
465/1669/16-а
6-а/465/1/21
У Х В А Л А
судового засідання
07.06.2021 року м. Львів
Франківський районний суд м. Львова
в складі:
головуючого-судді Ванівського Ю.М.
при секретарі Лозинському Т.-Р. А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові клопотання ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про призначення розгляду звіту та накладення штрафу ,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із клопотанням про призначення розгляду звіту ГУ ПФ України у Львівській області щодо виконання судового рішення зі справи №465/1669/16-а, накладення штрафу на керівника ГУ ПФ України у Львівській області щодо невиконання судового рішення у справі №465/1669/16-а.
Клопотання мотивує тим, що 27.04.2016 року Франківським районним судом м. Львова у справі №465/1669/16-а прийнято рішення, яким зобов`язали управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова провести обчислення пенсії ОСОБА_1 за вислугою років за останні 24 календарні місяці роботи відповідно до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XII ( в редакціях Закону України від 05.10.1995 №358/95-ВР та Закону України від 12.07.2001 №2663-III) з 17.02.2016 року, тобто з дати звернення, виходячи з розміру пенсії 90 відсотків від суми щомісячного заробітку.
21.02.2017 року Франківським районним судом м. Львова у вказаній справі ухвалено додаткову постанову, якою зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова провести обчислення пенсії ОСОБА_1 за вислугою років за останні 24 календарні місяці роботи відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789- XII з 17.02.2016 року, тобто з дати звернення , виходячи з розміру пенсії 90 відсотків від суми щомісячного заробітку без обмежень та зобов`язано управління Пенсійного фонду Укпаїни в Франківському районі м. Львова забезпечити виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугою років відповідно до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789- XII (в редакціях Закону України від 12.07.2001 №2663-III) з 17.02.2016 року, тобто з дати звернення ОСОБА_1 за такою.
В подальшому, ОСОБА_2 звернувся до Франківського районного суду м. Львова із заявою про зміну сторони виконавчого провадження у справі №465/1669/16-а, а саме: змінити боржника – Залізничне об`єднане управління Пенсійного фонду України м.Львова на його правонаступника – Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області,у зв`язку із припиненням юридичної особи- Залізничне об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова, який ухвалою від 10.09.2018 прохання ОСОБА_1 задовільнив –провів зміну сторони виконавчого провадження у справі №465/1669/16-а, а саме: замінив боржника – Залізничне об`єднання управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Незважаючи на вищевказані факти, ГУ ПФ України у Львівській області проігнорувало виконання судового рішення Франківського районного суду м. Львова зі справи №465/1669/16-а не здійснивши виплату перерахованої ОСОБА_1 пенсії з 17.02.2016 року, тобто з дати звернення, виходячи з розміру пенсії 90 відсотків від суми щомісячного заробітку без обмежень.
Таким чином, ГУ ПФ України у Львівській області, грубо ігноруючи положення ч.5 ст.124, п.9 ч.3 ст.129 Конституції України про те , що судові рішення ухвалюються судами іменем України та є обов`язковими до виконання на всій території України – рішення Франківського районного суду м. Львова не виконало.
Стаття 382 КАС України регламентує судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах.
На підставі вищевкладеного, просить заяву задоволити.
30 вересня 2020 року на адресу поступив відзив від Головного управління ПФУ у Львівській області, який мотивований тим, що подаючи заяву про встановлення судового контролю заявником не наведено жодного доказу невиконання, ухилення чи створення перешкод Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області для виконання рішення Франківського районного суду м. Львова від 27.04.2016 у справі
№ 465/1669/16-а (з врахуванням додаткової постанови Франківського районного суду м. Львова від 21.02.2017).
