
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
07 червня 2021 р. Справа № 520/1800/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача про встановлення способу виконання судового рішення по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач з заявою, в якій просить суд встановити порядок та спосіб виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18 березня 2020 року по справі № 520/1800/2020 шляхом:
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести нараховану, але не виплачену пенсію ОСОБА_1 за період з 01 лютого 2017 року по 01 лютого 2020 року, з урахуванням проведених платежів, однією сумою без використання при такій виплаті постанови КМУ № 637 від 05.11.2014 року (зі змінами), які надають боржнику можливість для відстрочення чи розстрочення виплат;
- звернути виконання рішення суду в цій частині до негайного виконання.
В обґрунтування заяви представником позивача зазначено, що пенсійним органом не виконано рішення Харківського окружного адміністративного суду Харківського окружного адміністративного суду від 18 березня 2020 року по справі № 520/1800/2020, що є підставою для встановлення способу виконання рішення в порядку статті 378 КАС України.
27.05.2021 року представник пенсійного органу надав до суду заперечення на заяву, в якій зазначив, що в квітні 2020 року позивачу нараховано та виплачено пенсію в межах одного місяця у сумі 2 265,73 грн., а саме за лютий 2017 року. Також нараховано доплату за період з 01.02.2017 року по 29.02.2020 року, яка містяться на особистому рахунку ОСОБА_1 в Пенсійному фонді України та буде виплачена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам» на умовах окремого порядку та за наявності бюджетного фінансування.
В запереченнях також зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам» від 05.11.2014 року №637 (далі - Постанова №637) впроваджено механізм призначення, відновлення та продовження виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам. Згідно з п. 1 Постанови №637 (у редакції, із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 року №266), суми пенсії, які не виплачено за період до місяця їх відновлення, обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Тобто, постанова КМУ №637 прийнята на реалізацію норм Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII. На сьогоднішній день Кабінетом Міністрів України не прийнято окремого порядку, що регулює питання соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, внутрішньо переміщеним особам. У зв`язку з чим просив відмовити в її задоволенні з огляду на необґрунтованість та безпідставність.
Сторони в судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлялися належним чином у відповідності до вимог ст. 126 КАС України.
В наданій до суду заяві позивач просив суд розглядати заяву без його участі.
Відповідно до ч.2 ст. 378 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно ч.9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, суд дійшов висновку про розгляд заяви про встановлення способу виконання судового рішення в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18 березня 2020 року по справі № 520/1800/2020 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 за період з лютого 2017 року по лютий 2020 року. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії за період з лютого 2017 року по лютий 2020 року. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено. Рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 пенсії у межах суми стягнення за один місяць звернуто до негайного виконання.
Вказане рішення суду набрало законної сили та позивачу видано виконавчі листи.
Постановою державного виконавця від 23.04.2021 року відкрито виконавче провадження ВП №65261037 з примусового виконання виконавчого листа від 18 березня 2020 року по справі № 520/1800/2020 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії за період з лютого 2017 року по лютий 2020 року, а також звернення до негайного виконання рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 26.04.2021 року №136811 повідомлено, що ОСОБА_1 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18 березня 2020 року по справі №520/1800/2020 нараховано 109 453,37 грн. за період з 01.02.2017 року по 29.02.2020 року, з них у квітні 2020 року в межах негайного виконання виплачено 2 265,73 грн. за лютий 2017 року. Доплата за минулий період складає 107 187,64 грн. за період з 01.03.2017 року по 29.02.2020 року. Заборгованість пенсії відповідно до постанови КМУ від 25.11.2014 року № 637 обліковується в пенсійному органі та виплачується на умовах окремого порядку, визначеного КМУ.
В заяві позивач також зазначив, що станом на 20.05.2021 року вищевказана заборгованість з пенсійних виплат була виплачена йому лише в межах негайного виконання рішення суду за один місяць. Жодних інших виплат позивач не отримав.
В запереченнях проти задоволення заяви про встановлення способу виконання судового рішення представник боржника зазначив, що рішення Харківського окружного адміністративного суду 18.03.2020 року по справі №520/1800/20 виконано в добровільному порядку, а саме: в квітні 2020 року позивачу одночасно з поточною виплатою пенсії нараховано та виплачено пенсію в межах одного місяця у сумі 2 265,73 грн., а саме за лютий 2017 року; нараховано доплату, яка виникла за період з 01.02.2017 року по 29.02.2020 року, яку буде виплачено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам». Нарахована сума доплати містяться на особистому рахунку ОСОБА_1 в Пенсійному фонді України та буде виплачена за наявності бюджетного фінансування відповідно до постанови КМУ від 25.11.2014 року № 637.
Одночасно повідомлено, 13.01.2021 року Головним управлінням було направлено до Пенсійного фонду України запит №2000-0405-9/2943 щодо можливості фінансування залишку нарахованої заборгованості за період з 01 квітня 2016 року по 31 жовтня 2019 року в загальній сумі 64 796,17 грн. для виконання рішення Суду в повному обсязі. 28.01.2021 року на адресу Головного управління на вищезазначений запит надійшла відповідь №2800-030202-9/3836 від 28.01.2021 від Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України, якою повідомлено, що виплату пенсії за визначений судом період буде здійснено з урахуванням вимог пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.01.2014 №637 (з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №788) після прийняття Кабінетом Міністрів України передбаченого вказаною нормою окремого порядку. 07.05.2021 року Головним управлінням повторно було направлено до Пенсійного фонду України запит №2000-0405-5/63256 щодо можливості фінансування залишку нарахованої заборгованості за період з 01 квітня 2016 року по 31 жовтня 2019 року в загальній сумі 64 796 грн. 17 коп. для виконання рішення Суду в повному обсязі. На даний запит відповідь не надходила.
Таким чином, рішення Харківського окружного адміністративного суду 18.03.2020 року по справі №520/1800/20 боржником виконано не в повному обсязі.
Відповідно до ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Отже, зі змісту зазначених правових приписів випливає те, що встановлення способу або порядку виконання рішення суду здійснюється за умови наявності обставини, що істотно ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим.
При цьому, зміна на підставі статті 378 КАС України способу чи порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що встановлення або зміна способу або порядку виконання судового рішення може мати місце виключно за умови існування обставин, які істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач обґрунтовував необхідність встановлення способу виконання рішення суду посиланням на те, що пенсійний орган не виконує рішення суду в частині виплати позивачу нарахованої пенсії за період з 01 лютого 2017 року по 01 лютого 2020 року з огляду на приписи постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам».
Тобто, висновки позивача щодо необхідності встановлення способу та порядку виконання рішення суду фактично зводяться до незгоди з висновками пенсійного органу щодо можливості застосування при виконанні рішення суду положень постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам».
Суд вважає, що встановлення способу виконання рішення суду з огляду на прийняття вказаної постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам» має наслідком надання оцінки можливості застосування при виконанні судового рішення норм матеріального права, що з огляду на положення ст. 378 КАС України є неприпустимим.
Питання щодо застосування тих чи інших норм матеріального права до спірних правовідносин підлягають вирішенню під час розгляду справи по суті, а не під час розгляду процесуальних питань, пов`язаних з виконанням судових рішень.
Статтею 14 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" визначено, що внутрішньо переміщені особи користуються тими ж правами і свободами відповідно до Конституції, законів та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні. Забороняється їх дискримінація при здійсненні ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони є внутрішньо переміщеними особами.
Суд звертає увагу, що абзацом 21 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам» визначено, що суми пенсій, які не виплачено за період до місяця їх відновлення, обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Абзац 21 пункту 1 постанови КМУ №637 встановлює спеціальний порядок реалізації прав окремої категорії осіб (внутрішньо переміщених осіб, яким не було виплачено пенсії, зокрема внаслідок припинення повноважень органів ПФУ на тимчасово непідконтрольній території), який націлений на забезпечення реальної можливості їх реалізації (фактичного отримання пенсійних виплат).
Вказані норми не є скасованими та є чинними.
Суд також зазначає, що прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 05.11.2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам» не має наслідком саме істотного ускладнення виконання судового рішення або неможливість його виконання.
При цьому, правомірність рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду підлягає оцінці саме в порядку ст. 383 КАС України, відповідно до якої особа-позивач, на користь якого ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Під час розгляду заяви про зміну порядку і способу виконання рішення встановлено, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду 18.03.2020 року по справі №520/1800/20, яким зокрема зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії за період з лютого 2017 року по лютий 2020 року, а також звернути до негайного виконання рішення суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць, Головним управлінням нараховано та виплачено пенсію в межах одного місяця у сумі 2 265,73 грн. (за лютий 2017 року), нараховано пенсію за період з 01.02.2017 року по 29.02.2020 року, яку буде виплачено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам» на умовах окремого порядку та за наявності фінансування, про що зазначено пенсійним органом в запереченнях на заяву.
Тобто відповідач не відмовляється від його виконання, а зазначає про відсутність відповідних асигнувань і черговість проведення виплат у порядку, визначеному КМ України.
Однак, такі обставини не вказують на неможливість виконання судового рішення у цій справі саме через спосіб захисту, застосований судом при його ухваленні, та не надають достатніх правових підстав для застосування процесуального інституту встановлення порядку і способу виконання судового рішення, регламентованого статтею 378 КАС України.
Як зазначив Верховний Суд у постанові від 04.09.2018 року по справі 1304/5584/12, зміна способу чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення повинна узгоджуватися з тими обґрунтуваннями судового рішення, на які спираються висновки суду, що містяться в резолютивній частині судового рішення. Зміна на підставі статті 378 КАС України способу і порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права.
Аналізуючи встановлені судом обставини у поєднанні з наведеними нормативними положеннями, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви позивача про встановлення способу виконання рішення відповідно до статті 378 КАС України.
Вимога позивача про звернення виконання рішення суду до негайного виконання до негайного виконання також не підлягає задоволенню зважаючи на відмову в задоволенні заяви позивача про встановлення способу виконання судового рішення.
Таким чином, заява ОСОБА_1 про встановлення способу виконання судового рішення не підлягає задоволенню.
Керуючись положеннями ст. ст. 241-243, 248, 256, 294, 295, 378, пп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву позивача про встановлення способу виконання судового рішення по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя Шевченко О.В.