Рішення № 97526803, 08.06.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2021
Номер справи
460/1688/21
Номер документу
97526803
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

08 червня 2021 року м. Рівне №460/1688/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гудими Н.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинення певних дій,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі, - ГУ ПФУ в Рівненській області),яким просив:

визнати протиправною бездіяльність, яка полягає у нездійсненні перерахунків пенсії у відповідності до вимог чинного законодавства;

- зобов`язати провести з 01.01.2018 перерахунок та виплату позивачу пенсії в розмірі 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов`язати нарахувати і виплатити 100 % суми підвищення пенсії за період з 05.03.2019 по 31.12.2019, з урахуванням виплачених сум;

- зобов`язати здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992, положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017 на підставі довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.01.2021 №12/1/ХГ12478/111 із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням виплачених сум, починаючи з 01.04.2019.

Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що позивач є військовим пенсіонером Міністерства оборони України, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області та з 29.03.2007 отримує пенсію за вислугу років, призначену з урахуванням 30 років в пільговому обчисленні, у розмірі 80% сум грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З 01.01.2018 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з розрахунку 70% сум грошового забезпечення замість первісно призначених 80%. Зазначає, що зміна максимального відсоткового розміру пенсії відбулася вже після призначення пенсії та не є підставою для зменшення вже призначеної пенсії під час проведення відповідачем перерахунку. Стверджує, що розрахувавши основний розмір пенсії як 70% від розміру грошового забезпечення, замість належних позивачу 80%, відповідач тим самим зменшив розмір його пенсії, чим порушив гарантії на соціальний захист військовослужбовців. Крім того, з посиланням на рішення Верховного Суду у справі № 826/3858/18 від 12.11.2019 р., зазначає, що відповідачем протиправно виплачувалося поетапно підвищення до пенсії на підставі постанови КМУ №103, положення якої визнано протиправними та нечинними з 05.03.2019.Вважає, що з 05.03.2019 виникли підстави для виплати пенсії в 100-відсотковому розмірі від обчисленої. Повідомив, що 15.01.2021 на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 у справі №460/7712/20 Рівненський обласний територіальний центр комплексування та соціальної підтримки (далі, - Рівненський ОТЦКСП) видав довідку від 15.01.2021 №12/1/ХГ12478/111 про розмір грошового забезпечення. 21.01.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку належної йому пенсії з 01.01.2018, виходячи з розміру 80% грошового забезпечення та виплати з 05.03.2019 пенсії у 100-відсотковому від обчисленого підвищення розмірі, а також про здійснення перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі отриманої ним довідки Рівненського ОТЦКСП від 15.01.2021. Однак, відповідач відмовив у задоволенні вказаної заяви. Вважає дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії при перерахунку з 80% до 70 % грошового забезпечення та щодо виплати з 05.03.2019 - 75 відсотків суми підвищення пенсії, а також щодо нездійснення перерахунку його пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 15.01.2021, протиправними, що і стало підставою для звернення до суду з цим позовом. З викладених підстав, просив позов задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 16.03.2021 суддею Жуковською Л.А. позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику осіб (письмове провадження) у справі (а.с.21-22).

07.04.2021 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у встановлений судом строк надійшов відзив на позов. Відповідач позов не визнає, вважає його безпідставним і таким, що не підлягає до задоволення. Зазначає, що позивачем пропущений строк звернення до суду з даним позовом, а тому позовна заява не підлягає розгляду судом. По суті позовних вимог на обґрунтування відзиву відповідач наголошує, що 01.04.2014 набрав чинності Закон України від 27.03.2014 №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в України", яким, зокрема, встановлено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. На підставі вищезазначеного відповідачем на виконання Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було проведено перерахунок пенсії позивача, з урахуванням основного розміру грошового забезпечення у розмірі 70%.Також вказує, що постановою Кабінету Міністрів України №804 від 14.08.2019 встановлено, що виплата пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», призначених до 01.03.2018, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року. Враховуючи вищевикладене, вважає, що при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 в розмірі 70 % грошового забезпечення та виплаті в 2019 році 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, діяв правомірно, оскільки такий перерахунок і виплати здійснено на виконання Постанов КМУ №103 та №804.Також повідомив, що оскільки Урядом після визнання протиправними та нечинними п.1,2 Постанови №103 не прийнято нової постанови, яка б регулювала умови проведення перерахунку пенсій та встановлювала розміри, порядок проведених виплат, як це було визначено Постановою КМУ №103, то у ГУ ПФУ в Рівненській області відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача по довідці Рівненського ОТЦКСП від 15.01.2021. За наведеного, просив у позові відмовити повністю (а.с.24-27).