Постановою Франківського районного суду м. Львова від 27.04.2016 , яка набрала законної сили 31.08.2016, адміністративний позов задоволено та, зокрема, зобов`язано управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова провести обчислення пенсії за вислугою років за останні 24 календарні місяці роботи відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XII (в редакціях Закону України від 05.10.1995 № 358/95-ВР та Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ) з 17.02.2016 року, тобто з дати звернення, виходячи з розміру пенсії 90 відсотків від суми щомісячного заробітку.
На виконання зазначеної постанови, управлінням Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова протоколом № 818268 від 31.10.2016 проведено обчислення пенсії позивача з 17.02.2016, в межах покладених зобов`язань. Сума призначеної пенсії склала – 18702,59 грн.
У подальшому, додатковою постановою Франківського районного суду м. Львова від 21.02.2017 залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.08.2017, зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова провести обчислення пенсії за вислугою років за останні 24 календарні місяці роботи відповідно до ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 № 1789-XII з 17.02.2016, тобто з дати звернення, виходячи з розміру пенсії 90 відсотків від суми щомісячного заробітку без обмежень, а також забезпечити виплату пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 №1789-XII (в редакціях Закону України від 05.10.1995 № 358/95 та Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ) з 17.02.2016, тобто з дати звернення за такою.
Так, державним виконавцем було відкрито виконавче провадження, в ході якого державним виконавцем постановами від 19.07.2019 ВП № 57481372, від 15.08.2019 ВП
№ 57481372 накладені штрафи на Головне управління ПФУ у Львівській області та постановою від 20.08.2019 ВП № 57481372 винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11.12.2019 по справі
№ 857/11367/19 – скасовано постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління територіального управління юстиції у Львівській області від 19.07.2019 ВП № 57481372 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн.
Так, згідно із частини 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014
№ 1697-VII (в редакції Закону України № 911 - VIII від 24.12.2015) визначено, що тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року: особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ), які працюють на посадах та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.
Пунктом 13-1 Розділу ХV Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058 (далі – Закон-1058), визначено, що з 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п. 1 ст. 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) на умовах законів України “Про державну службу”, “Про прокуратуру”, “Про статус народного депутата України”, “Про наукову і науково-технічну діяльність” у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. № 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України “Про прокуратуру”, “Про судоустрій і статус суддів”, виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону -1058.
У липні 2018 року, Головним управлінням ПФУ у Львівській області проведено виплату пенсії ОСОБА_1 , призначеної згідно із Законом - 1058, адже позивач не припиняв службу і є працюючою особою. Зокрема, проведено виплату за період з 17.02.2016 по 30.06.2018, в сумі 96596,64 грн., та в подальшому починаючи з липня 2018 року по сьогоднішній день, щомісячно Головним управління ПФУ у Львівській області здійснюється, в межах норм чинного законодавства, виплата ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону – 1058.
Водночас, ухвалою Франківського районного суду м. Львова від 08.11.2017, яка на підставі постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду набрала законної сили 15.01.2020, роз`яснено додаткову постанову Франківського районного суду м. Львова від 21.02.2017 в частині здійснення обчислення пенсії без обмеження, а саме таку слід розуміти як обчислення пенсії без обмежень граничного розміру пенсії та без обмеження в строці проведення таких.
З 17.02.2016 в повному обсязі, відповідно до повноважень наданих Пенсійному фонду та в межах норм чинного законодавства здійснюється виплата пенсію ОСОБА_1 відповідно до вимог Закону-1058, а різниця між страховою і прокурорською пенсію, забезпечена шляхом нарахування в сумі 128430,46 грн. без застосування обмеження максимального розміру (за період з 17.02.2016 по 30.08.2016 – до дня набрання законної сили рішення Франківського районного суду м. Львова від 27.04.2016), яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.08.2018 № 649 “Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду” включена в Реєстр судових рішень (реєстраційний номер № 51984).
Адже, з набранням чинності з 28.08.2018 постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 “Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду”, затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду (далі – Порядок, чинний на момент виникнення спірних правовідносин), виплату заборгованості з пенсій, що фінансуються з державного бюджету, на виконання судових рішень за період до набрання судовим рішенням законної сили слід здійснювати відповідно до Порядку. Різниця між розміром пенсії, визначеними відповідно до рішення суду і розміром пенсії, обчисленим без урахування рішення суду, за період до набрання судовим рішенням законної сили, що не включається до відомостей, починаючи з вересня, буде виплачуватися відповідно до Порядку після взяття на облік у окремому реєстрі та після прийняття відповідного рішення Комісією Пенсійного фонду України з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.
Крім того, у квітні 2020 року, ОСОБА_1 здійснено виплату пенсії в сумі 128430,45 грн., про що свідчить витяг з Реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою
Так, Головним управлінням Пенсійним фондом України у Львівській області, відповідно до вимог чинного законодавства та згідно із покладених обов`язків, в повному обсязі вжиті належні заходи щодо виконання постанови Франківського районного суду м. Львова від 27.04.2016 по справі № 465/1669/16-а із врахуванням додаткової ухвали Франківського районного суду м. Львова від 21.02.2017.
На підставі вищевикладеного, просить відмовити в задоволенні позову.
В судове засідання повторно не з`явилися ОСОБА_1 та його представник, однак, на думку суду така неявка не перешкоджає розгляду справи.
В судовому засіданні представники Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Сільченко О.О. та Левицька Г.І. заперечили щодо задоволення клопотання, на підставі поданого відзиву.
Суд, заслухавши думку учасників та перевіривши наявні у матеріалах справи докази, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, як вбачається зі змісту цієї норми, вона не обмежує право суду щодо застосування заходів судового контролю стадією судового розгляду, відтак не виключає можливості вживати їх після прийняття рішення або коли рішення набрало законної сили.
Зазначений інститут процесуального права покликаний сприяти своєчасному виконанню рішень судів і стимулювати суб`єктів влади діяти добросовісно, не ухиляючись від виконання приписів закону.
Суд звертає увагу на зміст ухвали Великої Палати Верховного суду від 20 червня 2018 року у справі № 800/592/17, де Суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення судового контролю у формі зобов`язання подати звіт про виконання рішення суду за заявою позивача, поданою вже після набрання рішенням законної сили. Таким чином, Верховний Суд сформував чітку правову позицію, яка відповідає змісту та призначенню ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України, як однієї з гарантій того, що судові рішення повинні виконуватись належним чином.
Судом встановлено, що Постановою Франківського районного суду м. Львова від 27.04.2016 , яка набрала законної сили 31.08.2016, адміністративний позов задоволено та, зокрема, зобов`язано управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова провести обчислення пенсії за вислугою років за останні 24 календарні місяці роботи відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XII (в редакціях Закону України від 05.10.1995 № 358/95-ВР та Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ) з 17.02.2016 року, тобто з дати звернення, виходячи з розміру пенсії 90 відсотків від суми щомісячного заробітку.
На виконання зазначеної постанови, управлінням Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова протоколом № 818268 від 31.10.2016 проведено обчислення пенсії позивача з 17.02.2016, в межах покладених зобов`язань. Сума призначеної пенсії склала – 18702,59 грн.
Додатковою постановою Франківського районного суду м. Львова від 21.02.2017 залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.08.2017, зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова провести обчислення пенсії за вислугою років за останні 24 календарні місяці роботи відповідно до ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 № 1789-XII з 17.02.2016, тобто з дати звернення, виходячи з розміру пенсії 90 відсотків від суми щомісячного заробітку без обмежень, а також забезпечити виплату пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 №1789-XII (в редакціях Закону України від 05.10.1995 № 358/95 та Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ) з 17.02.2016, тобто з дати звернення за такою.
