Рішення № 97457217, 03.06.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2021
Номер справи
400/3095/21
Номер документу
97457217
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

03 червня 2021 р. № 400/3095/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020, про:визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просив: 1) визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Миколаївській області щодо відмови йому у призначенні дострокової пенсії за віком; 2) скасувати рішення Головного управління ПФУ в Миколаївській області від 16.02.2021 №113/03.04-пр про відмову йому в призначенні дострокової пенсії за віком; 3) зобов`язати відповідача прийняти рішення про призначення з 10.02.2021 року ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком.

В обгрунтування своїх вимог позивач зазначив, що має статус учасника бойових дій, достатній страховий стаж та досяг встановленого віку, а тому має право на признання дострокової пенсії за віком відповідно до ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Однак, відповідач протиправно відмовив позивачу у призначенні дострокової пенсії, у зв`язку з не підтвердження статусу військовослужбовця або особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, згідно з вимогами п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування ".

Відповідач позов не визнав, просив відмовити у задоволенні позову. В письмовому відзиві обгрунтував свою позицію тим, що страховий стаж позивача складає 26р.04 м.24 дн, а також довідкою військової частини А 2802 підтверджено участь позивача у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стимування збройної агресії РФ в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення у статусі працівника Збройних Сил України. Проте, будь - яких документів, які б підтверджували статус військовослужбовця або особи з числа резервістів і військовозобов`язаних позивачем не було надано.

Суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін, відповідно до вимог ст.263 КАС України.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , надано статус учасника бойових дій, оскільки з 10.05.2018 по 04.07.2018 року брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.

В лютому 2021 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ПФУ в Миколаївській області із заявою про призначення йому дострокової пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Рішенням Головного управління ПФУ в Миколаївській області №113/03.04-пр від 16.02.2021 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком у зв`язку з не підтвердженням статусу військовослужбовця або особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, згідно з вимогами п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування ".

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" право на призначення дострокової пенсії за віком мають:

- військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, - - дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення,

- особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6,

- особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту",

- особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6,

- особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту",

- дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону , а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, -

після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Наведеною вище нормою п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено вичерпний перелік осіб, що мають право на призначення дострокової пенсії за віком, зокрема, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6; особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6; військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях.

Відповідно до п. 19 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасниками бойових дій визнаються, зокрема, військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Отже, як вбачається з матеріалів справи, позивачу надано статус учасника бойових дій відповідно до п. 19 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" .

Відмовляючи в призначенні дострокової пенсії за віком, відповідач посилається на не підтвердженням позивачем статусу військовослужбовця або особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, згідно з вимогами п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Так, відповідно до наказу Командира військової частини А 2802 від 04.07.2018 № 146 (арк. спр. 18) працівник ЗСУ ОСОБА_1 , тракторист групи матеріального забезпечення вважається таким, що прибув та приступив до виконання своїх посадових обов`язків.

Згідно довідки від 15.03.2021 № 442 (арк.спр.19), виданої військовим комісаром Новоодеського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, ОСОБА_1 перебуває на обліку як військовозобов`язаний.

Отже, позивач має стаж роботи 26 р. 04 м 24 дн, що є достатнім для призначення дострокової пенсії за віком, статус УБД, отриманий відповідно до пункту 19 статті 6, а також статус військовозобов`язаного, підтверджений довідкою від 15.03.2021 року № 442.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що підстави для відмови у призначенні дострокової пенсії за віком відсутні, а відтак він має право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Позов задовольнити.

Позивач звільнений від сплати судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.139, 241, 244, 242-246, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком.

3. Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 16.02.2021 №113/03.04-пр про відмову ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком.

4. Зобов`язати Головне управлння Пенсійного фонду України в Миколаївській області прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 з 10.02.2021 року дострокової пенсії за віком.

5. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 04.06.2021.