Рішення № 97479924, 01.06.2021, Монастириський районний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
01.06.2021
Номер справи
603/149/21
Номер документу
97479924
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 603/149/21

Провадження №2/603/113/2021

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" червня 2021 р. м. Монастириська

Монастириський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючої судді Гудкової Ю.Г.,

секретар судового засідання Сандалюк О.В.,

за участі представника відповідача – адвоката Андрусенка І.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної порушенням вимог природоохоронного законодавства,

в с т а н о в и в:

Державна екологічна інспекція у Тернопільській області звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1 , у якому просить стягнути з відповідача 4663 грн матеріальної шкоди, заподіяної порушенням вимог природоохоронного законодавства.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 20.11.2018 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Сагашем Д.З. встановлено факт самовільного знищення ОСОБА_1 зелених насаджень у АДРЕСА_1 , а саме вчинено незаконну порізку п`яти дерев у прибережній захисній смузі, що є порушенням п. 3 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 року №1045, згідно якого видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної міської ради (далі – компетентний орган) на підставі ордера. Дане правопорушення зафіксовано протоколом про адміністративне правопорушення №002046 від 20.11.2018 року. Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Сагашем Д.З. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 153 КУпАП, та на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 грн, що сплачений ним добровільно. Внаслідок незаконної порізки п`яти дерев діаметром шийки кореня 17, 22, 26, 32 та 36 см спричинено шкоду, яка згідно проведеного розрахунку становить 4663 грн. Розрахунок розміру шкоди проведено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 року №559 «Про такси для обчислення розміру шкоди заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів». 10.12.2018 року Державною екологічною інспекцією в Тернопільській області з метою досудового врегулювання спору, на адресу ОСОБА_1 надіслано лист-вимогу щодо добровільного відшкодування шкоди внаслідок незаконної порізки деревини, проте сума заподіяної шкоди залишається невідшкодованою. На підставі наведеного позивач просить стягнути з відповідача вказану суму шкоди, завданої порушенням вимог природоохоронного законодавства.

Позивач – Державна екологічна інспекція у Тернопільській області не забезпечили явку представника у судове засідання, проте подали суду письмове клопотання про розгляд справи у їхній відсутності та за наявними у матеріалах документами.

Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився.

Представник відповідача – адвокат Андрусенко І.Я. у судовому засіданні позов визнав частково, пояснив, що відповідач не погоджується із розміром завданого збитку, посилаючись на те, що зрізані ним дерева не були знищені, а пошкодженні до ступеня неприпинення росту, тому для обчислення розміру шкоди необхідно застосовувати інші такси, встановлені постановою КМУ від 08.04.1999 року №559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадження у межах міст та інших населених пунктів», а саме: за дерево діаметром 17 см – 225 грн, за 22 см – 275 грн, за 26 см – 375 грн, за 32 см – 625 грн, за 36 см – 800 грн, що в загальному становить 2300 грн. Відповідач визнає позов у частині стягнення шкоди в розмірі 2300 грн, у решті позовних вимог просить відмовити.

Пояснення представника відповідача викладено письмово у відзиві на позовну заяву.

У відповіді на відзив позивач зазначає, що відповідно до п. 3 «Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників в населених пунктах», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 року за №1045, видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (компетентний орган) на підставі ордера (крім випадків, передбачених п. п. 7 – 10 цього Порядку). На дату вчинення правопорушення та на поточний день відповідного дозвільного документа немає. Факт знищення ОСОБА_1 зелених насаджень озеленення населених пунктів встановлено протоколом про адміністративне правопорушення №002046. Постанову про накладення адміністративного стягнення №35, якою відповідача визнано винним у вчиненні адмінправопорушення, ним не оскаржено, штраф у розмірі 170 грн сплачено добровільно, що підтверджує визнання вчинення ним правопорушення.

Судом встановлені такі обставини.

З метою посилення заходів державного нагляду (контролю) за додержанням вимог природоохоронного законодавства під час використання об`єктів рослинного світу та тваринного світу, в тому числі лісів, зелених насаджень 26.12.2018 року Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області винесено наказ №358 «Про проведення рейду по здійсненню контролю за незаконним використанням об`єктів рослинного світу та боротьбі з браконьєрством», у відповідності до якого наказано провести рейди по здійсненню контролю на території Тернопільського, Козівського, Підгаєцького, Бучацького, Монастириського та Бережанського районів області в термін 27 по 29 грудня 2018 року.

20.11.2018 року держінспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Сагашем Д.З. складено протокол про адміністративне правопорушення №002046, згідно якого ОСОБА_1 20.11.2018 року о 11 год 00 хв в АДРЕСА_1 у прибережній захисній смузі р. Коропець самовільно здійснив порізку дерев діаметром 36 см, 22 см, 17 см, 32 см, 26 см, чим порушив п. 3 Порядку видалення дерев та кущів у населених пунктах.

26.11.2018 року Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області направлено ОСОБА_1 повідомлення про розгляд вищевказаного протоколу 10.12.2018 року о 11 год.

