
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/9108/21
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
08 червня 2021 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Брильовський Р.М. розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП – НОМЕР_1 ) до Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради (Код ЄДРПОУ 04056115, 79006, вул. Липинського, 11, м. Львів) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради згідно якого просила суд:
- визнати протиправною бездіяльність Шевченківської районної адміністрація Львівської міської ради, пов`язану з відмовою у задоволенні звернення ОСОБА_1 від 30.12.2020 за № № 4-Р-55526-36 та зобов`язати Шевченківську районну адміністрацію Львівської міської ради зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_2 ) за адресою: АДРЕСА_2 .
- судові витрати покласти на відповідача - Шевченківську районну адміністрацію Львівської міської ради (Код ЄДРПОУ 04056115, вул. Липинського, 11. м. Львів, 79006) за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 ).
Пунктом 4 частини першої статті 171 КАС України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Дослідивши матеріали позовної заяви суддя дійшов висновку, що позовна заява не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, виходячи із наступного.
Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до положень пунктів 1, 2 частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, в спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
При визначенні юрисдикції справи, необхідно виходити з характеру спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернувся позивач, суб`єктного складу сторін, предмету спірних правовідносин.
Суб`єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).
Справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб`єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 1 частини першої статті 4 КАС України).
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Натомість однією з визначальних ознак приватноправових відносин є наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.
Разом з тим участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою класифікації спору як публічно-правового. Однак не кожен спір за участю суб`єкта владних повноважень є публічно-правовим.
Якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, які спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов`язаний з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що в даному випадку позивач просить зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_2 ) за адресою: АДРЕСА_2 , тобто колишнього чоловіка позивача.
Позивач звернувся до суду за захистом прав, що виникають із житлових правовідносин. Цей спір не стосується захисту прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, а пов`язаний з поновленням прав позивача у сфері житлових відносин.
Враховуючи вищенаведені обставини та норми чинного законодавства, суд вважає, що розгляд даної категорії справ має здійснюватися в порядку, визначеному Цивільним процесуальним кодексом України, а тому зазначений спір не є адміністративним.
Згідно вимог ч.1 ст.19 ЦПК України передбачено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
В разі відмови у відкритті провадження у справі, сплачена сума судового збору, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України “Про судовий збір”, повертається за ухвалою суду.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі.
Як вбачається із наявних у справі матеріалів, позивач сплатила судовий збір у розмірі 908, 00 грн, що підтверджується квитанцією №72436 від 03.06.2021.
З огляду на те, що суддя відмовляє у відкритті провадження у даній справі, сплачена сума судового збору підлягає поверненню позивачу.
Керуючись ст.ст. 19, 170, 171, 248, 256, 293-295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, –
у х в а л и в:
У відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП – НОМЕР_1 ) до Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради (Код ЄДРПОУ 04056115, 79006, вул. Липинського, 11, м. Львів) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії – відмовити.
Повернути з Державного бюджету України сплачену суму судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП – НОМЕР_1 ).
Копію ухвали разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами повернути особі, яка подала позовну заяву.
Повторне звернення до адміністративного суду з тією самою позовною заявою не допускається.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Р.М. Брильовський