Рішення № 97500532, 08.06.2021, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.06.2021
Номер справи
207/3483/20
Номер документу
97500532
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 207/3483/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" червня 2021 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі головуючого судді Виниченко Л.М., розглянувши в приміщенні суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу № 207/3483/20 за позовом Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів,-

У С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська з позовом про стягнення з ОСОБА_1 коштів у розмірі 4 081,71 грн. та судового збору.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 14.04.2020 року до Дніпровської філії Київського міського центру зайнятості звернувся ОСОБА_1 , надіславши на електронну пошту заяву про надання статусу безробітного та заяву про призначення виплати допомоги по безробіттю. Для отримання статусу безробітного ОСОБА_1 у заяві вказав про те, що через відсутність роботи не має заробітку, не є підприємцем, в тому числі не забезпечує себе роботою самостійно, трудовою діяльністю не займається, пенсію на пільгових умовах не отримує та не є членом особистого селянського господарства, фермером або членом фермерського господарства. Також ОСОБА_1 повідомив, що ознайомлений з правами та обов`язками зареєстрованого безробітного та несе відповідальність за достовірність поданих даних та відомостей. Проінформований, що після завернення карантину зобовязаний протягом 10 робочих днів подати до центру зайнятості оригінали документів.

Позивач зазначає, що наказом від 15.04.2020 року № НТ200415 відповідно до ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» ОСОБА_1 надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю на підставі пп. 2.4 ст. 22, п. 3 ст. 23 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» з 15.04.2020 року по 18.09.2021 року.

Також вкзує, що при опрацюванні даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування виявлено порушення умов перебування ОСОБА_1 на обліку як безробітного в Дніпровській районній філії Київського міського центру зайнятості, а саме перебування в цивільно-правових відносинах з ТОВ «ІНТЕРАВІА», у зв`язку із чим 17.08.2020 року Київським міським центром зайнятості складено акт розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення за № 1569, відповідно до якого встановлено факт перебування у цивільно-правових відносинах ОСОБА_1 з ТОВ «ІНТЕРАВІА» з 01.04.2020 року по 30.04.2020 року. За виконану роботу відповідно акту про виконану роботу ОСОБА_1 отримав грошові кошти у розмірі 5 000 грн.

Відповідно до наказу Дніпровської районної філії Київського міського центру зайнятості від 25.08.2020 року № 34 прийнято рішення щодо повернення ОСОБА_1 нарахованого та виплаченого матеріального забезпечення, яке згідно довідки-розрахунку від 21.08.2020 року № 146 за період з 15.04.2020 року по 17.08.2020 року становить 4 081,71 грн.

26 серпня 2020 року ОСОБА_1 надіслано лист-повідомлення № 266.5-3634/20 про необхідність повернути в добровільному порядку нарахованого та виплаченого матеріального забезпечення на випадок безробіття, проте відповідачем вказий лист залишено без уваги.

17 лютого 2021 року Баглійським районним судом м. Дніпродзержинська постановлено ухвалу, якою цивільну справу № 207/3483/20 за позовом Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів передано на розгляд за підсудністю до Дніпровського районного суду м. Києва (а.с. 31-32).

Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 05.04.2021 року відкрите провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, роз`яснено учасникам справи порядок подання заяв по суті справи та наслідки їх неподання.

Відповідачу був встановлений п`ятнадцятиденний строк з дня вручення вказаної ухвали подати відзив на позовну заяву.

Як убачається з матеріалів справи, ухвала суду про відкриття провадження у справі разом із доданими до неї процесуальними документами була направлена відповідачу та відповідна кореспонденція повернута до суду із відміткою про закінчення встановленого строку зберігання.

Відзив на позов відповідачем у визначений термін не надано.

Відповідно до положень ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що 14.04.2020 року відповідач ОСОБА_1 звернувся до Дніпровської районної філії Київського міського центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного відповідно до Закону України «Про зайнятість населення».

У вказаній заяві ОСОБА_1 зазначив, що він не відноситься до зайнятого населення відповідно до ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» та через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно. Готовий та здатний приступити до роботи. З правами та обов`язками безробітного ознайомлений та несе відповідльність за достовірність поданих даних та відомостей. Проінформований, що після завернення карантину зобов`язаний протягом 10 робочих днів подати центру зайнятості оригінали документів. Дає згоду на використання, внесення до Єдиної інформаційно-аналітичної системи державної служби зайнятості та здійснення верифікації (перевірки) і моніторингу достовірності інформації, поданої для нарахування та отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття, його персональних даних (а.с. 8).

Також 14.04.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпровської районної філії Київського міського центру зайнятості із заявою про призначення виплати допомоги по безробіттю (а.с. 9).

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону України «Про зайнятість населення» та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Нормою ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що зареєстровані безробітні серед іншого мають право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та цього Закону.

