Постанова № 97484006, 31.05.2021, Златопільський міськрайонний суд Харківської області (до 25.04.2025 - Первомайський міськрайонний суд Харківської області)

Дата ухвалення
31.05.2021
Номер справи
632/560/21
Номер документу
97484006
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 632/560/21

провадження № 3/632/190/21

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2021 року м. Первомайський

Первомайський міськрайонний суд Харківської області у складі: головуючого судді - Журавель О.О., за участю секретаря судового засідання – Довженко К.І., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності – ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від ВП № 2 Чугуївського РВП ГУНП в Харківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -

В С Т А Н О В И В:

15 березня 2021 року о 17 год. 45 хв. ОСОБА_1 , на вулиці Широнинців, 78 у селі Таранівка Чугуївського району Харківської області, керував транспортним засобом – автомобілем марки ВАЗ-2105, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп`яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів. Від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння, у встановленому законом порядку, відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР України, вчинивши адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.

У судове засідання ОСОБА_1 з`явився, вину у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП не визнав та надав пояснення, що 15 березня 2021 року близько 18 год. він, керуючи автомобілем марки ВАЗ-2105, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з дружиною, повертався з магазину «Пікнік», та, напроти будинку 78 по вулиця Широнинців, у селі Таранівка Чугуївського району Харківської області, його зупинили працівники поліції, які їхали на службовому автомобілі за його автомобілем. Він вийшов з автомобілю та надав документи. Після чого, працівник поліції запропонував йому пройти огляд на стан алкогольного спяніння за допомогою спеціального приладу, на що він відмовився та запропонував поїхати до лікарні, але поліцейські не захотіли їхати до лікарні. Понятих на той момент не було, у подальшому вони були запрошені працівниками поліції. Також, ОСОБА_1 зазначив, що він здійснював керуванням транспортним засобом, не перебуваючи у стані алкогольного сп`яніння, відмова від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу не була зафіксована у присутності двох свідків, протокол про адміністративне правопорушення також був складений без участі свідків

Незважаючи на часткове визнання вини особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння, за обставин, викладених у цій постанові, підтверджується сукупністю таких досліджених судом доказів.

Свідок ОСОБА_2 – інспектор СРПП ВП № 2 Чугуївського РВП ГУНП в Харківській області, пояснив, що 15 березня 2021 року близько 18-00 год. він у складі групи, здійснював патрулювання на службовому автомобілі по вулиці Широнинців у селі Таранівка Чугуївського району Харківської області. Ними був зупинений автомобіль марки ВАЗ-2105, реєстраційний номер НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_1 . Під час спілкування з останнім він, свідок, зрозумів, що ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп`яніння, на що вказували відповідні ознаки - різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови. У зв`язку із цим ОСОБА_1 у присутності двох свідків було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння - як на місці зупинки з використанням спеціального технічного засобу «Драгер», так і у закладі охорони здоров`я – Зміївській ЦРЛ, на що він відмовився. У зв`язку із викладеним ним, ОСОБА_2 , у присутності двох свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , щодо водія ОСОБА_1 був складений протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Із пояснень свідка ОСОБА_3 у судовому засіданні, його ж письмових пояснень та письмових пояснень свідка ОСОБА_4 вбачається, що 15 березня 2021 року близько 17 години 45 хв. вони, проїжджаючи у селі Таранівка Чугуївського району Харківської області, були залучені співробітниками поліції у якості свідків при проходженні огляду на стан алкогольного сп`яніння водієм автомобілю марки ВАЗ-2105, реєстраційний номер НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_1 .. Останній у їх присутності від проходження зазначеного огляду, як з використанням спеціального технічного засобу «Драгер», так і у закладі охорони здоров`я – Зміївській ЦРЛ - відмовився. Між іншим свідок ОСОБА_3 зазначив, що від водія був різкий запах алкоголю, порушення ходи.

Із протоколу про адміністративне правопорушення від 15 березня 2021 року вбачається, що 15 березня 2021 року о 17 годині 45 хвилин ОСОБА_1 , знаходячись у селі Таранівка Чугуївського району Харківської області, здійснював керування автомобілем ВАЗ-2105, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп`яніння – запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння, як з використанням спеціального технічного засобу «Драгер» так і закладі охорони здоров`я, у присутності свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відмовився.

