Постанова № 97473654, 08.06.2021, Станично-Луганський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
08.06.2021
Номер справи
430/808/21
Номер документу
97473654
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 430/808/21

Провадження № 3/430/324/21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2021 року смт. Станиця Луганська

Станично-Луганський районний суд Луганської області у складі:

головуючого судді Попової О.М.,

за участю секретаря судового засідання Романова М.О.

за участю прокурора Потакова А.А.

особи, яка притягується до адміністративної

відповідальності ОСОБА_1

розглянувши об`єднані протоколи про адміністративне правопорушення, які надійшли з управління стратегічних розслідувань в Луганській області ДСР Національної поліції України відносно:

ОСОБА_1 , народилась ст. Отрадна Тихорецького району Краснодарського краю, Росія, проживає АДРЕСА_1 , працює секретарем ради Розквітненьської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-7, ч.2 ст. 172-7 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

На адресу Станично-Луганського районного суду 05.05.2021 року надійшов матеріал справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушеня, передбаченого ч.1, ст.172-7 КУпАП, а також 06.05.2021 року надійшли матеріали справи про адміністративні правопорушення відносно однієї і той же особи ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1, ч.2 ст.172-7 КУпАП, а саме: не повідомила у встановленому законом випадку та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів, та не вжила заходів, щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, при наявності суперечності між приватним інтересам та службовими повноваженнями, чим вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч.1, ч.2 ст.172-7 КУпАП.

Постановою Станично-Луганського районного суду від 03 червня 2021 року справу про адміністративне правопорушення - 430/808/21 (номер провадження 3/430/324/21) за ч.1. ст. 172-7 КУпАП та справи про адміністративні правопорушення №430/823/21, №430/824/21, стосовно ОСОБА_1 за ч.1.ст. 172-7 КУпАП, та справи №430/825/21, №430/826/21, №430/827/21 відносно ОСОБА_1 за ч.2.ст. 172-7 КУпАП об`єднані в одне провадження, присвоєно єдиний унікальний номер 430/808/21.

В судовому засіданні ОСОБА_1 обставини, викладені в протоколах повністю визнав. Дав пояснення аналогічні письмовим наявним в матеріалах справи.

Прокурор, обставини викладені у протоколах про вчинення адміністративних правопорушень, підтримав, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діянь ч.1, 2 ст.172-7 КУпАП та просив застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу , за частиною першою ст. 172-7КУпАП у виді штрафу розміром 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1700 гривень, за частиною другою статті 172-7 КУпАП у виді штрафу розміром 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400 гривень, а на підставі статті 36 КУпАП остаточно призначити стягнення в сежах санкції, встановленої не більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у виді штрафу 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400 гривень.

Судом встановлено, Згідно протоколів про адміністративні правопорушення від 28.04.2021 року № 105, 106, 107, 108, 109, 110 ОСОБА_1 , будучи секретарем Розквітненської сільської ради Станично-Луганського району та відповідно до підпункту «б» та «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі № Закон №1700-VII) являючись суб`єктом, на якого поширюється дія Закону №1700-VII, маючи приватний інтерес у вигляді бажання забезпечити себе та близьких осіб земельними ділянками, діючи в межах повноважень, в порушення пункту 2, 3 частини першої статті 28 Закону №1700-VII не повідомила не пізніше наступного робочого дня про наявність у неї реального конфлікту інтересів колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник виник конфлікт інтересів, а також вчинила дії та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, а саме:

- 21.07.2020 взяла участь у голосуванні по питанню № 7 порядку денного 26 сесії Розквітненської сільської ради «Про дозвіл на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в приватну власність гр. ОСОБА_1 », відповідно до якого рішенням від 21.07.2020 №26/7 Розквітненської сільської ради, надано дозвіл на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в приватну власність гр. ОСОБА_1 , тобто особисто собі та участі 21.07.2020 у голосуванні за вказане питання на сесії сільської ради;

- 20.10.2020 взяла участь у голосуванні по питанню № 7 порядку денного 28 сесії Розквітненської сільської ради «Про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 у власність для ведення особистого селянського господарства, із земель населеного пункту селища Розквіт на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Розквітненській сільській раді Станично-Луганського району Луганської області», відповідно до якого, рішенням від 20.10.2020 № 28/7 Розквітненської сільської ради, затверджено проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1 , тобто особисто собі та участі 20.10.2020 у голосуванні за вказане питання на сесії сільської ради;

- 24.12.2020 взяла участь у голосуванні по питанню № 9 порядку денного 29 сесії Розквітненської сільської ради «Про дозвіл на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в приватну власність гр. ОСОБА_2 », відповідно до якого рішенням від 24.12.2020 № 29/9 Розквітненської сільської ради, надано дозвіл на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в приватну власність гр. ОСОБА_2 , тобто своїй близькій особі (чоловіку) та участі 24.12.2020 у голосуванні за вказане питання на сесії сільської ради.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування (ч. 1 ст.45 Закону України № 280/97-ВР).

