Постанова № 97499412, 08.06.2021, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
08.06.2021
Номер справи
569/11613/21
Номер документу
97499412
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 569/11613/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 червня 2021 року м.Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області в складі:

головуючого судді Кучиної Н.Г.,

при секретарі судового засідання Добровчан К.Ю.,

за участю:

представника позивача – Тітковець Ж. В.,

відповідача – ОСОБА_1 ,

представника відповідача – адвоката Дупака В.Г.,

перекладача – ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Рівне справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області до ОСОБА_1 про продовження строку затримання у пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, -

В С Т А Н О В И В:

08 червня 2021 року Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області звернулося в Рівненський міський суд з позовом до громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1 про продовження строку затримання у пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначили, що 14.12.2020 року на території Рівненської області було затримано іноземця - громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який перебуває на території України без документів, які підтверджують його особу та право проживання в Україні.

При затриманні у іноземця були відсутні документи, що посвідчують особу та підтверджують законність перебування на території України.

Особа іноземця встановлена з його слів, затриманий іноземець- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин Ісламської Республіки Афганістан, вік 19 років.

Оскільки первинні заходи щодо встановлення особи іноземця, які були проведені протягом терміну адміністративного затримання, не дали результатів 14.12.2020 за рішенням УДМС іноземця було поміщено до Волинського ПТПІ з метою підготовки адміністративного позову про примусове видворення.

Про дані обставини було повідомлено прокурора міста Рівне, Посольство Ісламської Республіки Афганістан в Україні.

Рішенням Рівненського міського суду від 16.12.2020 адміністративний позов УДМС задоволено, іноземця затримано з метою ідентифікації та забезпечення в подальшому заходів щодо його примусового видворення за межі України, поміщено в ПТПІ строком на 6 місяців, тобто до 16.06.2021.

Відповідно до повідомлення Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства від 25.05.2021 № 04-01-/467 термін перебування іноземця закінчується 14.06.2021.

На протязі часу перебування іноземця в ПТПІ УДМС були здійснені заходи передбачені законом щодо ідентифікації особи, а саме до Посольства Ісламської Республіки Афганістан в Україні 18.12.2020 направлено відповідний запит, до якого долучено кольорові фотокартки на особу іноземця, заповнену анкету визначеного консульською установою зразка та інші відомості про іноземця, які дають змогу встановити особу та підтвердити громадянство ( біометрія).

10.03.2021 року та 01.04.2021 року запит направлено повторно.

Оскільки у відповідь (31.03.2021, 27.04.2021) від компетентного органу країни походження іноземця надійшли листи про недостатність інформації про іноземця для його ідентифікації, 27.04.2021 УДМС направлено відповідний запит через Департамент консульської служби МЗС України.

Станом на дату звернення до суду з адміністративним позовом відповідь не надходила.

Водночас, неможливість ідентифікації відповідача є перешкодою для початку процедури його примусового повернення чи видворення, оскільки питання визначення країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства залишається не з`ясованим.

Враховуючи викладене, просять суд постановити рішення щодо продовження строку затримання у пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України громадянина, Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_3 , строком на 6 (шість) місяців.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у адміністративному позові, просив їх задовольнити у повному обсязі.

Відповідач в судовому засіданні зазначив, що він взагалі не має документа, який посвідчує його особу, проте країною його походження є Ісламська Республіка Афганістан.

Представник відповідача в судовому засіданні не заперечував проти задоволення позову, оскільки іншого шляху ніж ідентифікація особи немає для подальшого вирішення питання перебування особи на території України.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до такого висновку.

Судом встановлено, що 14.12.2020 року на території Рівненської області було затримано іноземця - громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який перебуває на території України без документів, які підтверджують його особу та право проживання в Україні (протокол № МРВ 000034 про адміністративне затримання за ч.1 ст. 260 КУпАП).

При затриманні у іноземця були відсутні документи, що посвідчують особу та підтверджують законність перебування на території України.

Особа іноземця встановлена з його слів, про що свідчить довідка про особу від 14.12.2020, складена головним спеціалістом Рівненського МВ УДМС України в Рівненській області ОСОБА_4 та підписана іноземцем. Відповідно до змісту якої затриманий іноземець- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин Ісламської Республіки Афганістан, вік 19 років.

Оскільки первинні заходи щодо встановлення особи іноземця, які були проведені протягом терміну адміністративного затримання, не дали результатів 14.12.2020 за рішенням УДМС іноземця було поміщено до Волинського ПТПІ з метою підготовки адміністративного позову про примусове видворення.

Про дані обставини було повідомлено прокурора міста Рівне, Посольство Ісламської Республіки Афганістан в Україні.

Відповідно до рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 16.12.2020 у справі №569/21217/20 задоволено адміністративний позов Управління Державної міграційної служби в Рівненській області (далі-УДМС) до громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1 (далі-іноземець) про затримання його з метою ідентифікації та поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства (далі-ПТПІ) для забезпечення в подальшому заходів щодо примусового видворення за межі території України, строком на 6 місяців.

Відповідно до повідомлення Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства від 25.05.2021 № 04-01-/467 термін перебування іноземця закінчується 14.06.2021 р.

Даючи правову оцінку фактичним обставинам справи, суд виходить з такого.

