
Справа № 420/875/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В. за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., позивач – не з`явився, представника відповідача – Соломеїна Д.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “Березівкаагрошляхбуд” до Південного міжрегіонального Управління Укртранспезпеки про визнання протиправними та скасування постанов,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю “Березівкаагрошляхбуд” звернулося до суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, в якому просило визнати протиправними та скасувати постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №221024 від 02.10.2020 р. та №221025 від 05.10.2020 р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ТОВ «Березівкаагрошляхбуд» є підприємством, основним видом діяльності якого є будівництво доріг і автострад.
24.09.2020 р. на адресу позивача від Управління Укртрансбезпеки в Одеській області надійшло запрошення від 21.09.2020 р. №71960/32/24-20 на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та/або порушення Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно якого 05.10.2020 р. повинні розглядатися справи щодо порушень по актам проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, складеними працівниками Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області 19.08.2020 р. та 27.08.2020 р.
28.10.2020 р. позивач отримав від Управління Укртрансбезпеки в Одеській області супровідним листом від 07.10.2020 р. №78163/32-24-20 постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу згідно ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Позивач вказав, що 19.08.2020 р. о 09 год. 25 хв. згідно направлення на перевірку від 13.08.2020 р. №003545 старшим державним інспектором ВДК та нагляду на вантажному транспорті Білобровим Є.О., провідним спеціалістом сектору надання адміністративних послуг Фаюк І.В. Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, за адресою: Миколаївська область, м. Вознесенськ. вул. Київська, 289, було здійснено перевірку транспортного засобу марки VOLVO FH 500 номерний знак НОМЕР_1 , що належить ТОВ «Березівкаагрошляхбуд» (водій ОСОБА_1 ), та складено акт №195565 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Під час перевірки було встановлено порушення перевезення вантажу (згідно накладної на вантаж від 19.08.2020 р. - відсів) з перевищенням встановлених п.22.5 Правил дорожнього руху України габаритно-вагових обмежень без відповідного дозволу на загальну вагу на 29,49% (встановлено за результатами здійснення документального контролю). Відсутня, неоформлена товарно-транспортна накладна.
На підставі акту перевірки №195565 від 19.08.2020 р. Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області було прийнято постанову №221024 від 05.10.2020 р. про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 грн. за порушення абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та постанову №221025 від 05.10.2020 р. про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 34 000 грн. за порушення абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Позивач зазначив, що в акті проведення перевірки не визначено, яку саме власну масу мав автомобіль, та яка маса вантажу, а лише зазначена кількість відсотків, на яку перевищено габаритно-вагову норму. Яким чином ці відсотки були визначені працівниками Управління невідомо. Тобто працівниками Укртрансбезпеки у Миколаївській області порушено норми Порядку №879.
Крім того, аналіз норм Порядку №879 дає підстави для висновку, що визначення відповідного навантаження на вісі транспортного засобу можливе лише при здійсненні точного габаритно-вагового контролю, який має здійснюватись на стаціонарному або пересувному пункті за допомогою вимірювального і зважувального обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю, а не тільки шляхом перевірки документів, які є у водія транспортного засобу.
Позивач вказав, що згідно акту перевірки рейдова перевірка транспортного засобу ТОВ «Березівкаагрошляхбуд» здійснювалась за адресою: Миколаївська область, м. Вознесенськ, вул. Київська, 289.
Згідно звіту з відслідковування маршруту автомобілів системи FortMonitorVendor, 19.08.2020 р. транспортний засіб ТОВ «Березівкаагрошляхбуд» в момент проведення перевірок перебував в іншому місці, ніж вказано в акті перевірки.
Крім того, з акта перевірки вбачається, що перевірка здійснювалася лише 5 хвилин. Лише п`ять хвилин працівники Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області проводили перевірку та за її результатами склали акт перевірки. Не зрозуміло, яким чином можна здійснити перевірку та скласти акт перевірки протягом п`яти хвилин.
Також позивач зазначив, що працівники Укртрансбезпеки при фіксації факту перевищення вагового нормативного параметру не повідомили власника про виявлення факту перевищення габаритно-вагових норм та дозволили подальший рух транспортних засобів, що суперечить п.п. 21-24 Порядку № 879, п.2.4-2 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. №1306.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, вважав його необґрунтованим. 02.03.2021 року представник відповідача надав письмовий відзив, в якому зазначив, що постанову №221024 від 05.10.2020 року на суму 1700 грн. винесено на підставі акту перевірки №195565 від 19.08.2020 року, яким встановлено, що вантажний автомобіль, який належить позивачу, споряджений на роботу (перевезення) з наявним вантажем, без забезпечення його перевізником товарно-транспортної накладної, що є порушенням ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Постанова №221025 від 05.10.2020 року на суму 34000 грн. винесена на підставі актів перевірки та інших документів від 19.08.2020 року. Встановлено, що Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області здійснено документальну габаритно-вагову перевірку вантажного засобу марки VOLVO держ. реєстр. № НОМЕР_1 , що належить ТОВ «Березівкаагрошляхбуд» (водій ОСОБА_1 ). Перевіркою виявлено порушення вимог ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт». При перевірці виявлено перенавантаження загально дозволеної ваги на 11,80 тонн. Тобто, процент перевищення склав більше 20%, а саме 29,49%, що є підставою застосувати до відповідача штрафну санкцію 34000 грн.
Відповідач вказав, що факт перевищення транспортним засобом вагових параметрів встановлений на підставі документів та усної інформації, наданих водієм транспортного засобу, зокрема, накладної на перевезення №6 від 19.08.2020 року, відповідно до якої вказано масу вантажу.
Стосовно доводів позивача про недотримання відповідачем вимог Порядку №879 в частині не заборони подальшого руху транспортного засобу після виявлення факту перевищення вагового нормативного параметру, відповідач зазначив, що відповідно до пункту 22 Порядку № 879 у разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
При цьому, зі змісту ст.265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та Порядку №879 слідує, що права вжиття заходів із затримання транспортного засобу покладені на відповідні підрозділи МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху, а не на посадових осіб Управління Укртрансбезпеки.
Відповідач вказав, що про розгляд справи 05.10.2020 року позивач був належним чином та завчасно викликаний. Запрошення на розгляд справи позивач отримав своєчасно.
Будь-яких документів щодо вибуття автомобіля із власності (користування), передачі його іншій особі, позивач ані під час перевірки транспортних засобів, ані під час розгляду справи про порушення, відповідачу не надавав, письмові заперечення від позивача не надходили.
Відповідач вважав, що Управлінням було виконано всі вимоги, передбачені законодавством, з огляду на що вимоги про визнання його дій протиправними, як по складанню матеріалів, так і застосуванню штрафу – є безпідставним.
Ухвалою від 26.01.2021 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 25.02.2021 року на 10:00 год. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
Підготовче засідання 25.02.2021 року відкладено на 19.03.2021 року на 11:00 год. за клопотаннями сторін.
02.03.2021 року засобами електронного зв`язку до суду від відповідача надійшло клопотання про продовження встановленого судом строку для надання відзиву на позовну заяву, у зв`язку з існуванням карантину, та надзвичайної ситуації в державі.
Ухвалою від 09.03.2021 року відмовлено у задоволенні клопотання Південного міжрегіонального Управління Укртранспезпеки про продовження встановленого судом строку для надання відзиву на позовну заяву.
Протокольною ухвалою від 19.03.2021 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про заміну відповідача на належного, та замінено Управління Укртрансбезпеки в Одеській області в порядку процесуального правонаступництва на Південне міжрегіональне Управління Укртранспезпеки.
Протокольною ухвалою від 19.03.2021 року суд продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів.
У підготовчому засіданні 19.03.2021 року оголошено перерву до 12.04.2021 року до 12:00 год. для надання сторонам можливості подати решту заяв по суті справи.
Ухвалою від 12.04.2021 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 27 квітня 2021 року о 12 год. 00 хв.
Судове засідання 27.04.2021 року перенесено на 26.05.2021 року на 10:00 год. у зв`язку із знаходженням головуючого судді на лікарняному.
У судове засідання, призначене на 26 травня 2021 року на 10:00 годину, з`явився представник відповідача.
Повідомлений належним чином про дату, час і місце розгляду справи представник позивача про причини неявки суд не сповістив.
Відповідно до приписів п.1 ч.3 ст.205 КАС України суд ухвалив про розгляд справи за відсутності позивача.
Заслухавши вступне слово представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ “Березівкаагрошляхбуд” зареєстроване 11.06.2003 року за №1 529 102 0000 000294 (а.с. 8).
Основним видом економічної діяльності TOB “Березівкаагрошляхбуд” є: “Будівництво доріг і автострад” (код КВЕД 42.11).
Судом встановлено, що 19.08.2020 року інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області за адресою: Миколаївська область, м. Вознесенськ, вул. Київська, 289, було здійснено перевірку транспортного засобу марки VOLVO FH 500 д/н НОМЕР_1 , що належить ТОВ “Березівкаагрошляхбуд”. За результатами контролю складено акт №195565 від 19.08.2020 року (а.с. 13).