Як убачається із Витягу із наказів Дніпровської районної філії Київського міського центру зайнятості про прийняті рішення по особі ОСОБА_1 , ПК № НОМЕР_1 , наказом від 15.04.2020 року № НТ200415 відповідачу з 15.04.2020 надано статус безробітного; наказом від 15.04.2020 року № НТ200415 ОСОБА_1 з 15.04.2020 року по 18.09.2020 року призначено допомогу по безробіттю; наказом від 15.04.2020 року № НТ200415 відповідачу з 15.04.2020 року розпочато (поновлено) виплату допомоги по безробіттю; наказом від 19.08.2020 року № НТ200819 з 18.08.2020 року ОСОБА_1 припинено виплату допомоги по безробіттю та наказом від 19.08.2020 року № НТ200819 з 18.08.2020 року припинено реєстрацію безробітних у зв`язку з встановленням факту виконання зареєстрованим безробітним оплачуваної роботи (надання послуг), зайняття іншим видом діяльності згідно із статтею 4 Закону України «Про зайнятість населення» відповідно до абзацу 19 пп. 1 п. 30 Порядку. 25 серпня 2020 року винесено наказ № НТ200825 про повернення виплати (а.с. 11-11 зв.).

Згідно пункту 18 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про зайнятість населення», центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.

Згідно Акту № 1659 від 17.08.2020 року розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» співробітником позивача проведено звірку даних перебування у трудових відносинах ОСОБА_1 з ТОВ «ІНТЕРАВІА».

Пунктом 2 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 № 7-1, визначено, що розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.

Із вищевказаного Акту № 1659 розслідування від 17.08.2020 року убачається, що ОСОБА_1 у період перебування на обліку як безробітний у Дніпровській районній філії Київського міського центру зайнятості перебував у трудових відносинах з ТОВ «ІНТЕРАВІА» на підставі договору підряду від 20.01.2020 року № 16 у період з 20.01.2020 року по 30.04.2020 року.

Вищезазначене також підтверджується копією договору підряду з громадянином від 20.01.2020 року № 16, укладеним між ТОВ «ІНТЕРАВІА» та ОСОБА_1 (а.с. 13-14).

Відповідно до акту про виконану роботу, у період з 01.02.2020 року по 29.02.2020 року виконана робота з передполітного обслуговування авіапасажирів в а/п «Харків» для ТОВ «ІНТЕРАВІА», у зв`язку із чим ОСОБА_1 нараховано грошові кошти у розмірі 5 000 грн. (а.с. 15).

Згідно довідки-розрахунку Київського міського центру зайнятості № 146 від 21.08.2020 року, сума коштів отримана ОСОБА_1 , який був зареєстрований як безробітний в Дніпровській районній філії КМЦЗ з 15.04.2020 року по 17.08.2020 року, та яка підлягає поверненню складає 4 081,71 грн. (а.с. 17).

Безробітний - це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи; зареєстрований безробітний - це особа працездатного віку, яка зареєстрована в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, як безробітна і готова та здатна приступити до роботи (пункти 2, 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення»).

До зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення»).

Пунктом 9 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі встановлення факту виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг).

Згідно положень ч. ч. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно пункту 6 Порядку, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

26 серпня 2020 року на адресу ОСОБА_1 Дніпровською районною філією Київського міського центру зайнятості направлено лист № 266.5-3634/20 з вимогою про повернення безпідставно отриманої допомоги у розмірі 4 081,71 грн., проте вказана вимога залишилася без реагування (а.с. 18-18 зв.).

За правилами ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Оскільки на момент отримання ОСОБА_1 допомоги по безробіттю у період часу з 20.01.2020 року по 30.04.2020 року відповідач перебував у цивільно-правових відносинах з ТОВ «ІНТЕРАВІА» та отримував дохід за виконувану роботу, при цьому не повідомив позивача про дану обставину, не спростував доводів останнього, якими обґрунтовуються позовні вимоги, суд приходить до висновку, що з ОСОБА_1 слід стягнути незаконно отриману допомогу по безробіттю за період з 15.04.2020 року по 17.08.2020 року у сумі 4 081,71 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2 102,00 грн. (а.с. 1).

Керуючись ст. ст. 3, 11, 15, 16 ЦК України, ст. ст. 34, 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Законом України «Про зайнятість населення», Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 N 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 N 7-1, ст. ст. 2, 4, 7, 10, 12, 13, 19, 76, 81, 89, 133, 141, 258, 259, 263, 265, 268, 273, 274, 280, 282, 354, 355 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Позов Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру зайнятості безпідставно отриману допомогу по безробіттю у сумі 4 081 (чотири тисячі вісімдесят одна) грн. 71 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру зайнятості судовий збір у розмір 2 102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення може бути переглянуте Дніпровським районним судом м. Києва за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом тридцяти днів з дня його проголошення не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Учасники справи:

Позивач - Київський міський центр зайнятості, місце знаходження: 01033, м. Київ, вул. Жилянська, 47-Б, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 03491091.

Відповідач - ОСОБА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Судове рішення складене 08 червня 2021 року.

Суддя