Рішення № 97500131, 07.06.2021, Черкаський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
07.06.2021
Номер справи
707/318/21
Номер документу
97500131
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

707/318/21

2/707/451/21

Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м У к р а ї н и

07 червня 2021 року м.Черкаси

Черкаський районний суд Черкаської області у складі:

головуючого судді Суходольського О.М.

з участю секретаря Культенко Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Черкаси в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом першого заступника керівника Черкаської місцевої прокуратури до Свидівоцької сільської ради Черкаського району Черкаської області, ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання незаконними та скасування рішення, скасування державної реєстрації права приватної власності та усунення перешкод шляхом зобов`язання повернення державі земельної ділянки водного фонду, -

в с т а н о в и в:

Перший заступник керівника Черкаської місцевої прокуратури звернувся до суду з указаним позовом, мотивуючі позовні вимоги тим, що рішенням Свидівоцької сільської ради Черкаського району № 53-20 від 10.07.2015 року надано дозвіл ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1 загальною площею 0,10 га для індивідуального дачного будівництва.

В подальшому, рішенням сесії Свидівоцької сільської ради Черкаського району № 51-25 від 11.07.2018 року «Про затвердження проектів із землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам», затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_2 для індивідуального дачного будівництва земельну ділянку, розташовану по АДРЕСА_1 за кадастровим номером 7124986000:04:005:0325, загальною площею 0,1000 га, а п. 11 вказаного рішення земельну ділянку віднесено до категорії земель рекреаційного призначення, за цільовим призначенням для індивідуального дачного будівництва.

На підтвердження реєстрації права власності ОСОБА_1 на спірну земельну ділянку, на підставі рішення державного реєстратора реєстру речових прав на нерухоме майно виконавчого комітету Дудіною-Богдановою К.О. № 42215079 від 25.07.2018, за ОСОБА_1 зареєстровано право власності за № 27185072 від 20.07.2018.

Рішення сесії Свидівоцької сільської ради № 51-25 від 11.07.2018 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для індивідуального дачного будівництва», в частині затвердження проекту із землеустрою щодо відведення та передачі ОСОБА_1 у власність земельної ділянки за кадастровим номером 7124986000:04:005:0325, а також зміни її цільового призначення підлягає визнанню протиправним та скасуванню, оскільки не відповідає вимогам чинного земельного законодавства, зокрема: в частині неможливості перебування земель водного фонду (болота) у приватній власності; в частині відведення землі для містобудівних потреб без наявності розроблених та затверджених детального плану території або іншої містобудівної документації; в частині порушення порядку встановлення цільового призначення земельних ділянок; відсутності погодження проектів із землеустрою центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства; не проведення обов`язкової експертизи землевпорядної документації.

Установлено, що рішенням Свидівоцької сільської ради (далі за текстом - Відповідач 1) № 25-25 від 31.10.2008 ТОВ «Юніон ТПК» надано у довгострокову оренду терміном на 49 років земельну ділянку площею 9,0 га під розміщення культурно-оздоровчого комплексу та човнового причалу, з них: за рахунок земель Черкаського регіонального управління водних ресурсів (інші зелені захисні насадження) - 1,1903 га, за рахунок земель загального користування (болота) - 7,8097 га в межах населеного пункту с. Свидівок Черкаського району, за рахунок якої у подальшому і відведено у власність спірну земельну ділянку ОСОБА_1 .

Так, факт формування спірної земельної ділянки за рахунок земель водного фонду (болота) підтверджується укладеним 26.11.2008 між ТОВ «Юніон ТПК» та Відповідачем 1 договором оренди земельної ділянки загальною площею - 9,0 га, з яких: 1,1903 га - інші зелені захисні насадження, 7,8097 га - болота.

Також, згідно з експлікацією земель, що міститься в пояснювальній записці до проекту землеустрою щодо відведення ТОВ «Юніон ТПК» земельної ділянки площею 9,0 га в довгострокову оренду на 49 років під розміщення культурно-оздоровчого комплексу та човнового причалу в межах с. Свидівок Черкаського району вбачається, що до прийняття рішення про відведення у власність Відповідачу 2 спірної земельної ділянки, остання включала в себе землі Черкаського регіонального управління водних ресурсів (інші зелені захисні насадження) - 1,1903 га та землі загального користування (болота) - 7,8097 га.

Відповідно до висновку відділу земельних ресурсів у Черкаському районі Черкаської області № 540/01-04 від 06.03.2008, ТОВ «Юніон ТПК» передано у користування земельну ділянку 9,000 га, яка містила в своєму складі 7,8097 га земель загального користування (болота).

Факт формування спірної земельної ділянки за рахунок земель водного фонду (болота) також підтверджується висновком відділу містобудування та архітектури Черкаської РДА № 17 від 12.02.2008, висновком служби охорони культурної спадщини Черкаської ОДА № 3262 від 31.12.2007, висновком Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області № 526 від 18.04.2008 та листом Черкаського районного відділу земельних ресурсів № 1126/01-09 від 19.07.2007.

У той же час, в висновку Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області № 1305 від 07.11.2007 вказано, що земельна ділянка загальною площею 9,0 га, за рахунок якої у подальшому і сформована спірна земельна ділянка, з півночі межує з Кременчуцьким водосховищем, а з півдня - автомобільна дорога.

Надалі, рішенням Свидівоцької сільської ради № 37-11 від 14.03.2014 припинено договір оренди землі з ТОВ «Юніон ТПК», а земельну ділянку віднесено до земель запасу сільської ради.

У той же час, відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області № 10-23-0.1-822/90-20 від 30.06.2020, акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки № 319-ДК/320/АП/09/01/-20 від 26.06.2020 та клопотання з питання дотримання вимог земельного законодавства з об`єктом - земельною ділянкою № 319-ДК/0044/КВ/06/01/-20 від 01.07.2020 вбачається, що до моменту передачі у приватну власність Відповідачу 2, спірна земельна ділянка містила в своєму складі землі загального користування (болота), а тому відносилась за цільовим призначенням до земель водного фонду.

Позивач вказує, що виділення спірної земельної ділянки відбулося із порушенням процедури встановленої Земельним кодеском України.

Затвердження проектів та передача у приватну власність земельних ділянок порушує вимоги Земельного та Водного кодексів України в частині неможливості перебування таких земель у приватній власності та неможливості здійснення їх забудови. Вказане твердження має самостійне значення з точки зору визнання незаконним та скасування акта органу державної влади в порядку ст. 21 Цивільного кодексу України.

Правовим наслідком порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель, відповідно до абзацу а) ч. 1 ст. 21 ЗК України, є визнання недійсними рішень органів державної влади про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам. Свидівоцька сільська рада хоча і наділена правом розпоряджатися землями, проте зобов`язана реалізувати таке право виключно в межах та на підставі діючих законів.

Правовим наслідком прийняття органом місцевого самоврядування акту, який суперечить Конституції або законам України, відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є визнання його незаконним в судовому порядку.

Враховуючи, вказані порушення норм діючого законодавства України, позивач звернувся до суду із даним позовом та просить суд визнати незаконним та скасувати рішення Свидівоцької сільської ради № 51-25 від 11.07.2018 «Про затвердження проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для індивідуального дачного будівництва», в частині затвердження проекту землеустрою, надання у приватну власність ОСОБА_1 земельної ділянки за кадастровим номером 7124986000:04:005:0325, площею 0,1000 га, розташовану в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району, в межах населеного пункту с. Свидівок для індивідуального дачного будівництва та віднесення її до категорії земель рекреаційного призначення, за цільовим призначенням - для індивідуального дачного будівництва (07.03); скасувати державну реєстрацію права приватної власності за ОСОБА_1 на земельну ділянку за кадастровим номером 7124986000:04:005:0325 площею 0,1000 га, що розташована в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району, в межах населеного пункту с. Свидівок, з одночасним припиненням речового права на неї; усунути ОСОБА_1 перешкоди в користуванні та розпорядженні земельною ділянкою за кадастровим номером 7124986000:04:005:0325 площею 0,1000 га, розташованої в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району, в межах населеного пункту с. Свидівок шляхом її повернення територіальній громаді с. Свидівок; стягнути з відповідачів на користь Черкаської обласної прокуратури судовий збір у розмірі 6 810,00 грн.

Сторони в судове засідання не викликались відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України, проте в ухвалі про прийняття до розгляду та відкриття провадження від 26.02.2021 року відповідачам був наданий строк у 15 днів з дня отримання даної ухвали суду, на подачу відзиву на позовну заяву. Відповідачів було повідомлено про вказаний позов шляхом направлення копії позовної заяви разом з додатками та ухвалою суду, на адресу місця їх реєстрації та місцехзнаходження, про що є підтвердження у матеріалах справи.

У встановлений судом строк відзиву на позовну заяву першого заступника керівника Черкаської місцевої прокуратуривідповідачами на адресу суду не надано. За клопотанням представника відповідача ОСОБА_1 адвоката Поддимай А.Б. відповідачу надано додатковий строк для надання відзиву на позовну заяву першого заступника керівника Черкаської місцевої прокуратури, проте відзив до суду ні відповідачем ОСОБА_1 ні адвокатом Поддимай А.Б., не надано.

Від третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області в особі начальника управління І.Віштака 12.04.2021 року надійшло письмове пояснення щодо вимог позовної заяви першого заступника керівника Черкаської місцевої прокуратури.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Формами цього представництва є, зокрема, звернення до суду з позовом (заявою, поданням), та участь у розгляді судами справ.

Рішенням Свидівоцької сільської ради Черкаського району № 53-20 від 10.07.2015 року надано дозвіл ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1 загальною площею 0,10 га для індивідуального дачного будівництва.

В подальшому, рішенням сесії Свидівоцької сільської ради Черкаського району № 51-25 від 11.07.2018 року «Про затвердження проектів із землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам», затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_2 для індивідуального дачного будівництва земельну ділянку, розташовану по АДРЕСА_1 за кадастровим номером 7124986000:04:005:0325, загальною площею 0,1000 га, а п. 11 вказаного рішення земельну ділянку віднесено до категорії земель рекреаційного призначення, за цільовим призначенням для індивідуального дачного будівництва.

На підтвердження реєстрації права власності ОСОБА_1 на спірну земельну ділянку, на підставі рішення державного реєстратора реєстру речових прав на нерухоме майно виконавчого комітету Дудіною-Богдановою К.О. № 42215079 від 25.07.2018, за ОСОБА_1 зареєстровано право власності за № 27185072 від 20.07.2018.

Судом встановлено, що що рішенням Свидівоцької сільської ради № 25-25 від 31.10.2008 ТОВ «Юніон ТПК» надано у довгострокову оренду терміном на 49 років земельну ділянку площею 9,0 га під розміщення культурно-оздоровчого комплексу та човнового причалу, з них: за рахунок земель Черкаського регіонального управління водних ресурсів (інші зелені захисні насадження) - 1,1903 га, за рахунок земель загального користування (болота) - 7,8097 га в межах населеного пункту с. Свидівок Черкаського району, за рахунок якої у подальшому і відведено у власність спірну земельну ділянку ОСОБА_1 .

Формування спірної земельної ділянки за рахунок земель водного фонду (болота) підтверджується укладеним 26.11.2008 між ТОВ «Юніон ТПК» та Свидівоцькою сільською радою Черкаського району Черкаської області договором оренди земельної ділянки загальною площею - 9,0 га, з яких: 1,1903 га - інші зелені захисні насадження, 7,8097 га - болота.

