
Справа № 420/14567/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левчук О.А.,
за участю секретаря Гур`євої К.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Військова академія (м. Одеса) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд визнати протиправними дії Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пільг на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” в межах норм передбачених чинними законодавством України; зобов`язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пільг на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” в межах норм передбачених чинними законодавством України, з 01.10.2019 по день винесення судом рішення, з урахуванням попередньо виплаченої суми таких пільг.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що в силу вимог ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на пільги в межах визначеної соціальної норми житла, соціальних нормативів, передбачених постановою КМУ від 06.08.2014 № 409. З 01.10.2019 постановою КМУ № 373 упорядковано механізм надання громадянам у грошовій формі пільг на оплату житлово-комунальних послуг. Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради здійснено нарахування та надання пільги у грошовій безготівковій формі за жовтень-листопад 2019 року, проте з грудня 2019 року нарахування та надання пільг припинилось. Він звернувся задля отримання пільги, проте листом від 09.11.2020 року було відмовлено та повідомлено, що відшкодування витрат мешканцям будівель, розташованих на території Військової академії (м. Одеса) можливе за умови: будинок зданий в експлуатацію та має статус житлового приміщення, наявність окремих лічильників на електроенергію та наявність тарифів, затверджених згідно чинного законодавства. Проте, відповідачем протиправно відмовлено у перерахунку та виплаті належних пільг.
Представником відповідача Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказує, що розрахунок розміру пільг на житлово-комунальні послуги ОСОБА_1 можливий лише на підставі інформації наданої від організацій – надавачів послуг за особовим рахунком позивача, після чого буде здійснюватись відшкодування відповідно до чинного законодавства. На теперішній час така інформація не надавалась. Нарахування пільг на житлово-комунальні послуги проводиться у разі надання індивідуальних або колективних договорів, укладених від імені та в інтересах мешканців, та документів, що приміщення є житловим. Згідно із Законом України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України», наказу Міністерства оборони України від 13.05.2013р. № ЗД2, акту приймання-передачі від 20.08.2013р. №16 всі будівлі військового містечка є військовим майном, яке знаходиться на балансі та перебуває у відповідальній експлуатації Військової академії. Відповідно до Директиви Міністерства оборони України від 11.06.2001 р. № Д-14 «Про переобладнання вивільненого фонду Міністерства оборони України під тимчасове житло для безквартирних військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей» ряд будівель військового містечка переобладнано під тимчасове житло для проживання безквартирний військовослужбовців і членів їх сімей. Мешканці цих будівель оплату за спожиті житлово-комунальні послуги на рахунок Військової академії. Позивачу та керівництву військової академії неодноразово надавались роз`яснення, що у відповідності до чинного законодавства відшкодування пільгових витрат мешканцям будівель, розташованих на території академії, можливо лише за умови надання інформації на підставі якої буде здійснюватись відшкодування за особовими рахунками пільговиків за умови, що будинок зданий в експлуатацію та має статус житлового приміщення. В іншому випадку власник будівель повинен проводити пільгове відшкодування за власний рахунок. При цьому, надані позивачем договори не являють індивідуальними договорами на підставі них не можливо розрахувати пільги позивачу. Оскільки позивач не надавав передбачені Законом індивідуальні договори на послуги з постачання електричної енергії та природного газу розрахувати пільги не можливо.
Позивачем до суду надано відповідь на відзив, в якій позивач зазначає, що фіксовані ціни на електричну енергію для побутових споживачів (населення), а також тарифи на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення, що діяли у період заявленого предмету позову, є загальнодоступними та відомими відповідачу. У відповідача була інформація про позивач як пільговика – учасника бойових дій, а також інформація про ціни на електричну енергію, тарифи на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення, проте останній всупереч п. 6 Порядку № 373 не здійснив розрахунку пільги, виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із Законом № 3551.
Представником відповідача Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до суду надано заперечення, в яких представник відповідача зазначає, що Військова академія (м. Одеса) не є управителем та колективним споживачем, а тому наданий позивачем договір не є підставою для розрахунку позивачу пільги. Крім того, враховуючи, що правовідносини, пов`язані з наданням житлово-комунальних послуг у відомчих будинках не враховують вимог ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», то надання пільг у грошовій безготівковій формі відповідно до механізму, передбаченого постановою № 373 є неможливим.
Представником третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Військова академія (м. Одеса) до суду надано пояснення, в яких представник третьої особи вказує, що будинок, в якому проживає позивач є відомчим, перебуває на балансі академії, використовується як гуртожиток для тимчасового проживання військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують житла, утримується на штатному розписі та обслуговується працівниками академії. Мешканці гуртожитку здійснюють встановленим порядком оплату за використані комунальні послуги та вносять квартирну плату. Між Військовою академією (м. Одеса) та позивачем укладено договір про надання та відшкодування житлово-комунальних послуг. В той же час, позивач має право на пільгу та не може бути позбавлений права на користування нею.
Ухвалою суду від 23 грудня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
18 лютого 2021 року винесено ухвалу про розгляд справи в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 11 березня 2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Військову академію (м. Одеса).
Ухвалою суду від 06 квітня 2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.
Ухвалою суду від 29 квітня 2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, просив суд відмовити в їх задоволенні.
Представник третьої особи до судового засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення (а.с. 15).
ОСОБА_1 перебуває на службі у Військовій академії (м. Одеса), зареєстрований та постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1 та разом із сім`єю в складі дружини та сина займає 52,9 кв. м. Будинок належить Військовій академії (м. Одеса) (а.с. 16, 19).
01 жовтня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради із запитом, в якому просив надати інформацію, зокрема, щомісячний розмір нарахованої пільги за період з жовтня 2019 року по вересень 2020 року, з відображенням складу сім`ї та розрахунку кожної складової (квартирна плата, комунальні послуги, в тому числі електропостачання, теплопостачання, постачання води ат водовідведення тощо) та підстави не нарахування пільги починаючи з січня цього року (а.с. 20, 110).
06 жовтня 2020 року Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради надано відповідь та повідомлено, що ОСОБА_1 перебуває на персоніфікованому обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі пільговиків в управлінні соціального захисту населення в Малиновському районі, як учасник бойових дій, та згідно із ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на 75 % пільг при оплаті за житлово-комунальні послуги на 3-х осіб в межах норм споживання, передбачених постановою № 409. Згідно зі ст. 12 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Комунальна послуга з постачання електричної енергії надається виключно на підставі індивідуальних договорів, що передбачено ст. 14 Закону. Згідно із ст. 5 Закону передбачено надання послуги з управління багатоквартирним будинком. Ціна на послугу з управління багатоквартирним будинком визначається за згодою сторін та зазначається у договорів. Постановою КМУ № 712 затверджено Правила надання послуг з управління багатоквартирним будинком та Типовий договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком і кошторис витрат, який є невід`ємною частиною договору. Пільгове відшкодування на інші комунальні послуги можливе за умови надання пільговиком індивідуальних договорів або договорів колективного споживання, укладених управителем від імені та в інтересах мешканців багатоквартирних будинків з підприємствами, які безпосередньо надають комунальні послуги. Відповідно до постанови КМУ № 373 розрахунок пільг на житлово-комунальні послуги здійснюється на підставі інформації про розмір тарифів на житлово-комунальні послуги, що надають виконавці послуг. Керівництву військової академії неодноразово надавались роз`яснення, що у відповідності до чинного законодавства відшкодування пільгових витрат можливе за умови: будинок здатний в експлуатацію та має статус жилого приміщення; наявність окремих лічильників на електроенергію, наявність тарифів, затверджених згідно чинного законодавства. У разі надання послуги з управління багатоквартирним будинком Військовою академією, організація повинна надати пакет документів відповідно до вимог законодавства та має право укладати договори колективного споживання. Іншого чинним законодавством не передбачено. Отже, для вирішення питання розрахунку сум пільг на житлово-комунальні послуги керівництву Військової академії необхідно звернутися до управління соціального захисту населення в Малиновському районі з відповідним пакетом документів. В іншому випадку надавач послуг повинен проводити пільгове відшкодування за власний рахунок (а.с. 21-22, 109).
