
Справа № 560/1106/21
РІШЕННЯ
іменем України
08 червня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л.
за участю:секретаря судового засідання Свинобой О.В. представника відповідача Фельпеля І.І. представника відповідача Адамського Н.Я. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України , військової частини 2195 (Чернівецький прикордонний загін) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, військової частини 2195 (Чернівецький прикордонний загін), в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 2006 року по 13.04.2017 та зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення з 2006 року по 13.04.2017 з урахуванням базового місяць січня 2008 року з урахуванням раніше виплачених сум.
Позов мотивований тим, що на день виключення зі списків особового складу військової частини позивач не отримав в повному обсязі індексацію грошового забезпечення за період з 2006 року по 13.04.2017.
Західне регіональне управління Державної прикордонної служби України у відзиві на позов зазначило, що позивач проходив військову службу у підрозділах управління з 26.05.2015. Прибувши до нового місця служби позивач надав грошовий атестат, в якому рахувалась заборгованість з виплати індексації за період з січня по травень 2015 року. Відповідач виплатив позивачу індексацію з січня по травень 2015 року та в подальшому з червня 2015 року по дату звільнення.
У відзиві на позов військова частина 2195 (Чернівецький прикордонний загін) зазначила, що у межах наявного фінансового ресурсу можливість виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у січні 2016 року - лютому 2018 року у Міністерства оборони України відсутня. Підтвердив також доводи, викладені Західним регіональним управлінням Державної прикордонної служби України у відзиві на позов.
Ухвалою від 08.02.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 09.04.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд перейшов з спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 27.04.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд залучив військову частину 2195 (Чернівецький прикордонний загін) як співвідповідача по справі.
Ухвалою від 01.06.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду.
Заслухавши учасників справи, суд встановив такі обставини.
Позивач – ОСОБА_1 з 26.05.2015 проходив військову службу у військовій частині 2195 (Чернівецький прикордонний загін) та підрозділах Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України.
Відповідно до наказу начальника Західного регіонального управління (І категорії) Державної прикордонної служби України від 13.04.2017 №184-ос позивач виключений зі списку особового складу Західного регіонального управління (І категорії), звільнений з військової служби за пунктом "а" (у зв`язку із закінченням строку контракту) частини 6 статті 26 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов`язок і військову службу", з урахуванням підпункту "ї" пункту 1 частини 8 статті 26 та підпункту "б" частини 2 статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" у запас та зарахований на службу у військовому оперативному резерві першої черги на особливий період з 14.04.2017.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідачів щодо виплати індексації грошового забезпечення в належному розмірі, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
За змістом частин 2, 3 статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до Закону.
Згідно з частиною 1 статті 2 Закону України від 03.07.1991 №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі по тексту - Закон №1282-ХІІ) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону №1282-ХІІ, відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. Проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язком для всіх роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Тобто, сума індексація грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону, підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті.
Вирішуючи питання про наявність підстав для виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 2006 року по 13.04.2017, суд враховує, що позивач з 26.05.2015 проходив військову службу в військовій частині 2195 (Чернівецький прикордонний загін) та підрозділах Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України.
Тому за період до 26.05.2015 у відповідачів відсутній обов`язок здійснювати нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення.
Відповідно до грошового атестата №82, виданого військовою частиною 9938, у ОСОБА_1 була наявна заборгованість з виплати індексації грошового забезпечення за січень - травень 2015 року.
За змістом довідки військової частини 2195 (Чернівецький прикордонний загін) від 06.05.2021 №246 заборгованість з виплати індексації грошового забезпечення в сумі 673,55 грн за січень - травень 2015 року виплачена позивачу в листопаді 2015 року.
Крім того, згідно з цією ж довідкою відповідно до платіжного доручення від 18.02.2017 №337 позивачу виплачена індексація грошового забезпечення в сумі 3818,88 грн за період з червня 2015 року по квітень 2017 року.
Позивач не погоджується з сумою такої виплати та вважає, що індексація грошового забезпечення за період з 2006 року по 13.04.2017 підлягає обчисленню з урахуванням базового місяця, що відповідає місяцю зміни тарифних ставок (окладів) військовослужбовців, тобто з січня 2008 року.
Разом з тим, правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі – Порядок №1078).
Згідно з пунктом 1-1 Порядку № 078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється у розмірі 103 відсотки. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року – місяця опублікування Закону України від 06.06.2003 №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 2 Порядку №1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Отже, підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення, зокрема, посадових окладів особи. Зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.
Вирішуючи спір в частині визначення базового місяця, суд враховує, що позивачу збільшений посадовий оклад в червні 2015 року (нарахування здійснене в липні 2015 року), в січні 2016 року (нарахування здійснене в лютому 2016 року) та у вересні 2016 року (нарахування здійснене в жовтні 2016 року). Вказані обставини підтверджуються архівними відомостями ОСОБА_1 № НОМЕР_1 .
Відповідач під час нарахування та виплати індексації встановлював базові місяці відповідно до вказаних змін посадового окладу позивача. Тому підстави для застосування базового місяця січня 2008 року під час нарахування позивачу індексації грошового забезпечення за період з 26.05.2015 по 13.04.2017 відсутні.
Крім того, в заяві про збільшення позовних вимог позивач висловив лише припущення щодо неправильного обрахунку відповідачами індексації його грошового забезпечення та не обґрунтував суть самого порушення.
Враховуючи те, що у відповідачів відсутній обов`язок щодо виплати позивачу індексації грошового забезпечення до 26.05.2015, а індексація грошового забезпечення за період з 26.05.2015 по 13.04.2017 останньому виплачена в належному розмірі, тому суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
За таких обставин, судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, військової частини 2195 (Чернівецький прикордонний загін) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 09 червня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 ) Відповідач:Західне регіональне управління Державної прикордонної служби України (вул. Мечнікова,16 а,Львів,79017 , код ЄДРПОУ - 14321647) військова частина 2195 (Чернівецький прикордонний загін) (Чернівці,58022 , код ЄДРПОУ - 14321682) Головуючий суддя О.Л. Польовий