Згідно Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» правовий статус іноземців та осіб без громадянства визначається Конституцією України, цим та іншими законами України, а також міжнародними договорами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

Згідно з п. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Згідно п. 12 ст. 289 КАС України про продовження строку затримання не пізніш як за п`ять днів до його закінчення орган (підрозділ), за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні шість місяців подає відповідний адміністративний позов. У такому позові зазначаються дії або заходи, що вживалися органом (підрозділом) для ідентифікації іноземця або особи без громадянства, забезпечення виконання рішення про примусове видворення (реадмісію) або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні

Відповідно до п. 13. ст. 289 КАС України умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є: 1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації; 2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.

Частиною 4 ст. 30 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Так, відповідно до п.2,п.4 розділу IV Інструкція №353/171/150; п. 1 Положення № 1110 до ПТПІ поміщуються іноземці: стосовно яких суд прийняв рішення про примусове видворення; стосовно яких суд прийняв рішення про затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; затримані за рішенням суду до завершення розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні; затримані органами ДМС на строки та в порядку, передбачені законодавством України.

Іноземці, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, поміщуються до ПТПІ на строк, необхідний для їх ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більше ніж на вісімнадцять місяців.

Так само, відповідно до п. 5 Положення № 1110 іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі України або передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію.

Строк тримання затриманих іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування становить шість місяців з дня фактичного затримання особи.

За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи передачу відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, цей строк може бути продовжений, але не більш як до вісімнадцяти місяців.

Про продовження строку тримання не пізніше ніж за п`ять днів до його закінчення орган (підрозділ), за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні шість місяців подає відповідний адміністративний позов. У такому позові зазначаються дії або заходи, що вживалися органом (підрозділом) для ідентифікації іноземця або особи без громадянства, забезпечення виконання рішення про примусове видворення чи передачу відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства.

Відповідно до розділу VI Інструкції № 353/171/150 якщо іноземець не має документів, що посвідчують особу, орган ДМС, орган охорони державного кордону України або орган СБУ вживають заходів щодо його ідентифікації та документування.

З цією метою до дипломатичних представництв або консульських установ держави походження іноземця надсилаються відповідні запити, до яких долучаються кольорові фотокартки на кожну особу, заповнені анкети визначеного консульською установою зразка та інші відомості про іноземця, які дають змогу встановити особу та підтвердити громадянство.

У разі відсутності акредитованого в Україні дипломатичного представництва або консульської установи країни походження іноземця запити до компетентних органів відповідної країни щодо його ідентифікації надсилаються через Департамент консульської служби МЗС.

Якщо від компетентних органів країни походження іноземця не надходить відповідь, запити щодо його ідентифікації надсилаються через Департамент консульської служби МЗС України повторно.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ч. 3 ст. 90 КАС України).

Судом встановлено, що позивачем вчинялися належні дії з метою ідентифікації громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1 , зокрема до Посольства Ісламської Республіки Афганістан в Україні 18.12.2020 р. було направлено відповідний запит, до якого долучено кольорові фотокартки на особу іноземця, заповнену анкету визначеного консульською установою зразка та інші відомості про іноземця, які дають змогу встановити особу та підтвердити громадянство ( біометрія).

10.03.2021 року та 01.04.2021 року запит направлено повторно.

Оскільки у відповідь (31.03.2021, 27.04.2021) від компетентного органу країни походження іноземця надійшли листи про недостатність інформації про іноземця для його ідентифікації, 27.04.2021 УДМС направлено відповідний запит через Департамент консульської служби МЗС України.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, станом на день звернення до суду з позовом про продовження строку затримання відповідача, з Посольства Ісламської Республіки Афганістан в Україні та Департаменту консульської служби МЗС України не надійшло інформації, яка б надала змогу належним чином ідентифікувати відповідача та повернути його в країну походження, що є умовою за якої неможливо забезпечити примусове видворення особи.

Відтак, у даному випадку наявні визначені ст. 289 КАС України підстави для продовження строку затримання відповідача в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, а тому строк затримання слід продовжити.

Разом з тим, як передбачено п. 11 ст. 289 КАС України строк затримання може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.

За наведених обставин, заявлені позовні вимоги слід задовольнити з урахуванням граничного законодавчо встановленого строку затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Враховуючи вищенаведене та встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення - строк затримання відповідача, слід продовжити на строк 6 місяців.

При ухваленні даного рішення судом також враховуються рішення ЄСПЛ з питань обмеження права на свободу, передбаченого підпунктом "f" п. 1 статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, в якому вказано, що кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом: законний арешт або затримання особи з метою запобігання її недозволеному в`їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції.

З огляду на це, право на свободу та особисту недоторканність не є абсолютним і може бути обмежене, але тільки на підставах та в порядку, які чітко визначені в законі.

За приписами ч. 18 ст. 289 КАС України, на час апеляційного оскарження іноземці або особи без громадянства, у яких відсутні документи, що дають право на виїзд з України, продовжують утримуватися у спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях органів (підрозділів) охорони державного кордону чи Служби безпеки України або в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Тобто, у разі апеляційного оскарження цього рішення, відповідач буде продовжувати утримуватися в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, до завершення апеляційного оскарження.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 77, 79, 241-246, 293, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області до ОСОБА_1 про продовження строку затримання у пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні - задовольнити.

Продовжити строк затримання громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1 в Пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконного перебувають на території України на 6 місяців.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Рівненського міського суду Н.Г. Кучина