
Справа № 560/4416/21
РІШЕННЯ
іменем України
09 червня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05.04.2021 у наданні ОСОБА_1 статусу особи, яка прирівнюється до військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб";
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб" та надати статус особи, яка прирівнюється до військовослужбовців.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 1986 по 1998 проходив навчання у Вільнюській спеціальній середній школі підготовки нач.складу МВС СРСР ім. Ю. Барташюнаса, під час якого виконував службові обов`язки, пов`язані з ліквідацією наслідків на Чорнобильській АЕС з 13.03.1988 по 13.04.1988.
Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи згідно посвідчення серії НОМЕР_1 від 28.01.2019.
На звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з проханням надати йому статус особи, яка прирівнюється до військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб", позивач отримав відмову, в якій відповідач зазначив, що за матеріалами пенсійної справи у ОСОБА_1 відсутня необхідна тривалість вислуги років на військовій службі для призначення пенсії за вислугу років, ОСОБА_1 не є особою з інвалідністю внаслідок захворювання, каліцтва, отриманого в період проходження військової служби, тому права на призначення пенсії згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, ОСОБА_1 не має.
Позивач вважає таку відмову протиправною, просить суд задовольнити позовні вимоги.
На адресу суду від відповідача надійшов відзив, в якому зазначено, що за матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 відсутня необхідна тривалість вислуги років на військовій службі для призначення пенсії за вислугу років та позивач не є особою з інвалідністю внаслідок захворювання, каліцтва, отриманого в період проходження військової служби, тому права на призначення пенсії згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Просить відмовити у задоволенні позову.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 16.04.2021 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком із зниженням пенсійного віку, як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії з врахуванням норм статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796-ХІІ від 28.02.1991.
19.03.2021 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою щодо визначення права на пенсію згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №2645-2098/К-03/8-2200/21 ОСОБА_1 повідомлено про відсутність права на пенсію згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Вважаючи відмову протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом для захисту порушеного права.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Призначення та перерахунок пенсій в органах Пенсійного фонду України проводиться у відповідності до вимог Закону України №1058-ІV від 09.07.2003 "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІV) та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 в редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ) від 28.02.1991 призначення та виплата пенсій проводиться відповідно до Закону №1058-ІV.
Відповідно до частини І статті 10 Закону №1058-ІУ особі, яка має одночасно право на різні види пенсії, призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-ХІІ)" призначаються пенсії:
за вислугу років - особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ;
по інвалідності - військовослужбовцям, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом;
в разі втрати годувальника - членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти.
Відповідно до пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок) заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Разом з тим, відповідно до пункту "в" статті 12 Закону №2262-ХІІ, право на пенсію за вислугу років мають особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом при досягненні 45-річного віку і за наявності в них вислуги 20 календарних років і більше, які звільняються з військової служби відповідно до Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей".
Згідно статті 18 Закону №2262-ХІІ пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби.
Суд встановив, що з 03.08.2018 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком із зниженням пенсійного віку, як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії з врахуванням норм статті 55 Закону №796-ХІ.
За матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 відсутня необхідна тривалість вислуги років на військовій службі для призначення пенсії за вислугу років та позивач не є особою з інвалідністю внаслідок захворювання, каліцтва, отриманого в період проходження військової служби, тому права на призначення пенсії згідно Закону №2262-ХІІ немає.
Разом з тим, відповідно до статті 54 Закону №796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, отриманого при ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, згідно статті 54 Закону №796-ХІІ визначений Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 (далі - Порядок).
Згідно частини третьої статті 59 Закону №796-ХІІ та пункту 9-1 Порядку (із змінами з 01.07.2019), за бажанням військовослужбовців, зокрема, військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.
ОСОБА_1 не має права на обчислення пенсії згідно частини третьої статті 59 Закону та пункту 9-1 Порядку, оскільки не є особою з інвалідністю внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Помилковим є посилання позивача на Положення про порядок призначення та виплати в Міністерстві Оборони України державних пенсій і допомог військовослужбовцям та членам їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 08.08.1994 №205 (зареєстроване в Міністерстві юстиції України 05.09.1994 за №212/422, оскільки вказане положення скасоване згідно висновку Міністерства юстиції України від 30.05.2005 та виключене з державного реєстру нормативно-правових актів 07.05.2007.
У рішенні від 05.04.2001 Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Згідно з статтею 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно до абзацу 5 пункту 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 03.10.1997 №4-ЗП передбачено, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативно-правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Загальновизнаним є те. що з прийняттям нового акта якщо інше не визнано самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що підстав для визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05.04.2021 у наданні ОСОБА_1 статусу особи, яка прирівнюється до військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб" та зобов`язання головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб" та надати статус особи, яка прирівнюється до військовослужбовців, немає.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, у зв`язку із цим, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Враховуючи відмову в задоволенні позову та вимоги статті 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 09 червня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головуючий суддя В.В. Матущак