13.04.2021 від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив, якою позивач проти доводів та аргументів відповідача заперечив, вважає їх безпідставними і такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства. (а.с.34-36).

Ухвалою суду від 07.06.2021 дану адміністративну справу прийнято до провадження суддею Гудимою Н.С., внаслідок проведеного 31.05.2021 повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями Рівненського окружного адміністративного суду. Цією ж ухвалою вирішено розгляд справи почати спочатку (а.с.42).

Разом з тим, зважаючи на те, що провадження у справі відкрито ще 16.03.2021 і в справі наявні заяви по суті обох сторін, розгляд справи здійснено судом 08.06.2021 року.

Враховуючи те, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, то відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

В силу вимог ч.3 ст. 263 КАС України, за правилами якої здійснюється розгляд справ у письмовому провадженні, у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Розглянувши заяви по суті, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив таке.

ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, з 01.01.2007 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області та з 29.03.2007 отримує пенсію, призначену з урахуванням 30 років вислуги років в пільговому обчисленні, у розмірі 80% сум грошового забезпечення, згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній на час призначення пенсії). Даний факт підтверджується копією протоколу за пенсійною справою №ХГ-0112478 від 29.03.2007 (а.с.31) та не заперечується сторонами.

На момент призначення пенсії позивачу її розмір було визначено у відсотковому відношенні (80%) до грошового забезпечення, яке складалося з: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, збільшення грошового забезпечення на 100%, надбавки за роботу з таємними носіями, надбавки за безперервну службу та премії (а.с.31).

Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 10З «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:

з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам» №103 від 21.02.2018 Рівненським обласним військовим комісаріатом (нині, - Рівненський ОТЦКСП) до ГУ ПФУ в Рівненській області направлено довідку №ХГ12478 від 12.03.2018 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, відповідно до якої, грошове забезпечення останнього було обчислене від посадового окладу 5500 грн, окладу за військовим званням - 1410,00 грн. та надбавки за вислугу років (50%) - 3455 грн., а разом 10365 грн. (а.с.30).

20.03.2018 на підставі постанови КМУ №103 та з урахуванням вказаної довідки, ГУ ПФУ в Рівненській області здійснило перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 з урахуванням лише 70 % грошового забезпечення і для визначення підвищення провело обрахунок, відповідно до якого: з 01.01.2018 по 31.12.2018 сума підвищення до пенсії в 50-відсотковому розмірі складає 2129,75 грн., з 01.01.2019 по 31.12.2019 сума підвищення до пенсії в 75-відсотковому розмірі складає 3194,63 грн., а з 01.01.2020 сума підвищення до пенсії в 100-відсотковому розмірі складає 4259,50 грн. (а.с.29). Відповідно до такого обрахунку і проводилася доплата у вигляді підвищення до пенсії.

15.01.2021 на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 у справі №460/7712/20 (а.с.13-17) Рівненський ОТЦКСП підготував і надав до ГУ ПФУ в Рівненській області довідку №12/1/ХГ12478/111 від 15.01.2021 про розмір грошового забезпечення позивача (а.с.28). Згідно з цією довідкою грошове забезпечення позивача обчислене від посадового окладу 5780 грн., окладу за військовим званням - 1410 грн., надбавки за вислугу років (50%) - 3595 грн., надбавки за особливості проходження служби (65%) - 7010,25 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 578 грн. та премії (35%) - 2023 грн., а разом 20396,25 грн (а.с.28).

21.01.2021 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Рівненській області із заявою, якою просив здійснити перерахунок його пенсії - з 01.01.2018, виходячи з розміру 80 % сум його грошового забезпечення, з 01.04.2019 - перерахунок на підставі довідки Рівненського ОТЦКСП від 15.01.2021 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та з виплатою з 05.03.2019 його пенсії в розмірі 100% сум підвищення до пенсії від обчисленого розміру. Окремо просив надати інформацію про те, в якому розмірі (% грошового забезпечення) встановлена йому пенсія: з моменту її призначення і станом на день розгляду цього звернення, а в разі якщо розмір змінювався, вказати дату і підставу (а.с.8-9).

У відповідь на вказане звернення позивача 09.02.2021 листом за вих. №710-299/П-03/8-1700/21 ГУ ПФУ в Рівненській області надало позивачу копії розрахунків первинного призначення його пенсії та копії перерахунків пенсії і довідок. Повідомило, що на підставі вимог ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" з 01.01.2018 проведено перерахунок його пенсії з урахуванням максимальної величини розміру пенсії 70% відповідних сум грошового забезпечення. Також зазначено, що відсутні підстави для зміни порядку виплати пенсії з 05.03.2019, позаяк така виплата здійснювалася у відповідності до вимог постанови КМУ №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» . Крім того, повідомило про відсутність підстав у органу Пенсійного фонду для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки Рівненського ОТЦКСП від 15.01.2021, мотивуючи таку неможливість тим, що Кабінетом Міністрів України не прийнято нової постанови, яка б регулювала умови проведення перерахунку пенсій та встановлювала б розміри, порядок проведених виплат, як це було визначено Постановою КМУ №103 (а.с.10-11).

Не погодившись з бездіяльністю пенсійного органу щодо належного здійснення перерахунків і виплат, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII від 23.12.2015.

Цим Законом були внесені зміни до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, а саме доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Частиною 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

На виконання зазначених норм, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб".

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

В свою чергу, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Судом встановлено, що відповідачем під час здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року на виконання пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України №103, основний розмір пенсії позивача було зменшено із 80% грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення (а.с.29).

Водночас, відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), пенсії за вислугу років призначалися в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Згідно з ч.2 цієї статті Закону №2262-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів..

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI, який набрав чинності 01.10.2011, внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

27 березня 2014 року прийнято Закон України №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.

Отже, зміна встановленого законом максимального розміру пенсії з 90% до 80% і згодом з 80% до 70% відбулася вже після призначення позивачу пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення.

При цьому, згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України « Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Системний аналіз вказаних норм, дає підстави для висновку, що положення статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, якими встановлено розмір пенсії виходячи з 70% від грошового забезпечення, можуть застосовуватись лише до правовідносин, що виникли після 01.05.2014, тобто набрання ними чинності, та стосуються питань саме призначення пенсії, а не її перерахунку.

Всупереч наведеному, при здійснені перерахунку пенсії позивачу на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 за №103 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області застосувало норми, які визначають максимальний відсотковий розмір пенсії, що були чинні на момент перерахунку пенсії, а не її призначення.

При цьому, суд наголошує, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, а тому внесені до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зміни щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а згодом 70 відсотків грошового забезпечення стосуються лише порядку призначення пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяких інших осіб, у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, та в жодному разі не перерахунку вже призначеної пенсії військовослужбовцю. При перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців повинна застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Аналогічні за змістом правові висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду, за результатами розгляду зразкової справи №240/5401/18, які в силу вимог ч.5 ст.242 та ч.3 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України суд враховує при ухваленні рішення у цій справі.

Крім того, суд зазначає, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У рішенні N 3-рп/2001 від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України витлумачив зміст принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (ч.1 ст.58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акту не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Так, згідно зі ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, оскільки у даному випадку перерахунок пенсії позивачу пов`язаний з переглядом розміру призначеної йому раніше пенсії, то при визначенні її розміру не може застосовуватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

За таких обставин, у відповідача були відсутні правові підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії позивача при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018 року.

Іншими словами, розрахувавши основний розмір пенсії як 70% від розміру грошового забезпечення, замість первісно встановлених 80%, відповідач порушив право на соціальний захист позивача, оскільки тим самим зменшив розмір належної йому пенсії.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців, працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

За результатом розгляду справи в цій частині позовних вимог суд дійшов висновку, що охоронювані законом права, свободи та інтереси позивача протиправно порушені діями Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, які полягають у зменшенні з 01.01.2018 раніше призначеної позивачу пенсії з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Таким чином, належним способом захисту порушених прав, свобод та інтересів позивача у цій частині спірних правовідносин є визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення ОСОБА_1 встановленого при звільненні основного розміру пенсії з 80% до 70% від грошового забезпечення при проведенні з 01.01.2018 перерахунку пенсії, а не бездіяльності як просив позивач.

При цьому, суд констатує, що внаслідок таких протиправних дій органу Пенсійного фонду перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 непроведений у відповідності до норм чинного законодавства саме з вини відповідача.

З огляду на те, що судом встановлено протиправність дій відповідача щодо зменшення встановленого розміру пенсії позивача при проведенні з 01.01.2018 перерахунку його пенсії, то суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення і похідної позовної вимоги - про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2018 року, виходячи з розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.