Під час перевірки виявлено порушення: перевезення вантажу (згідно накладної на вантаж від 19.08.2020 р. – відсів) з перевищенням встановлених п.22.5 Правил дорожнього руху України габаритно-вагових обмежень без відповідного дозволу, перевищення ваги транспортного засобу склало 29,49% (встановлено за результатами здійснення документального контролю). Крім того, у водія транспортного засобу була відсутня, несформована товарно-транспортна накладна. Маршрут руху записано зі слів водія та відповідно до даних накладної на товар.
За результатами перевірки складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 19.08.2020 року №046672, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 19.08.2020 року №0011972 та акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 19.08.2020 року №195565 (а.с. 13, 60).
Згідно вказаних документів загальна маса транспортного засобу становила 51,80 тонни при нормативно допустимій 40 тонн.
З пункту 6 Акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 19.08.2020 року вбачається, що перевозився вантаж - відсів.
На підставі акта №195565 від 19.08.2020 року Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області було винесено:
- постанову №221024 від 05 жовтня 2020 року про застосування адміністративно-господарського штрафу, згідно якої до позивача на підставі абз.3 ч.1 ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт” застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700 грн. (за надання послуг з перевезення вантажу без наявності оформлених документів, передбачених ст.48 цього Закону, а саме: відсутня, неоформлена товарно-транспортна накладна) (а.с. 16);
- постанову №221025 від 05 жовтня 2020 року про застосування адміністративно-господарського штрафу, згідно якої до позивача на підставі абз.16 ч.1 ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт” застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000 грн. (за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу) (а.с. 17).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 3 Закону України “Про автомобільний транспорт” передбачено, що цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
Згідно ст.6 Закону України “Про автомобільний транспорт”, державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року №1567 (далі – Порядок №1567).
Відповідно до пункту 2 Порядку №1567, державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Згідно з пунктом 3 Порядку №1567, органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.
Пунктом 4 Порядку №1567 регламентовано, що контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Відповідно до пункту 21 Порядку №1567, у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Згідно п.25 Порядку №1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Відповідно до пункту 26 Порядку №1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Згідно п.27 Порядку №1567 у разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Згідно п.22.5 Правил дорожнього руху (далі - ПДР), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні затверджений постановою КМУ Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 (далі – Порядок №879).
Відповідно до п.3 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Відповідно до пунктів 16, 16-1 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.
Габаритно-ваговий контроль транспортного засобу проводиться протягом не більше однієї години (з моменту заїзду транспортного засобу на ваги до кінцевого оформлення матеріалів у разі виявлення порушення).
Пунктом 21 Порядку №879 передбачено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
У разі здійснення руху з порушенням умов, визначених у дозволі на рух, подвійний розмір застосовується в частині перевищення фактичних показників над показниками, визначеними у дозволі, за пройдену частину маршруту.
Довідка про здійснення габаритно-вагового контролю та/або сертифікат зважування, або документ щодо внесення плати за проїзд є чинними протягом усього маршруту.
Згідно п.22 Порядку №879 у разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних пунктах габаритно-вагового контролю порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно п.23 Порядку №879 власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.
Відповідно до п.24 Порядку №879 після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.
Відповідно до ст.48 Закону України “Про автомобільний транспорт”, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є:
для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг;
для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Згідно абз.3 ч.1 ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт”, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до абз.16 ч.1 ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт”, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, здійснюючи перевезення вантажу без товарно-транспортної накладної, наявність якої є обов`язковою згідно ст.48 Закону України “Про автомобільний транспорт”, позивач, як автомобільний перевізник, несе відповідальність згідно абз.3 ч.1 ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт” у вигляді адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1700 грн.
Одночасно, за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу (загальна вага ТЗ склала 51,8т при максимально допустимій вазі згідно п.22.5 ПДР 40т), позивач, як автомобільний перевізник, несе відповідальність згідно абз.16 ч.1 ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт” у вигляді адміністративно-господарського штрафу в розмірі 34000 грн.
Наявність вказаних порушень з боку позивача зафіксована в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 19.08.2020 року №195565.
Доводи позивача про не проведення Управлінням Укртрансбезпеки зважування автомобіля позивача суд вважає безпідставними, оскільки територіальним органом Укртрансбезпеки відповідно до приписів пункту 16 Порядку №879 було проведено документальний контроль вагових параметрів транспортного засобу позивача. З аналізу вказаної норми випливає, що Укртрансбезпекою може бути проведений або документальний контроль, або точний контроль, або документальний та точний контроль.
Оскільки з наданих водієм позивача документів (свідоцтв про реєстрацію ТЗ та накладної на вантаж) вбачалося, що загальна маса транспортного засобу з вантажем складає 51,8 т (8157 кг – маса автомобіля VOLVO FH500, держномер НОМЕР_1 , 9580 кг – маса напівпричіпа BODEX KIS 3B, держномер НОМЕР_2 , 34060 кг – маса вантажу за накладною № 6 від 19.08.2020р., а всього – 51797 кг), у працівників Укртрансбезпеки не виникло необхідності здійснювати точний контроль вагових параметрів (а.с.58, 59).
Доводи позивача про неможливість визначення навантаження на вісі транспортного засобу без проведення його зважування на ваговому комплексі суд також вважає безпідставними, оскільки Управлінням Укртрансбезпеки встановлено перевищення загальної маси транспортного засобу з вантажем, і необхідності вимірювання навантаження на кожну вісь не було.
Також суд вважає необґрунтованим посилання позивача на ту обставину, що автомобіль позивача не було затримано відповідачем та не було заборонено подальший його рух.
При цьому суд погоджується з доводами відповідача, що затримання ТЗ має повноваження здійснювати уповноважений орган Національної поліції у сфері дорожнього руху згідно зі статтею 265-2 КУпАП, що передбачено п.22 Порядку № 879, на який сам позивач і посилається.
Крім того, відповідальність позивача за абзацами 3, 16 ч.1 ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт” настає незалежно від того, чи було заборонено подальший рух належного позивачу транспортного засобу, чи ні.
Посилання позивача та дані звіту з відслідковування маршруту автомобілів системи FortMonitorVendor також є безпідставними та не доводять протиправність дій відповідача, оскільки з вказаного звіту, наданого самим позивачем, вбачається, що 19.08.2020 р. в період часу з 09:04:54 год. до 09:31:30 год. транспортний засіб ТОВ «Березівкаагрошляхбуд» перебував саме у м.Вознесенськ, тобто у місці, де було проведено його перевірку працівниками Укртрансбезпеки. Тобто автомобіль позивача міг бути перевірений протягом 20 хвилин (тому як акт перевірки складено о 09.25 год.), що спростовує твердження позивача про начебто перевірку та складання акту всього за 5 хвилин (а.с.20-21).
Також суд вважає необґрунтованими посилання позивача на відсутність в акті перевірки відомостей про вагу ТЗ (є дані лише про відсоток її перевищення нормативно допустимої), оскільки форма акту не містить графи для відображення ваги ТЗ. Усі ці відомості щодо загальної ваги ТЗ та вантажу відображені у довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 19.08.2020 року № 046672 та акті № 0011972 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 19.08.2020 року, які також складені під час перевірки та містять усі необхідні відомості за результатами здійснення документального контролю.
Щодо незрозумілості для позивача обчислення відсотку перевищення ваги суд погоджується з розрахунком відповідача, що цей відсоток вираховується шляхом ділення маси перевищення 11,8т (51,8 т - 40 т =11,8 т) на нормативно допустиму масу (40т) та множення на 100%, що дорівнює 29,5% (11,8т / 40т * 100%), тобто перевищення доопустимої маси складає більше 20%.
Вимоги Порядку №1567 також було повністю дотримано відповідачем, що позивачем у позові не заперечувалося.
З огляду на встановлені судом фактичні обставини та приписи чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що постанови Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу №221024 від 05.10.2020 р. на суму 1700 грн. та №221025 від 05.10.2020 р. на суму 34000 грн., прийняті з урахуванням та дослідженням всіх обставин справи та є правомірними.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 вказаної статті передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З урахуванням встановлених судом обставин суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення прийняті: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку, тобто відповідають вимогам ч.2 ст.2 КАС України.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “Березівкаагрошляхбуд” є безпідставними та не підлягають задоволенню, а тому в їх задоволенні слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю “Березівкаагрошляхбуд” (адреса: вул. Паркова, 80, м. Березівка, Березівський район, Одеська область, 67300, код ЄДРПОУ 03579041) до Південного міжрегіонального Управління Укртранспезпеки (адреса: вул. Успенська, 4, м. Одеса, 65014) про визнання протиправними та скасування постанов Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №221024 від 05.10.2020 р. на суму 1700 грн. та №221025 від 05.10.2020 р. на суму 34000 грн. – відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення складено 07 червня 2021 року.
Суддя В.В. Андрухів
.