
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
03 червня 2021 р. Справа № 120/716/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України (військова частина А0880), фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про визнання бездіяльності неправомірною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України (військова частина А0880), фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказав на протиправну бездіяльність відповідачів щодо несвоєчасного розрахунку при звільненні, у зв`язку із чим вважає, що слід стягнути із них середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні в сумі 465990,38 гривень.
Ухвалою від 08 лютого 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд її здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Цією ж ухвалою відповідачам запропоновано подати відзив на позовну заяву.
01 березня та 04 березня 2021 року відповідачами подані клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв`язку із недотриманням ОСОБА_1 строку звернення до адміністративного суду.
Ознайомившись із поданими клопотаннями, дослідивши матеріали справи, суд встановив, що із долученого до позовної заяви платіжного доручення №13935 від 29 грудня 2020 року слідує, що відповідачами з позивачем проведено остаточний розрахунок при звільненні лише 29 грудня 2020 року, незважаючи на те, що з військової служби ОСОБА_1 звільнено ще у вересні 2017 року.
Однак, до суду з позовною заявою позивач звернувся 01 лютого 2021 року.
Визначаючись з приводу того, чи пропущено позивачем строк звернення до адміністративного суду, суд зважає на таке.
Особливості строків звернення до адміністративного суду врегульовані статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України, частиною 1 якої передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина 2 статті 122 КАС України).
Разом з тим, за приписами частини 5 статті 122 КАС України, для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Згідно з пунктом 17 частини 1 статті 4 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності (частина 1 статті 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу").
Отже, військова служба як державна служба особливого характеру є публічною службою, а для спорів щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби законодавець встановив місячний строк звернення до адміністративного суду.
Як свідчить зміст позовної заяви, предметом оскарження визначено бездіяльність відповідачів, що полягає у непроведенні з позивачем повного розрахунку при звільненні з військової служби.
На переконання суду, такий спір пов`язаний з проходженням позивачем публічної служби (звільнення з публічної служби), а тому строк звернення до адміністративного суду становить один місяць з дня коли позивач дізнався про порушення своїх прав та інтересів, який слід обчислювати з 30 грудня 2021 року (адже 29 грудня 2020 року з позивачем проведено повний розрахунок).
На необхідності застосування до спірних правовідносин місячного строку звернення до адміністративного суду йдеться у постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду від 11 лютого 2021 року у справі №240/532/20.
Водночас, з позовною заявою позивач звернувся до суду 01 лютого 2021 року, тобто у строк, що перевищує місяць з дня, коли позивачу стало відомо про порушення його прав та інтересів бездіяльністю відповідачів (адже такий строк сплив 29 січня 2021 року).
При цьому, разом із позовною заявою позивач не подав заяву про поновлення пропущеного строку, а також доказів поважності причин його пропуску.
Відповідно до частини 13 статті 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Частиною 6 статті 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Вказана норма кореспондується із частиною 1 статті 123 КАС України, у якій йдеться про те, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
Відтак, після відкриття провадження у адміністративній справі встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам статті 161 КАС України, що є підставою для залишення такої без руху.
Таким чином, з огляду на приписи частини 13 статті 171 КАС України позовну заяву слід залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків, що містить позовна заява, шляхом надання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з доказами поважності причин його пропуску.
Керуючись статтями 4, 122, 161, 171, 248 КАС України,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України (військова частина А0880), фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про визнання бездіяльності неправомірною та зобов`язання вчинити дії залишити без руху.
Запропонувати позивачеві у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.
Дану ухвалу направити позивачеві.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.
Відповідно до частини 3 статті 293 КАС України заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович