності з єдиного внеску. Враховуючи вищенаведене, дія пункту 9-15 Закону №2464 поширюється на фізичних осіб - підприємців, які перебували в стані припинення до набрання чинності пунктом 5 розділу I Закону України від 13.05.2020 №592.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що підставою для списання заборгованості зі сплати єдиного внеску є факт відсутності отриманого фізичною особою - підприємцем на загальній системі оподаткування доходу у період з 01.01.2017 року, своєчасне звернення до контролюючого органу з відповідною заявою, подання заяви державному реєстратору про припинення підприємницької діяльності та подання звітності з єдиного внеску.

Судом встановлено, що 15 червня 2001 року, ОСОБА_1 , зареєстрований як фізична особа - підприємець.

15 березня 2021 року, ОСОБА_1 , повторно звернувся до Головного управління ДПС у Черкаській області з заявою щодо списання суми недоїмки з єдиного соціального внеску. До даної заяви ним додано копію заяви про припинення підприємницької діяльності, а також звіти про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2017 рік, за 2018 рік, за 2019 рік та за 2020 рік, а також копії медичної документації.

В той же час суд зазначає, що дана заява повинна була бути подана до 01.03.2021, в той час як позивачем вона подана 15.03.2021.

Суд зазначає, що Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» не передбачено поновлення строку подання заяви щодо списання суми недоїмки з ЄСВ.

З огляду на вище викладені обставини, враховуючи, що позивачем подано заяву з пропуском законодавчо встановленого строку звернення, можливість поновлення такого строку не передбачена, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачем не доведено правомірність прийнятого рішення.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Тому суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення, у т.ч. розподілу згідно зі ст.ст.132-139 КАС України, судових витрат за наслідком вирішеного спору.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 12, 14, 72, 76, 90, 241-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

вирішив:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили з моменту її підписання, однак може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцеві положення Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст складений 08.06.2021.

Суддя В.П. Тимошенко