
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2021 року ЛуцькСправа № 140/2519/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій відповідача та скасування рішення від 25 листопада 2020 року №16665-16647/В-02/8-0300 щодо відмови у перерахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірі 25 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 51 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-XII) з 01 січня 2010 року; зобов`язання здійснити з 01 січня 2010 року перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до статті 51 вказаного Закону в розмірі 25 відсотків від мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на 1 січня відповідного року, та зобов`язання виплатити різницю між належною до сплати пенсією та фактично виплаченою пенсією з 01 січня 2010 року до моменту здійснення перерахунку, а заборговану суму виплатити разовою сумою без застосування постанови Кабінету Міністрів України від 28 серпня 2018 року №649 та без застосування будь-яких обмежень щодо виплати заборгованості, в тому числі поетапної чи часткової.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є особою, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (категорія 3); перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області. Позивач вказала, що має право на отримання додаткової пенсії, визначеної статтею 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі 25 відсотків мінімальної пенсії за віком, однак відповідач нарахування та виплату додаткової пенсії протиправно проводить в розмірі 113,88 грн. На звернення про перерахунок та виплату пенсії у повному обсязі відповідач листом від 25 листопада 2020 року №16665-16647/В-02/8-0300 повідомив про відсутність підстав для такого перерахунку.
ОСОБА_1 з такими діями відповідача не погоджується та вважає, що виплата додаткової пенсії у розмірі, встановленому постановами Кабінетом Міністрів України, а не статтею 51 Закону №796-XII, суперечить Конституції України та рішенню Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008.
З наведених підстав позивач просила позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2021 року повернуто позивачу позовну заяву в частині позовних вимог, які стосуються оскарження дій щодо перерахунку та виплати додаткової пенсії у розмірі 25 відсотків від мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 51 Закону №796-XII (з урахуванням виплачених сум) за період з 01 січня 2010 року по 11 вересня 2020 року.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2021 року позовну заяву в решті позовних вимог (за період з 12 вересня 2020 року) прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позов відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити у їх задоволенні (а.с.43-47). В обґрунтування цієї позиції вказав, що відповідно до статті 51 Закону №796-ХІІ (зі змінами) з 01 січня 2015 року особам, віднесеним до категорії 3, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Порядок №1210) визначено розміри виплат щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю. Ці положення Закону №796-ХІІ та Порядку №1210 є чинними та підлягають застосуванню. Позивачу додаткова пенсія, передбачена статтею 51 Закону №796-ХІІ, виплачується у розмірі 113,88 грн та підстав для її виплати в іншому розмірі немає.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від сторін не надходило.
Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Позивач ОСОБА_1 має статус особи, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), що підтверджується посвідченням серії № НОМЕР_1 (а.с.13); перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 11 грудня 2006 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що констатовано листом відповідача від 25 листопада 2020 року №16665-16647/В-02/8-0300/20 (а.с.10).
На звернення позивача щодо перерахунку та виплати з 01 січня 2010 року додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі 25 відсотків мінімальної пенсії за віком (а.с.7-9), ГУ ПФУ у Волинській області листом від 25 листопада 2020 року №16665-16647/В-02/8-0300/20 роз`яснило, що пунктом 13 постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 було визначено, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до Закону №796-XII, зокрема, для осіб, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 3), з 01 січня 2012 року виплачується в розмірі 10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року №112, виплата щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю виплачується особам, які належать до 3 категорії, виплачується в розмірі 113,88 грн. Виплата додаткової пенсії проводиться у вказаному розмірі та підстави для її виплати у розмірі 25 відсотків мінімальної пенсії за віком відсутні (а.с.10).
Незгода позивача із розміром виплаченої їй додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю внаслідок Чорнобильської катастрофи, стала підставою для звернення до суду із цим позовом.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я, соціального захисту потерпілого населення визначено в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Закон №796-XII).
Згідно із статтею 49 Закону №796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Після 1 січня 2015 року додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам, віднесеним до категорії 4, не встановлюється.
Відносини з приводу виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4, врегульовані нормами статті 51 Закону №796-ХІІ. При цьому суд зазначає, що до статті 51 вказаного Закону неодноразово вносились зміни.
Так Законом України від 28 грудня 2014 року №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (чинний з 01 січня 2015 року) текст статті 51 Закону №796-ХІІ викладено у такій редакції: "Особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України".
Згідно із підпунктом 2 пункту 13 Порядку №1210 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року №112 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення") щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до Закону №796-XII виплачується у таких розмірах: 2) особам, що належать до категорій 2-4: особам, що належать до категорії 2, - 170,82 гривні; особам, що належать до категорії 3, - 113,88 гривні; особам, що належать до категорії 4, - 56,94 гривні.
Отже, розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, право на отримання якої позивач має відповідно до положень статті 51 Закону №796-ХІІ, визначений саме Порядком №1210, та він становить 113,88 грн. Суд не бере до уваги покликання позивача на попередню редакцію статті 51 Закону №796-ХІІ, яка передбачала призначення особам, віднесеним до категорії 3, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком, оскільки позивачем не було враховано, що правове регулювання розміру зазначеної соціальної виплати зазнало змін.
З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України суд дійшов до висновку про безпідставність позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправними дій та рішення щодо відмови у нарахуванні та виплати їй додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірі 25 відсотків мінімальної пенсії за віком та взаємопов`язаної вимоги про перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до статті 51 Закону №796-ХІІ у зазначеному розмірі з виплатою різниці між перерахованою та виплаченою сумою пенсії з 12 вересня 2020 року. Також суд зауважує, що лист відповідача від 25 листопада 2020 року №16665-16647/В-02/8-0300 не є рішенням - актом індивідуальної дії у розумінні пункту 19 статті 4 КАС України. Таким чином, у задоволенні позову належить відмовити повністю.
У зв`язку із відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати позивачу відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк