Рішення № 97457093, 01.06.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2021
Номер справи
360/1275/21
Номер документу
97457093
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

01 червня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1275/21

Луганський окружний адміністративний суд у складі

судді Пляшкової К.О.,

за участю

секретаря судового засідання Занічковської П.Є.,

представників

позивача не прибула,

відповідачів Подройко Н.А. (самопредставництво),

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом адвоката Петрощук Катерини Володимирівни в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю - підприємства «Продмашстрой» до Головного управління ДПС у Луганській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 17 березня 2021 року надійшла позовна заява адвоката Петрощук Катерини Володимирівни в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю - підприємства «Продмашстрой» (далі - позивач, ТОВ-П «Продмашстрой») до Головного управління ДПС України у Луганській області (далі – перший відповідач, ГУ ДПС у Луганській області), Державної податкової служби України (далі – другий відповідач, ДПС), в якій позивачем заявлено позовні вимоги про:

1) визнання протиправним та скасування рішення Комісії ГУ ДПС у Луганській області про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 12 лютого 2021 року № 2399456/21817337;

2) зобов`язання ДПС зареєструвати податкову накладну від 02 лютого 2021 року № 2 ТОВ-П «Продмашстрой» в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її надходження.

В обґрунтування позовних вимог вказано, що 02 лютого 2021 року позивачем складено та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 2. Відповідно до квитанції від 04 лютого 2021 року вказану податкову накладну прийнято, але реєстрацію зупинено. Підставою для зупинення реєстрації зазначено: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 02.02.2021 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2905, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій».

Позивач, не погоджуючись з підставами зупинення реєстрації податкової накладної від 02 лютого 2021 року № 2 та враховуючи неконкретизовані пропозиції ГУ ДПС у Луганській області, які зазначені ним у квитанції від 04 лютого 2021 року про зупинення реєстрації, відповідно до пункту 10 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який затверджений постановою Кабінету Міністрів від 11 грудня 2019 року № 1165, 11 лютого 2021 року направив на адресу першого відповідача повідомлення від 11 лютого 2021 року № 1 про надання пояснень та копій документів, які, на думку позивача, повністю розкривають зміст господарської операції та підтверджують документальне оформлення укладеної господарської операції. Разом з вказаним повідомленням № 1 позивач направив на адресу першого відповідач 5 файлів з копіями документів у вільному форматі, що підтверджується повідомленням про надання пояснень, копіями документів від 11 лютого 2021 року № 1, № 2, № 3, № 4, № 5.

Комісією ГУ ДПС у Луганській області 12 лютого 2021 року прийнято рішення № 2399456/21817337 про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з ненаданням платником копій документів, а саме: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Також у рішенні, як додаткова інформація зазначено, що згідно з наданою специфікацією № 2 від 28 грудня 2020 року до договору поставки від 28 грудня 2020 року № 6/12-20/ПІ, покупець здійснює 100 % попередню оплату, однак платником не надано розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Позивач зауважує, що квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної від 02 лютого 2021 року № 2 не містить вимог щодо подання конкретних документів позивачем для усунення ризиків передбачених пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. У рішенні Комісії ГУ ДПС у Луганській області від 12 лютого 2021 року № 2399456/21817337 зазначається перелік документів, що, на думку позивача, свідчить про суперечність вимог зазначених у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної та рішенні Комісії. А тому другий відповідач повинен зареєструвати податкову накладну позивача.

Позивачем 12 лютого 2021 року подано Скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, разом з якою також надано платіжне доручення від 02 лютого 2021 року № 231, яким підтверджено здійснення передплати за поставлений товар. Однак рішенням за результатами розгляду скарги на рішення комісії ГУ ДПС у Луганській області скаргу залишено без задоволення, а рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.

Позивач вважає, що висновки Комісії регіонального рівня не відповідають фактичним обставинам, тому є протиправними. Наданими документами у повній мірі підтверджена інформація, вказана у податковій накладній, реєстрацію якої зупинено.

З урахуванням зазначеного позивач, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою від 22 березня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, по справі призначено підготовче засідання (арк. спр. 40-41).

Головним управлінням ДПС у Луганській області 09 квітня 2021 року подано відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 65-71).

ТОВ-П «Продмашстрой» через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України 04 лютого 2021 року подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 02 лютого 2021 року № 2.

ДПС 04 лютого 2021 року надіслано до ТОВ-П «Продмашстрой» квитанцію про зупинення реєстрації вищевказаної податкової накладної та запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Платником податків до Комісії ГУ ДПС у Луганській області подано повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, від 11 лютого 2021 року № 1 з долученням таких документів: договору поставки від 28 грудня 2020 року № 6/12-20/ПІ; специфікації від 28 грудня 2020 року № 2; рахунку на оплату від 02 лютого 2021 року № 44; видаткової накладної від 04 лютого 2021 року № 44; товарно-транспортної накладної від 04 лютого 2021 року № Р44.

При розгляді Комісією ГУ ДПС у Луганській області наданих позивачем документів встановлено, що ТОВ-П «Продмашстрой» до повідомлення від 11 лютого 2021 року № 1 до податкової накладної від 02 лютого 2021 року № 2 надано пакет документів, відповідно до якого підприємство реалізувало метанол технічний, марки А на адресу ТОВ «Імпект» (код ЄДРПОУ 37268597). Згідно з наданою специфікацією до договору поставки покупець здійснює 100 % попередню оплату, однак ТОВ-П «Продмашстрой» не надано розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, а надано лише рахунок, видаткову накладну та товарно-транспортну накладну, про що зазначено в протоколі засідання Комісії ГУ ДПС у Луганській області від 12 лютого 2021 року № 25. Враховуючи вищевикладене, Комісією ГУ ДПС у Луганській області прийнято рішення від 12 лютого 2021 року № 2399456/21817337, яким платнику податків відмовлено в реєстрації податкової накладної у зв`язку з ненаданням платником податку копій розрахункових документів та /або банківських виписок з особових рахунків. Про ненадання платником податків вказаних документів також зазначено додаткову інформацію в рішенні.

Перший відповідач зауважує, що подати контролюючому органу документи, достатні для реєстрації податкової накладної, є обов`язком платника податку. Зміст та обсяг поданих первинних та інших документів для висновку про їх достатність для реєстрації податкової накладної, повинен узгоджуватись зі змістом та характером господарської операції та свідчити про її фактичне виконання. Сама по собі наявність господарських та/або цивільних договорів між учасниками, фінансово-господарських операцій, не опосередкованих сукупністю первинних .документів, що підтверджують фактичний рух товарів/послуг і коштів у процесі їх здійснення, не свідчить про реальність відповідних фінансово господарських операцій і не може бути підставою для реєстрації податкової накладної, яка відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків.

Підсумовуючи наведене, ГУ ДПС у Луганській області вважає, що рішення про відмову в реєстрації податкової накладної прийнято з дотриманням норм податкового законодавства, в порядку передбаченому законом, адже платником податків в порушення вимог законодавства не здійснено дій, які б надали змогу Комісії підтвердити дійсність господарських операцій та прийняти рішення про реєстрацію зупиненої податкової накладної в ЄРПН.

Щодо вимоги в частині зобов`язання ДПС зареєструвати в ЄРПН податкову накладну від 02 лютого 2021 року № 2 зазначено, що частиною другою пункту 25 Порядку № 1165 та пунктами 3 та 9 Порядку № 520 передбачено, що саме на Комісію регіонального рівня покладено обов`язок прийняття рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної. При цьому, суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень.

