
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
07 червня 2021 р. Справа №850/5/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Дмитрієва В.С., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду з позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
31 березня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Першого апеляційного адміністративного суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради з вимогами про визнання протиправною бездіяльність щодо невиплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у повному обсязі згідно із Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”; зобов`язання нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2018-2020 роки у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідачем при виплаті одноразової виплати до 5 травня не враховано рішення Конституційного Суду України у справі щодо відповідності Конституції України окремого положення пункту 26 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України №3-р/2020 від 27 лютого 2020 року, у зв`язку з чим виплата до 5 травня здійснена в меншому розмірі.
Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 1 квітня 2021 року адміністративний позов ОСОБА_1 передано на розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.
8 квітня 2021 року матеріали адміністративного позову надійшли до Донецького окружного адміністративного суду.
Ухвалою суду від 13 квітня 2021 року позовну заяву залишено без руху.
На виконання вимог ухвали суду 30 квітня 2021 року позивач надав клопотання про поновлення строку звернення до суду.
Ухвалою суду від 5 травня 2021 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано у відповідача докази по справі та вирішено клопотання про поновлення строку звернення до суду розглянути під час розгляду справи.
Відповідач позов не визнав, 3 червня 2021 року, засобами електронного зв`язку подав відзив на адміністративний позов у якому зокрема вказав, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду з цим позовом та не надано доказів поважності причин його пропуску.
Розглянувши питання про порушення строку звернення до адміністративного суду з даним позовом, суд зазначає наступне.
Так, в обґрунтування заяви про поновлення строку звернення до суду позивач вказав, що про невідповідність розмірів грошової допомоги до 5 травня йому стало відомо у січні 2021 року із засобів масової інформації та рішення Верховного Суду у зразковій справі №440/2722/20, що набрало законної сили 13 січня 2021 року. У зв`язку із запровадженням карантину, до відповідача із заявою про перерахунок та виплату допомоги звернувся у березні 2021 року та отримавши відповідь 21 квітня 2021 року, звернувся до суду з даним позовом. Просив визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновити такий строк.
Так, відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Пунктом 20 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року №107-VI частину п`яту статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» викладено у такій редакції «Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позовні вимоги заявлені щодо розміру виплаченої позивачу допомоги до 5 травня за 2018, 2019, 2020 роки.
При цьому, статтею 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Таким чином, 30 вересня відповідного року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Отже, перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати до 05 травня за 2018 рік з 30 вересня 2018 року, до 05 травня за 2019 рік слід обраховувати з 30 вересня 2019 року.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10 травня 2018 року у справі 389/1042/17 (2-а/389/47/17).
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, строк звернення позивача до суду з вимогами щодо розміру виплаченої щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2018 рік розпочався з 1 жовтня 2018 року та останнім днем цього строку було 1 квітня 2019 року, до 05 травня за 2019 рік розпочався з 1 жовтня 2019 року та останнім днем цього строку було 1 квітня 2020 року.
Суд наголошує, що стосовно виплати разової щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2018-2019 роки ОСОБА_1 звернувся до суду лише 31 березня 2021 року, тобто із порушенням встановленого шестимісячного строку звернення до суду.
Незнання про порушення своїх прав через байдужість або небажання про це дізнатися не можуть розглядатися як поважна причина пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом, оскільки є результатом суб`єктивних дій самого позивача, а не об`єктивно існуючими обставинами, що перешкоджають їй вчасно реалізувати своє право на судовий захист.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом, зокрема, у постановах Верховного Суду від 27 січня 2020 року у справі № 420/3001/19, від 25 лютого 2020 року у справі № 360/1870/19.
Юридична необізнаність не може бути визнана поважною причиною пропуску строку звернення до суду, оскільки не тягне за собою неможливості вчинення певних процесуальних дій чи звернення зацікавленої особи за правовою допомогою.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 21 лютого 2018 року у справі № 815/4480/16, від 31 липня 2018 року у справі № 311/32/17 (2-а/311/11/2017), від 3 травня 2018 року у справі № 826/6380/17.
Таким чином, суд не бере до уваги доводи позивача про те, що строк звернення із даним позовом до суду ним пропущено з поважних підстав.
Відповідно до частини 3 статті 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
На підставі викладеного вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог щодо зобов`язання нарахувати та виплати недоплаченої разової грошової допомоги до 5 травня за 2018, 2019 роки.
Керуючись ст.ст. 122, 123, 240, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради в частині позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльність щодо невиплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у повному обсязі згідно із Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та зобов`язання нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2018, 2019 роки у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв