
Справа № 420/7161/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Аракелян М.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області (код ЄДРОПУ 04057043; адреса: пр-т Миру, 33, м. Чорноморськ, Одеська область, 68003) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) про зобов`язання приведення земельної ділянки у первинний стан шляхом демонтажу споруди,-
ВСТАНОВИВ:
29 листопада 2019 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області до ОСОБА_1 , у якому позивач просив суд зобов`язати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) привести земельну ділянку до первинного стану шляхом демонтажу самочинно збудованої споруди (елінгу) за адресою АДРЕСА_2 .
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відділом ДАБК проведено позапланову перевірку дотримання суб`єктом містобудування ОСОБА_1 вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності з будівництва елінгів за адресою: АДРЕСА_2. За результатами перевірки встановлено, порушення вимог ст.ст. 26, 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 13 постанови КМУ № 466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт». На підставі акту перевірки винесено припис про зупинення будівельних робіт та оформлення право установчих документів згідно чинного законодавства або демонтувати споруду та привести ділянку у первинний стан. Також на відповідача накладено штрафні санкції. Наступними перевірками встановлено, що відповідач проігнорувала вимоги припису посадових осіб відділу ДАБК та свідомо порушила норми містобудівного законодавства.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 04.12.2019 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі у порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 18.12.2019 року.
За клопотанням представника позивача підготовче засідання, призначене на 18.12.2019 року, було відкладено на 22.01.2020 року.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України Одеським окружним адміністративним судом надіслано 26.12.2019 року на адресу П`ятого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області до ОСОБА_1 про зобов`язання знесення самочинної споруди для розгляду апеляційної скарги на ухвалу від 04.12.2019.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 26.02.2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2019 року про відкриття провадження у справі залишено без змін.
05.03.2020 року справа повернулась до Одеського окружного адміністративного суду, призначено підготовче засідання на 02.04.2020 року.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 02.04.2020 року провадження у справі №420/7161/19 зупинено до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.
Ухвалою суду від 16.06.2020 року провадження у справі поновлено, призначено підготовче засідання на 06.08.2020 року.
У зв`язку із неявкою сторін у підготовче засідання 06.08.2020 року його було відкладено на 26.08.2020 року.
У зв`язку із перебуванням головуючого судді Аракелян М.М. у відпустці підготовче засідання 26.08.2020 року перенесено на 03.09.2020 року.
03.09.2020 року сторони у підготовче засідання не з`явились, про дату, час та місце судового засідання сповіщені належним чином та завчасно.
Ухвалами Одеського окружного адміністративного суду від 03.09.2020 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідачки про закриття провадження у справі та зупинення провадження у справі.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 04.09.2020 року закрито підготовче провадження у справі №420/7161/19 за адміністративним позовом Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області до ОСОБА_1 та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 21.09.2020р. о 09:20 год.
У судове засідання для розгляду справи по суті на 21.09.2020р. о 09:20 год. сторони не прибули, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином та своєчасно, що підтверджується письмовими доказами наявними в матеріалах справи (а.с.152, 154).
21.09.2020 року від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Згідно ч.9 ст.205 КАСУ якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких обставин, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження.
Суд зазначає, що у визначений в ухвалі суду від 04.12.2019 року строк, відповідач не надав відзив на позовну заяву, станом на дату розгляду справи судом відзив на позов суду не поданий.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Рішенням виконавчого комітету Чорноморської міської ради № 434 від 24.11.2016 року заборонено розміщення нових об`єктів та нове будівництво на землях 5 та 9 мікрорайонів в межах територій АДРЕСА_3 , споживчого кооперативу «Престиж» в м. Чорноморську Одеської області до стабілізації зсувних процесів вздовж узбережжя Чорного моря. Заборонено управлінню архітектури та містобудування Чорноморської міської ради одеської області надавати містобудівні умови та обмеження забудови земельних ділянок і будівельних паспортів на територіях, зазначених у пункті 1 цього рішення до стабілізації зсувних процесів вздовж узбережжя Чорного моря. Відділу державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області повідомити всіх забудовників, зазначених в пункті 1 територій, про необхідність припинити початок нового будівництва на період виконання протизсувних заходів. Управлінню архітектури та містобудування Чорноморської міської ради Одеської області та відділу державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області щомісячно складати спільний Акт контролю за виконанням цього рішення (а.с.11).
Згідно з Наказом №40 від 22.06.2016 року Громадської організації «Водно-моторне спортивно оздоровче товариство рибалок-любителів» на підставі рішення комітету організації «Водно-моторне спортивно оздоровче товариство рибалок-любителів» від 19.04.2016 року ОСОБА_1 передано у використання місце №154 у восьмому ряді для установки елінгу для зберігання та експлуатації човна, мотору та інвентаря із додержанням правил по укріпленню берегової лінії від руйнування (а.с.24).
19.09.2017 року відділом ДАБК проведено позапланову перевірку дотримання суб`єктом містобудування ОСОБА_1 вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об`єкті: будівництво елінгів за адресою: АДРЕСА_2.
За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт 19.09.2017р. складено Акт № 195, в якому зазначені порушення п.5 ст.26, п.1 ч.1 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 13 постанови КМУ № 466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» (а.с.15-18), а саме, на ділянці №154, наданій у користування ОСОБА_1 , виконані бетонні роботи з улаштування бетонної споруди та опалубки без дозвільної документації та проектної документації.
Акт № 195 ОСОБА_1 отримала 19.09.2017 року, що підтверджується підписом.
У графі «Пояснення, зауваження або заперечення щодо проведеного заходу державного нагляду (контролю) та складеного акту перевірки» відповідачем зазначено, що вказані порушення вчинені через незнання.
19.09.2017 року заступником начальника відділу державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області винесено припис № 45 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, відповідно до якого відповідач повинна негайно зупинити будівельні роботи та оформити правоустановчі документи згідно з чинним законодавством або демонтувати споруду та привести ділянку у первинний стан (а.с.19).
27.09.2017 року начальником відділу державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області, за результатами розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення у сфері містобудівної діяльності, винесено постанову № 83 про накладання на ОСОБА_1 штрафу в розмірі 10200,00 грн. за порушення передбачені ч.5 ст.96 КУпАП (а.с.20) та постанову №84 про накладання на ОСОБА_1 штрафу в розмірі 1700,00 грн. за порушення передбачені ч.1 ст.96 КУпАП (а.с.22).
Як вбачається з матеріалів справи, штраф у розмірі 10200,00 грн. згідно постанови № 83 від 27.09.2019 року та штраф у розмірі 1700,00 грн. згідно постанови № 84 від 27.09.2019 року сплачений ОСОБА_1 02.10.2017 року у добровільному порядку (а.с.21, 23).
У період з 18.12.2018 по 29.12.2018 року посадовими особами державного нагляду (контролю) проведено позапланову перевірку дотримання суб`єктом містобудування ОСОБА_1 вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об`єкті: будівництво елінгів за адресою: АДРЕСА_2.
За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт складено Акт № 253 в якому зазначено, що будівельні роботи зупинені та на час перевірки не виконуються. Порушень законодавства у сфері містобудівного законодавства на час перевірки не встановлено (а.с.26-29), припис №45 виконано.
У період з 06.02.2019 по 19.02.2019 року посадовими особами державного нагляду (контролю) проведено позапланову перевірку дотримання суб`єктом містобудування ОСОБА_1 вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об`єкті: будівництво елінгів за адресою: АДРЕСА_2.
За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт складено Акт № 06 від 19.02.2019 року в якому зазначено, що будівельні роботи продовжуються. Користувач земельної ділянки ОСОБА_1 на об`єкті під час перевірки відсутня (а.с.32-37).
У період з 20.03.2019 по 26.03.2019 року посадовими особами державного нагляду (контролю) проведено позапланову перевірку дотримання суб`єктом містобудування ОСОБА_1 вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об`єкті: будівництво елінгів за адресою: АДРЕСА_2.
За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт складено Акт № 30 від 26.03.2019 року, в якому зазначені порушення пп. «б» п.3 ч.3 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», пп.3 п.11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ №553 від 23.05.2011 року (а.с.40-45), а саме, знов розпочаті будівельні роботи (улаштовані стіни з газобетону). Встановлено, що ОСОБА_1 на час перевірки порушено вимоги припису №45 від 19.09.20217р., що є порушенням вимог п.п. «б» п.3 ч.3 ст.41 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності».
Зауважень, пояснень або заперечень до акту перевірки відповідачем не надано. Вказаний акт підписаний та отриманий відповідачем 26.03.2019 року (а.с.45 зворот).
29.03.2019 року начальником відділу державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області, за результатами розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення у сфері містобудівної діяльності, винесено постанову № 01-07/19 про накладання на ОСОБА_1 штрафу в розмірі 6800,00 грн. за порушення передбачені ч.1 ст.188-42 КУпАП (а.с.46)
Штраф у розмірі 6800,00 грн. згідно постанови № 01-07/19 від 29.03.2019 року сплачений ОСОБА_1 08.04.2019 року у добровільному порядку (а.с.47).
Вимагаючи приведення земельної ділянки до первинного стану шляхом демонтажу самочинно збудованої споруди, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.10 Закону України «Про архітектурну діяльність», для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об`єктів архітектури додержання суб`єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюють органи державного архітектурно-будівельного контролю, визначені ст.6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності спрямовані на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів встановлені Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» №3038-VI від 17.02.2011 року (далі Закон №3038-VI).
Відповідно до статті 6 Закону №3038-VI управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.
Відповідно до частини першої статті 7 Закону №3038-VI управління у сфері містобудівної діяльності та архітектурно-будівельного контролю здійснюється, зокрема, шляхом контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об`єктів містобудування (далі - вихідні дані), проектної документації.
Згідно ст.38 Закону №3038-VI, у разі виявлення факту самочинного будівництва об`єкта, перебудова якого з метою усунення істотного відхилення від проекту або усунення порушень законних прав та інтересів інших осіб, істотного порушення будівельних норм є неможливою, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю видає особі, яка здійснила (здійснює) таке будівництво, припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з визначенням строку для добровільного виконання припису.
У разі якщо особа в установлений строк добровільно не виконала вимоги, встановлені у приписі, орган державного архітектурно-будівельного контролю подає позов до суду про знесення самочинно збудованого об`єкта та компенсацію витрат, пов`язаних з таким знесенням.
За рішенням суду самочинно збудований об`єкт підлягає знесенню з компенсацією витрат, пов`язаних із знесенням об`єкта, за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) таке самочинне будівництво.
У разі неможливості виконання рішення суду особою, яка здійснила таке самочинне будівництво (смерть цієї особи, оголошення її померлою, визнання безвісно відсутньою, ліквідація чи визнання її банкрутом тощо), знесення самочинно збудованого об`єкта здійснюється за рішенням суду за рахунок коштів правонаступника або за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету та в інших випадках, передбачених законодавством.
Виконання рішення суду, що набрало законної сили, щодо знесення самочинно збудованого об`єкта здійснюється відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».
Відповідно до статті 41 Закону №3038-VI, державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об`єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Підставами для проведення позапланової перевірки є:
1) подання суб`єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об`єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням;
2) необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об`єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів;
3) виявлення факту самочинного будівництва об`єкта;
4) перевірка виконання суб`єктом містобудування вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю;
5) вимога головного інспектора будівельного нагляду центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, про проведення перевірки за наявності підстав, передбачених законом;
6) звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності;
7) вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.
Відповідно до ч.2 ст.41 Закону №3038-VI, орган державного архітектурно-будівельного контролю розглядає відповідно до закону справи про адміністративні правопорушення та справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Згідно ч.3 ст.41 Закону №3038-VI, посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право:
1) безперешкодного доступу до місць будівництва об`єктів та до об`єктів, що підлягають обов`язковому обстеженню;
2) складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону;
3) у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов`язкові для виконання приписи щодо:
а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил;
б) зупинення підготовчих та будівельних робіт;
4) проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації;
5) проводити перевірку відповідності будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що використовуються під час будівництва об`єктів, вимогам стандартів, норм і правил згідно із законодавством;
6) залучати до проведення перевірок представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, експертних та громадських організацій (за погодженням з їх керівниками), фахівців галузевих науково-дослідних та науково-технічних організацій;
7) одержувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, фізичних осіб інформацію та документи, необхідні для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
Забороняється витребовувати у суб`єктів містобудування інформацію та документи податкової, фінансової звітності, щодо оплати праці, руху коштів та інші, не пов`язані із здійсненням державного архітектурно-будівельного контролю;
8) вимагати у випадках, визначених законодавством, вибіркового розкриття окремих конструктивних елементів будинків і споруд, проведення зйомки і замірів, додаткових лабораторних та інших випробувань будівельних матеріалів, виробів і конструкцій;
9) забороняти за вмотивованим письмовим рішенням експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, не прийнятих в експлуатацію;
10) здійснювати фіксування процесу проведення перевірки з використанням фото-, аудіо- та відеотехніки;
11) здійснювати контроль за дотриманням порядку обстеження та паспортизації об`єктів, а також за реалізацією заходів щодо забезпечення надійності та безпеки під час їх експлуатації.
Відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №553 від 23.05.2011 року (далі - Порядок №553) та Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №294 від 09.07.2014 року, Держархбудінспекція здійснює контроль за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Частиною 2 пункту 1 Порядку №553 закріплено, що державний архітектурно-будівельний контроль відповідно до повноважень, визначених статтею 7 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності, здійснюється такими органами державного архітектурно-будівельного контролю: виконавчими органами з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад; структурними підрозділами з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських держадміністрацій; Держархбудінспекцією.
Відповідно до п.2 Порядку №553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням:
- вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об`єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції;
- порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи;
- інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об`єкта будівництва.
Пунктом 3 Порядку №553 встановлено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється посадовими особами органів державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до їх посадових інструкцій та функціональних повноважень.
Відповідно до п.5 Порядку №553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
За правилами пункту 8 Порядку №553, за результатами державного архітектурно- будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.
У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (пункти 16, 17 Порядку №553).
Права та обов`язки суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зазначені у пунктах 13, 14 Порядку №553.
Зокрема, суб`єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зобов`язаний виконувати вимоги органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Суд зазначає, що виконувати будівельні роботи без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт забороняється.
Механізм набуття права на виконання підготовчих та будівельних робіт визначається Порядком виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 466 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2015 р. № 747) (далі - Порядок № 466).
Відповідно до п. 4 Порядку №466 підготовчі роботи, визначені будівельними нормами, стандартами і правилами, можуть виконуватися замовником після набуття права на земельну ділянку відповідного цільового призначення та подання повідомлення про початок виконання підготовчих робіт до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Виконання підготовчих робіт може здійснюватися на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - дозвіл).
Абзацом 4 п. 3 Порядку №466 визначено, що у разі коли об`єктом будівництва є комплекс (будова), до складу якого входять об`єкти з різними класами наслідків (відповідальності), а також комплекс (будова), до складу якого входять об`єкти з одним класом наслідків (відповідальності), що за сукупними показниками перевищують рівень, встановлений для об`єктів з відповідним класом наслідків (відповідальності), право на виконання будівельних робіт виникає після отримання документа, що дає право на виконання будівельних робіт, згідно з цим Порядком як для об`єкта з вищим класом наслідків (відповідальності).
Згідно з п.5 Порядку №466 будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) та об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта.
Пунктом 8 Порядку №466 передбачено, що контроль за виконанням підготовчих та будівельних робіт здійснюється відповідними органами державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до частини 1 статті 376 Цивільного кодексу України, самочинним вважається будівництво житлового будинку, будівлі, споруди, іншого нерухомого майна, якщо вони збудовані (будуються) на земельній ділянці, що не була відведена особі, яка здійснює будівництво; або відведена не для цієї мети; або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту; або з істотним порушенням будівельних норм і правил. Самочинним також вважається будівництво хоча і на підставі проекту, але за наявності істотних порушень зазначених норм та правил як у самому проекті, так і при будівництві, за наявності рішень спеціально уповноважених органів про усунення порушень.
За приписами частини 7 статті 376 Цивільного кодексу України, у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов`язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову.
Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво. Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобов`язана відшкодувати витрати, пов`язані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.
Отже, судом встановлено, що за змістом ч.7 ст.376 Цивільного кодексу України, підставою для постановлення судом рішення про здійснення перебудови самочинного будівництва є істотне відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотне порушення будівельних норм і правил та неможливість провести перебудову.
Зокрема, як встановлено судом, та зазначено вище, за наслідками проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, на виконання вимог Рішення виконавчого комітету Чорноморської міської ради №434 від 24.11.2016 року, на об`єкті будівництва, розташованому за адресою: АДРЕСА_2 встановлено, що за вказаною адресою користувачем земельної ділянки ОСОБА_1 виконується будівництво елінгів на небезпечній ділянці, будівництво на якій заборонено згідно з Рішенням виконавчого комітету Чорноморської міської ради №434 від 24.11.2016 року до стабілізації зсувних процесів вздовж узбережжя Чорного моря.
Також, в акті перевірки зазначено, що будівництво ведеться без оформлення дозвільної документації щодо виконання будівельних робіт об`єктів з незначними наслідками (СС1), що дає право виконувати будівельні роботи.
З матеріалів справи вбачається, що в провадженні Іллічівського міського суду Одеської області перебувала цивільна справа за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 до ГО «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок - любителів» про визнання права власності.
Ухвалою Іллічівського міського суду Одеської області від 31.01.2019 року позовну заяву залишено без розгляду, у зв`язку із неприбуттям у судові засідання позивачів, які були належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, повторно не з`явилися в судове засідання, про причини неявки в судове засідання не повідомили.
Суд зазначає, що жодних доказів на підтвердження оскарження або будь-яких доказів на підтвердження виконання ОСОБА_1 припису відділу державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 19.09.2017 року №45 відповідачем не надано суду.
Отже на момент вирішення справи вбачається, що ОСОБА_1 не виконано вимоги припису №45: не отримано дозвільну документацію на будівництво елінгу та не приведено земельну ділянку у первинний стан шляхом демонтажу споруди.
Таким чином існують підстави для застосування судом положень ст.38 Закону №3038 за заявленим Виконкомом позовом.
На підставі встановлених судом обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає подання даного позову правомірним, позовні вимоги - обґрунтованими, обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги - доведеними.
Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідачем не доведена відсутність обставин, на які посилається позивач у позовній заяві.
Виходячи з викладеного, позов Виконкому Чорноморської міської ради підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З огляду на те, що суб`єкт владних повноважень не поніс витрати, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати не підлягають розподілу.
Керуючись ст. ст. 241-246, 250, 255, 295, 297КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області (код ЄДРОПУ 04057043; адреса: пр-т Миру, 33, м. Чорноморськ, Одеська область, 68003) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) про зобов`язання демонтажу самочинної споруди - задовольнити.
Зобов`язати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) привести земельну ділянку до первинного стану шляхом демонтажу самочинно збудованої споруди (елінгу) за адресою АДРЕСА_2 .
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. 293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя М.М. Аракелян