
Справа № 755/17159/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" червня 2021 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі головуючого судді Виниченко Л.М., розглянувши в приміщенні суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу № 755/17159/20 за позовом Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення заборгованості,-
У С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_1 коштів у розмірі 8 720,95 грн. та судового збору.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 25.11.2015 року до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації звернулася ОСОБА_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 із заявою про призначення житлової субсидії. В декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії ОСОБА_1 зазначила себе та мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням від 01.03.2016 року ОСОБА_1 призначено житлову субсидію.
В результаті моніторингу соціальних виплат та при опрацюванні особової справи Управлінням виявлено, що згідно Витягу з Реєстру територіальної громади м. Києва № 12120246 від 04.05.2020 року за період з 01.01.2019 року по 04.05.2020 року встановлено, що за адресою ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , з 13.06.2019 року зареєстровано ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішенням від 04.06.2020 року з травня 2020 року ОСОБА_1 було припинення виплату житлової субсидії.
З метою повернення надміру сплачених грошових коштів на адресу відповідача надсилалися відповідні листи про необхідність повернення виплачених у період з 01.07.2019 року по 30.04.2020 року грошових коштів у розмірі 8 720,95 грн., проте вони відповідачем залишені без уваги.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 21.12.2020 року відкрите провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, роз`яснено учасникам справи порядок подання заяв по суті справи та наслідки їх неподання.
Відповідачу був встановлений п`ятнадцятиденний строк з дня вручення вказаної ухвали подати відзив на позовну заяву.
Як убачається з матеріалів справи, ухвала суду про відкриття провадження у справі разом із доданими до неї процесуальними документами була направлена відповідачу та відповідна кореспонденція повернута до суду із відміткою про закінчення встановленого строку зберігання.
Відзив на позов відповідачем у визначений термін не надано.
Відповідно до положень ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За наведених обставин, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 281 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд справи та ухвалити у справі заочне рішення.
23 лютого 2021 року до суду від представника Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат надійшли письмові пояснення по суті справи, у яких просить позов задовольнити.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до наступного висновку.
21 жовтня 1995 року постановою Кабінету Міністрів України № 848, з метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Пунктом 9 Положення визначено, що призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Судом встановлено, що 25.11.2015 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою про призначення житлової субсидії.
У вказаній заяві відповідач ОСОБА_1 зазначила, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), зобов`язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.
У доданій до заяви декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії відповідачем зазначено себе та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням від 10.03.2016 року ОСОБА_1 призначено житлову субсидію по сплаті житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до вимог пункту 78 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, крім домогосподарств: у складі яких є особи, зазначені у підпункті 3 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, зазначених в абзацах шостому - дванадцятому підпункту 3 пункту 14 цього Положення); у складі яких є внутрішньо переміщені особи; у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб; які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива; які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг.
З матеріалів справи убачається, що Управлінням соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації було винесено ряд рішень про призначення відповідачу ОСОБА_1 житлових субсидій за адресою знаходження домогосподарства АДРЕСА_1 , а саме рішеннями від 18.07.2019 року призначено субсидію на липень 2019 року у розмірі 172,87 грн., від 20.08.2019 року на серпень 2019 року у розмірі 170,82 грн., від 19.09.2019 року на вересень 2019 року у розмірі 169,52 грн., від 22.10.2019 року на жовтень 2019 року у розмірі 989,98 грн., від 20.11.2019 року на листопад 2020 року у розмірі 1 771,75 грн., від 16.01.2020 року на грудень 2019 року у розмірі 1 072,93 грн., від 20.02.2020 року на січень 2020 року у розмірі 1 076,24 грн., від 25.02.2020 року на лютий 2020 року у розмірі 1 070,54 грн., від 06.04.2020 року на березень 2020 року у розмірі 1 352,62 грн. та від 23.04.2020 року на квітень 2020 року у розмірі 873,68 грн.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач посилається на те, що за адресою місця проживання відповідача 13.06.2019 року зареєстровано ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проте вказана інформація відповідачем до управління надана не була, внаслідок чого виникла переплата житлової субсидії.
Вирішуючи наявний між сторонами спір, суд виходить з наступного.
Згідно пункту 22 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.
В свою чергу, відповідно до положень п. 16 вищевказаного Положення, громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства. У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.
21 грудня 2019 року набув чинності Закон України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат», відповідно до положень статті 2 якого, законодавство з питань верифікації та моніторингу державних виплат базується на Конституції України та складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність органу, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, органів, що здійснюють державні виплати, та інших суб`єктів надання інформації, актів Кабінету Міністрів України, а також міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до норми ст. 7 Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат», органи, що здійснюють державні виплати, мають такі повноваження: 1) проводити додаткові перевірки інформації, наданої реципієнтами під час звернення за державними виплатами та опрацювання рекомендацій, наданих органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат; 2) надсилати запити для отримання інформації, що впливає на право реципієнтів на отримання державних виплат; 3) приймати рішення щодо припинення або продовження державних виплат реципієнтам за результатами опрацювання рекомендацій, наданих органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат; 4) здійснювати передбачені законодавством заходи щодо повернення та/або стягнення сум неправомірно отриманих державних виплат.
З матеріалів справи убачається, що Управлінням соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації в результаті перевірки інформації наявної в Реєстрі територіальної громади м. Києва про зареєстрованих/знятих з реєстрації осіб у житловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 встановлено, що 06.06.2019 року у квартирі АДРЕСА_2 був зареєстрований ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується відповідним витягом з Реєстру територіальної громади м. Києва про зареєстрованих/знятих з реєстрації осіб у житловому приміщенні.
Відповідно до змісту розрахунку субсидії на житлово-комунальні послуги до особовою справи № 361726 від 04.06.2020 року убачається, що за результатами верифікації, з травня 2020 року нарахування житлової субсидії відповідачу ОСОБА_1 відмінено.
Згідно наданого позивачем розрахунку заборгованості по справі № 361726, сума житлової субсидії яка підлягає поверненню відповідачем ОСОБА_1 до державного бюджету становить 8 720,95 грн.
З метою досудового врегулювання спору, позивачем на адресу відповідача направлялися відповідні листи від 30.06.2020 року № 37/11-6250 та від 30.09.2020 року № 37/11-11914 з вимогами про повернення надміру сплачених грошових коштів, які бути отримані відповідачем проте залишені без реагування.
Відповідно до положень статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно зі статтею 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (пункт 1' частини першої стаття 1215 ЦК України).
Таким чином, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.
Аналогічного висновку також дійшов Верховний Суд України в постанові від 02.07.2014 року винесеній у справі № 6-91цс14.
За правилами ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Оскільки у період отримання ОСОБА_1 житлової субсидії, остання здійснила реєстрацію у домогосподарстві малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого відбулася зміна кількості зареєстрованих у домогосподарстві осіб, про що відповідач не повідомила позивача, не спростувала доводів останнього, якими обґрунтовуються позовні вимоги, суд приходить до висновку, що вимоги позивача знайшли своє підтвердження та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2 102,00 грн.
Керуючись Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, ст. ст. 3, 11, 15, 16, 1166, 1212, 1215 ЦК України, ст. ст. 2, 4, 7, 10, 12, 13, 19, 76, 81, 89, 133, 141, 258, 259, 263, 265, 268, 273, 274, 280, 282, 354, 355 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позов Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації заборгованість за субсидією у період часу з 01.07.2019 року по 30.04.2020 року у розмірі 8 720 (вісім тисяч сімсот двадцять) грн. 95 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації судовий збір у розмірі 2 102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте Дніпровським районним судом м. Києва за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом тридцяти днів з дня його проголошення не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасники справи:
Позивач - Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації, місце знаходження: 02125, м. Київ, вул. Курнатовського, 7-А, корп. 1, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 37397200.
Відповідач - ОСОБА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, місце знаходження: 03165, м. Київ, пр-т. Гузара, 7, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 22886300.
Судове рішення складене 08 червня 2021 року.
Суддя