Рішення № 97527483, 08.06.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2021
Номер справи
540/933/21
Номер документу
97527483
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/933/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправними та скасування податкової вимоги та рішення про опис майна у податкову заставу,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати податкову вимогу від 10.02.2021 № 4832-13 про сплату податкового боргу у сумі 4140,19 грн.;

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 10.02.2021 № 4832-13 про опис майна у податкову заставу.

Позовні вимоги мотивує тим, що 04.03.2021 ОСОБА_1 отримав податкову вимогу від 10.02.2021 № 4832-13 про сплату податкового боргу в розмірі 4140,19 грн. та рішення від 10.02.2021 № 4832-13 про опис майна в податкову заставу. Вважає їх протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки жодної заборгованості по податку з фізичних осіб не має. Вказує, що згідно податкової декларації, яку позивач подавав до контролюючого органу за звітній період 2019 рік сума чистого доходу склала 4079,00 грн., податок на доходи – 734,22 грн., військовий збір - 61,19 грн. Вказані суми позивачем сплачені. Тому, податкову вимогу сформовано протиправно, а відтак, з урахуванням вимог п. 89.3 ст. 89 ПК України, рішення про опис майна в податкову заставу також є протиправним. Із наведених підстав, просить задовольнити позовні вимоги повністю.

Ухвалою від 19.03.2021 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою від 09.04.2021 у справі відкрите спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідачу наданий п`ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.

Ухвалою від 13.04.2021 позовна заява залишена без руху після відкриття провадження у справі у зв`язку із встановленням порушення вимог ч. 3 ст. 161 КАС України - сплата судового збору на рахунок іншого суду.

У встановлений суддею строк позивач усунув недоліки позовної заяви та ухвалою від 26.04.2021 продовжено розгляд адміністративної справи.

28.04.2021 відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позовних вимог. Вказує, що відповідно до відомостей з ІС "Податковий блок" ОСОБА_1 з 08.08.2014 перебуває на обліку, як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю, ознака незалежної професійної діяльності - адвокат. Вид діяльності згідно КВЕД 69.10 - діяльність у сфері права. Відповідно до поданої 01.06.2020 декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік в рядку 18.1 позивач самостійно задекларував зобов`язання до сплати у розмірі 4079,00 грн., та у рядку 19.1 також самостійно задекларовано до сплати військового збору у розмірі 61,9 грн. Станом на 09.02.2021 сума податкового боргу становить 4140,19 грн. Враховуючи той факт, що у позивача рахується податковий борг, відповідач сформував податкову вимогу від 10.02.2021 № 4832-13 у розмірі 4140,19 грн., а також прийняв рішення № 4832-13 про опис майна в податкову заставу. Просить відмовити у задоволенні позову.

Крім того, у відзиві податковим органом заявлено клопотання про заміну відповідача у справі - Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (код ЄДРПОУ 43143201) на правонаступника Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі як відокремленого підрозділу ДПС України без права юридичної особи (код ЄДРПОУ ВП 43995495).

Щодо заявленого клопотання, суд зазначає наступне.

30.09.2020 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби", пунктом 1 якої вирішено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком.

Відповідно до Переліку територіальних органи Державної податкової служби, що ліквідуються, який є додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893, ліквідується, зокрема, Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі.

Відповідно до абз.3 п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються переходять до Державної податкової служби та її територіальних органів у межах, визначених положенням про ДПС та її територіальні органи.

Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529, відповідно до статті 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" та Положення про Державну податкову службу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227, утворено як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі.

Згідно відомостей із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (код ЄДРПОУ ВП 43995495), як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України, зареєстровано - 14.12.2020.

Наказом Державної податкової служби України від 24.12.2020 № 755 вирішено з 01.01.2021 розпочати здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно із наказом ДПС від 30.09.2020 № 529, повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до п.1 постанови № 893.

Таким чином, Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ ВП 43995495) є правонаступником Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (код ЄДРПОУ 43143201).

Згідно із ч. 1 ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Отже, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (код ЄДРПОУ ВП 43995495) є правонаступником Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 43143201), суд дійшов висновку щодо можливості задоволення клопотання відповідача-2, та заміни сторони у справі її правонаступником відповідно до приписів ст. 52 КАС України.

Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази, суд враховує наступне.

Судом встановлено, що на підставі рішення Ради адвокатів Херсонської області від 29.07.2014 № 5 ОСОБА_1 29.07.2014 видане свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльність серії ХС № 000005.

З 08.08.2014 позивач перебуває на обліку, як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю, ознака незалежної професійної діяльності - адвокат. Вид діяльності згідно КВЕД 69.10 - діяльність у сфері права.

11.06.2020 позивачем подано до ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2019 рік.

Відповідно до п. 7 декларація заповнена самостійно платником податку.

10.02.2021 Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі сформувало й направило ОСОБА_1 податкову вимогу № 4832-13 про сплату податкового боргу у сумі 4140,19 грн. та рішення про опис майна у податкову заставу № 4832-13.

Не погоджуючись з спірними вимогою та рішенням, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються нормами Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, його територіальні органи.

Підпунктом 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що самозайнята особа - це платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Незалежна професійна діяльність - це участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Згідно із п. 36.1 ст. 36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Пунктом 49.1 ст.49 ПК України передбачено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є (п. 49.2 ст. 49 ПК України).

Отже, платник відповідного податку має подавати у конкретні строки податкову звітність за відповідним платежем, а неподання цієї звітності тягне за собою накладення штрафу.