Крім того, згідно з експлікацією земель, що міститься в пояснювальній записці до проекту землеустрою щодо відведення ТОВ «Юніон ТПК» земельної ділянки площею 9,0 га в довгострокову оренду на 49 років під розміщення культурно-оздоровчого комплексу та човнового причалу в межах с. Свидівок Черкаського району вбачається, що до прийняття рішення про відведення у власність Відповідачу 2 спірної земельної ділянки, остання включала в себе землі Черкаського регіонального управління водних ресурсів (інші зелені захисні насадження) - 1,1903 га та землі загального користування (болота) - 7,8097 га.

Відповідно до висновку відділу земельних ресурсів у Черкаському районі Черкаської області № 540/01-04 від 06.03.2008, ТОВ «Юніон ТПК» передано у користування земельну ділянку 9,000 га, яка містила в своєму складі 7,8097 га земель загального користування (болота).

Факт формування спірної земельної ділянки за рахунок земель водного фонду (болота) також підтверджується висновком відділу містобудування та архітектури Черкаської РДА № 17 від 12.02.2008, висновком служби охорони культурної спадщини Черкаської ОДА № 3262 від 31.12.2007, висновком Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області № 526 від 18.04.2008 та листом Черкаського районного відділу земельних ресурсів № 1126/01-09 від 19.07.2007.

Рішенням Свидівоцької сільської ради № 37-11 від 14.03.2014 припинено договір оренди землі з ТОВ «Юніон ТПК», а земельну ділянку віднесено до земель запасу сільської ради.

У той же час, відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області № 10-23-0.1-822/90-20 від 30.06.2020, акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки № 319-ДК/320/АП/09/01/-20 від 26.06.2020 та клопотання з питання дотримання вимог земельного законодавства з об`єктом - земельною ділянкою № 319-ДК/0044/КВ/06/01/-20 від 01.07.2020 вбачається, що до моменту передачі у приватну власність Відповідачу 2, спірна земельна ділянка містила в своєму складі землі загального користування (болота), а тому відносилась за цільовим призначенням до земель водного фонду.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Земельного кодексу України (далі за текстом ЗК України) та ст. 4 ВК України до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об`єктами, болотами, а також островами; землі зайняті прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів.

Чинним законодавством установлено особливий правовий режим використання земель водного фонду.

Відповідно до ст. 59 ЗК України передбачено обмеження щодо набуття таких земель у приватну власність та встановлено можливість використання таких земель для визначених цілей на умовах оренди.

Відповідно ж до ч. 4 ст. 84 ЗК України землі водного фонду взагалі не можуть передаватись у приватну власність, крім випадків, передбачених законодавством.

Згідно до норм ч.2 та ч.4 ст.59 ЗК України громадянам та юридичним особам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть безоплатно передаватись у власність замкнені природні водойми (загальною площею до 3 гектарів). Власники на своїх земельних ділянках можуть у встановленому порядку створювати рибогосподарські, протиерозійні та інші штучні водойми. Громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.

На підставі вказаного, суд прийшов до висновку, що до відведення у власність ОСОБА_1 у власність земельної ділянки для потреб індивідуального дачного будівництва, остання мала своєму складі землі водного фонду (болота).

Водночас, ч. 1 ст. 20 ЗК України встановлено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення та підлягає погодженню в порядку встановленому ст. 186-1 ЗК України.

Встановлення цільового призначення земельних ділянок мав би здійснювати орган державної влади відповідно до наданих ЗК України повноважень.

Відповідно до пояснювальної записки проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,1000 га у приватну власність для індивідуального дачного будівництва, розробленого ТОВ «Інститут проектування та землевпорядкування», проектом землеустрою передбачається зміна цільового призначення земельної ділянки.

Як вбачається з довідки державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями наданої управлінням Держземагентства у Черкаському районі та м. Черкаси № 31-28-0.4-3297/2-15 від 11.08.2015, земельна ділянка за цільовим призначенням, до передачі її у приватну власність, відносилась до земель рекреаційного призначення.

Згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними зокрема у постанові від 11.09.2019 у справі № 487/10132/14-ц, заволодіння громадянами та юридичними особами землями водного фонду всупереч вимогам Земельного кодексу України (перехід до них права володіння цими землями) є неможливим. Розташування земель водного фонду вказує на неможливість виникнення приватного власника, а отже, і нового володільця, крім випадків, передбачених у ст. 59 цього Кодексу.

Отже зазначення у рішенні Свидівоцької сільської ради № 51-25 від 11.07.2018 цільового призначення земельної ділянки, як землі рекреаційного призначення створює реальну загрозу раціонального - цільового використання спірної земельної ділянки та її охорони саме, як земель водного фонду (болота).

Правовим наслідком порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель, відповідно до абзацу а) ч. 1 ст. 21 ЗК України, є визнання недійсними рішень органів державної влади про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам.

Також, усі подальші дії щодо спірної земельної ділянки, відповідно до абзаців б), в) ст. 21 ЗК України, у тому числі щодо реєстрації прав на неї, теж мають бути визнані судом недійсними.

З наведеного чітко вбачається порушення інтересів держави у сфері раціонального використання, охорони та розпорядження землями державної власності, що полягає у протиправній зміні цільового призначення земель водного фонду на землі рекреаційного призначення для індивідуального дачного будівництва та передачі цих земельних ділянок у приватну власність громадянам.

Так, ст. 5 ЗК України визначено, що земельне законодавство базується, зокрема, на принципі забезпечення раціонального використання та охорони земель.

Відповідно до ст. ст. 13, 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, та є об`єктом права власності Українського народу, право власності на землю набувається і реалізується державою виключно відповідно до закону.

Порушення встановленого законом порядку здійснення права власності на землю, у тому числі шляхом протиправної зміни її цільового призначення та передачі у власність, вказує на порушення норм Конституції України та права власності Українського народу.

Аналогічні права на землі та порядок розпорядження ними, закріплені в

ст. 324 Цивільного кодексу України.

Таким чином, Свидівоцька сільська рада хоча і наділена правом розпоряджатися землями, проте зобов`язана реалізувати таке право виключно в межах та на підставі діючих законів.

Правовим наслідком прийняття органом місцевого самоврядування акту, який суперечить Конституції України або законам України, відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є визнання його незаконним в судовому порядку.

Відповідно п. «а» ч. 1 ст. 21 ЗК України порушення порядку встановлення цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади.

Частиною 1 ст. 21 ЦК України передбачено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Згідно ч. 1 ст. 393 ЦК України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.

Затвердження проектів та передача у приватну власність земельних ділянок порушує вимоги Земельного та Водного кодексів України в частині неможливості перебування таких земель у приватній власності та неможливості здійснення їх забудови. Вказане твердження має самостійне значення з точки зору визнання незаконним та скасування акта органу державної влади в порядку ст. 21 Цивільного кодексу України.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України «Про основи містобудування» визначення територій для містобудівних потреб здійснюється відповідно до затвердженої містобудівної документації з урахуванням планів земельно-господарського устрою. Згідно ст. 17 вказаного закону містобудівна документація - це затверджені текстові і графічні матеріали, якими регулюється планування, забудова та інше використання територій; містобудівна документація є основою для підготовки вихідних даних для розробки землевпорядної документації та вирішення питань щодо вилучення (викупу), передачі (надання) земельних ділянок у власність чи користування громадян та юридичних осіб.

Вказане узгоджується з передбаченими ст. 2 Закону України «Про основи містобудування» головними напрямами містобудівної діяльності, серед яких, зокрема, і визначення територій, вибір, вилучення (викуп) і надання земель для містобудівних потреб.

Питання визначення належного виду містобудівної документації, що мав бути основою для прийняття рішення щодо відведення спірної ділянки для дачного будівництва, врегульовує Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності», стаття 19 якого встановлює, що детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток його частини.

Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції, та підлягає стратегічній екологічній оцінці.

Відповідно ч. ч. 3, 4 вказаної статті Закону на підставі та з урахуванням положень затвердженого детального плану території може розроблятися проект землеустрою щодо впорядкування цієї території для містобудівних потреб, який після його затвердження стає невід`ємною частиною детального плану території.

Детальний план території визначає: принципи планувально-просторової організації забудови; червоні лінії та лінії регулювання забудови; функціональне призначення, режим та параметри забудови однієї чи декількох земельних ділянок, розподіл територій згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами; містобудівні умови та обмеження (у разі відсутності плану зонування території) або уточнення містобудівних умов та обмежень згідно із планом зонування території; потребу в підприємствах і закладах обслуговування населення, місце їх розташування; доцільність, обсяги, послідовність реконструкції забудови; черговість та обсяги інженерної підготовки території; систему інженерних мереж; порядок організації транспортного і пішохідного руху; порядок комплексного благоустрою та озеленення, потребу у формуванні екомережі; межі прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об`єктів.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону у разі відсутності детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.

Відповідно до листа КПВАПП «Архбюро» Черкаської районної ради № 11 від 07.06.2018, містобудівна документація, що затверджена рішенням сесії Свидівоцької сільської ради № 56-26 від 08.10.2015, зокрема генеральний план розміщення земельних ділянок під дачне будівництво в АДРЕСА_1 , КПВАПП «Архбюро» Черкаської районної ради - не розроблялась, а Свидівоцька сільська рада за його розробленням не зверталась, що свідчить про відсутність правових підстав для отримання земельної ділянки для містобудівних потреб та її подальшої забудови.

Розроблена КПВАПП «Архбюро» Черкаської районної ради містобудівна документація, на підставі якої у власність громадянам, зокрема і ОСОБА_1 відведено спірну земельну ділянку, не відповідає вимогам законодавства, в частині порядку її розроблення, погодження і затвердження, що підтверджується листом Департаментом містобудування Черкаської обласної державної адміністрації № 119/02.02.01-13 від 04.02.2021.

Містобудівна документація, яка б надавала можливість відведення спірної земельної ділянки є план зонування або детальний план території, які затверджуються відповідно до вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 290 від 16.11.2011, тобто проект детального плану повинен бути розглянутий на засіданні архітектурно-містобудівної ради та пройти процедуру громадського обговорення щодо врахування громадських інтересів.

Враховуючи вказані обставини, затверджуючи проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність ОСОБА_1 для індивідуального дачного будівництва Свидівоцькою сільською радою порушено вимоги ч. 2 ст. 186-1 Земельного кодексу України щодо необхідності погодження проекту відведення відділом регіонального розвитку, містобудування та архітектури Черкаської РДА.

Отже з вищевикладеного вбачається, що Свидівоцькою сільською радою Черкаського району Черкаської області був порушений порядок надання у власність відповідачу земельної ділянки оскільки було недотримано вимоги чинного законодавства.

Суд вважає встановленим, що спірна земельна ділянка, що передана ОСОБА_1 , за оскаржуваним рішенням Свидівоцької сільської ради, належать до земель водного фонду, щодо яких установлено спеціальний правовий режим.

Крім того, вище встановлені обставини справи свідчать про те, що оскаржуваним рішенням Свидівоцької сільської ради змінено категорію земель та їх цільове призначення із земель водного фонду на землі рекреаційного призначення без передбаченої законом процедури, оскільки не була проведена обов`язкова державна експертиза землевпорядної документації.

Тобто рішення Свидівоцької сільської ради «Про затвердження проектів із землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам» №51-25 від 11.07.2018 року, в частині надання ОСОБА_1 у приватну власність земельної ділянки за кадастровим номером 7124986000:04:005:0325, загальною площею 0,1000 га, що розташована в адмінмежах Свидівоцької сільської ради, в межах населеного пункту с.Свидівок Черкаського району Черкаської області, цільове призначення - для індивідуального дачного будівництва, є таким, що прийнято з порушенням діючого законодавства, порушує інтереси держави, а тому його необхідно визнати незаконним та скасувати, в цій частині.

