Рішення № 97456992, 01.06.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2021
Номер справи
340/555/21
Номер документу
97456992
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/555/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом: Виробничо-комерційної фірми у формі ТОВ "Макбо-94", вул. Добровольського,6-Б, м. Кропивницький,25005

до відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, вул. Ак. Корольова, 26, м. Кропивницький,25030

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Диківська сільська рада Знам`янського району Кіровоградської області, вул. Спичака,1, с. Диківка, Знам`янський район, Кіровоградська область,27428

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 ; ОСОБА_15 ; ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 та ОСОБА_34 .

про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 09.12.2020 року за №11-16979/14-20-СГ;

- визнати протиправними та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 09.12.2020 року за №11-16980/14-20-СГ;

- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області відновити земельну ділянку, яка знаходиться на території Диківської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, загальною площею 68,45 га з кадастровим номером 3522281200:02:000:9028, в стан, який існував до прийняття наказів від 09.12.2020 року за №11-16979/14-20-СГ та №11-16980/14-20-СГ.

В обґрунтування вимог зазначив, що відповідач, не дочекавшись результатів судового розгляду справи в господарському суді, протиправно видав накази про надання дозволів на розробку проекту землеустрою поділив її на 35 земельних ділянок.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін.

Ухвалою суду від 28.04.2021 року продовжено процесуальний строк розгляду справи.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, судом встановлено наступне.

27.08.2009 року між Знам`янською РДА та ВКФ "Макбо-94" укладено договір оренди землі (далі - Договір), зареєстрований у Знам`янському міськрайонному відділі КРФ ДП «ЦДЗК» від 27.08.2009 р. за №040937100062, за умовами п.1.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку с/г призначення, яка знаходиться на території Диківської сільської ради.

Згідно п.2 Договору в оренду передається земельна ділянка з кадастровим номером 3522281200:02:000:9028, площею 68,45 га ріллі із земель запасу Диківської сільської ради, з загальної площі - 333,82 га, відповідно до розпорядження голови Знам`янської РДА від 29.12.2007 р. №635-р.

Відповідно до п.8 Договору, строк дії договору складає 10 років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк.

27.08.2009 р. договір зареєстровано у Знам`янському відділі КРФ ДП «ЦДЗК» за №040937100062.

Згідно акут прийому передачі земельної ділянки в оренду ВКФ "Макбо-94" передано в оренду земельну ділянку, загальною площею 68,45 га ріллі.

В серпні 2020 р. ТОВ "Макбо-94" звернулось до господарського суду Кіровоградської області з позовом до Управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання незаконною відмови у поновленні договору, визнання поновленим договір та визнання укладеною додаткової угоди.

Ухвалою господарського суду Кіровоградської області від 27.09.2019 року /справа №912/2283/19/ забезпечено позов ТОВ ВКФ "Макбо-94" шляхом заборони ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області приймати рішення /видавати накази/, яким надавати дозволи на виготовлення будь - якої документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок будь - кому у власність або користування у межах земельної ділянки с/г призначення, яка знаходиться на території Диківської сільської ради, загальною площею 68,45 га, з кадастровим номером - 3522281200:02:000:9028.

Позивач вказує, що відповідач, не дочекавшись остаточного вирішення справи №912/2283/19, видав накази від 09.12.2020 р. за №11-16979/14-20-Сг та №11-16980/14-20-Сг, якими надано дозволи на розроблення документації фізичним особам (а.с.45,48).

Позивач, вважаючи, що вказані накази є протиправними, звернувся до суду з вказаним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Правовідносини щодо передачі в оренду земельних ділянок регулюються Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі".

Відповідно до ч.1 ст.93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Згідно з ч.2 ст.93 Земельного кодексу України, земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об`єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

Частиною 1 ст.124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Відповідно до ч.4 ст.124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Підставою для укладення договору оренди може бути цивільно-правовий договір про відчуження права оренди.

Згідно зі ст.1 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 №161-XIV (далі- Закон №161) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 13 Закону №161 визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно зі ст.14 Закону №161, договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.ч.1-2 ст.15 Закону №161, істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Згідно з ч.2 ст.16 Закону №161, укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Укладення договору оренди земельної ділянки може бути здійснено на підставі цивільно-правового договору або в порядку спадкування (ч.3 ст.16 Закону №161).Частиною 1 ст.33 Закону №161 встановлено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Відповідно до ч.2 ст.33 Закону №161, орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до спливу строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку.

Згідно з ч.3 ст.33 Закону №161 до листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

Частиною 4 ст.33 Закону №161 передбачено, що при поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення (ч.5 ст.33 Закону №161).Відповідно до ч.6 ст.33 Закону №161 у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності). За умовами ч.7 ст.33 Закону №161 керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.

Згідно з ч.8 ст.33 Закону №161, додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов`язковому порядку.

Отже, у разі наявності у орендаря наміру скористатись переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, він зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

В свою чергу, орендодавець зобов`язаний розглянути відповідний лист-повідомлення з проектом додаткової угоди у місячний термін у разі відсутності заперечень, зобов`язаний прийняти рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності) та укласти з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

У тому випадку, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою, яка перебуває у комунальній власності, і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 р. №513 затверджений Порядок проведення інвентаризації земель (чинний на час проведення інвентаризації відповідачем), далі - Порядок №513, який встановлює вимоги до проведення інвентаризації земель під час здійснення землеустрою та складення за її результатами технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель (далі - технічна документація).

Пунктом 7 Порядку №513 визначено, що вихідними даними для проведення інвентаризації земель є, зокрема відомості з Державного земельного кадастру в паперовій та електронній формі, у тому числі Поземельної книги; книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі; файлів обміну даними про результати робіт із землеустрою.

Відповідно до частини 1 ст.79-1 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Частинами 3, 4 ст. 79-1 Земельного кодексу України передбачено, що сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Відповідно до частин 9,10 ст.79-1 Земельного кодексу України, земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Судом встановлено, що відповідачем земельну ділянку за кадастровим номером 3522281200:02:000:9028 поділено та утворено 34 нові земельні ділянки.

Як встановлено вище, 27.08.2009 року між Знам`янською РДА та ВКФ у формі ТОВ "Макбо-94" укладено договір оренди землі (далі - Договір), зареєстрований у Знам`янському міськрайонному відділі КРФ ДП «ЦДЗК» від 27.08.2009 р. за №040937100062, за умовами п.1.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку с/г призначення, яка знаходиться на території Диківської сільської ради.

16.05.2019 року представником ВКФ у формі ТОВ "Макбо-94" через канцелярію ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області подано лист - повідомлення №б/н від 16.05.2020 року з наміром поновити вищевказаний договір оренди.

10.06.2019 року Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області листом №В-4212/0-2329/0/17-19 повідомило, що як розпорядник земельної ділянки Головне управління має намір використання земельної с/г призначення державної власності, розташованої на території Диківської сільської ради для задоволення інтересів громадян України. З огляду на викладене, відповідач заперечив проти поновлення договору оренди.

Позивач, не погодившись з такими рішенням, звернувся до господарського суду Кіровоградської області з позовом про визнання відмови незаконною та визнання Договору оренди від 27.07.2009 року поновленим, з урахуванням зміни істотних змін.

Рішенням господарського суду Кіровоградської області №912/2283/19 від 09.10.2020 року в задоволені позову відмовлено в повному обсязі, скасовано заходи забезпечення позову у справі, вжиті ухвалою від 27.09.2019 року (а.с.12-17).

Вказане рішення, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень набрало законної сили 10.11.2020 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Суд вказує, що на момент прийняття оскаржуваних наказів, рішення господарського суду Кіровоградської області, який відмовлено в поновленні Договору оренди від 27.08.2009 року, набрало законної сили, а тому відповідач, будучи розпорядником спірної земельної ділянки, діяв правомірно.

Таким чином, суд дійшов висновку, що під час прийняття оскаржуваних наказів відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому порушень прав позивача ним не допущено.

Надавши оцінку фактичним обставинам справи, враховуючи те, що судом встановлено відсутність порушення відповідачем вимог законодавства України, що регулює спірні правовідносини, під час прийняття оскаржуваних наказів, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання даних наказів протиправними та їх скасування, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Зважаючи на вимоги ст.139 КАС України, а також з урахуванням ухвалення рішення в інтересах відповідача, підстави для стягнення судових витрат на користь позивача відсутні.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Виробничо-комерційної фірми у формі ТОВ "Макбо-94" до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Диківська сільська рада Знам`янського району Кіровоградської області,

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 ; ОСОБА_15 ; ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34

про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255КАС України.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.С. Петренко