
Справа № 211/380/21
Провадження № 2/211/1243/21
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
09 червня 2021 року Довгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Гіди О.С.,
при секретарі Мариненко Е.П.,
за відсутності сторін у справі,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Довгинцівської районної в місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплачених коштів, -
встановив:
позивач звернулась до суду із зазначеним позовом, в обґрунтування якого вказала, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в УПСЗН виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради та отримувала субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у період з 01.05.2018 р. по 31.01.2019 р. та з 01.02.2019 р. по 30.06.2019 р. На підставі проведеної позивачем перевірки інформації про доходи та майновий стан було виявлено, що відповідач своєчасно не повідомила про членів сім`ї (чоловік) із складу домогосподарства, у разі, коли їх зареєстроване місце проживання відмінне від адреси господарства, що призвело до надміру нарахованих котів у сумі 5480,55 грн. Відповідачу надано повідомлення від 17.11.2019 №282 та від 11.07.2019 №146, згідно якого ОСОБА_1 зобов`язана повернути переплачену суму житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у сумі 5480,55 грн. до 20.12.2019. Оскільки в добровільному порядку повернути вказані кошти відповідач не бажає, а направлені управлінням з цього приводу повідомлення - ігнорує, представник позивача, діючи в інтересах УПСЗН виконавчого комітету Довгинцівської районної в місті ради, вимушена звернутись до суду та просить суд стягнути з відповідача на користь УПСЗН виконавчого комітету Довгинцівської районної в місті ради субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 5480,55 грн. за періоди з 01.05.2018 р. по 31.01.2019 р. та з 01.02.2019 р. по 30.09.2019 р. Судові витрати покласти на відповідача.
Ухвалою суду від 15.02.2021 року справу прийнято до розгляду та відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження.
20.05.2021 року представник позивача Титаренко І.Г. надала суду заяву в якій уточнила позовні вимоги позивача, у зв`язку з частковою сплатою відповідачем суми боргу, та просила стягнути ОСОБА_1 житлову субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 811,39 грн. за періоди з 01.05.2018 р. по 31.01.2019 р. та з 01.02.2019 р. по 30.09.2019 р.
У судове засідання сторони не з`явилися.
Представник позивача Титаренко І.Г. надала заяву про розгляд справи за її відсутності, на задоволенні позовних вимогах наполягає.
Відповідач ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги визнала частково, а саме у сумі 125,01 гривень, у зв`язку з частковою сплатою невикористаної субсидії до бюджету. На підтвердження сплати частину боргу надала суду Акт звірення №4/8473066 від 19.04.2021 року.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відносини, які виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги».
Приписами пункту 7 частини 1 статті 4 Закону № 2189-УІІІ встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.
З аналізу наведених норм спеціального Закону, яким врегульовано правові відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг, слідує, що єдиним органом який може визначати на законодавчому рівні умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій є Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, яке визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.1995 № 848 (зі змінами), на підставі заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 10.01.2018 року, ОСОБА_1 , як уповноваженому представнику сім`ї, управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті ради була призначена житлова субсидія, починаючи з травня 2018 року.
Згідно з пунктом 8 Положення № 848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).
При цьому, за приписами пункту 9 Положення № 848, під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , 10.01.2018 року звернулася до УПСЗН із заявою про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.22 - копія заяви).
Відповідно до інформації, зазначеною відповідачем у Розділі І Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, разом з нею у житловому приміщенні зареєстрована ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а згідно Розділу ІІ «всі види доходів фактично проживаючих у житловому приміщенні» - зазначила про отримання заробітної плати за місцем роботи КЗ ДНЗ №77, інших доходів не має (а.с. 23).
У ході службової перевірки встановлено, що відповідач своєчасно не повідомила позивача про членів сім`ї - чоловіка, із складу домогосподарства, у зв`язку з чим виникло надміру нарахування коштів у сумі 5480,55 грн.
Відповідно до повідомлення від 17.11.2019 №282 та від 11.07.2019 №146 відповідачу припинено виплату субсидії внаслідок не надання своєчасної інформації про доходи членів сім`ї із складу домогосподарства, а саме не зазначила про члена сім`ї - чоловіка, та запропоновано повернути надміру виплачені бюджетні кошти (а.с.6,7).
Загальна сума переплати субсидії за періоди з 01.05.2018 р. по 31.01.2019 р. та з 01.02.2019 р. по 30.09.2019 р.складає 5480,55 грн.
Відповідач частково сплатила відповідачу надмірно сплачені кошти субсидії, у зв`язку з чим загальна сума переплати субсидії на момент винесення рішення становить 125,02 гривень (а.с.39,40)
Держава гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг на умовах та в порядку, визначеному Положенням № 848 та в свою чергу покладає на громадян, яким призначено субсидію обов`язки, визначені Положенням № 848, зокрема, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру (п. 13 Положення № 848). Наслідком не виконання цього обов`язку, є припинення надання раніше призначеної субсидії.
Абзацом 2 пунктом 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 29 грудня 1997 року № 39/283/90/5 передбачено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадку приховання заробітку чи іншого доходу громадянами.
За положеннями ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
На сьогодні сума надміру виплачених бюджетних коштів у сумі 125,02 грн. на рахунок управління праці та соціального захисту населення відповідачем не сплачена.
Відповідно до ст.264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, у тому числі, питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.
На підставі ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно частини першої статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Позивачем заявлено вимогу про відшкодування судових витрат: судового збору в сумі 2 102,00 грн., сплачений ним при подачі позову, однак оскільки позов підлягає задоволенню частково, суд з врахуванням положень ст.141 ЦПК України, вважає можливим відшкодувати позивачу понесені витрати в сумі 323,88 грн. (125,02 грн. (сума боргу, стягнута судом) * 2 102,00 грн. (сума судового збору, сплачена позивачем) / (811,39 грн. сума боргу, заявлена до стягнення).
Керуючись ст.ст. 10, 12, 81, 141, 206, 264, 265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд -
ухвалив:
позов Управління праці та соціального захисту населення Довгинцівської районної в місті ради задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Довгинцівської районної в місті ради (місце знаходження: м. Кривий Ріг, вул. Дніпровське шосе, 16, ЄДРПОУ 20260022) субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 125 (сто двадцять п`ять) гривень 02 копійки, за періоди з 01.05.2018 р. по 31.01.2019 р. та з 01.02.2019 р. по 30.09.2019 р.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Довгинцівської районної в місті радисудовий збір у сумі 323 (триста двадцять три) гривні 88 копійок.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Довгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя О.С.Гіда