Суд вважає, що позовні вимоги першого заступника прокурора Черкаської місцевої прокуратури, щодо скасування державної реєстрації права власності за ОСОБА_1 , на земельну ділянку загальною площею 0,1000 га, що розташована в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району, в межах населеного пункту с.Свидівок, за кадастровим номером 7124986000:04:005:0325, із одночасним припиненням речового права на неї також підлягає до задоволення, оскільки державна реєстрація вказаної земельної ділянки проведена на підставі оспорюваного рішення сільської ради, які в судовому порядку визнаються незаконними та скасовуються.

В даному випадку позбавлення відповідачів права власності на земельні ділянки відповідає інтересам суспільства.

Вжиття заходів, які були б менш обтяжливими для прав і свобод відповідача, крім як скасування незаконних рішень органу місцевого самоврядування, не передбачено законом. Втручання держави в особі органів прокуратури направлене на скасування неправомірного рішення щодо передачі земельної ділянки, які відносяться до земель водного фонду у приватну власність громадянам та державної реєстрації права власності є в законним, оскільки переслідує «суспільний інтерес».

Питання щодо судових витрат судом вирішуються відповідно до положень ст.141 ЦПК України, а тому з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню понесені ним судові витрати, які складаються із судового збори при зверненні із позовом у сумі 6810грн.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.12, 13, 141, 259, 263-265, 268, 354 Цивільно-процесуального кодекс України, суд,-

в и р і ш и в :

Позов першого заступника керівника Черкаської місцевої прокуратури до Свидівоцької сільської ради Черкаського району Черкаської області, ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання незаконними та скасування рішення, скасування державної реєстрації права приватної власності та усунення перешкод шляхом зобов`язання повернення державі земельної ділянки водного фонду - задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасувати рішення Свидівоцької сільської ради № 51-25 від 11.07.2018 «Про затвердження проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для індивідуального дачного будівництва», в частині затвердження проекту землеустрою, надання у приватну власність ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) земельної ділянки за кадастровим номером 7124986000:04:005:0325, площею 0,1000 га, розташовану в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району, в межах населеного пункту с. Свидівок для індивідуального дачного будівництва та віднесення її до категорії земель рекреаційного призначення, за цільовим призначенням - для індивідуального дачного будівництва (07.03).

Скасувати державну реєстрацію права приватної власності за ОСОБА_1 на земельну ділянку за кадастровим номером 7124986000:04:005:0325 площею 0,1000 га, що розташована в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району, в межах населеного пункту с. Свидівок, з одночасним припиненням речового права на неї.

Зобов`язати ОСОБА_1 усунути перешкоди в користуванні та розпорядженні земельною ділянкою за кадастровим номером 7124986000:04:005:0325 площею 0,1000 га, розташованої в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району, в межах населеного пункту с. Свидівок шляхом її повернення територіальній громаді с. Свидівок Черкаського району Черкаської області.

Стягнути з Свидівоцької сільської ради Черкаського району Черкаської області (с.Свидівок Черкаського району Черкаської області, вул.Шевченка, 177, код ЄДРПОУ 26323479), ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), на користь Черкаської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02911119, на р/р UA138201720343160001000003751, код класифікації видатків бюджету - 2800) судові витрати у справі, що складаються із судового збору у розмірі 6810 (шість тисяч вісімсот десять) гривень, по 3405 (три тисячі чотириста п`ять) гривень з кожного.

Ознайомитись з повним текстом судового рішення, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційні скарги на рішення можуть бути подані протягом 30 днів з дня його складення через суд першої інстанції або безпосередньо до Черкаського апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: О. М. Суходольський