
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про поновлення строку звернення до суду
07 червня 2021 р. Справа №200/6549/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника ОСОБА_1 про поновлення пропущеного процесуального строку у справі № 200/6549/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової допомоги,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (далі - відповідач), у якому просив суд:
- визнати бездіяльність відповідача в частині невиплати у 2020 та у 2021 році позивачу разової грошової допомоги як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
- стягнути з відповідача за рахунок коштів державного бюджету на користь позивача частину разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, розрахованої із розміру п`яти мінімальних пенсій за віком, передбаченого ч. 5 ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, з урахуванням раніше виплачених сум, - в розмірі 6800 (шість тисяч вісімсот) грн. 00 коп.;
- стягнути з відповідача за рахунок коштів державного бюджету на користь позивача частину разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, розрахованої виходячи із розміру п`яти мінімальних пенсій за віком, передбаченого ч. 5 ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, в розмірі 8845 (вісім тисяч вісімсот сорок п`ять) грн. 00 коп.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02 червня 2021 року позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової допомоги – залишено без руху.
Встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом надання суду - обґрунтованої заяви про поновлення пропуску строку звернення до адміністративного суду з позовними вимогами в частині виплати грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік та доказів поважності причин його пропуску.
Через відділ діловодства та архівної роботи суду 03 червня 2021 року представником позивача надано заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
В обґрунтування заяви, представник позивача зазначила, що звернувшись до відповідача, позивач отримав відповідь, в якій зазначено, що відповідач визнає право на грошову допомогу за 2020 рік в розмірі 6800 грн., але ж виплату цих коштів не здійснив.
Вказує, що відповідь була надіслана позивачу 14 травня 2021 року.
Крім того, представник позивача зазначила, що у зв`язку із тим, що на території України було встановлено карантинні обмеження, а також у зв`язку із несенням військової служби позивач не мав реальної можливості вчасно звернутись до відповідач із відповідної заяви.
Посилаючись на п. 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України просить суд визнати поважними причини пропуску строку для звернення до суду та поновити строк в частині позовних вимог щодо невиплати у 2020 році разової грошової допомоги до 5 травня.
Розглянувши заяву про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, суд зазначає про таке.
Відповідно до ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та Інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
Згідно ч. 1, 2 ст. 121 КАС України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними.
Вирішуючи питання про визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду, суд виходить з наступного.
Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (ст. 8).
Право на ефективний судовий захист закріплено також в ст. 2 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права 1966 року та в ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом “Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів №№2, 4, 7 та 11 до Конвенції” від 17.07.97 №475/97-ВР.
За змістом п. 1 ст. 6 конвенції, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, установленим законом.
Європейський суд з прав людини, розглядаючи справи щодо порушення права на справедливий судовий розгляд, тлумачить вказану статтю як таку, що не лише містить детальний опис гарантій, надаваних сторонам у цивільних справах, а й захищає передусім те, що дає можливість практично користуватися такими гарантіями, - доступ до суду.
Отже, право на справедливий судовий розгляд, закріплене в п. 1 ст. 6 конвенції, необхідно розглядати як право на доступ до правосуддя.
Тобто Україна, як учасниця конвенції, повинна створювати умови для забезпечення доступності правосуддя, як загальновизнаного міжнародного стандарту справедливого судочинства.
Відповідно до сталої практики ЄСПЛ, вирішення питання щодо поновлення строку на оскарження перебуває в межах дискреційних повноважень національних судів, однак такі повноваження не є необмеженими. Від судів вимагається вказувати підстави. Однією з таких підстав може бути, наприклад, неповідомлення сторін органами влади про прийняті рішення в їхній справі.
Частиною 1 ст. 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 121 КАС України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Норми КАС України не містять вичерпного переліку підстав, які вважаються поважними для вирішення питання про поновлення пропущеного процесуального строку. Такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.
Враховуючи викладене, суд визнає поважними наведені представником позивача причини пропуску строку звернення до адміністративним суду з даним позовом та вважає за можливе його поновити.
Керуючись ст.ст. 121, 122, 123, 243, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву представника ОСОБА_1 про визнання поважними причини пропуску строку для звернення до суду з даним позовом та поновлення пропущеного строку – задовольнити.
Визнати поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової допомоги та поновити його.
Ухвала складена і підписана 07 червня 2021 року у порядку письмового провадження.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.І. Бабіч