Що стосується вимоги про стягнення витрат на професійну правничу допомогу в сумі 10000,00 грн, першим відповідачем вказано, що позивачем не надано доказів понесених ним витрат. Зазначений позивачем розмір витрат, є завищеним, оскільки дана категорія справ є поширеною, аналіз правових підстав, а також підготовка позовної заяви та не потребували значної витрати часу, застосування спеціальних професійних навиків з правових питань. Крім того, представником позивача неодноразово супроводжувались справи даної категорії. Заявлені до відшкодування витрати на професійну правничу допомогу є неспівмірними зі складністю справи та обсягом наданих адвокатом послуг позивачу, часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (послуг) та ціною позову.

Представником ТОВ-П «Продмашстрой» 12 квітня 2021 року подано відповідь на відзив (арк. спр. 76-79).

Від ГУ ДПС у Луганській області 28 квітня 2021 року надійшли заперечення (арк. спр. 97-99).

ДПС не скористалося правом подання заяв по суті справи.

Ухвалою від 28 квітня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні (арк. спр. 101).

Представник позивача у судове засідання не прибула, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, надіслала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності (арк. спр. 106, 107).

Представник відповідачів заперечувала проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позов та запереченнях.

Заслухавши пояснення представника відповідачів, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.

Між ТОВ-П «Продмашстрой» (постачальник) та ТОВ «Імпект» (покупець) 28 грудня 2020 року укладено договір поставки № 6/12-20/ПІ, у пункті 1.1 якого визначено обов`язок постачальника в порядку та на умовах, визначених у цьому договорі, передати у власність покупця товар, найменування, кількість та асортимент якого вказаний в специфікаціях, які є додатками до договору та його невід`ємними частинами. У пункті 3.1 визначено, що поставка товару здійснюється автотранспортом постачальника на умовах DDP (Інкотермс 2000), в місце та строки, вказані у відповідних специфікаціях, що є невід`ємними частинами договору. Товар, що поставляється за цим договором, повинен супроводжуватися наступними документами: видатковою накладною, товарно-транспортною накладною, паспортом заводу виробника, сертифікатом (паспортом) якості, іншими документами на вимогу покупця (пункт 3.2). Оплата за відповідну партію товару здійснюється на умовах та в порядку, визначених у відповідній специфікації до договору (пункт 4.1) (арк. спр. 19-23).

В специфікації № 2 до договору від 28 грудня 2020 року № 6/12-20/ПІ визначено, що покупець здійснює 100 % попередню оплату загальної вартості товару протягом 3-х банківських днів після підписання даної специфікації, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника. Товар, що поставляється за цією специфікацією: метанол технічний, марки А, кількість 22 т., ціна за 1 т. без ПДВ 25170,00 грн, ціна без ПДВ 553740,00 грн (арк. спр. 25).

На виконання умов цього Договору ТОВ-П «Продмашстрой» 04 лютого 2021 року постановлено ТОВ «Імпект» товар: метанол технічний, марки А, в кількості 11 т., ціна без ПДВ 26670,00 грн, сума без ПДВ 293370,00 грн, всього із ПДВ 352044,00 грн.

Господарська операція оформлена: рахунком на оплату від 02 лютого 2021 року № 44, платіжним дорученням від 02 лютого 2021 року № 231 на суму 352044,00 грн, видатковою накладною від 04 лютого 2021 року № 44, товарно-транспортною накладною від 04 лютого 2021 року № Р44 (арк. спр. 26-32).

На поставлений товар ТОВ-П «Продмашстрой» складено податкову накладну від 02 лютого 2021 року № 2, в якій зазначено: постачальник (продавець) ТОВ-П «Продмашстрой», отримувач (покупець) ТОВ «Імпект», опис (номенклатура) товарів/послуг продавця – метанол технічний, марки А, код товару згідно з УКТ ЗЕД – 2905110000, одиниця виміру товару/послуги – т, код 0306, кількість – 11; ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ – 26670,00 грн, код ставки – 20, обсяги постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ – 293370,00 грн; сума ПДВ – 58674,00 (арк. спр. 11).

