
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
25 травня 2021 р. № 400/1898/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до:Військової частини 3039 Національної гвардії України, вул. 1 - ша Госпітальна, 2,Миколаїв,54039 про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом про визнання протиправною бездіяльність Військової частини 3039 Національної гвардії України щодо не нарахування та не виплати позивачу індексації грошового забезпечення з березня 2010 року по 31.12.2019 року від базового місяця грудень 2009 року; зобов`язати відповідача здійснити нарахування та виплату індексації грошового забезпечення в період з березня 2010 року по 31.12.2019 року від базового місяця - грудень 2009 року.
В обгрунтування своїх позовних вимог позивач вказує на те, що відповідачем в порушення вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів громадян, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078 йому не була нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення за період проходження військової служби в повному обсязі протягом березня 2010 року - 31.12.2019 року в Збройних Силах України. Бездіяльність відповідача щодо непроведення індексації грошового забезпечення є протиправною та не відповідає вимогам законодавства України, оскільки проведення індексації у зв`язку з зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. При цьому, на переконання позивача, базовим місяцем для нарахування індексації є грудень 2009 року.
Відповідач позов не визнав, просив відмовити в задоволенні позову. Обгрунтовуючи свою позицію відповідач зазначив у письмовому відзиві, що з гідно постанови КМУ Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" від 17.07.2003 р. № 1078 в редакції від 24.03.2008 року індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають одноразового характеру. До складу грошового забезпечення військовослужбовців входить: посадовий оклад, оклад за військове звання, щомісячгі додаткові види грошового забезпечення, одноразові види грошового забезпечення. Надбавка за вислугу років, додаткова грошова винагорода виплачується військовослужбовцям щомісячно, тому дані винагороди є постійними. Тому під час проведення індексації грошового забезпечення враховуються виплати, які включаються до грошового забезпечення відповідно до чинного законодавства, в тому числі премії. Шодо встановлення базового місяця, відповідач зазначає, що повноваження щодо нарахування індексації, в тому числі визначення базового місяця покладається на відповідача, та вимоги у цій частині є передчасними.
Ухвалою суду від 25.05.2021 року прийнято заяву про збільшення позовних вимог.
Суд розглянув справу 25.05.2021, відповідно до вимог ст.262 КАС України, без проведення судового засідання, в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив військову службу у період з 18.12.2009 по 31.12.2019 року у Військовій частині 3039 Національної гвардії України.
Військовою частиною 3039 Національної гвардії України позивачу не було виплачено в повному обсязі індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2009 року по грудень 2019 року.
В грудні 2020 року позивач звернувся до Військової частини 3039 Національної гвардії України із заявою, в якій просив надати інформацію про розміри грошового забезпечення за період з грудня 2009 року по грудень 2019 року.
Листом від 23.12.2020 №3/39/12-2674 відповідач надав інформацію згідно заяви позивача та копії особистих карток грошового забезпечення.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ст. 4 Закону).
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, згідно з п. 4 якого, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Оплата праці (грошове забезпечення) індексується у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. Приклад, обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведений у Додатку № 2 вищевказаного Порядку ( в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Частиною 4 статті 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
У разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому зарплати без обмеження будь-яким строком (ст. 233 КЗпП України).
Індексація є складовою заробітної плати та у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. Відповідно до вимог діючих нормативно-правових актів, проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем здійснено нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з грудня 2009 року по 31.12.2019 року у сумі 5616,16 грн., із застосуванням базового місяця - грудень 2009, червень 2010, червень 2011, липень 2011, грудень 2011, грудень 2011, вересень 2012, лютий 2013, квітень 2013, січень 2015, серпень 2015, січень 2016, березень 2018 року.
За приписами Порядку №1078 місяць, у якому підвищилося грошове забезпечення з урахуванням виплат, що входять до його складу (посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення), є базовим.
Абзацем 1 п. 5 Порядку №1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Отже, підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення, зокрема, посадових окладів особи. Зміна розміру доплат, надбавок та премій не випливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.
Станом на момент виникнення спірних правовідносин тарифні ставки (оклади) військовослужбовців були підвищені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 № 1294, яка набрала чинності 01.01.2008.
Разом з тим, положенням п. 10-2 Порядку № 1078 передбачено, що для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
Тобто, згідно п. 10-2 Порядку № 1078 для новоприйнятих працівників (переведених) обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
Таким чином, згідно Порядку № 1078, базовим місяцем при розрахунку індексу споживчих цін вважався місяць, у якому відбувається підвищення заробітної плати працівника за рахунок збільшення її постійних складових.