Стосовно позовних вимог, які стосуються дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05.03.2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 року, а також про зобов`язання відповідача нарахувати і виплатити позивачу за період з 05.03.2019 року 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 року, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 установлено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Як встановлено судом, після перерахунку відповідно до Постанови № 103 пенсія позивачу виплачувалася в таких розмірах: з 01 січня 2018 року (50% від підвищення) -2129,75 грн., з 01 січня 2019 року (75%) - 3194,63 грн., а з 01.01.2020 (100%) - 4259,50 грн. (а.с.29).

Водночас, у зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Аналогічні висновки викладені Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рішенні від 06.08.2019 за результатами розгляду зразкової справи №160/3586/19 (№Пз/9901/12/19), які враховані судом при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин.

Таким чином, суд дійшов висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати з 05.03.2019 - 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, є протиправними.

Враховуючи зазначене, виплата перерахованої пенсії позивачу за період з 05.03.2019 повинна здійснюватися відповідачем у стовідсотковому розмірі без жодного розстрочення чи відстрочення платежів.

За наведених обставин, вимоги позивача про зобов`язання відповідача виплатити з 05.03.2019 перераховану пенсію в 100-відсотковому розмірі від обчисленого, без застосування зменшення розміру пенсії, виходячи з 80 відсотків грошового забезпечення є обґрунтованими, а відтак підлягають до задоволення.

При цьому, посилання відповідача на постанову КМУ від 14.08.2019 №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (далі по тексту, - постанова КМУ № 804), відповідно до якої виплата пенсій, призначених згідно із Законом №2262- XII до 1 березня 2018 р. та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року, як на підставу правомірності органу Пенсійного фонду здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії, суд відхиляє з огляду на таке.

Вказаною постановою визначено порядок виплати перерахованих сум підвищених пенсій у 2019, який фактично полягає в обмеженні таких виплат у розмірі лише 75 відсотків суми підвищення пенсії.

У зв`язку з цим, суд звертає увагу на те, що Верховний Суд у постанові від 12.11.2019, ухваленій у справі № 826/3858/18 вказав на відсутність у Кабінету Міністрів України права здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії, оскільки системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону № 2262-ХІІ свідчить про те, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.

Відповідно до частин першої та другої статті 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Так, відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї: кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.

Право на пенсію підпадає під сферу дії статті 1 Протоколу першого Конвенції, якщо за національним законодавством особа має обґрунтоване право на отримання виплат в рамках національної системи соціального забезпечення та якщо відповідні умови дотримано, органи влади не можуть відмовити у таких виплатах доти, доки виплати передбачено законодавством.

З огляду на зазначене, суд вважає, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії визначається Законом №2262- XII, а отже підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції "Захист прав власності".

Таким чином, обмеження виплати пенсії, нарахованої особі в порядку, передбаченому Законом, не може бути встановлено постановою Кабінету Міністрів України.

Юридична природа соціальних виплат, в тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов`язує з ними принцип захисту «законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід`ємними елементами принципу правової держави (Rechtstaat) та верховенства права.

Так, у справі «Суханов та Ільченко проти України» (Заява № 68385/10 та № 71378/10) Європейський суд з прав людини вказав, що якщо суть вимоги особи пов`язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є чинний Закон, який передбачає таке право, або є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування (пункт 35).

У справі «Кечко проти України» (Заява №63134/00) Європейський суд з прав людини наголосив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (пункт 23). Тобто коли соціальна чи інша подібна виплата закріплена законом, має виплачуватися на основі чітких і об`єктивних критеріїв і якщо людина очевидно підходить під ці критерії - це породжує у такої людини виправдане очікування в розумінні статті 1 Першого протоколу.

Враховуючи викладене, при обранні способу відновлення порушеного права позивача у спірних правовідносинах, суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Вирішуючи позовні вимоги в частині, що стосуються відмови ГУ ПФУ в Рівненській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 та зобов`язання відповідача здійснити такий перерахунок і виплату пенсії, суд виходить з такого.

Як зазначалося судом раніше, 13.02.2008 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі, Порядок №45).

Пунктом 1 вказаного Порядку встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі, - Постанова №704), якою затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Пунктом 2 цієї постанови визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, Постановою №704 встановлено такі додаткові види грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, а також премії.

Вказана постанова набрала чинності з 01 січня 2018 року та у зв`язку з цим у позивача виникло право на перерахунок призначеної йому пенсії.

Водночас, 21.02.2018 прийнято постанову КМУ №103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.