Згідно з квитанцією про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН від 04 лютого 2021 року податкову накладну від 02 лютого 2021 року № 2 прийнято, реєстрацію зупинено: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 02.02.2021 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2905 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (арк. спр. 12).

Позивачем подано до ГУ ДПС у Луганській області повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 11 лютого 2021 року № 1 з долученням таких документів: договору поставки від 28 грудня 2020 року № 6/12-20/ПІ та специфікацій від 28 грудня 2020 року №1 та № 2; видаткової накладної від 04 лютого 2021 року № 44; товарно-транспортної накладної від 04 лютого 2021 року № Р44, митної декларації від 02 лютого 2021 року № UA903220/2021/000349, що підтверджено копіями повідомлення разом з додатками (арк. спр. 14-18, 54).

Судом встановлено, що на засіданні Комісії ГУ ДПС у Луганській області, оформленому протоколом від 12 лютого 2021 року № 25, обговорено, що до повідомлення ТОВ-П «Продмашстрой» від 11 лютого 2021 року № 1 до податкової накладної від 02 лютого 2021 року № 2 надано пакет документів, відповідно до яких підприємство реалізувало метанол технічний, марки А на адресу ТОВ «Імпект». Згідно з наданою специфікацією від 28 грудня 2020 року № 2 до договору поставки від 28 грудня 2020 року № 6/12-20/ПІ покупець здійснює 100 % попередню оплату, однак ТОВ-П «Продмашстрой» не надано розрахункових документів та або/банківських виписок з особових рахунків, надано лише рахунок від 02 лютого 2021 року № 44, видаткову накладну від 04 лютого 2021 року № 44 та товарно-транспортну накладну від 04 лютого 2021 року № Р44 (арк. спр. 50-51).

Комісією ГУ ДПС у Луганській області прийнято рішення від 12 лютого 2021 року № 2399456/21817337, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної від 02 лютого 2021 року № 2 в ЄРПН у зв`язку з ненаданням платником податку копій розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Додаткова інформація: згідно з наданою специфікацією від 28 грудня 2020 року № 2 до договору поставки від 28 грудня 2020 року № 6/12-20/ПІ покупець здійснює 100 % попередню оплату, однак платником не надано розрахункових документів та або/банківських виписок з особових рахунків (арк. спр.33-34, 53).

ТОВ-П «Продмашстрой» 15 лютого 2021 року подано скаргу на рішення Комісії ГУ ДПС у Луганській області від 12 лютого 2021 року № 2399456/21817337 (арк. спр. 127).

На спростування рішення Комісії ГУ ДПС у Луганській області разом зі скаргою ТОВ-П «Продмашстрой» подано платіжне доручення від 02 лютого 2021 року № 231, згідно з яким ТОВ «Імпект» сплатило ТОВ-П «Продмашстрой» 352044,00 грн, призначення платежу: попередня оплата за метанол технічний згідно з рахунком від 02 лютого 2021 року № 44, в тому числі ПДВ 20 % 58674,00 грн (арк. спр. 128).

Комісією ДПС за результатами розгляду скарги ТОВ-П «Продмашстрой» від 15 лютого 2021 року прийнято рішення від 18 лютого 2021 року № 8489/21817337/2, яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), утому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (арк. спр. 129).

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України, Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі – Порядок № 1246), Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (надалі – Порядок № 1165), та Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 року за № 1245/34216 (далі – Порядок № 520).

Згідно з підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Абзацами першим-третім пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до вимог абзацу першого пункту 201.7 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Згідно з абзацом першим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (абзац другий пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України).

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження (абзац третій пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України).

Абзацом п`ятим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Відповідно до абзацу дев`ятого пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Згідно з абзацом десятим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних (абзац тринадцятий пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України).

Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Так, абзацом першим та десятим пункту 12 Порядку № 1246 передбачено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (пункти 13, 14 Порядку № 1246).

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України Кабінет Міністрів України затвердив Порядок № 1165, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів

Згідно з пунктом 2 Порядку № 1165 у цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:

автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації;

комісія контролюючого органу - комісія регіонального та центрального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;

комісія регіонального рівня - комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь ДПС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС;

комісія центрального рівня - комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі ДПС;

таблиця даних платника податку - зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.

Абзацом другим пункту 5 Порядку № 1165 регламентовано, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, які є Додатком 3 до Прядку № 1156, визначено такий критерій – відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Пунктом 10 Порядку № 1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Пунктом 11 Порядку № 1165 закріплено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до абзацу другого пункту 25, абзацу першого пункту 26 Порядку № 1165 Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

Порядок № 520 визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку № 520 передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3 Порядку № 520).

Згідно з пунктом 4 Порядку № 520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Абзацом першим пункту 6 Порядку № 520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 7 Порядку № 520).

Згідно з пунктами 9, 11 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення. Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку (пункти 12, 13 Порядку № 520).

Таким чином, у ГУ ДПС у Луганській області наявні повноваження на здійснення моніторингу податкових накладних, зупинення їх реєстрації та прийняття подальшого рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. При цьому, надання контролюючому органу відповідних повноважень є лише передумовою подальшої реалізації його управлінських функцій, результатом якої у даній справі є прийняття рішення, законність та обґрунтованість якого повинна бути перевірена.

Судом встановлено, що підставою для прийняття оскарженого рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних стало ненадання платником податку копій розрахункових документів та/або банківські виписки з особових рахунків.

З приводу ненадання цих документів, суд зазначає, що відповідно до абзацу одинадцятого статті 1, статті 9 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію. Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.

Ведення зазначених документів передбачено Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88.

З огляду на приписи пункту 187.1 статті 187 та пункту 201.7 статті 201 Податкового кодексу України, суд дійшов висновку, що в даному випадку обов`язок подання податкової накладної на реєстрацію у платника податків виник після зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню.

Судом встановлено, що згідно з специфікацією від 28 грудня 2020 року № 2 до договору від 28 грудня 2020 року № 6/12-20/ПІ, укладеного між ТОВ-П «Продмашстрой» (постачальник) та ТОВ «Імпект» (покупець), постачання товару здійснюється на умовах 100 % передплати за товар, яку покупець здійснює протягом 3-х банківських днів після підписання специфікації, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника.

З вищеописаних матеріалів справи судом встановлено, що ТОВ-П «Продмашстрой» виставлено ТОВ «Імпект» рахунок на оплату від 02 лютого 2020 року № 44 за поставку метанолу технічного, марки А, на загальну суму без ПДВ 293370,00 грн, сума ПДВ 58674,00 грн, всього з ПДВ 352044,00 грн.

ТОВ «Імпект» здійснено передплату за товар, що поставляється, за платіжним дорученням від 02 лютого 2021 року № 231 в сумі 352044,00 грн, призначення платежу: попередня оплата за метанол технічний згідно з рахунком від 02 лютого 2021 року № 44, в тому числі ПДВ 20 % 58674,00 грн.

Після зарахування коштів, ТОВ-П «Продмашстрой» виконало свій обов`язок по складанню податкової накладної від 02 лютого 2021 року № 2 та поданню її на реєстрацію до ЄРПН.

Також з вищеописаних доказів судом встановлено, що ТОВ-П «Продмашстрой» надано до Комісії ГУ ДПС у Луганській області первинні документи, які підтверджували фактичне постачання товару, за постачання якого здійснено передплату, а саме: договір, укладений між ТОВ-П «Продмашстрой» та ТОВ «Імпект», специфікації до нього, рахунок на оплату, видаткову накладну, товарно-транспортну накладну. Позивачем на підтвердження отримання ним з Росії метанолу технічного, постачання якого здійснено до ТОВ «Імпект», також надано митну декларацію.

Тобто, позивачем до Комісії ГУ ДПС у Луганській області було надано первинні документи, які у повній мірі розкривали суть, внутрішню сторону господарської операції, здійсненої між позивачем та його контрагентом ТОВ «Імпект».

