
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 червня 2021 р. Справа№200/2304/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні без повідомлення сторін) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )
до Департаменту адміністративних послуг Маріупольської міської ради (код ЄДРПОУ 39003124, 87500, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Миру, 70)
про визнання неправомірними дії, скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії
за участю третіх осіб по справі, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:
1) ОСОБА_2 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 )
2) Органу опіки та піклування виконавчого комітету Маріупольської міської ради (адреса реєстрації: 87555, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Миру, 70)
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Департаменту адміністративних послуг Маріупольської міської ради про визнання неправомірними дії відповідача щодо відмови у знятті з реєстрації за місцем проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , скасування рішення про відмову у знятті з реєстрації за місцем проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зобов`язання відповідача зняти ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з реєстрації за місцем проживання.
Ухвалою від 9 березня 2021 року суд, позовну заяву залишив без руху, встановив позивачу строк 10 днів з дня отримання ухвали на усунення недоліків шляхом належного оформлення позовної заяви відповідно до вищезазначених норм Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, надати обґрунтоване клопотання щодо необхідності залучення третіх осіб по справі, заяву про уточнення позовних вимог в частині визнання неправомірними дій відповідача.
31 березня 2021 року на адресу суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, в якій позивач виконав вимоги ухвали суду від 9 березня 2021 року, чим усунув її недоліки.
1 квітня 2021 року суд прийняв до розгляду позовну заяву, відкрив провадження в адміністративній справі № 200/2304/21-а за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), клопотання про залучення третіх осіб по справі задовольнив, залучив ОСОБА_2 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) у якості третьої особи по справі, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, залучив Орган опіки та піклування виконавчого комітету Маріупольської міської ради (адреса реєстрації: 87555, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Миру, 70) у якості третьої особи по справі, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
За правилами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.
У позовній заяві позивач зазначає, що мотивуванням відмови у знятті з реєстрації було зазначено неподання необхідних документів. Як зазначає позивач, усно йому роз`яснили, що в наведеній ситуації, зняти ОСОБА_2 та її сина а реєстрації не можливо, так як не має паспортного документу, який обов`язково має подаватися та в який мас ставитися штамп про зняття з реєстрації. Зазначає, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти заявлених позовних вимог позивача та просив суд відмовити у їх задоволенні в повному обсязі, посилаючись на те, що 19 січня 2021 року позивач звернувся до Департаменту щодо зняття з реєстрації за місцем проживання осіб ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 . Але їй було відмовлено на підставі пункту 11 Правил реєстрації, у зв`язку з тим, що особа не подала необхідних документів, а саме позивач не надав паспорта громадянина України ОСОБА_2 та свідоцтва про народження ОСОБА_3 . Рішення від 19 січня 2021 року про відмову у знятті з реєстрації місця проживання громадян ОСОБА_2 та ОСОБА_3 прийнято Департаментом в межах повноважень та способом, що передбачені Конституцією України та Законами України з дотриманням приписів та вимог законодавства, які регулюють питання, що пов`язані із реєстрацією/зняттям з реєстрації місця проживання.
Треті особи по справі не надали до суду жодних пояснень, заперечень, тощо.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_2 , виданого 31 жовтня 1996 року, РНОКПП НОМЕР_1 . Позивач є особою з інвалідністю 3 групи безстроково, про що свідчить довідка серії ДОН-07 № 058445.
Як вбачається з довідки про склад сім`ї від 14 грудня 2020 року, виданої позивачу, за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані та входять до складу сім`ї: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Також у даній довідці зазначено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з серпня 2015 року за місцем реєстрації не проживають.
19 січня 2021 року позивач звернувся до відповідача із завою щодо зняття з реєстрації за місцем проживання осіб ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішенням від 19 січня 2021 року відповідач відмовив позивачу у знятті з реєстрації ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 ., на підставі пункту 11 Правил реєстрації, у зв`язку з тим, що особа не подала необхідних документів, а саме не позивач не надав паспорта громадянина України ОСОБА_2 та свідоцтва про народження ОСОБА_3 . Суд зазначає, що дана обставина не заперечується позивачем.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 33 Конституції України передбачено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Питання реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання осіб врегульовано Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11 грудня 2003 року № 1382-VІ та постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» від 02 березня 2016 року № 207 .
Згідно статті 2 зазначеного Закону громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Згідно статті 7 зазначеного Закону зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі, зокрема, заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації.
Згідно статті 11 зазначеного Закону орган реєстрації здійснює: формування та ведення Реєстру територіальних громад; реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачу інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.
Відповідно до пункту 6 Правил у разі коли особа не може самостійно звернутися до органу реєстрації, реєстрація може бути здійснена за зверненням її законного представника або представника на підставі довіреності, посвідченої в установленому законом порядку.
Відповідно до пункту 8 Правил документи для здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи подаються до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) з урахуванням вимог Закону України «Про адміністративні послуги». Особа може доручити в установленому законодавством порядку подати заяву про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання відповідній посадовій особі виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителю багатоквартирного будинку за місцем її проживання.
Згідно п. 26 Правил зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: 1) заяви особи або її представника за формою згідно з додатком 11;
2) рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про зняття з реєстрації місця проживання особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;
3) свідоцтва про смерть;
4) повідомлення територіального органу або підрозділу ДМС із зазначенням відповідних реквізитів паспорта померлої особи або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;
5) інших документів, які свідчать про припинення;
6) підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства (інформація територіального органу ДМС або територіального підрозділу ДМС, на території обслуговування якого зареєстровано місце проживання особи, про закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання або копія рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання чи скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання в Україні);
7) підстав для проживання бездомної особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту (письмове повідомлення соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту);
8) підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).
Разом із заявою особа подає:
1) документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору;
2) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
Вищезазначене відповідає вимогам статті 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Відповідно до п. 9 Правил відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.
Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. За заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання з урахуванням вимог, визначених частиною одинадцятою статті 6 цього Закону (абзац 2 статті 7 Закону № 1382).
Пунктом 11 Правил визначено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації; у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними; звернулася особа, яка не досягла 14 років. Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.
Аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку про те, що для зняття з реєстрації з місця проживання, крім паспорта можуть подаватися інші документи, передбачені п. 9 Правил № 207, до яких вносяться відповідні відомості.
Натомість, позивачем не надано до заяви про зняття з реєстрації жодного документу, до яких можливо було б внести відомості про зняття з реєстрації з місця проживання ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Посилання позивача на відсутність у нього можливості надати паспорт громадянина України ОСОБА_2 , суд вважає необґрунтованими, оскільки позивачем не надано до суду належних доказів втрати ОСОБА_2 паспорта громадянина України.
Як вже було зазначено судом, не надання всіх передбачених п. 8 ст. 3 Закону документів, зокрема, паспорта громадянина України ОСОБА_2 , або будь-якого іншого документа, до якого вносяться відомості про місце перебування, є безумовною підставою для відмови в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання. Визначений Законом порядок прийняття одного із зазначених рішень є обов`язковим для виконання суб`єктами владних повноважень у правовідносинах, пов`язаних з вчиненням дій та прийняттям рішень щодо реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання (перебування).
При цьому, суд переконаний, що не виконання приписів Закону щодо надання передбачених документів до органу реєстрації, є наслідком не проставлення відповідної відмітки у документі, до якого вносяться відомості про місце перебування особи, а, отже, є порушенням інтересів держави і в даному випадку відмова відповідача у вчиненні таких дій жодним чином не порушує конституційного права на свободу пересування та вільний вибір місця проживання особи, оскільки зняття з місця реєстрації (проживання, перебування) не передбачає такого обмеження.
Суд зауважує, що неможливість надання або відсутність паспорта громадянина України (зокрема довірителя) та не проживання останнього значний час за місцем реєстрації є підставою для звернення позивача до місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства з позовом про зняття особи з реєстрації місця проживання.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Згідно з нормами частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Нормами статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Департаменту адміністративних послуг Маріупольської міської ради (код ЄДРПОУ 39003124, 87500, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Миру, 70) про визнання неправомірними дії Департаменту адміністративних послуг Маріупольської міської ради щодо відмови у знятті з реєстрації за місцем проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , скасування рішення про відмову у знятті з реєстрації за місцем проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зобов`язання Департамент адміністративних послуг Маріупольської міської ради зняти ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з реєстрації за місцем проживання, відмовити повністю.
Рішення ухвалене у нарадчій кімнаті 7 червня 2021 року. Повне судове рішення складено 7 червня 2021 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Смагар