Абзацом 4 п. 164.1 ст. 164 ПК України передбачено, що базою оподаткування для доходів, отриманих від провадження господарської або незалежної професійної діяльності, є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається відповідно до пункту 177.2 статті 177 та пункту 178.3 статті 178 цього Кодексу.

Загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із статтею 177 цього Кодексу, та доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно із статтею 178 цього Кодексу (пп. 164.1.3 п. 164.1 ст. 164 ПК України).

Пунктом 178.2 статті 178 ПК України передбачено, що доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.

Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а також іноземці та особи без громадянства, які стали на облік у контролюючих органах як самозайняті особи та є резидентами, подають податкову декларацію за результатами звітного року відповідно до цього розділу у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб, в якій поряд з доходами від провадження незалежної професійної діяльності мають зазначати інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи (п.178.4 ст.178 ПК України).

За змістом п. 178.7 ст. 178 ПК України остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в податковій декларації, в якій поряд з доходами від провадження незалежної професійної діяльності повинні зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи, а також відомості про суми єдиного внеску, нарахованого на доходи від провадження незалежної професійної діяльності в розмірах, визначених відповідно до закону.

Як передбачено п. 179.5 ст. 179 ПК України, податкова декларація заповнюється платником податку самостійно або іншою особою, нотаріально уповноваженою платником податку здійснювати таке заповнення, у порядку, передбаченому главою 2 розділу II цього Кодексу.

Відповідно до п. 179.7 ст. 179 ПК України фізична особа зобов`язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.

Сума податкових зобов`язань, донарахована контролюючим органом, сплачується до відповідного бюджету у строки, встановлені цим Кодексом.

Із аналізу наведених вище норм слідує, що фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, зобов`язана самостійно щорічно подавати до податкового органу податкову декларацію про доходи від провадження незалежної професійної діяльності за попередній рік та до 1 серпня сплачувати суми податкових зобов`язань, нарахованих у таких деклараціях.

Судом встановлено, що 11.06.2020 позивачем подано до ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2019 рік.

Згідно графи 3 рядка 10 вказаної декларації позивачем визначено суму доходу за 2019 рік у розмірі 4079,00 грн.

У графах 6 та 7 міститься інформація про суму податку, що підлягає сплаті самостійно, а саме: податок на доходи фізичних осіб – 734,22 грн., військовий збір – 61,19 грн.

Проте, у рядку 13 "Загальна сума податкових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб (графа 6 рядка 10)", рядку 18.1 "Сума податкових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету самостійно платником податків за результатами звітного (податкового) року (додатне значення (рядок 13 - рядок 14 - рядок 15 - рядок 16 - рядок 17))" позивачем вказано суму 4079 грн.

Таким чином, суд вважає, що позивачем самостійно задекларовано суму податкового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 4079,00 грн. та з військового збору – 61,19 грн., що в загальній сумі становить 4140,19 грн.

За змістом п. 54.1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Відтак, грошове зобов`язання в сумі 4140,19 грн, що самостійно задеклароване позивачем, вважається узгодженим.

Пунктом 59.4 статті 59 ПК України визначено, що податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов`язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Суд зауважує, що позивачем 19.03.2021 сплачено податок на доходи з фізичних осіб в сумі 800 грн. та військовий збір в сумі 62 грн., що підтверджується відповідними квитанціями. Проте, вказана сплата здійснена після формування податкової вимоги.

Наявність заборгованості в сумі 4140,19 грн. станом на 10.02.2021 підтверджується також витягом з облікової картки платника податку.

Зважаючи на викладені обставини та норми податкового законодавства, суд приходить до висновку, що позивачем правомірно сформовано та надіслано на адресу ОСОБА_1 податкову вимогу від 10.02.2021 № 4832-13 про сплату податкового боргу у сумі 4140,19 грн.

За загальним правилом податкового законодавства, самостійно задекларовані платежі не можуть бути оскаржені особою у судовому порядку, а можуть бути виправлені лише шляхом подання уточнюючих документів.

Позивач не надав суду докази надіслання податковому органу уточнюючої декларації чи розрахунку із відображенням правильної суми податкового зобов`язання за 2019 рік.

Відтак, зазначення відповідачем в оскаржуваній вимозі суми податку за 2019 рік на даний час є правомірним.

Положеннями ст. 88 ПК України передбачено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

Відповідно до п. 89.2 ст. 89 ПК України право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському відданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому.

Пунктом 87.2 ст. 87 ПК України визначено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

За змістом п. 89.3 ст. 89 ПК України передбачено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акту опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред`являється платнику податків, що має податковий борг.

Відмова платника податків від підписання акту опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.

Зважаючи на те, що станом на 10.02.2021 позивачем податковий борг в сумі 4140,19 грн. не був сплачений, суд вважає, що податковим органом правомірно прийнято рішення №4832-13 про опис майна в податкову заставу.

Згідно із ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач належними та допустимими доказами довів правомірність оскаржуваної податкової вимоги та рішення про опис майна у податкову заставу, а тому правові підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

За таких обставин, суд відмовляє ОСОБА_1 у задоволенні позову повністю.

За правилами статті 139 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову, судові витрати зі сплати судового збору не підлягають відшкодуванню на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд, -

вирішив:

Відмовити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) у задоволенні позовних вимог до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ ВП 43995495; 73003, м. Херсон, просп. Ушакова, 75) про визнання протиправними та скасування податкової вимоги та рішення про опис майна у податкову заставу.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.Й. Кисильова

кат. 111030200