Рішення № 97435932, 03.06.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2021
Номер справи
420/3134/21
Номер документу
97435932
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/3134/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «СТРІМЕКС» (вул. Лиманська, б.11, м.Татарбунари, Татарбунарський район, Одеська область, 68100) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул.Семінарська, 5, м.Одеса, 65044), Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м.Київ, 04053) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду 02 березня 2021 року надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «СТРІМЕКС» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії.

Ухвалою від 09 березня 2021 року позов товариства з обмеженою відповідальністю «СТРІМЕКС» залишено без руху та встановлено позивачу 5-денний строк на усунення недоліків позовної заяви.

15 березня 2021 року до суду від позивача за вх. №12829/21 надійшла належним чином оформлена позовна заява з наступними позовними вимогами:

1. Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.10.2020 р. №2050890/34520156, №2050891/34520156, №2050889/34520156, №2050892/34520156 та від 24.11.2020 р. №2166200/34520156;

2. Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України від 06.11.2020 р. №№60395/34520156/2, 60424/34520156/2, 60442/34520156/2, 60447/34520156/2; від 11.12.2020 р. №67715/34520156/2;

3. Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані TOB «СТРІМЕКС» податкові накладні датою їх фактичного подання: №8 від 06.08.2020 р., №9 від 06.08.2020 р., №17 від 13.08.2020 р., №18 від 13.08.2021 р. та №35 від 15.10.2020 р.

Також, 16 березня 2021 року до суду від позивача за вх. №13198/21 надійшла заява в порядку ст.121 КАС України.

Ухвалою від 19 березня 2021 року продовжено товариству з обмеженою відповідальністю «СТРІМЕКС» строк для усунення недоліків позовної заяви та встановлено позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали. Роз`яснено, що позивач повинен надати до суду докази сплати 11350,00 грн. судового збору.

25 березня 2021 року до суду від позивача за вх.№15157/21 надійшла заява з доказами сплати 11350,00 грн. судового збору.

Ухвалою суду від 30 березня 2021 року ухвалено заяву товариства з обмеженою відповідальністю «СТРІМЕКС» про поновлення строку звернення до суду задовольнити та поновлено позивачу строк звернення до суду з даним адміністративним позовом. Прийнято до розгляду позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «СТРІМЕКС» (вх.№12829/21) та відкрито провадження у адміністративній справі. Визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що у період часу з 06.08.2020 року по 15.10.2020 року позивачем було складено 5 податкових накладних за операціями з продажу товарів, які було подано на реєстрацію. Проте, 31.08.2020 та 30.10.2020 позивач отримав квитанції «про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних», згідно яких реєстрацію зазначених податкових накладних зупинено на підставі п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України та у зв`язку з тим, що «ПН/РК відповідає вимогам п.п.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку». Позивач надав пояснення та копії документів щодо податкових накладних, однак, отримав рішення, якими відмовлено в реєстрації податкових накладних у зв`язку з ненаданням копій відповідних документів. Позивачем було оскаржено зазначені рішення до Державної податкової служби України, проте скарги залишено без задоволення, а рішення без змін. Позивач зазначає про незаконність зупинення реєстрації податкових накладних. Вказує, що у квитанціях про зупинення податкових накладних не зазначено перелік документів, який необхідно надати платнику податків для їх реєстрації. Зазначає, що спірні рішення є необгрунтованими та невмотивованими з огляду на те, що у них не зазначені які саме документи не надано та які не враховано відповідачем. З врахуванням зазначеного, позивач звернувся до суду з позовною заявою.

16 квітня 2021 року до суду (вх.№18421/21) від Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач позовні вимоги не визнає, просить у їх задоволенні відмовити та зазначає, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 7216 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання. Вказує, що спірні рішення прийняті з огляду на ненадання позивачем всіх необхідних документів та є повністю обгрунтованими.

Станом на дату вирішення даної адміністративної справи інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Ухвалами суду від 03 червня 2021 року: відмовлено у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС в Одеській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження; відмовлено у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС в Одеській області про залишення позовної заяви без розгляду.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, відзивом представника відповідача на позовну заяву, дослідивши обставини, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (т.1 а.с.9-15), товариство з обмеженою відповідальністю «СТРІМЕКС» (далі - ТОВ «СТРІМЕКС»), є юридичною особою, основним видом діяльності якої є оптова торгівля іншими товарами господарського призначення (46.49).

Відповідно до оборотно-сальдової відомості по рахунку 10 (т.1 а.с.31), станом на 01.05.2020 балансова вартість основних засобів ТОВ «СТРІМЕКС» складає 2996612,11 грн.

Між ТОВ «Фірма КМК» (Орендар) та ТОМ «СТРІМЕКС» (суборендар) укладено договір суборенди нежитлового приміщення №2 від 30.03.2018 (т.1 а.с.49-56), предметом якого є надання у користування нежитлового приміщення, що розташоване за адресою м.Одеса, вул.Бугаївська, буд.39, загальною площею 2239,2 кв.м.

Відповідно до повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП від 20.10.2020 (т.1 а.с.32), ТОВ «СТРІМЕКС» має цех за адресою м.Одеса, вул.Бугаївська, буд.39.

Між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендодавець) та ТОВ «СТРІМЕКС» (Орендар) укладено договори оренди обладнання №1/170 від 01.07.2017 (т.1 а.с.57-59), №2/170 від 01.07.2017 (т.1 а.с.63-65), №3/170 від 01.07.2017 (т.1 а.с.66-68), №4/170 від 01.07.2017 (т.1 а.с.69-71), №5/170 від 01.07.2017 (т.1 а.с.72-75), предметом яких є передача в оренду обладнання.

Відповідно до штатного розпису (т.1 а.с.34-35, 94), кількість штатних одиниць ТОВ «СТРІМЕКС» станом на 01.01.2020 складає 23.

Між ТОВ «СТРІМЕКС» (Замовник) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 укладено договір №2/19 У перевезення вантажу автомобільним транспортом від 16.04.2019 (т.1 а.с.161-163).

Між ТОВ «СТРІМЕКС» (Постачальник) та ТОВ «ЮГ-УКРСТРОЙ» (Покупець) укладено договір поставки №38/20 від 17.06.2020 (т.1 а.с.38-41), предметом якого є постачання товару, асортимент, кількість та вартість якого визначається сторонами відповідно до погоджених заявок на поставку товару та/або рахунків-фактур, підписаних представниками сторін. Термін дії договору сторони визначили – 31.12.2020.

Згідно з випискою банку (т.1 а.с.35), ТОВ «СТРІМЕКС» 06.08.2020 отримало від ТОВ «ЮГ-УКРСТРОЙ» грошові кошти на суму 355785,00 грн, у т.ч. відповідно до рахунку 474 від 31.07.2020 у сумі 122760,00 грн та відповідно до рахунку 430 від 17.07.2020 у сумі 233025,00 грн.

Згідно з випискою банку (т.2 а.с.8), ТОВ «СТРІМЕКС» 13.08.2020 отримало від ТОВ «ЮГ-УКРСТРОЙ» грошові кошти на суму 258424,14 грн, у т.ч. відповідно до рахунку 495 від 12.08.2020 у сумі 50017,50 грн та відповідно до рахунку 501 від 12.08.2020 у сумі 208406,64 грн.

ТОВ «СТРІМЕКС» на адресу ТОВ «ЮГ-УКРСТРОЙ» скерувало рахунки на оплату:

-№430 від 17.07.2020 на суму 466050,00 грн (т.1 а.с.36);

-№474 від 31.07.2020 на суму 122760,00 грн (т.1 а.с.42);

-№501 від 12.08.2020 на суму 208406,64 грн (т.2 а.с.9).

Сторони підписали наступні видаткові накладні:

-№437 від 06.08.2020 на суму 466050,00 грн на товар: «панель стінова металева» (т.1 а.с.37), товарно-транспортна накладна №Р437 від 06.08.2020 (т.1 а.с.95-96);

-№509 від 04.09.2020 на суму 208406,64 грн на товар «панель стінова металева» (т.2 а.с.10).

Між ТОВ «СТРІМЕКС» (Постачальник) та ТОВ «КОМПАНІЯ «ЕКСТЕРЄР-ДИЗАЙН» (Покупець) укладено договір поставки №62/19 ДМ від 29.11.2019 (т.3 а.с.24-27), предметом якого є постачання товару, асортимент, кількість та вартість якого визначається сторонами відповідно до погоджених заявок на поставку товару та/або рахунків-фактур, підписаних представниками сторін. Термін дії договору сторони визначили – 31.12.2020.

Згідно з випискою банку (т.3 а.с.18-20), ТОВ «СТРІМЕКС» 15.10.2020 отримало від ТОВ «КОМПАНІЯ «ЕКСТЕРЄР-ДИЗАЙН» грошові кошти на суму 541409,22 грн, у т.ч. відповідно до рахунку 594 від 11.09.2020 у сумі 41009,22 грн та відповідно до рахунку 707 від 15.10.2020 (т.3 а.с.21) у сумі 500400,00 грн за товар «Панель стінова металева».

Судом встановлено, що товар за який отримано грошові кошти від ТОВ «ЮГ-УКРСТРОЙ» та ТОВ «КОМПАНІЯ «ЕКСТЕРЄР-ДИЗАЙН» за наслідками чого виписані податкові накладні, реєстрацію яких у подальшому було зупинено відповідачем був «Панель стінова металева».

Як вбачається з пояснень позивача, наданих відповідачу та суду, товар «Панель стінова металева», «Спецпланка уголок внутрішній» та «Спецпланка уголок зовнішній» вироблявся безпосередньо ТОВ «СТРІМЕКС» з матеріалів, придбаних у ТОВ «ХЕВІ МЕТАЛ» (прокат), ПП «ІТАЛ КЕРАМІКА» (гіпсокартон Кнауф), ТОВ «ГЕРКО» (клей), ТОВ «ВЕЛЬТ-КОМ» (Поліетиленова захисна плівка).

Між ТОВ «ХЕВІ МЕТАЛ» (Продавець) та ТОВ «СТРІМЕКС» (Покупець) укладено договір купівлі-продажу №19/037/П від 22.08.2019 (т.1 а.с.98-105), предметом якого є постачання металопродукції.

Товар «Прокат» ТОВ «СТРІМЕКС» придбало у ТОВ «ХЕВІ МЕТАЛ» на суму 398590,34 грн, що підтверджується відповідними первинними документами (т.1 а.с.45-48, 166-175), на суму 134421,84 грн (т.3 а.с.41), на суму 329803,03 (т.3 а.с.43, 86, 88, 92-93, 95-96).

Матеріали справи містять сертифікати якості /відповідності від 21.07.2020 (т.1 а.с.43-44) вантажоодержувача ТОВ «СТРІМЕКС»

Між ПП «ІТАЛ КЕРАМІКА» (Постачальник) та ТОВ «СТРІМЕКС» (Покупець) укладено договір поставки №2464 від 17.02.2020 (т.1 а.с.106-111), предметом якого є постачання будівельних матеріалів.

ПП «ІТАЛ КЕРАМІКА» скерувало на адресу позивача рахунки на оплату №9600 від 18.06.2020 на суму 23745,00 грн (т.1 а.с.120), №17767 від 05.10.2020 на суму 16568,00 грн (т.3 а.с.83)

Сторонами підписані видаткові накладні №1906200092 від 19.06.2020 на суму 23745,00 грн (т.1 а.с.119), №510200096 від 05.10.2020 на суму 16568,00 грн (т.3 а.с.40) на товар «Гіпсокартон Кнауф»

Між ТОВ «ГЕРКО» (Постачальник) та ТОВ «СТРІМЕКС» (Покупець) укладено договір поставки №14/02-2020 від 14.02.2020 (т.1 а.с.112-114) предметом якого є постачання товару в асортименті згідно виставлених рахунків.

ТОВ «ГЕРКО» виписані рахунки на оплату №431 від 23.06.2020 на суму 50329,78 грн (т.1 а.с.124), №930 від 30.10.2020 на суму 78768,96 грн (т.3 а.с.85).

Сторонами підписані видаткові накладні №383 від 25.06.2020 на суму 50329,78 грн, (т.1 а.с.123), №816 від 30.10.2020 на суму 78768,96 грн (т.3 а.с.42, 94) на товар «Клей»

Між ТОВ «ВЕЛЬТ-КОМ» (Постачальник) та ТОВ «СТРІМЕКС» (Покупець) укладено договір поставки №29/03-17 від 29.03.2017 (т.1 а.с.125-127) предметом якого є постачання товару в асортименті згідно виставлених рахунків.

Матеріали справи містять рахунки-фактури №35 від 26.03.2020 на суму 15780,00 грн (т.1 а.с.137), №45 від 30.10.2020 на суму 22422,00 грн (т.3 а.с.87) та видаткові накладні №32 від 27.03.2020 на суму 15780,00 грн (т.1 а.с.136) та №35 від 30.10.2020 на суму 22422,00 грн (т.3 а.с.39) на товар «Поліетиленова захисна плівка», а також сертифікат якості (т.1 а.с.138-141).

ТОВ «СТРІМЕКС» направило до ДПС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №8 від 06.08.2020 виписану на адресу покупця ТОВ «ЮГ-УКРСТРОЙ» (т.1 а.с.18).

Згідно з квитанцією від 31.08.2020 року (т.1 а.с.19-20) податкова накладна прийнята, реєстрація зупинена у зв`язку із тим, що «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 06.08.2020 №8 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 7216 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

З метою подальшої реєстрації податкової накладної від 06.08.2020 року №8, позивачем до контролюючого органу було направлено повідомлення про надання пояснень (т.1 а.с.24-25) та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

За результатами розгляду повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, комісією Головного управління ДПС в Одеській області прийнято рішення від 20.10.2020 року №2050890/34520156 про відмову в реєстрації податкової накладної від 06.08.2020 року №8 в Єдиному реєстрі податкових накладних (т.1 а.с.22-23) з підстав ненадання платником податків копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано не підкреслено).

ТОВ «СТРІМЕКС» направило до Головного управління ДПС в Одеській області скаргу на рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області рішення від 20.10.2020 року №2050890/34520156 з наданням копій документів (т.1 а.с.26-30).

За результатами зазначеної скарги Державна податкова служба України прийняла рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.11.2020 року №60447/34520156/2 (т.1 а.с.24) яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін на підставі ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

ТОВ «СТРІМЕКС» направило до ДПС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №9 від 06.08.2020 виписану на адресу покупця ТОВ «ЮГ-УКРСТРОЙ» за наслідками продажу товарів: «Спецпланка уголок внутрішній» та «Спецпланка уголок зовнішній» (т.1 а.с.176).

Згідно з квитанцією від 31.08.2020 року (т.1 а.с.177-178) податкова накладна прийнята, реєстрація зупинена у зв`язку із тим, що «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 06.08.2020 №9 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 7216 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

З метою подальшої реєстрації податкової накладної від 06.08.2020 року №9, позивачем до контролюючого органу було направлено повідомлення про надання пояснень (т.1 а.с.24-25) та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

За результатами розгляду повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, комісією Головного управління ДПС в Одеській області прийнято рішення від 20.10.2020 року №2050891/34520156 про відмову в реєстрації податкової накладної від 06.08.2020 року №9 в Єдиному реєстрі податкових накладних (т.1 а.с.180-181) з підстав ненадання платником податків копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано не підкреслено).