Аналогічні позиції висловлені у постановах Верховного Суду від 23 жовтня 2019 року у справі № 825/1832/1790 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/85154726), від 05 лютого 2020 року у справі № 825/565/17 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/87389917).
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Повноважень суду для відходу від правових висновків Верховного Суду діючий КАС України та Закон України «Про судоустрій і статус суддів» не містить.
Разом з тим, положення п. 10-2 Порядку № 1078 (в редакції Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015) застосовується з 01.12.2015, а до грудня 2015 року обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації проводилось з місяця прийняття військовослужбовця на роботу.
Отже, місяцем прийняття позивача на роботу (базовим місяцем) є грудень 2009 року, тому відповідач повинен був здійснити розрахунок індексації у період з 18.12.2009 по 01.01.2013 року, з урахуванням базового місяця грудень 2009 року.
Щодо здійснення нарахування та виплату індексації грошового забезпечення позивачу у період з 01.12.2015 по 28.02.2018 року із застосуванням базового місяця - січень 2008 року, суд зазначає наступне.
Згідно п. 10-2 Порядку № 1078 для новоприйнятих працівників (переведених) обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до особистої картки грошового забезпечення позивача (арк. спр. 18) з лютого 2013 року посадовий оклад позивача збільшено та він складає 880 грн. Наступне підвищення посадового окладу позивача відбулось тільки у березні 2018 року. Тому, відповідач повинен був здійснити розрахунок індексації у період з 01.02.2013 по 28.02.2018 року, з урахуванням базового місяця - лютий 2013 року.
В цій частині позов задоволенню не підлягає.
Щодо твердження відповідача про те, що питання встановлення базового місяця судом при нарахуванні індексації є передчасним, а також посилання на аналогічну позицію Окружного адміністративного суду м. Києва, Шостого апеляційного адміністративного суду по справі № 640/2534/20, то суд зазначає, що правідносини у даній справі не є тотожними тим, що розглядались у справі № 640/2534/20. Так, предметом розгляду справи № 640/2534/20 є бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу індексації грошового забезпечення взагалі, тому вимоги щодо встановлення базового місяця є передчасними, а предметом розгляду справи № 400/1898/21 є бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати індексації в повному обсязі, тобто відповідачем нараховано індексацію грошового забезпечення, проте позивач не погодився із встановленням базового місяця.
Щодо доводів відповідача про те, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду, установлений частиною 2 статті 122 КАС України, суд зазначає, що згідно з частиною 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 статті 233 Кодексу законів про працю України передбачено, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Конституційний Суд України у Рішенні від 15.10.2013 року №8-рп/2013 (справа щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України, статей 1, 12 Закону України "Про оплату праці") роз`яснив, що під заробітною платою, що належить працівникові, або, за визначенням, використаним у частині другій статті 233 Кодексу, належною працівнику заробітною платою необхідно розуміти усі виплати, на отримання яких працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством для осіб, які перебувають у трудових правовідносинах з роботодавцем, незалежно від того, чи було здійснене нарахування таких виплат. У разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем.
Тож строк звернення до суду з цим позовом позивачем не пропущено, а підстави для залишення позову без розгляду - відсутні.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням наведеного, суд вважає позовні вимоги в частині щодо визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 18.12.2009 по 01.01.2013 року, із застосуванням базового місяця грудень 2009 року та зобов`язати нарахувати індексацію грошового забезпечення із застосуванням базового місяця - грудень 2009 року є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Позов задовольнити частково.
Позивач звільнений від сплати судового збору.
Доказів понесення інших судових витрат позивачем не надано.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 257-262 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Військової частини 3039 Національної гвардії України (вул. 1 - ша Госпітальна, 2,Миколаїв,54039 23313925) задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини 3039 Національної гвардії України щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 18.12.2009 по 01.01.2013 року, із застосуванням базового місяця грудень 2009 року.
3. Зобов`язати Військову частину 3039 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 18.12.2009 по 01.01.2013 року, із застосуванням базового місяця грудень 2009 року, з урахуванням виплачених сум.
4. В задоволенні позовних вимог в частині зобов`язання Військової частини 3039 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення у період з 01.02.2013 року по 30.11.2015 року із застосуванням базового місяця грудень 2009 року та з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року із застосуванням базового місяця січень 2008 року - відмовити.
5. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 01.06.2021.