
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" червня 2021 р. справа № 300/114/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії позивачу за вислугу років, обчисленої із застосуванням 77% відповідних сум грошового забезпечення та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок позивачу пенсії за вислугу років та її виплату з 01.01.2018 із розрахунком підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.03.2018, виходячи із 77% грошового забезпечення.
Ухвалою суду від 18.01.2021 позовну заяву залишено без руху, позивачу надано десятиденний строк для усунення недоліків. У встановлений судом строк недоліки позовної заяви усунуто.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.01.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що він отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зауважує, що з урахуванням 29 років вислуги відповідно до вимог п.«а» ч.1 ст.13 Закону №2262-ХІІ (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії) позивачу призначена пенсія в розмірі 70% грошового забезпечення при максимальному розмірі пенсії 77% грошового забезпечення військовослужбовців. З 01.01.2018 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, яка надійшла у березні до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від Управління державної охорони України позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до Постанови №103. Вважає, що при проведені перерахунку органом пенсійного фонду застосовані норми законодавства, які діють на даний час і обмежують максимальний розмір пенсії 70% грошового забезпечення військовослужбовців. Крім того, позивач зазначає, що звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2018 з урахуванням 77% грошового забезпечення, однак Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відмовило у проведенні перерахунку, зазначивши, що розмір пенсії позивача обчислено із застосуванням максимального відсотку розрахунку пенсії за вислугу років, передбаченого п. «а» ч.1 ст.13 Закону №2262-ХІІ.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, в якому стосовно задоволення позовних вимог заперечує. Зауважує, що позивачу при звільненні з військової служби призначено (з 14.01.2015) та проведено перерахунок (з 01.01.2018) пенсії в розмірі 70% грошового забезпечення, визначеного відповідно до вимог Постанови №103 та чинної на час перерахунку редакції ст.13 Закону №2262-ХІІ, при цьому зміни в законодавстві не призвели до зниження розміру пенсії, що спростовує факт звуження прав позивача на пенсійне забезпечення (а.с.31).
Позивач правом подання відповіді на відзив не скористався.
У період з 08.02.2021 по 10.03.2021, з 11.05.2021 по 25.05.2021 головуючий суддя у справі перебувала у відпустці та на листку непрацездатності.
Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
З 15.01.2015 позивачу призначена пенсія за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення, що підтверджується протоколом за пенсійною справою №0909003857 (Управління державної охорони) від 24.02.2015 та від 31.12.2017 (а.с.39,47).
З 01.01.2018 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно Постанови №103 ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується протоколом від 01.01.2018 за вказаною пенсійною справою (а.с.40,44).
ОСОБА_1 звернувся до органу пенсійного фонду із заявою від 09.12.2020 про проведення перерахунку пенсії в розмірі 77% грошового забезпечення з 01.01.2018 та виплату різниці донарахованих сум, у зв`язку із тим, що вислуга років позивача становить 29 років та він був звільнений в запас за станом здоров`я (а.с.11).
Відповідач листом від 29.12.2020 за №4130-3956/Л-02/8-0900/20 повідомив позивача про те, що з 15.01.2015 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в розмірі 70% грошового забезпечення (а.с.12).
Зазначено, що з урахуванням вимог Законів України від 08.07.2011 № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи та від 27.03.2014 №1166 «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» при здійсненні перерахунку максимальний розмір пенсії, за вислугу років (окрім осіб, які під час проходження брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і віднесені в установлену законом порядку до категорії 1-100 відсотків, до категорії 2 - 95 відсотків) встановлюється в розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (надалі також - Закон №2262-XII) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно частини 4 статті 63 Закон №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Отже, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Пунктом 23 Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 за №1166-VII, який набрав чинності 01.05.2014, було внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно яких цифрове значення "80" замінено цифрами "70" (максимальний розмір пенсії).
Таким чином, з 01.05.2014 положення частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо визначення граничного розміру пенсії за вислугу років 80% відповідних сум грошового забезпечення втратили чинність у зв`язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №1166-VII, замінивши такий граничний розмір на 70%.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на час призначення пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Як встановлено судом, позивачу призначено пенсію за вислугу років з 15.01.2015 у розмірі 70% грошового забезпечення.
Таким чином, пенсія позивачу у розмірі 70% грошового забезпечення призначена з 15.01.2015, тобто після набрання чинності Законом №1166-VII (01.05.2014), яким цифрове значення "80" замінено цифрами "70" (максимальний розмір пенсії).
З 01.01.2018 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу в розмірі 70% грошового забезпечення у зв`язку зі зміною розміру видів грошового забезпечення військовослужбовців.
Отже, доводи позивача про те, що відповідачем протиправно зменшено розмір пенсії при її перерахунку з 77% до 70% сум грошового забезпечення є безпідставними, оскільки пенсія позивачу призначена у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, а не 77%.
При цьому позивач, зазначаючи про зменшення відсотка пенсії з 77% до 70% грошового забезпечення внаслідок перерахунку пенсії з 01.01.2018, не подав жодного доказу на підтвердження вказаних обставин, так само як і доказів, які б підтверджували факт призначення пенсії позивачу в розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно із статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд приходить висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду в Івано-Франківській області, як суб`єктом владних повноважень, доведено правомірність здійснення перерахунку пенсії позивачеві з 01.01.2018 виходячи з 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Враховуючи те, що відповідач у спірних правовідносинах діяв у межах своїх повноважень, на підставі та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, в задоволенні позову слід відмовити.
Підстав для розподілу судових витрат у справі судом не встановлено.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 143, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ),
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018).
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.