Так, державним виконавцем було відкрито виконавче провадження, в ході якого державним виконавцем постановами від 19.07.2019 ВП № 57481372, від 15.08.2019 ВП
№ 57481372 накладені штрафи на Головне управління ПФУ у Львівській області та постановою від 20.08.2019 ВП № 57481372 винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11.12.2019 по справі
№ 857/11367/19 – скасовано постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління територіального управління юстиції у Львівській області від 19.07.2019 ВП № 57481372 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн.
Однією з підстав скасування апеляційною інстанцією постанови про накладення штрафу в розмірі 5100 грн., є те, що головним державним виконавцем не з`ясовано стану фактичного виконання виконавчого листа від 15.08.2018 та причини (поважність) невиконання рішення суду боржником, тобто Головним управлінням ПФУ у Львівській області. Також, у вказаному судовому рішенні зазначено, що головним державним виконавцем безпідставно не було враховано звіт Головного управління ПФУ у Львівській області від 20.11.2019 № 23699/08-14 про виконання судового рішення у справі № 465/1669/16-а.
Пунктом 13-1 Розділу ХV Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058 (далі – Закон-1058), визначено, що з 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п. 1 ст. 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) на умовах законів України “Про державну службу”, “Про прокуратуру”, “Про статус народного депутата України”, “Про наукову і науково-технічну діяльність” у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. № 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України “Про прокуратуру”, “Про судоустрій і статус суддів”, виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону -1058.
У липні 2018 року, Головним управлінням ПФУ у Львівській області проведено виплату пенсії ОСОБА_1 , призначеної згідно із Законом - 1058,
Так, відповідно до повноважень наданих Пенсійному фонду та в межах норм чинного законодавства здійснюється виплата пенсію ОСОБА_1 відповідно до вимог Закону-1058, а різниця між страховою і прокурорською пенсію.
Крім того, у квітні 2020 року, ОСОБА_1 здійснено виплату пенсії в сумі 128430,45 грн., про що свідчить витяг з Реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Конституційний Суд України в своєму рішенні у справі за конституційним поданням 54 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Кримінально-процесуального кодексу України, Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України від 13 грудня 2011 року № 17-рп/2011 зазначає про те, що для накладення штрафу має бути склад правопорушення, а також «у частинах другій, шостій, восьмій статті 267 КАС України (в редакції до 15.12.2017) передбачено право судді накладати штрафи за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання постанови суду або у разі неподання такого звіту на винну посадову особу, відповідальну за виконання цієї постанови…». Отже, суд має визначити при накладенні штрафу наступні питання, а саме: що постанова не виконана повністю, з`ясувати причини невиконання судового рішення, встановити посадову особу, відповідальну за виконання постанови, вислухати її викликати потрібно не лише сторони, а й осіб, відповідальних за виконання постанови, зокрема державного виконавця тощо.
Тобто, лише при наявності винної поведінки керівника, відповідального за виконання постанови, суд має право застосувати накладення на нього штрафу, оскільки, якщо під час судового розгляду цього питання (накладення штрафу) буде встановлено, що посадову особа або орган, відповідальні за виконання постанови, діяли добросовісно, то саме лише невиконання постанови не містить складу правопорушення, за яке можна притягувати на підставі ст. 382 КАС України до юридичної відповідальності у вигляді накладення штрафу. Водночас слід враховувати, що окремі порушення, допущені під час виконання постанови суду не можуть бути підставою для накладення штрафу. Зокрема, якщо буде встановлено відсутність причинно-наслідкового зв`язку між ними порушеннями і невиконання постанови.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до переконання про відмову у задоволенні клопотання, так як у діях керівника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області не встановлено протиправної поведінки, що зумовило невиконання рішення суду.
На основі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 9,72,77, 241, 243, 382,383 КАС України, суд,
постановив:
Звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, - прийняти.
В задоволенні клопотання ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про призначення розгляду звіту та накладення штрафу,- відмовити.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційні скарги можуть бути подані протягом 15 днів з дня їх проголошення.
Повний текст ухвали складено 08.06.2021 р.
Суддя Ванівський Ю.М.