Відповідно до частини першої статті 50 Закону України № 280/97-ВР секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Рішенням № 1/1 від 02.11.2015 Розквітненської сільської ради визнано повноваження обраної 25.10.2015 депутатом ОСОБА_1 .

Рішенням № 1/12 від 02.11.2015 Розквітненської сільської ради обрано секретарем Розквітненського сільської ради ОСОБА_1 та присвоєно їй 9 ранг посадової особи органів місцевого самоврядування в межах V (п`ятої) категорії посад.

Відповідно до ч. 6 ст. 49 Закону № 280/97-ВР депутат має право ухвального голосу з усіх питань, які розглядаються на сесіях ради, а також на засіданнях постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано.

Відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону № 280/97-ВР рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Відповідно до ч. 1 ст. 59-1 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання.

Частина друга цієї статті передбачає, що здійснення контролю за дотриманням вимог частини першої цієї статті, надання зазначеним у ній особам консультацій та роз`яснень щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, поводження з майном, що може бути неправомірною вигодою та подарунками, покладається на постійну комісію, визначену відповідною радою.

Згідно із ст. 12-1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі Закон№ 2493-III) посадові особи місцевого самоврядування зобов`язані дотримуватися правил запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачених Законом України "Про запобігання корупції"

Таким чином, секретар Розквітненської сільської ради ОСОБА_1 відповідно до підпунктів «б» та «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону №1700-VII є суб`єктом, на якого поширюється дія Закону № 1700-VII та відповідно до примітки ст. 172-7 КУпАП є суб`єктом відповідальності за таке правопорушення.

Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської ради вирішується питання регулювання земельних відносин.

Крім того, в порушення пункту 2 частини 1 Закону №1700-VII секретар сільської ради ОСОБА_1 не повідомила про наявність у неї реального конфлікту інтересів колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів - Розквітненську сільську раду Станично-Луганського району та в порушення пункту 3 частини 1 ст. 28 Закону №1700-VII секретар сільської ради ОСОБА_1 не вчинила дій та не прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів.

Згідно відомостей, які вказані у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування» секретар Розквітненської сільської ради ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2017, 2018 та 2019 рік у строк передбачені Законом № 1700-VII, що свідчить про обізнаність ОСОБА_1 з вимогами цього Закону.

Відповідно до протоколу від 21.07.2020 26 сесії Розквітненської сільської ради, на вказаній сесії були присутніми 8 депутатів, у тому числі ОСОБА_1 . На порядок денний 26 сесії Розквітненської сільської ради для розгляду було винесено питання №7 «Про дозвіл на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в приватну власність гр. ОСОБА_1 ». Згідно вказаного протоколу ОСОБА_1 не повідомляла Розквітненську сільську раду про наявність у неї реального конфлікту інтересів. Відповідно до протоколу поіменного голосування серед присутніх 8 депутатів Розквітненської сільської ради, які взяли участь у голосуванні та проголосували «За» була и секретар ради ОСОБА_1 . За результатами голосування було прийнято рішення Розквітненської сільської ради №26/7 від 21.07.2020.

Відповідно до протоколу від 20.10.2020 28 сесії Розквітненської сільської ради, на вказаній сесії були присутніми 8 депутатів, у тому числі ОСОБА_1 .. На порядок денний 28 сесії Розквітненської сільської ради для розгляду було винесено питання №7 «Про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки земельної ділянки гр. ОСОБА_1 у власність для ведення особистого селянського господарства». Згідно вказаного протоколу ОСОБА_1 не повідомляла Розквітненську сільську раду про наявність у неї реального конфлікту інтересів, а також відповідно до протоколу поіменного голосування серед присутніх 8 депутатів Розквітненської сільської ради, які взяли участь у голосуванні та проголосували «За» була і секретар ради ОСОБА_1 . За результатами голосування було прийнято рішення Розквітненської сільської ради №28/7 від 20.10.2020.

Відповідно до протоколу від 24.12.2020 29 сесії Розквітненської сільської ради, на вказаній сесії були присутніми 10 депутатів, у тому числі ОСОБА_1 . На порядок денний 29 сесії Розквітненської сільської ради для розгляду було винесено питання №9 «Про дозвіл на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в приватну власність гр. ОСОБА_2 », згідно вказаного протоколу ОСОБА_1 не повідомляла Розквітненську сільську раду про наявність у неї реального конфлікту інтересів, а також відповідно до протоколу поіменного голосування серед присутніх 10 депутатів Розквітненської сільської ради, які взяли участь у голосуванні та проголосували «За» була і секретар ради ОСОБА_1 . За результатами голосування було прийнято рішення Розквітненської сільської ради №29/9 від 24.12.2020.

Абзацом 3 частини першої статті 1 Закону №1700-VII визначено, що близькі особи - особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом і мають взаємні права та обов`язки із суб`єктом, зазначеним у частині першій статті 3 цього Закону (крім осіб, взаємні права та обов`язки яких із суб`єктом не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі, а також - незалежно від зазначених умов - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб`єкта.

Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 24.10.1987 встановлено, що ОСОБА_2 є чоловіком ОСОБА_1 .

Таким чином, відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» подружжя ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є близькими особами.

Відповідно до абзацу тринадцятого частини першої статті 1 Закону № 1700-VII, частини другої примітки до статті 172-7 КУпАП під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Згідно з абзацом дванадцятим частини першої статті 1 Закону №1700-VII приватним інтересом є будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними особами.

За таких обставин у секретаря Розквітненської сільської ради ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів, а саме суперечність між її приватним інтересом у вигляді бажання отримати у приватну власність земельну ділянку, а також сприяти своїй близькій особі (чоловіку) в отриманні у приватну власність земельну ділянку та її представницькими повноваженнями секретаря Розквітненської сільської ради, наявність якого впливає на об`єктивність та неупередженість прийняття рішень; виник індивідуальний інтерес в бажанні отримати в приватну власність земельну ділянку, а також сприяти своїй близькій особі (чоловіку) в отримані у приватну власність земельну ділянку вступила у суперечність із наданими представницькими повноваженнями, як секретаря сільської ради, які мали виконуватись у публічних інтересах територіальної громади, отже задовольняти інші за змістом потреби, ніж ті, що має ОСОБА_1 ; приймаючи участь у голосуванні на сесії сільської ради, ОСОБА_1 перебувала в умовах реального конфлікту інтересів, який зумовлений тим, що вона була змушена шукати баланс між своїм приватним інтересом у вигляді прагнення, у межах правового регулювання, забезпечити себе, та свою близьку особу (чоловіка) право власності на земельну ділянку та необхідністю виконувати надані повноваження в інтересах громадян.

Згідно відомостей з державного реєстру речових прав на нерухоме майно 10.11.2020 за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 0,9487 га.

При цьому, для встановлення порушення процедури прийняття рішення, визначальним є сам факт участі депутата у голосуванні за наявності конфлікту інтересів (незалежно потенційного чи реального), а не вплив такого голосування на прийняте рішення з урахуванням наявності кваліфікованої більшості, необхідної для прийняття рішення колегіальним органом.

Прийняте в умовах реального конфлікту інтересів у одного з депутатів рішення органу місцевого самоврядування компрометує, спаплюжує таке рішення, та як наслідок, нівелює довіру суспільства до органів місцевого самоврядування в цілому.

Такий правовий висновок висловлено Великою Палатою Верховного Суду та викладено у постанові від 20.03.2019 року у справі № 442/730/17, а також Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 820/727/17 від 12.11.2020 року.

Одних з основоположніх принципів діяльності із запобіганням і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки , які можуть виявитися у підриві авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, то таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.

З врахуванням даних про особу правопорушника у сукупності із обставинами справи та ступеня тяжкості вчиненого ним правопорушення, для досягнення мети адміністративного стягнення, визначеної ст.23 КУпАП, до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.

З огляду на викладене, у зв`язку із складенням протоколів уповноваженою на те посадовою особою Управління стратегічних розслідувань в Луганській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, наявності строків для накладення адміністративного стягнення, слід визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, передбачених частинами першою і другою статті 172-7 КУпАП та накласти стягнення за частиною першою статті 172-7 КУпАП у виді штрафу розміром 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1700 гривень, за частиною другою статті 172-7 КУпАП у виді штрафу розміром 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400 гривень, а на підставі статті 36 КУпАП остаточно призначити стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у виді штрафу 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400 гривень.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП, у разі винесення суддею постанови про накладання адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір у відповідності до ст.4 Закону України «Про судовий збір» в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454 грн.

Керуючись ст. ст. 36, 40-1, 251, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1, 2 ст.172-7 КУпАП та накласти адміністративне стягнення за:

ч.1 ст.172-7 КУпАП у виді штрафу у розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (тисяча сімсот) гривень;

ч.2 ст.172-7 КУпАП у виді штрафу у розмірі двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень.

Відповідно до ст. 36 КУпАП остаточно накласти адміністративне стягнення на ОСОБА_1 у виді адміністративного штрафу у розмірі двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень, сплатити (на рахунок UA308999980313181206000012477, отримувач - ГУК у Луг.обл./СТГ с. Ст.-Луг./22030101, код отримувача (за ЕДРПОУ) - 37991110, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні, сплатити (на рахунок UA308999980313181206000012477, отримувач - ГУК у Луг.обл./СТГ с. Ст.-Луг./22030101, код отримувача (за ЕДРПОУ) - 37991110, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).)

Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено протягом 10 днів з дня винесення до Луганського апеляційного суду через Станично-Луганський районний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя: О.М. Попова