
Справа № 219/2868/20
2/219/198/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03.06. 2021 року Артемівський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого судді Хомченко Л.І.,
секретаря Гаврилюк К.К.
за участю представника позивача ГриньД.В.
відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Бахмут Донецької області справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги.
В С Т А Н О В И В :
26.03.2020 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом посилаючись на те ,що 02.04.2019 року ОСОБА_1 (далі - Відповідач) звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради (далі Управління) з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації пільг з проханням про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Управлінням 02.05.2019 року прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї.Також Відповідачем 04.09.2018, 14.03.2019 було подано до Управління повторні заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у яких Відповідачем зазначалась таж сама інформація, яка була зазначена при поданні заяви вперше.У заяві на призначення допомоги Відповідач взяла на себе обов`язок повідомити про всі про всі обставини, що впливають на призначення державної допомоги, ставила свій підпис і усвідомлювала . що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням державної допомоги, уповноваженими особами Управління.Своїм підписом Відповідач підтвердила поінформованість. що вся інформація подана у заяві, а також документи додані до неї, можуть бути перевірені органом соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів, а також підтвердила достовірність цієї інформації. Відповідно до рішення Управління від 02.05.2019 року відповідачу призначена допомога з 01.04.2019 року по 30.09.2019 року у розмірі 1866,51 грн. щомісяця. Проте внаслідок перевірки, проведеної державними соціальними інспекторами Управління, було виявлено, що при подачі відповідачем заяви про призначення допомоги нею навмисно було приховано інформацію про доходи, а саме не було задекларовано дохід, отриманий за період з 01.10.2018 року по 31.03.2019 року за шифром (продаж рухомого майна), у зв`язку з чим такі доходи не були враховані при розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім`ї, що вплинуло на розмір призначеної Відповідачу допомоги та внаслідок чого їй було надміру виплачена таку допомогу за період з 01.04.2019 року по 30.09.2019 року у розмірі 2188.47 грн.На підставі викладеного , керуючись ст. ст. 2. 11, 16. 60 ЦПК України, ч. 1ст. 1212, 1215 ЦК України, Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01.06.2000 р., Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250 просив стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради 2188 грн. 47 коп. (дві тисячі сто вісімдесят вісім гри. 47коп.) на р/р ЦА418201720343170053000040846 Держказначейська служба України м. Київ. ОКПО 25953178, МФО 820172.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені вимоги ,надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві ,просив позов задовольнити.
Відповідач позов не визнала ,просила відмовити у задоволенні вимого ,пояснив ,що вона не погоджується з розрахунком зробленим позивачем. Заслухав пояснення сторін та дослідив матеріали справи суд встановив наступні обставини
02.04.2019 року ОСОБА_1 (далі - Відповідач) звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради (далі Управління) з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації пільг з проханням про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Управлінням 02.05.2019 року прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї.
Також Відповідачем 04.09.2018, 14.03.2019 було подано до Управління повторні заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у яких Відповідачем зазначалась таж сама інформація, яка була зазначена при поданні заяви вперше.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (далі Закон) визначаються Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (Порядок № 250).
Згідно ст. 1 Закону державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї. Середньомісячний сукупний доход сім`ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування..
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
Відповідно до п. 2, 3 Порядку державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї. Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.
Перелік документів, необхідних для призначення соціальної допомоги, визначений п. 6 Порядку. Цим же пунктом визначено, що інформація про склад сім`ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Пунктами 8, 9, 20 Порядку визначено, що соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. У разі коли до заяви недодані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженого представника сім`ї, які документи повинні бути подані додатково. Рішення про призначення соціальної допомоги або про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів. Соціальна допомога призначається на шість місяців.
У заяві на призначення допомоги Відповідач взяла на себе обов`язок повідомити про всі про всі обставини, що впливають на призначення державної допомоги, ставила свій підпис і усвідомлювала . що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням державної допомоги, уповноваженими особами Управління.
Своїм підписом Відповідач підтвердила проінформованість. що вся інформація подана у заяві, а також документи додані до неї, можуть бути перевірені органом соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів, а також підтвердила достовірність цієї інформації.
Відповідно до рішення Управління від 02.05.2019 року відповідачу призначена допомога з 01.04.2019 року по 30.09.2019 року у розмірі 1866,51 грн. щомісяця.
Проте внаслідок перевірки, проведеної державними соціальними інспекторами Управління, було виявлено, що при подачі відповідачем заяви про призначення допомоги нею навмисно було приховано інформацію про доходи, а саме не було задекларовано дохід, отриманий за період з 01.10.2018 року по 31.03.2019 року за шифром (продаж рухомого майна), у зв`язку з чим такі доходи не були враховані при розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім`ї, що вплинуло на розмір призначеної Відповідачу допомоги та внаслідок чого їй було надміру виплачено таку допомогу за період з 01.04.2019 року по 30.09.2019 року у розмірі 2188.47 грн/
Актами № 39 від 03.09.2019 року підтверджується, що державним соціальним інспектором було проведено перевірку достовірності інформації про доходи Відповідача, і а результатами якої виявлено, що при подачі Відповідачем заяви про призначення допомоги нею навмисно було приховано інформацію про отриманий дохід за період з 01.10.2018 року по 31.03.2019 року.
Відповідно до ст. 7 Закону якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на держави) соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше, ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення.
Відповідно п. 12 Порядку у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути па встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомої а може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Виплата раніше призначеної соціальної допомога припиняється: якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, і внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Абзацами 2,3 п. 27 Порядку визначено, що органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих віл осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.
Відповідно до п. 28 Порядку якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів га строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
В цілях досудового врегулювання спору та повернення бюджетних коштів 28.01.2020року Управлінням було направлено повідомлення Відповідачу за №07/346-11 про необхідність повернути надміру виплачені кошти у відповідності з чинним законодавством, проте в добровільному порядку Відповідач вказану суму переплати не повернула.
Відповідно до п. 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, затвердженого Наказом Міністерство праці та соціальної політики України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України від 14.12.2005 року, повернення бюджетних коштів, надміру перерахованих (виплачених) за призначеною соціальною допомогою, проводиться органами праці та соціального захисту населення \ випадку: - виявлення подання громадянами свідомо фальшивих документів, документів із неправильними відомостями або приховування достовірних даних про доходи, майновий стан та інші обставини, що впливають на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру; - виявлення помилки у розрахунку розміру призначеної соціальної допомоги: виявлення неправильних відомостей про доходи, майновий стан тощо, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, наданих юридичними особами або фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності
Відповідно до п. 2. вищевказаного Порядку у разі виявлення при перевірках достовірності та повноти інформації про доходи та майновий стан подання громадянами свідомо документів і з недостовірними відомостями органи праці та соціального захисту населення вживають такі заходи: - припиняють надання соціальної допомоги з місяця виявлення порушення і позбавляють прав на призначення державної соціальної допомоги на наступний термін; - визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення, залежно від матеріального стану сім`ї, - повідомляють рекомендованим листом одержувача допомоги про припинення надання соціальної допомоги, обсяги надміру виплачених коштів га строки їх повернення, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.
Відповідно до ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною особою або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і толі, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно ч. 1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, про що також зазначено в п. З Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 18.12.2009 року «Про судове рішення у цивільній справі».
У відповідності до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого порушеного права або інтересу і суд може захистити порушене право способом передбаченим договором або законом.
У відповідності до ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір, доказування не може гуртуватися на припущеннях.
На підставі викладеного , керуючись ст. ст. 2. 11, 16. 60 ЦПК України, ч. 1ст. 1212, 1215 ЦК України, Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01.06.2000 р., Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250 просив стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради 2188 грн. 47 коп. (дві тисячі сто вісімдесят вісім гри. 47коп.) на р/р ЦА418201720343170053000040846 Держказначейська служба України м. Київ. ОКПО 25953178, МФО 820172.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені вимоги ,надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві ,просив позов задовольнити.
Відповідач позов не визнала ,просила відмовити у задоволенні вимого ,пояснив ,що вона не погоджується з розрахунком зробленим позивачем. Заслухав пояснення сторін та дослідив матеріали справи суд встановив наступні обставини
02.04.2019 року ОСОБА_1 (далі - Відповідач) звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради (далі Управління) з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації пільг з проханням про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Управлінням 02.05.2019 року прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї.
Також Відповідачем 04.09.2018, 14.03.2019 було подано до Управління повторні заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у яких Відповідачем зазначалась таж сама інформація, яка була зазначена при поданні заяви вперше.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (далі Закон) визначаються Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (Порядок № 250).
Згідно ст. 1 Закону державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї. Середньомісячний сукупний доход сім`ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування..
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
Відповідно до п. 2, 3 Порядку державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї. Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.
Перелік документів, необхідних для призначення соціальної допомоги, визначений п. 6 Порядку. Цим же пунктом визначено, що інформація про склад сім`ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Пунктами 8, 9, 20 Порядку визначено, що соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. У разі коли до заяви недодані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженого представника сім`ї, які документи повинні бути подані додатково. Рішення про призначення соціальної допомоги або про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів. Соціальна допомога призначається на шість місяців.
У заяві на призначення допомоги Відповідач взяла на себе обов`язок повідомити про всі про всі обставини, що впливають на призначення державної допомоги, ставила свій підпис і усвідомлювала , що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням державної допомоги, уповноваженими особами Управління.
Своїм підписом Відповідач підтвердила поінформованість ,що вся інформація подана у заяві, а також документи додані до неї, можуть бути перевірені органом соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів, а також підтвердила достовірність цієї інформації.
Відповідно до рішення Управління від 02.05.2019 року відповідачу призначена допомога з 01.04.2019 року по 30.09.2019 року у розмірі 1866,51 грн. щомісяця.
Проте внаслідок перевірки, проведеної державними соціальними інспекторами Управління, було виявлено, що при подачі відповідачем заяви про призначення допомоги нею навмисно було приховано інформацію про доходи, а саме не було задекларовано дохід, отриманий за період з 01.10.2018 року по 31.03.2019 року за шифром (продаж рухомого майна), у зв`язку з чим такі доходи не були враховані при розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім`ї, що вплинуло на розмір призначеної Відповідачу допомоги та внаслідок чого їй було надміру виплачено таку допомогу за період з 01.04.2019 року по 30.09.2019 року у розмірі 2188.47 грн,що підтверджується наданою довідкою .
Актами № 39 від 03.09.2019 року підтверджується, що державним соціальним інспектором було проведено перевірку достовірності інформації про доходи Відповідача, і а результатами якої виявлено, що при подачі Відповідачем заяви про призначення допомоги нею навмисно було приховано інформацію про отриманий дохід за період з 01.10.2018 року по 31.03.2019 року.
Відповідно до ст. 7 Закону якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на держави) соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше, ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення.
Відповідно п. 12 Порядку у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути па встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомої а може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Виплата раніше призначеної соціальної допомога припиняється: якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, і внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Абзацами 2,3 п. 27 Порядку визначено, що органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих віл осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.
Відповідно до п. 28 Порядку якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів га строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
В цілях досудового врегулювання спору та повернення бюджетних коштів 28.01.2020року Управлінням було направлено повідомлення Відповідачу за №07/346-11 про необхідність повернути надміру виплачені кошти у відповідності з чинним законодавством, проте в добровільному порядку Відповідач вказану суму переплати не повернула.
Відповідно до п. 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, затвердженого Наказом Міністерство праці та соціальної політики України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України від 14.12.2005 року, повернення бюджетних коштів, надміру перерахованих (виплачених) за призначеною соціальною допомогою, проводиться органами праці та соціального захисту населення \ випадку: - виявлення подання громадянами свідомо фальшивих документів, документів із неправильними відомостями або приховування достовірних даних про доходи, майновий стан та інші обставини, що впливають на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру; - виявлення помилки у розрахунку розміру призначеної соціальної допомоги: виявлення неправильних відомостей про доходи, майновий стан тощо, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, наданих юридичними особами або фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності
Відповідно до п. 2. вищевказаного Порядку у разі виявлення при перевірках достовірності та повноти інформації про доходи та майновий стан подання громадянами свідомо документів і з недостовірними відомостями органи праці та соціального захисту населення вживають такі заходи: - припиняють надання соціальної допомоги з місяця виявлення порушення і позбавляють прав на призначення державної соціальної допомоги на наступний термін; - визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення, залежно від матеріального стану сім`ї, - повідомляють рекомендованим листом одержувача допомоги про припинення надання соціальної допомоги, обсяги надміру виплачених коштів га строки їх повернення, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.
Відповідно до ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною особою або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і толі, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
У відповідності до ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір, доказування не може гуртуватися на припущеннях.
За таких обставин суд вважає ,що позов слід задовольнити.
На підставі викладеного , керуючись ст. ст. 2. 11, 16. 60,260-263 ЦПК України, ч. 1ст. 1212, 1215 ЦК України, Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01.06.2000 р., Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250
УХВАЛИВ :
Стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради 2188 грн. 47 коп. (дві тисячі сто вісімдесят вісім гривен 47коп.) на р/р UА418201720343170053000040846 Держказначейська служба України м. Київ. ОКПО 25953178, МФО 820172.
Рішення може бути оскаржено до Донецького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення через Артемівський міськрайонний суд Донецької області .
Суддя Л.І. Хомченко