Крім того, із цього ж протоколу вбачається, що ОСОБА_1 був ознайомлений із змістом протоколу, отримав його копію та був відсторонений від керування транспортним засобом; скористався своїм правом та надав письмові пояснення про те, що проходити огляд на стан алкогольного спяніння, зокрема, у закладі охорони здоров`я – Зміївській ЦРЛ - відмовлявся.

При цьому жодних зауважень щодо процедури складання протоколу про адміністративне правопорушення та його змісту, у тому числі, що зазначені у ньому дані не відповідають фактичним обставинам, ОСОБА_1 зроблено не було.

Також, згідно із поясненнями ОСОБА_1 ,, наданими у судовому засіданні 31 травня 2021року, останній не заперечував, що на вимогу поліцейських відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння, як поліцейським, з використанням спеціального технічного засобу, так і у закладі охорони здоров`я, чи було це у присутності двох свідків не пам`ятає.

Приймаючи до уваги те, що наведені вище пояснення ОСОБА_1 про підтвердження факту керування транспортним засобом та відмови від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння, свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , та письмові пояснення ОСОБА_4 конкретні, послідовні, узгоджуються між собою, а також узгоджуються з даними, які містяться у протоколі про адміністративне правопорушення, доходжу висновку, що вони є достовірними і їх слід взяти в основу постанови.

Крім того, суд приймає до уваги, що порядок проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції закріплено у ст. 266 КУпАП та низці підзаконних нормативно-правових актів.

Так,пунктом 11 частини 1 статті 23 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.

Частина 1 ст. 130 КУпАП, окрім іншого, передбачає відповідальність за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Пунктом 2.5 розділу 2 Правил дорожнього руху, передбачено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до ст. 266 КУпАП(в редакції Закону на 15 березня 2021 року) особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного сп`яніння, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного сп`яніння.

Огляд водія на стан алкогольного сп`яніння проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.

У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного сп`яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я.

Згідно з пунктами 2, 6, 7 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України від 09 листопада 2015 року № 1452/735, огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.

Огляд на стан сп`яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров`я.

У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КУпАП.

Пунктами 1, 3, 5, 6 розділу ІІ цієї ж Інструкції передбачено, що за наявності ознак алкогольного сп`яніння поліцейський проводить огляд на стан сп`яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.

Огляд на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.

Відповідно до пункту 3 розділу ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07 листопада 2015 року № 1395, направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду на стан сп`яніння і проведення такого огляду здійснюються відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (зі змінами).

Пунктом 8 зазначеного Порядку передбачено, що у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров`я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп`яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.

Наведені вище докази в їх сукупності підтверджують те, що зазначена процедура працівниками поліції була дотримана. Зокрема, доводи ОСОБА_1 про те, що відмова від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу не була зафіксована у присутності двох свідків спростовуються об`єктивними даними, які містяться у наведених вище доказах, і розцінюються судом як позиція захисту.

Дослідивши і оцінивши зібрані у справі докази, що покладені в основу постанови, які є достовірними, оскільки відповідають фактичним обставинам справи, узгоджуються між собою, взаємно доповнюють один одного, зібрані з дотриманням порядку, встановленого КУпАП, у їх сукупності, суд доходить висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, тобто відмові особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Разом із цим, 17 березня 2021 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху» № 1231-ІХ від 16 лютого 2021 року.

У наведеній редакції ч. 1 ст. 130 КУпАП за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, передбачає накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

При цьому, станом на 15 березня 2021 року - час вчинення правопорушення, за зазначені вище дії ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачала накладення штрафу на водіїв у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Тобто, Законом України № 1231-ІХ від 16 лютого 2021 року посилена відповідальність за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Статтею 8 КУпАП визначено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

Оскільки ОСОБА_1 вчинив дії, які охоплюються складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, до набрання чинності Закону України № 1231-ІХ від 16 лютого 2021 року, має бути застосований закон, що діяв під час і за місцем вчинення правопорушення.

При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення, відповідно до положень статті 33 КУпАП, враховується характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, ступінь його вини, , у зв`язку з чим вважаю можливим застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, що є достатньою мірою відповідальності за скоєне адміністративне правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 245, 251, 252, 268, 283, 284, 285, 294 КУпАП, суддя, -

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10200 (десять тисяч двісті) грн. 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 01 (один) рік.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 454 гривні.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Харківського апеляційного суду через Первомайський міськрайонний суд Харківської області.

Постанова дійсна для пред`явлення до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.

Суддя:О. О. Журавель