ТОВ «СТРІМЕКС» направило до Головного управління ДПС в Одеській області скаргу на рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області рішення від 20.10.2020 року №2050891/34520156 з наданням копій документів.

За результатами зазначеної скарги Державна податкова служба України прийняла рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.11.2020 року №60395/34520156/2 (т.1 а.с.179) яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін на підставі ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

ТОВ «СТРІМЕКС» направило до ДПС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №17 від 13.08.2020 виписану на адресу покупця ТОВ «ЮГ-УКРСТРОЙ» за наслідками продажу товарів: «Панель стінова металева» (т.2 а.с.1).

Згідно з квитанцією від 31.08.2020 року (т.2 а.с.2-3) податкова накладна прийнята, реєстрація зупинена у зв`язку із тим, що «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 13.08.2020 №17 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 7216 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

З метою подальшої реєстрації податкової накладної від 13.08.2020 року №17, позивачем до контролюючого органу було направлено повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

За результатами розгляду повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, комісією Головного управління ДПС в Одеській області прийнято рішення від 20.10.2020 року №2050889/34520156 про відмову в реєстрації податкової накладної від 13.08.2020 року №17 в Єдиному реєстрі податкових накладних (т.2 а.с.5-6) з підстав ненадання платником податків копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано не підкреслено).

ТОВ «СТРІМЕКС» направило до Головного управління ДПС в Одеській області скаргу на рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області рішення від 20.10.2020 року №2050889/34520156 з наданням копій документів.

За результатами зазначеної скарги Державна податкова служба України прийняла рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.11.2020 року №60442/34520156/2 (т.2 а.с.4) яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін на підставі ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

ТОВ «СТРІМЕКС» направило до ДПС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №18 від 13.08.2020 виписану на адресу покупця ТОВ «ЮГ-УКРСТРОЙ» за наслідками продажу товарів: «Панель стінова металева» (т.2 а.с.100).

Згідно з квитанцією від 31.08.2020 року (т.2 а.с.101-102) податкова накладна прийнята, реєстрація зупинена у зв`язку із тим, що «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 13.08.2020 №18 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 7216 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

З метою подальшої реєстрації податкової накладної від 13.08.2020 року №18, позивачем до контролюючого органу було направлено повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

За результатами розгляду повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, комісією Головного управління ДПС в Одеській області прийнято рішення від 20.10.2020 року №2050892/34520156 про відмову в реєстрації податкової накладної від 13.08.2020 року №17 в Єдиному реєстрі податкових накладних (т.2 а.с.104-105) з підстав ненадання платником податків копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано не підкреслено).

ТОВ «СТРІМЕКС» направило до Головного управління ДПС в Одеській області скаргу на рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області рішення від 20.10.2020 року №2050892/34520156 з наданням копій документів.

За результатами зазначеної скарги Державна податкова служба України прийняла рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.11.2020 року №60424/34520156/2 (т.2 а.с.103) яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін на підставі ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

ТОВ «СТРІМЕКС» направило до ДПС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №35 від 15.10.2020 виписану на адресу покупця ТОВ «ЕКСТЕР`ЄР-ДИЗАЙН» за наслідками продажу товарів: «Панель стінова металева» (т.3 а.с.1).

Згідно з квитанцією від 30.10.2020 року (т.3 а.с.2-3) податкова накладна прийнята, реєстрація зупинена у зв`язку із тим, що «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 15.10.2020 №35 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 7216 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

З метою подальшої реєстрації податкової накладної від 15.10.2020 року №35, позивачем до контролюючого органу було направлено повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (т.3 а.с.7-9).

За результатами розгляду повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, комісією Головного управління ДПС в Одеській області прийнято рішення від 24.11.2020 року №2166200/34520156 про відмову в реєстрації податкової накладної від 15.10.2020 року №35 в Єдиному реєстрі податкових накладних (т.3 а.с.5-6) з підстав ненадання платником податків копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано не підкреслено).

ТОВ «СТРІМЕКС» направило до Головного управління ДПС в Одеській області скаргу на рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області рішення від 24.11.2020 року №2166200/34520156 з наданням копій документів (т.3 а.с.10-14).

За результатами зазначеної скарги Державна податкова служба України прийняла рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 11.12.2020 року №67715/34520156/2 (т.3 а.с.4) яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін на підставі ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Не погоджуючись с прийнятими рішеннями, позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.1 ст.2 КАС України, відповідно до яких завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів владних повноважень.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Податковим кодексом України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до підпункту 16.1.2, 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до підпункту «а» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування податком на додану вартість є постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається, згідно з приписами норми пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).

Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246; у чинній на момент виникнення спірних правовідносин редакції).

Положеннями пункту 2 Порядку №1246 визначено, що податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до абзацу 10 пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, крім іншого, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, яка набула чинності з 01.02.2020, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів (далі - Порядок №1165).

Згідно з положеннями пункту 3 Порядку №1165 податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;

2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;

3) одночасно виконуються такі умови:

загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;

значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою:

D= S/T,

де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами;

T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування;

значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою:

P = Pм х 1,4,

де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування;

Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування.

Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку;

4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.

Відповідно до пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Відповідно до пункту 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно з пунктом 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Як зазначено у пункті 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Таким чином, нормами податкового законодавства встановлено обов`язок платника податку на додану вартість скласти податкову накладну на дату виникнення податкових зобов`язань та зареєструвати таку податкову накладну в ЄРПН. Направлена податкова накладна в автоматичному режимі перевіряється на відповідність ознакам безумовної реєстрації, і якщо такі ознаки наявні, реєстрація такої податкової накладної (або розрахунку коригування) не зупиняється. У випадку ж подання для реєстрації в ЄРПН податкової накладної (розрахунку коригування), що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, контролюючий орган наділений повноваженнями на здійснення автоматизованого моніторингу такої податкової накладної на відповідність критеріям ризиковості платника податку, а також показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. У разі коли за результатами моніторингу встановлено відповідність господарської операції хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції (за виключенням випадку, коли податкова накладна направлена на реєстрацію платником податку, який відповідає хоча б одному показнику позитивної податкової історії), реєстрація податкової накладної (розрахунку коригування) зупиняється. У разі зупинення реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування) платнику податків надсилається квитанція, у якій в обов`язковому порядку зазначається, крім іншого, критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, а також пропозиція надати пояснення та копії документів, необхідні для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Судом встановлено, що відповідно до отриманих позивачем квитанцій, реєстрація податкових накладних зупинена у зв`язку з їх відповідністю пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Додатком №3 до Порядку №1165 визначені Критерії ризиковості здійснення операцій.

Пункт 1 вказаних Критеріїв передбачає відсутність товару/послуги, зазначеного/ зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Так, у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних контролюючий орган вказав на відсутність товару/послуг зазначеного/зазначеної в податковій накладній у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється) та на те, що обсяг постачання товарів (послуг) дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання. Крім того, запропоновано платнику податків надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Разом з тим, суд звертає увагу, що сама по собі відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, є підставою для зупинення реєстрації податкової накладної лише у випадку відповідності такої податкової накладної іншим умовам, визначеним п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, а саме: - обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС

Відповідачами не надано доказів на підтвердження того, що направлені позивачем на реєстрацію податкові накладні відповідали наведеним умовам.

Також не враховано, що позивач є товаровиробником, видом економічної діяльності якого є, окрім іншого, виробництво металевих дверей і вікон, кування, пресування, виробництво будівельних металевих конструкцій і частин конструкцій, що в даному випадку виключає можливість обчислення показника обсягу придбання (величини залишку) послуги та спростовує твердження контролюючого органу про відповідність операції п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Крім того, суд звертає увагу, що запропонувавши позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН, контролюючий орган не визначив конкретного переліку документів, які він вважає належними та достатніми для прийняття позитивного рішення.

Суд зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків та переліку документів, які контролюючий орган вважає достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Пропозиція контролюючого органу про надання пояснень та/або копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної без наведення переліку документів, які контролюючий орган вважає достатніми для прийняття позитивного рішення, призводить до ситуації невизначеності та необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

Вищезазначене відповідає усталеній правовій позиції Верховного Суду, висловленій, зокрема, у постанові від 21.05.2019 у справі № 0940/1240/18, постанові від 14.05.2019 у справі №817/1356/18 тощо.

Відповідно до пункту 2 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520) прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Пунктом 5 вказаного порядку передбачено, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з пунктом 11 Порядку №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Отже, вищенаведені норми містять орієнтовний перелік документів, необхідних для розгляду комісією регіонального рівня питання про прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, який може відрізнятись для кожної конкретної господарської операції з урахуванням специфіки діяльності платника податків, особливостей здійснення господарської операції (наприклад, поставка, товару, робіт або послуг), події, за якою складено податкову накладну (дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг або дата отримання платником податку товарів/послуг) тощо.

Судом встановлено, що позивач подав до податкового органу пояснення та копії документів щодо господарських операції, реєстрацію податкових накладних по яким зупинено.

Разом з тим, комісія регіонального рівня, незважаючи на надані пояснення та додані до них документи, прийняла рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

При цьому, як вбачається із матеріалів справи, підставою для відмови у реєстрації спірної податкової накладної слугувало ненадання позивачем первинних документів.

Разом із тим, відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу не може бути підставою для відмови в реєстрації податкової накладної без наведення відповідного обґрунтування, а також за умови, якщо інші надані документи підтверджують проведення господарської операції.

На думку суду, позивачем надано всі необхідні та достатні документи для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

Суд акцентує увагу, що в порядку виконання обов`язку, встановлено частиною другою статті 77 КАС України, відповідачами не спростовано фактичне виконання спірних операцій та не доведено зворотнього.

Оцінюючи вищевикладені обставини, суд приходить до висновку, що рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.10.2020 №2050890/34520156, №2050891/34520156, №2050889/34520156, №2050892/34520156 та від 24.11.2020 №2166200/34520156 є протиправними та підлягають скасуванню.

Згідно з пунктами 19, 20 Порядку №1246, в редакцій на час вирішення спору по суті, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Таким чином, законодавством не передбачений інший ефективний спосіб захисту порушеного права у спірних правовідносинах, відмінний від зобов`язання ДФС зареєструвати податкову накладну в ЄРПН.

При цьому, постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу. Установлено, що Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Разом із тим, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р установлена можливість забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 pоку № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних після набрання чинності розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р здійснюється Державною податковою службою України.

Відтак, оскільки оскаржувані рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, як встановлено вище, підлягає скасуванню, то, відповідно, з урахуванням положень пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246, суд приходить до висновку про задоволення позову в частині зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №8 від 06.08.2020 р., №9 від 06.08.2020 р., №17 від 13.08.2020 р., №18 від 13.08.2021 р. та №35 від 15.10.2020 р. датою її фактичного подання на реєстрацію.

Щодо правових підстав для визнання протиправними та скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України від 06.11.2020 р. №№60395/34520156/2, 60424/34520156/2, 60442/34520156/2, 60447/34520156/2; від 11.12.2020 р. №67715/34520156/2, суд зазначає, що за своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства повноваження Державної податкової служби України щодо прийняття рішень за результатами розгляду скарг платника податків є дискреційними повноваженнями та визначаються виключною компетенцією органу, внаслідок чого суд не наділений правом оцінювати повноту дослідження контролюючим органом обставин, викладених платником податків у скарзі.

Належність такого висновку відповідає змісту Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Суд не може оцінювати повноту розгляду Державною податковою службою України скарги позивача та вмотивованість і обґрунтованість рішення про результати її розгляду, з огляду на положення конституційного принципу розподілу влади, який заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, ключовим завданням якого є здійснення правосуддя.

Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Суд визнає, що запроваджені Податковим кодексом України способи оскарження рішень податкових органів - адміністративний та судовий - повною мірою дають можливість платнику податків захистити порушене права, при цьому за механізмом їх реалізації вони не є тотожними, доводи позивача, викладені у скарзі оцінені судом під час розгляду справи, а не шляхом оцінки рішення прийнятого вищестоящими податковими органами за результатами адміністративного оскарження. Само по собі рішення, прийняте за результатами вирішення податкового спору у порядку досудового врегулювання, не створює, не змінює та не припиняє будь-яких прав та обов`язків.

Аналогічний висновок у подібних правовідносинах викладений у постанові Верховного Суду по справі № К/9901/11997/19, № К/9901/26833/18.

Згідно з ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Тобто, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

При цьому, неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану її суб`єктивних прав та обов`язків, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов`язку.

Рішення суб`єкта владних повноважень є таким, що порушує права і свободи особи в тому разі, якщо, по-перше, такі рішення прийняті владним суб`єктом поза межами визначеної законом компетенції, а, по-друге, оспорюванні рішення є юридично значимими, тобто такими, що мають безпосередній вплив на суб`єктивні права та обов`язки особи шляхом позбавлення можливості реалізувати належне цій особі право або шляхом покладення на цю особу будь-якого обов`язку.

Подібна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 3 квітня 2020 року у справі №826/4114/18.

Частиною 5 ст.242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладених в постановах Верховного суду.

Натоміть, в даному випадку оскаржувані рішення Державної податкової служби України не є юридично значимими для позивача, оскільки не створюють жодних правових наслідків, а відтак у цій частині позовних вимог суд вважає за необхідне відмовити.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ст.90 КАС України).

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Згідно з положеннями частини 3 статті 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем сплачений судовий збір у розмірі 22700,00 грн відповідно до платіжних доручень №3901 від 08.02.2021 (т.1 а.с.8) та №4094 від 23.03.2021 (т.3 а.с.145), враховуючи часткове задоволення позовних вимог позивача, судовий збір у розмірі 11350,00 грн підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь ТОВ «СТРІМЕКС».

Відповідно до ч.1 ст.243 КАС України суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду.

Згідно ч.3 ст. 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.4 та ч.5 ст.120 КАС України останнім днем строку, який закінчується вказівкою на певний день, вважається цей день. Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

Враховуючи строки розгляду даної справи, визначені ст.263 КАС України, приймаючи до уваги те, що останній день розгляду справи припав на вихідний день (субота), у зв`язку із перебуванням головуючого судді Вовченко О.А. у період з 31.05.2021 року по 02.06.2021 року включно у відрядженні, в силу положень ст.120 КАС України, рішення суду складено суддею 03.06.2021 року (перший робочий день).

Керуючись ст.ст. 7, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 262, 295, КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «СТРІМЕКС» – задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.10.2020 р. №2050890/34520156, №2050891/34520156, №2050889/34520156, №2050892/34520156 та від 24.11.2020 р. №2166200/34520156.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані TOB «СТРІМЕКС» податкові накладні датою їх фактичного подання: №8 від 06.08.2020 р., №9 від 06.08.2020 р., №17 від 13.08.2020 р., №18 від 13.08.2021 р. та №35 від 15.10.2020 р.

В іншій частині позовних вимог – відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «СТРІМЕКС» суму сплаченого судового збору у розмірі 11350,00 гривень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - товариства з обмеженою відповідальністю «СТРІМЕКС» (вул. Лиманська, буд.11, м.Татарбунари, Татарбунарський район, Одеська область, 68100, код ЄДРПОУ 34520156).

Відповідачі:

- Головне управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, буд.5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 43142370);

- Державна податкова служба України (Львівська площа, буд.8, м.Київ, 04655, код ЄДРПОУ 43005393).

Суддя Вовченко О.А.