10.12.2018 року держінспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Сагашем Д.З. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №35, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 153 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 грн.

Згідно даної постанови ОСОБА_1 20.11.2018 року о 11 год в АДРЕСА_1 здійснив знищення зелених насаджень озеленення населених пунктів. Самовільно здійснив порізку дерев у прибережній захисній смузі р. Коропець, зрізав п`ять дерев діаметром 36, 22, 17, 32 та 26 см.

ОСОБА_1 сплатив штраф у розмірі 170 грн, що підтверджується квитанцією №23 від 14.12.2018 року.

Відповідно до розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок знищення дерев на території Коропецької селищної ради Монастириського району жителем смт Коропець ОСОБА_1 , розмір заподіяної шкоди становить 4663 грн.

10.12.2018 року, 26.01.2021 року Державною екологічною інспекцією в Тернопільській області на адресу ОСОБА_1 надіслано листи щодо добровільної оплати відшкодування шкоди в розмірі 4663,00 грн.

Суд, розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з такого.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону.

Згідно ст. 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовуванні в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Статтею 66 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Положеннями п. п. «а», «б» абз. 1 ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов`язкових екологічних вимог: раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій; здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Згідно ч. ч. 1, 5 ст. 10 Закону України «Про рослинний світ» спеціальне використання природних рослинних ресурсів здійснюється за дозволом юридичними або фізичними особами для задоволення їх виробничих та наукових потреб, а також з метою отримання прибутку від реалізації цих ресурсів або продуктів їх переробки.

Спеціальне використання природних рослинних ресурсів місцевого значення здійснюється за дозволом, що видається в порядку, який визначається Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 3 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 року №1045, видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - компетентний орган) на підставі ордера (крім випадків, передбачених пунктами 7 – 10 цього Порядку цього Порядку).

Частиною 2 ст. 293 ЦПК України передбачено, що діяльність фізичної та юридичної особи, що призводить до нищення, псування, забруднення довкілля, є незаконною. Кожен має право вимагати припинення такої діяльності.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про рослинний світ», порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України.

Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у протиправному знищенні або пошкодженні об`єктів рослинного світу (ч. 2 ст. 40 Закону України «Про рослинний світ»).

Статтею 153 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за знищення або пошкодження зелених насаджень, окремих дерев, чагарників, газонів, квітників та інших об`єктів озеленення в межах населених пунктів, невжиття заходів для їх охорони, а також самовільне перенесення в інші місця під час забудови окремих ділянок, зайнятих об`єктами озеленення; пошкодження дерев і чагарників за межами населених пунктів, що не віднесені до лісового фонду, або їх незаконна порубка.

Згідно ст. ст. 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно ст. 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021рік» та п.7 ч. 3 ст. 29, п. 4 ч. 1 ст. 69-1 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2021 рік у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів у 2021 році належать: 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об`єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територіальних громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя – 70 відсотків.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить висновку, що відповідач своїми діями, які полягають у незаконній порубці дерев при відсутності дозвільного документа на порізку дерев (ордера), завдав шкоду, яку добровільно не відшкодував, тому позов слід задовольнити, стягнути з відповідача шкоду у розмірі 4663 грн, заподіяну внаслідок порушення природоохоронного законодавства.

Суд не приймає до уваги доводи представника відповідача, про те, що ОСОБА_1 не були зрізані дерева, а пошкоджені до ступеня неприпинення росту, у зв`язку з чим необхідно застосовувати інші відповідні такси, з огляду на те, що порізку дерев зафіксовано у протоколі про адміністративне правопорушення №002046 від 20.11.2018 року, зауважень до якого відповідачем не було подано. Відповідачем сплачено штраф у розмірі 170 грн, накладений на нього згідно постанови №38 від 10.12.2018 року, яку ним не оскаржено.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Крім того, на підставі ч. 1 ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, а саме судовий збір в розмірі 2270 грн.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 81, 141, 259, 263, 265, 268, 273, 354 ЦПК України, ст. ст. 293, 1166 ЦК України, Конституцією України, Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», Законом України «Про рослинний світ» суд,

у х в а л и в:

Позов Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 4663,00 (чотири тисячі шістсот шістдесят три) грн спричиненої шкоди на користь спеціального фонду Коропецької селищної ТГ, рахунок – UA928999980333129331000019675, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код 37977599, отримувач ГУК у Тернопільській області/тг смт Коропець.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної екологічної інспекції у Тернопільській області (рахунок – UA738201720343140003000080912, ідентифікаційний код одержувача – 37977693 в ДКСУ м. Київ) 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду або через Монастириський районний суд Тернопільської області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відомості про сторін:

Позивач: Державна екологічна інспекція у Тернопільській області, місцезнаходження: вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 37977693.

Відповідач: ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Повне судове рішення складено 07.06.2021 року.

Головуюча суддя Ю.Г.Гудкова

Суддя Ю. Г. Гудкова