Цією ж Постановою №103 також було внесено зміни до Порядку №45, абзацом 1 пункту 5 якого після цих змін, визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються лише такі види грошового забезпечення, як: 1) посадовий оклад, 2) оклад за військовим (спеціальним) званням, 3) відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до вказаного Порядку №45 містилася форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, внаслідок чого стали відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Згодом, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.12.2008.

Враховуючи те, що зміни, внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 Порядку №45, яким визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 Порядку №45, що діяла до зазначених змін.

Водночас, алгоритм дій, який повинен вчинятися, зокрема відповідачем, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, пункт 3 Порядку №45 передбачає, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Слід зауважити, що списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, були направлені територіальними органами пенсійного органу на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017 з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 і органи, уповноважені складати відповідні довідки, подавали такі довідки для перерахунку пенсій. Але разом з тим, у вказаних довідках не зазначалися додаткові види грошового забезпечення.

Як встановлено судом вище, в березні 2018 року Рівненський ОТЦКСП склав та подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, з урахуванням положень пунктів 1, 2 постанови КМУ №103 від 21.02.2018, тобто лише з трьома складовими грошового забезпечення.

Разом з цим, з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, тобто з урахуванням не лише розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а й додаткових видів грошового забезпечення.

Крім того, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Наведена позиція повністю узгоджується із правовим висновком Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеним у рішенні від 17 грудня 2019 року за результатами розгляду зразкової адміністративної справи №160/8324/19, який відповідно до частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України суд враховує при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин у цій справі.

Отже, як встановлено судом, з 05.03.2019 у відповідача виникли підстави для перерахунку пенсії позивача.

Враховуючи те, що позивач звернувся до відповідача за перерахунком пенсії з 01.04.2019 та надав відповідну довідку, і Рівненський ОТЦКСП - орган, з якого позивач був звільнений зі служби, на виконання рішення суду від 23.12.2020 у справі №460/7712/20, надав Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області встановленої форми довідку №12/1/ХГ12478/111 від 15.01.2021 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, то відповідач не мав жодних правових підстав для відмови позивачу у здійсненні з 01.04.2019 такого перерахунку з урахуванням усіх складових, зазначених у цій довідці.

Як наслідок, відмовивши позивачу у здійсненні перерахунку його пенсії з 01.04.2019 на підставі вказаної довідки, відповідач у такий спосіб діяв протиправно, чим порушив права позивача на належне пенсійне забезпечення.

За встановлених обставин, суд дійшов висновку, що охоронювані законом права, свободи та інтереси позивача протиправно порушені діями Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, які полягають у відмові в перерахунку та виплаті з 01.04.2019 його пенсії.

Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в перерахунку та виплаті з 01.04.2019 пенсії позивачу на підставі довідки Рівненського ОТЦКСП №12/1/ХГ12478/111 від 15.01.2021 є обґрунтованими, підтвердженими належними та допустимими доказами, а тому підлягають до задоволення.

З огляду на те, що в ході розгляду цієї справи судом встановлено протиправність дій відповідача у цій частині спірних правовідносинах, то відповідно також наявні підстави для задоволення і похідної позовної вимоги - про зобов`язання відповідача здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Рівненського ОТЦКСП №12/1/ХГ12478/111 від15.01.2021 про розмір грошового забезпечення позивача, із врахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, виходячи з основного розміру призначеної пенсії 80% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку про доведеність в ході розгляду справи порушення прав позивача з боку відповідача у спірних правовідносинах, а тому позов належить задовольнити повністю.

Стосовно доводів відповідача про порушення позивачем строку звернення до суду з цим позовом, то суд вважає такі безпідставним, з огляду на таке.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач є військовим пенсіонером, на якого поширюється дія Закону №2262-ХII.

Відповідно до вимог частини 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 у справі №460/7712/20, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії Рівненського ОТЦКСП щодо відмови ОСОБА_1 в підготовці і наданні до ГУ ПФУ в Рівненській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.

При цьому, суд звертає увагу, що без отримання довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії військовослужбовців, у органу Пенсійного фонду не виникає обов`язку здійснення такого перерахунку, а позивач відповідно позбавлений можливості вчасної реалізації свого права на перерахунок пенсії без такої довідки.

Як слідує з матеріалів справи, довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 видана Рівненським ОТЦКСП лише 15.01.2021, з листом до органу Пенсійного фонду про здійснення з 01.04.2019 перерахунку на підставі зазначених у ній розмірів складових грошового забезпечення позивач звернувся 21.01.2021, а з цим позовом до суду - 09.03.2021 (згідно з поштовим конвертом, в якому скеровано позовну заяву до суду), а отже в межах шестимісячного строку, встановленого ст. 122КАС України.

Згідно з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною в постанові від 24.12.2020 у справі №510/1286/16-а, «визначаючи початок перебігу строку звернення до адміністративного суду, важливо встановити той момент, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення її прав. У спорах, що виникають з органами ПФУ, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, при отриманні від органу ПФУ відповіді на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів, на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок. Отже, в цьому випадку початок перебігу строку звернення до адміністративного суду слід пов`язувати з датою отримання листа-відповіді, листа-роз`яснення від органу ПФУ на запит особи про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку».

Як свідчить зміст заяви позивача від 21.01.2021 у цій справі, на момент звернення з нею до ГУ ПФУ в Рівненській області, йому достеменно не було відомо з якого відсоткового розміру його пенсії був проведений відповідачем перерахунок з 01.01.2018, у зв`язку з чим у він в своїй заяві просив відповідача надати інформацію про те, в якому розмірі (% грошового забезпечення) встановлена йому пенсія, починаючи з моменту її призначення і станом на день розгляду цього звернення, а також в разі якщо її розмір змінювався, вказати дату і підстави такої зміни (а.с.8-9).

Листом від 09.02.2021 у відповідь на вказане звернення відповідач надав позивачу копії розрахунків первинного призначення його пенсії та, зокрема, копію перерахунку пенсії за пенсійної справою №ХГ0112478 від 20.03.2018, з якого чітко вбачається, що перерахунок пенсії з 01.01.2018 був проведений, виходячи з розміру 70% сум грошового забезпечення, замість первісно встановлених 80% сум його грошового забезпечення (а.с.12).

Враховуючи те, що у 2018 році довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку військовослужбовцям пенсій з 01 січня 2018 року готувалися і направлялися до головних управлінь Пенсійного фонду централізовано, на підставі підготовлених списків таких осіб, то позивач не міг знати про застосований відповідачем відсотковий розмір його пенсії при такому перерахунку з 01.01.2018 та/або встановити його самостійно з гривневого еквівалента отримуваної ним пенсії, а отже не міг знати про таке порушення своїх прав.

Таким чином, суд дійшов висновку, що лише після отримання відповіді ГУ ПФУ в Рівненській області від 09.02.2021 на свою заяву та долучених до неї копій перерахунків пенсії, позивач дізнався про порушення своїх прав при здійсненні з 01.01.2018 року перерахунку пенсії із застосуванням зменшеного відсоткового розміру його пенсії (70%, замість первісно встановлених 80%).

Як зазначалося судом раніше, позовну заяву до суду позивач подав через відділення Укрпошти 09.03.2021, отже, у межах визначеного статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України шестимісячного строку звернення до суду.

За таких обставин, доводи відповідача про протилежне є необґрунтованими і безпідставними, а тому відхиляються судом.

Більше того, суд звертає увагу, оскільки в ході розгляду справи встановлено, що перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 непроведений у відповідності до вимог чинного законодавства саме внаслідок протиправних дій органу Пенсійного фонду щодо зменшення відсоткового розміру належної позивачу пенсії, а перерахунок пенсії з 01.04.2019 - внаслідок протиправних дій щодо відмови у його проведенні, тобто саме з вини відповідача, то такий має бути проведений з дати виникнення права на нього без обмеження строком

Інші доводи та аргументи учасників справи не спростовують викладених висновків суду.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не виконав процесуального обов`язку доказування своєї позиції та не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах, натомість доводи позивача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на нормах матеріального закону.

З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.

Підстави для застосування положень статті 139 КАС України у суду відсутні, позаяк позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.10 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» (а.с.5), а доказів понесення інших судових витрат учасниками справи суду не надано.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області ( вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 21084076) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо зменшення ОСОБА_1 з 01.01.2018 року відсоткового значення розміру пенсії з 80% до 70% сум грошового забезпечення при перерахунку раніше призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії та щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови у перерахунку та виплаті з 01.04.2019 пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення №12/1/ХГ12478/111 від 15.01.2021 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018, виходячи з розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення, із урахуванням проведених виплат.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виплатити з 05 березня 2019 року ОСОБА_1 перераховану пенсію в 100-відсотковому розмірі від обчисленого, без застосування зменшення розміру пенсії, виходячи з 80% сум грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення №12/1/ХГ12478/111 від 15.01.2021, із врахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, виходячи з основного розміру призначеної пенсії 80% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд

Повний текст рішення складений 08 червня 2021 року

Суддя Н.С. Гудима