
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" червня 2021 р. справа № 300/1196/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап`юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення за № 303 від 26.02.2021, -
ВСТАНОВИВ:
26.03.2021 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (далі - відповідач) про визнання незаконним та скасування рішення "Про встановлення режиму роботи" за № 303 від 26.02.2021.
31.03.2021 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Позивач заявлені позовні вимоги щодо предмета спору обґрунтовує тим, що здійснює підприємницьку діяльність в кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з цілодобовим графіком роботи. Рішення відповідача "Про встановлення режиму роботи" за № 303 від 26.02.2021 обмежено графік роботи закладу з 08:00 год. до 22:00 год. щоденно. Вважає, що відповідач протиправно, в порушення норм статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», без участі та згоди позивача, самостійно прийняв оскаржуване рішення.
Відповідач направив відзив на позовну заяву, із викладом заперечень щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням у відзиві на відповідні норми та твердження. Вважає, що оскаржуване рішення прийняту в межах повноважень, визначених підпунктом 2 пункту «б» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою забезпечення охорони громадського порядку та безпеки жителів міста.
Позивач направив відповідь на відзив з викладом пояснень щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень.
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у позовній заяві, встановив наступне.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 здійснює підприємницьку діяльність в кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з цілодобовим графіком роботи відповідно до договору оренди нежитлового приміщення (кафе) за № 1 від 01.12.2020, графік роботи якого погоджено управлінням торгівлі Івано-Франківського МВК.
26.02.2021 рішенням Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради «Про встановлення режиму роботи» за № 303, з метою впорядкування діяльності закладів торгівлі та громадського харчування на території Івано-Франківської міської територіальної громади, враховуючи неодноразові повідомлення щодо порушення громадського порядку під час роботи закладу, керуючись статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», встановлено режим роботи кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що на АДРЕСА_1 , щоденно з 08:00 год. до 22;00 год.
Позивач, не погоджуючись з оскаржуваним рішенням, звернувся до суду про його скасування.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до частини 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно статті 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Стаття 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв`язку.
Відповідно до підпункту 9 пункту «а» частини 1 статті 30 даного Закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать встановлення зручного для населення режиму роботи підприємств комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Згідно з підпунктом 4 пункту «б» частини 1 статті 30 цього ж Закону до делегованих повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення за погодженням з власниками зручного для населення режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 № 833 "Про затвердження Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення", наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України за № 219 від 24.07.2002 затверджено Правила роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства (далі - Правила роботи закладів).
Цими Правилами регламентуються основні вимоги щодо роботи суб`єктів господарської діяльності (закладів, підприємств) усіх форм власності, що здійснюють діяльність на території України у сфері ресторанного господарства.
Відповідно до пункту 1.3 Правил роботи закладів ресторанне господарство - вид економічної діяльності суб`єктів господарської діяльності щодо 1.3 Правил роботи закладів надавання послуг відносно задоволення потреб споживачів у харчуванні з організуванням дозвілля або без нього; заклад ресторанного господарства - організаційно-структурна одиниця у сфері ресторанного господарства, яка здійснює виробничо-торговельну діяльність: виробляє і (або) доготовляє, продає і організовує споживання продукції власного виробництва і закупних товарів, може організовувати дозвілля споживачів.
Згідно з пунктом 1.7 Правил роботи закладів режим роботи закладу ресторанного господарства встановлюється суб`єктом господарювання самостійно, крім закладів ресторанного господарства, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, режим роботи яких установлюється виконавчими органами сільських, селищних та міських рад. Для закладу ресторанного господарства, який обслуговує споживачів на підприємствах, в установах та організаціях, режим роботи встановлюється суб`єктом господарювання за домовленістю з їх адміністрацією.
Відповідно до пункт 13 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, затвердженого поставою Кабінету Міністрів України за № 833 від 15.06.2006 режим роботи торговельного об`єкта та закладу ресторанного господарства, що належать до комунальної власності, встановлюється органами місцевого самоврядування відповідно до законодавства.
Таким чином, встановлення зручного для населення режиму роботи підприємств роздрібної торгівлі належить до компетенції виконавчого комітету.
Разом з тим, законодавством не надано повноваження виконавчому комітету щодо встановлення режиму роботи підприємств, установ, організацій, які не належать до комунальної власності, без погодження такого режиму із власником, як і скасування такого.
Такі висновки суду відповідаю правовій позиції Верховного Суду в справі за № 691/1305/16-а, адміністративне провадження № К/9901/23016/18 та застосовані судом в даній адміністративній справі.
Суд встановив, що кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не належить до комунальної власності Івано-Франківської міської ради, то установлення чи скасування режиму роботи такого закладу без погодження із власником є недопустимим.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради «Про встановлення режиму роботи» за № 303 від 26.02.2021 протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
За таких обставин, суд вважає заявлений позивачем адміністративний позов обґрунтованим, тому заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, позивач, квитанцією за № 0.0.2066703985.1 від 25.03.2021, підтвердив сплату судового збору в розмірі 2 270 гривень, за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Івано-Франківської міської ради сплачений судовий збір в розмірі 2 270 гривень.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (вулиця Михайла Грушевського, будинок 21, місто Івано-Франківськ, 76004, код ЄДРПОУ 04054346) про визнання незаконним та скасування рішення за № 303 від 26.02.2021 задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради «Про встановлення режиму роботи» за № 303 від 26.02.2021 протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Івано-Франківської міської ради (вулиця Михайла Грушевського, будинок 21, місто Івано-Франківськ, 76004, код ЄДРПОУ 04054346) сплачений судовий збір в розмірі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап`юк С.В.