Рішення № 97505918, 08.06.2021, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
08.06.2021
Номер справи
344/9062/21
Номер документу
97505918
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 344/9062/21

Провадження № 2-а/344/217/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2021 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі головуючого судді Атаманюка Б.М.,

секретаря судового засідання Стефанець Г.Я.,

за участі:

представника позивача Барик Л.Ю.,

відповідача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Маринчака О.С.,

розглянувши у судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області до громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1 про примусове видворення з України та затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні,-

В С Т А Н О В И В:

Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області звернулося до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з адміністративним позовом до громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1 про примусове видворення з України та затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 08.06.2021 р. до Управління ДМС в Івано-Франківській області (далі - УДМС в Івано-Франківській області) надійшло обґрунтоване звернення Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області про примусове видворення (повернення) та застосування заборони в`їзду в Україну щодо громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З метою з`ясування правового статусу та підстав подальшого перебування на території України громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , УДМС в Івано-Франківській області проведено відповідну перевірку, у ході якої встановити час та обставини прибуття в Україну громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1 , не вдалось. В інтегрованій міжвідомчій інформаційно-телекомунікаційній системі щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон, "Аркан" інформація про особу з установчими даними « ОСОБА_1 » за період з 08.06.2016 р. відсутня. Зі слів ОСОБА_1 він прибув на територію України на початку 1990-х років. Відповідач після звільнення з установи виконання покарань у 1996 році перебуває на території України нелегально та не має правових підстав для подальшого перебування в Україні. У зв`язку із цим, 08.06.2021 року працівниками УДМС в Івано-Франківській області було затримано відповідача для з`ясування причин та обставин правопорушення і умов, що їм сприяли, у порядку частини 2 статті 262 на строк визначений частиною 2 статті 263 Кодексу України про адміністративні правопорушення, (72 години). Також, за порушення правил перебування іноземних громадян на території України працівниками УДМС в Івано-Франківській області стосовно відповідача було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Просили примусово видворити з України громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та затримати з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, строком на шість місяців.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у адміністративному позові, просила задовольнити позов в повному обсязі.

Відповідач та його представник в судовому засіданні заперечили щодо позовних вимог, вказавши, що відповідач проживає в Україні з 1989 року, перебуває у цивільному шлюбі та має дочку, якій 15 років. Раніше він звертався у Одессі у посольство Грузії, однак тоді йому було відмовлено, посилаючись на те, що він не є громадянином Грузії. Паспорта він немає. Також, відповідач зазначив, що на 29 червня 2021 р. зареєстрований на прийом у посольство Грузії, що у Києві для впорядкування документів.

Беручи до уваги пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивачем, на підставі звернення Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області від 08.06.2021 про примусове видворення (повернення) та застосування заборони в`їзду в Україну, здійснювалося з`ясування правового статусу та підстав подальшого перебування на території України громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивачем проведено відповідну перевірку, у ході якої встановити час та обставини прибуття в Україну громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1 , не вдалось. В інтегрованій міжвідомчій інформаційно-телекомунікаційній системі щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон, "Аркан" інформація про особу з установчими даними « ОСОБА_1 » за період з 08.06.2016 р. відсутня, про що свідчать надані позивачем відомості з системи «Аркан».

Сторонами не заперечувалася та обставина, що 21.02.1995 відповідач був засуджений Богунським районним судом м. Житомир за скоєння злочинів, передбачених частиною 3 статті 140 Кримінального кодексу України (в редакції від 28.12.1960).

Таким чином суд вважає встановленим, що відповідач після звільнення з установи виконання покарань у 1996 році перебуває на території України нелегально та не має правових підстав для подальшого перебування в Україні. Паспортний документ, що дає право на перетин державного кордону, у відповідача відсутній. До органів ДМС України щодо легалізації свого правового статусу та для законного проживання на території України не звертався, що підтверджено позивачем.

На момент розгляду справи у відповідача відсутні будь-які документи якими можна ідентифікувати його, та які б давали йому право законно перебувати на території України. Відповідач не звертався до компетентних органів України із заявою про визнання його біженцем, або особою, яка потребує додаткового захисту.

Відповідно до п. 14 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі - Закон) нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

Частиною 3 статті 3 розділу I Закону зазначено, що іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 1 Закону іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в`їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.

Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 1 Закону іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, - іноземці та особи без громадянства, які отримали посвідку на постійне проживання, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 1 Закону іноземці та особи без громадянства, які тимчасово перебувають на території України, - іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території Україні протягом дії візи або на період, установлений законодавством чи міжнародним договором України, або якщо строк їх перебування на території України продовжено в установленому порядку.

Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 1 Закону іноземці та особи без громадянства, які тимчасово проживають в Україні, - іноземці та особи без громадянства, які отримали посвідку на тимчасове проживання, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до пункту 1 статті 30 Закону Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

В абзаці першому пункту 4 статті 30 Закону зазначено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення, (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Пунктом 1 розділу VI Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої наказом МВС, Адміністрації Держприкордонслужби та Служби безпеки України 23.04.2012 № 353/271/150, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2012 за № 806/21119, визначено, що якщо іноземець не має документів, що посвідчують особу, орган ДМС, орган охорони державного кордону України або орган СБУ вживають заходів щодо його ідентифікації та документування.

З цією метою до дипломатичних представництв або консульських установ держави походження іноземця надсилаються відповідні запити, до яких долучаються кольорові фотокартки на кожну особу, заповнені анкети визначеного консульською установою зразка та інші відомості про іноземця, які дають змогу встановити особу та підтвердити громадянство.

Відповідно до ч. 1 статті 23 розділу III Закону нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до законодавства України.

Частиною 1 статті 289 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.

Матеріали справи свідчать про те, що відповідач, який є іноземним громадянином, перебуває на території України незаконно. Відповідачу статус біженця не надано, і він не є особою, яка потребує додаткового захисту. З відповідними заявами до органів ДМС України відповідач не звертався. Доказів протилежного суду не надано.

Частиною 11 статті 289 КАС України встановлено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.

Беручи до уваги те, що відповідач тривалий час перебуває на території України без відповідної правої підстави, і в нього відсутній документ, за яким його можливо ідентифікувати, вважаю, що відповідача слід затримати з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, строком на шість місяців.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 371 КАС України , суд який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.

Зважаючи на вимоги, заявлені позивачем в прохальній частині адміністративного позову та керуючись п. 3 ч. 2 ст. 371 КАС України , суд вбачає підстави звернути рішення до негайного виконання.

На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 6, 7, 9, 72-77, 241-246, 289, 371 Кодексу адміністративного судочинства України , суд -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов - задовольнити.

Затримати громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, строком на шість місяців.

Примусово видворити з території України громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду звернути до негайного виконання.

Належним чином завірену копію рішення суду невідкладно видати особам, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя Атаманюк Б.М.