03 листопада 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради із заявою в якій просив здійснити донарахування належної йому пільги, крім послуг з централізованого опалення, за період жовтень, листопад 2019 року. До заяви додано копію договору від 02.10.2019, довідки від 05.10.2020 року та довідки з АТ «Державний ощадний банк України» (а.с. 25-31, 114).
09 листопада 2020 року Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради надано відповідь та повідомлено, що ОСОБА_1 перебуває на персоніфікованому обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі пільговиків в управлінні соціального захисту населення в Малиновському районі, як учасник бойових дій, та згідно із ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на 75 % пільг при оплаті за житлово-комунальні послуги на 3-х осіб в межах норм споживання, передбачених постановою № 409. Згідно зі ст. 12 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Згідно із ст. 5 Закону передбачено надання послуги з управління багатоквартирним будинком. Ціна на послугу з управління багатоквартирним будинком визначається за згодою сторін та зазначається у договорів. Постановою КМУ № 712 затверджено Правила надання послуг з управління багатоквартирним будинком та Типовий договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком і кошторис витрат, який є невід`ємною частиною договору. Комунальна послуга з постачання електричної енергії надається виключно на підставі індивідуальних договорів з постачальником (ТОВ «Одеська обласна енергопостачальна компанія»), що передбачено ст. 14 Закону. Пільгове відшкодування на інші комунальні послуги можливе за умови надання пільговиком індивідуальних договорів або договорів колективного споживання, укладених управителем від імені та в інтересах мешканців багатоквартирних будинків з підприємствами, які безпосередньо надають комунальні послуги. Відповідно до постанови КМУ № 373 розрахунок пільг на житлово-комунальні послуги здійснюється на підставі інформації про розмір тарифів на житлово-комунальні послуги здійснюється на підставі інформації про розмір тарифів на житлово-комунальні послуги, що надають виконавці послуг. Іншого чинним законодавством не передбачено. Як раніше повідомлялось, для вирішення питання розрахунку сум пільг на житлово-комунальні послуги керівництву Військової академії необхідно звернутися до управління соціального захисту населення в Малиновському районі з відповідним пакетом документів. В іншому випадку надавач послуг повинен проводити пільгове відшкодування за власний рахунок (а.с. 32-33, 113).
Згідно ст. 1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом: створення належних умов для підтримання здоров`я та активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров`я.
Відповідно до ст. 4, 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни. Учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Згідно ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надаються такі пільги, зокрема, 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю); 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю. Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 75-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім`ю).
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, та механізм надання громадянам у грошовій формі таких пільг: на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, а також житлово-комунальних послуг, а саме: - житлових послуг - послуг з управління багатоквартирним будинком; - комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами; на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об`єднання), а саме: - витрат на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт; обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, відповідно до яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів; - витрат на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; - витрат на поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; на оплату витрат на комунальні послуги у будинку, в якому створене об`єднання визначає Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 373, в редакції, яка набрала чинності з 01 жовтня 2019 року.
Пунктом 3 Порядку № 373 визначено, що дія цього Порядку поширюється на осіб, які мають право на пільги згідно із Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до п. 5, 6 Порядку № 373 (в редакції, чинній на 01.10.2019 року) для розрахунку розміру пільги інформацію структурним підрозділам з питань соціального захисту населення до 15 числа кожного місяця надають:
бюджетні установи, казенні підприємства та комунальні некомерційні підприємства, що утворюються у результаті реорганізації державних та комунальних закладів охорони здоров`я, - про працівників, які мають право на отримання пільги у поточному місяці з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім`ї;
об`єднання - про зміну внесків, платежів об`єднанню;
управителі, виконавці комунальних послуг - про зміну тарифів на житлово-комунальні послуги, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення на підставі даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), та інформації, отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця до 20 числа суму пільги виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім`ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування. Сума пільги у грошовій безготівковій формі збільшується на розмір комісійної винагороди АТ “Ощадбанк”, що становить 0,7 відсотка такої суми. Якщо в одному житловому приміщенні право на пільги мають кілька пільговиків, розрахунок суми пільги здійснюється одному із таких пільговиків, який має право на більший за розміром відсоток знижки з оплати житлово-комунальних послуг, з урахуванням розміру пільг інших пільговиків. За заявою пільговика структурний підрозділ з питань соціального захисту населення надає йому інформацію про розрахунок розміру пільги.
Таким чином, розрахунок розміру пільги здійснюється структурним підрозділам з питань соціального захисту населення на підставі інформації, наданої управителями, виконавцями комунальних послуг.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець комунальної послуги - суб`єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору; житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг; індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги; колективний споживач - юридична особа, що об`єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги; споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач.
Згідно ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг. Виконавцями комунальних послуг є: 1) послуг з постачання та розподілу природного газу - постачальник, який на підставі ліцензії провадить діяльність із постачання природного газу, та оператор газорозподільної системи, до якої приєднані об`єкти газоспоживання споживача; 2) послуг з постачання та розподілу електричної енергії - енергопостачальник або інший суб`єкт, визначений законом; 3) послуг з постачання теплової енергії - теплопостачальна організація; 4) послуг з постачання гарячої води - суб`єкт господарювання, який є власником (або володіє і користується на інших законних підставах) теплової, тепловикористальної або теплогенеруючої установки, за допомогою якої виробляє гарячу воду, якщо споживачами не визначено іншого постачальника гарячої води; 5) послуг з централізованого водопостачання - суб`єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання; 6) послуг з централізованого водовідведення - суб`єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водовідведення; 7) послуг з поводження з побутовими відходами - суб`єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у встановленому законодавством порядку.
Згідно ст. 12, 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач). Істотними умовами договору про надання житлово-комунальної послуги є: 1) перелік послуг; 2) вимоги до якості послуг; 3) права і обов`язки сторін; 4) відповідальність сторін за порушення договору; 5) ціна послуги; 6) порядок оплати послуги; 7) порядок і умови внесення змін до договору, в тому числі щодо ціни послуги; 8) строк дії договору, порядок і умови продовження його дії та розірвання. Договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на службі у Військовій академії (м. Одеса), зареєстрований та постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1 та разом із сім`єю в складі дружини та сина займає 52,9 кв. м. Будинок належить Військовій академії (м. Одеса) (а.с. 16, 19).
Тобто, безпосередньо на Військову академію (м. Одеса), як на управителя, приписами Порядку № 373 покладено обов`язок надавати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення інформацію щодо про зміну тарифів на житлово-комунальні послуги, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку.
В той же час, будь-яких доказів на підтвердження того, що Військовою академією (м. Одеса) надавались до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради чи його структурного підрозділу інформація, визначена п. 5 Порядку № 373, суду не надано.
Суд не приймає до уваги надані до суду позивачем ксерокопії договорів про закупівлю послуг з електропостачання, про закупівлю послуг централізованого водопостачання, про закупівлю послуг централізованого водовідведення, про закупівлю електричної енергії у постачальника універсальних послуг, про закупівлю послуг за державні кошти, однією із сторін яких є Військова академія (м. Одеса), оскільки вказані договори не надавались позивачем під час звернення до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради із заявою про нарахування пільг (а.с. 34-90).
Крім того, вказані договори укладені Військовою академією (м. Одеса) з постачальниками послуг у зв`язку із здійснення господарської діяльності, а не як управителем та колективним споживачем.
При цьому, з матеріалів справи вбачається, що звертаючись до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради із заявою щодо нарахування пільг позивачем надавалась копія договору про надання та відшкодування житлово-комунальних послуг (а.с. 26-30).
Разом з тим, наданий позивачем договір не містить даних щодо тарифів на житлово-комунальні послуги та ціни наданих послуг.
Таким чином, за відсутності інформації про зміну тарифів на житлово-комунальні послуги, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, у Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради відсутні підстави для здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пільг на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 132, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 ) до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 36290160, адреса місцезнаходження: 65017, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Військова академія (м. Одеса) (код ЄДРПОУ 24983020, адреса місцезнаходження: 65009, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 10) про визнання протиправними дій Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пільг на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” в межах норм передбачених чинними законодавством України; зобов`язання Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пільг на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” в межах норм передбачених чинними законодавством України, з 01.10.2019 по день винесення судом рішення, з урахуванням попередньо виплаченої суми таких пільг, в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Повний текст рішення складено та підписано 07 червня 2021 року.
Суддя О.А. Левчук
.