Судом встановлено, що позивачем до Комісії регіонального рівня дійсно не надано розрахунковий документ – платіжне доручення від 02 лютого 2021 року № 231, за яким ТОВ «Імпект» на виконання умов договору здійснило 100 % передплату за товар, що поставляється. Однак, допущений позивачем недолік виправлено шляхом надання розрахункового документа разом зі скаргою на рішення Комісії ГУ ДПС у Луганській області.

Суд зауважує, що з огляду на дату складання та проведення банком цього платіжного доручення, у повній мірі можна стверджувати про його наявність на час складання ТОВ-П «Продмашстрой» податкової накладної від 02 лютого 2021 року № 2 за правилом першої події – зарахування коштів від ТОВ «Імпект».

Більш того, як слідує з квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, підставою для зупинення стала відсутність (невідповідність обсягів) у ТОВ-П «Продмашстрой» товару, постачання якого здійснено позивачем до ТОВ «Імпект». Проте, на думку суду, такий сумнів контролюючого органу у повній мірі спростовується наданою до Комісії ГУ ДПС у Луганській області митною декларацією, яка підтверджує факт придбання ТОВ-П «Продмашстрой» метанолу технічного у ТОВ «АЛЬФА ХИМ» (Росія), його отримання позивачем 01 лютого 2021 року, а також достатній обсяг товару для здійснення господарської операції з ТОВ «Імпект».

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що рішення Комісії ГУ ДПС у Луганській області про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН не відповідає критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, тому позовна вимога про визнання протиправним та скасування цього рішення є обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню.

Що стосується позовної вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати податкову накладну ТОВ-П «Продмашстрой» від 02 лютого 2021 року № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання до ДПС України, суд зазначає таке.

Пунктами 19, 20 Порядку № 1246 визначено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду). У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

З огляду на викладене, позовна вимога про зобов`язання ДПС України зареєструвати спірну податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, як похідна позовна вимога від вимоги про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, також є правомірною та підлягає задоволенню, оскільки зазначене є забезпеченням гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Отже, суд зобов`язує ДПС України зареєструвати податкову накладну ТОВ-П «Продмашстрой» від 02 лютого 2021 року № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання до ДПС України – 04 лютого 2021 року.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір за одну позовну вимоги немайнового характеру у розмірі 2270,00 грн, що підтверджено платіжним дорученням від 25 лютого 2021 року № 0000000248 (арк. спр. 10).

Оскільки позов підлягає задоволенню, судові витрати у розмірі 2270,00 грн суд присуджує позивачу за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Луганській області, яким допущено порушення прав платника податків.

Питання про розподіл витрат позивача на професійну правничу допомогу судом не вирішується, оскільки позивачем в позовній заяві вказано, що докази понесення таких витрат, окрім доданих до позову, будуть надані додатково згідно з частиною сьомою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.

Роз`яснити позивачу, що згідно з абзацом третім частини сьомої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України за відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Керуючись статтями 72, 77, 90, 91, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов адвоката Петрощук Катерини Володимирівни в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю - підприємства «Продмашстрой» (місцезнаходження: 93402, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Маяковського, будинок 2 В, код за ЄДРПОУ 21817337) до Головного управління ДПС у Луганській області (місцезнаходження: 93401, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72, код за ЄДРПОУ 43143746), Державної податкової служби України (місцезнаходження: 04053, місто Київ, Шевченківський район, Львівська площа, будинок 8, код за ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Луганській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 12 лютого 2021 року № 2399456/21817337 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 02 лютого 2021 року № 2.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю - підприємства «Продмашстрой» від 02 лютого 2021 року № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання до Державної податкової служби України – 04 лютого 2021 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Луганській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю - підприємства «Продмашстрой» судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складено 07 червня 2021 року.

Суддя К.О. Пляшкова