
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/7658/21
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
04 червня 2021 року зал судових засідань №7
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Братичак У.В.,
секретар судового засідання Середа О.-В.І.,
за участю:
представника позивача Шуневич Т.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження питання про закриття провадження у справі за позовом Приватного акціонерного товариства “ФІРМА “НАФТОГАЗБУД” до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області про зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Приватне акціонерне товариство “ФІРМА “НАФТОГАЗБУД” (місцезнаходження: вул.Стрийська, 108, приміщення 656, м.Львів, 79026; ЄДРПОУ 01293961) звернулося з позовною заявою до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області (місцезнаходження: вул.Шашкевича, 1, м.Львів, 79000; ЄДРПОУ 43317547), в якій просить зобов`язати Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області зняти усі арешти (рухоме, нерухоме майно, банківські рахунки) у виконавчому провадженні №32473766.
Ухвалою судді від 17.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
В судовому засіданні судом поставлено на обговорення питання про закриття провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст. 238 КАС України.
Представник позивача в судовому засіданні не заперечувала з приводу закриття провадження у справі.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, належним чином був повідомлений про розгляд справи.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд дійшов висновку, що провадження у даній справі необхідно закрити, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів доданих до позовної заяви, у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області перебувало виконавче провадження №32473766, у якому боржником було ПАТ “фірма “Нафтогазбуд” про стягнення з ПАТ “фірма “Нафтогазбуд” на користь ПАТ “Індустріалбанк” 3 969 307,77 грн., яке було відкрите на підставі наказу №5015/3112/11 виданого 16.03.2012 Господарським судом Львівської області.
Також у виконавчому провадженні №32473766 було накладено арешт на все майно та рахунки ПАТ “фірма “Нафтогазбуд”.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За визначенням пункту 1 та пункту 2 частини першої статті 4 КАС України, адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - це спір, у якому, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Відповідно до частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Положеннями частини першої статті 287 КАС України визначено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначається Законом України “Про виконавче провадження” від 02.06.2016 №1404-VIII (далі – Закон №1404-VIII).
Статтею 1 Закону №1404-VIII визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до частини першої статті 74 Закону України “Про виконавче провадження” рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Відповідно до висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеного у постанові від 22.01.2020 у справі №340/25/19, для визначення юрисдикції спору необхідно визначити підстави позову, зміст прав, на захист яких направлено звернення до суду. Якщо підставою позову є неправомірні, на думку позивача, дії органу державної виконавчої служби при накладенні арешту на певне майно, то такий спір має розглядатися в порядку адміністративного судочинства. Якщо підставою позову є наявність спору про право та/або позивач подає його з метою захисту права власності або іншого речового права, то ці спори мають розглядатися в порядку цивільного/господарського судочинства як такі, що випливають із цивільних правовідносин.
Як вже було встановлено судом, у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області перебувало
виконавче провадження №32473766, у якому боржником було ПАТ “фірма “Нафтогазбуд” про стягнення з ПАТ “фірма “Нафтогазбуд” на користь ПАТ “Індустріалбанк” 3 969 307,77 грн., яке було відкрите на підставі наказу №5015/3112/11 виданого 16.03.2012 Господарським судом Львівської області. Також у виконавчому провадженні №32473766 було накладено арешт на все майно та рахунки ПАТ “фірма “Нафтогазбуд”.
Тобто, суд зазначає, що арешт на майно та рахунки позивача був накладений у виконавчому провадженні, відкритому на підставі наказу Господарського суду Львівської області №5015/3112/11 виданому 16.03.2012, а тому даний спір належить до юрисдикції господарського суду та повинен розглядатися судом, який видав виконавчий лист (наказ), тобто, Господарським судом Львівської області.
Згідно статті 121-2 Господарського процесуального кодексу України скарги на дії чи бездіяльність органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником, прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена. Скарги на дії органів Державної виконавчої служби розглядаються господарським судом, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник чи прокурор та орган виконання судових рішень.
Натомість згідно з правилами адміністративного судочинства щодо особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця за частиною першою статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду з позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Крім загального порядку оскарження рішень, дій або бездіяльності державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби, визначеного наведеними нормами процесуального законодавства, відповідні спеціальні норми встановлені Законом України “Про виконавче провадження”, згідно із частиною першою статті 74 якого рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Як зазначалось вище, наказ, за яким було відкрито виконавче провадження та накладено арешт на майно та рахунки ПАТ “фірма “Нафтогазбуд”, видано Господарським судом Львівської області у господарській справі.
З урахуванням наведеного, змісту і суті позовних вимог позивача, суд дійшов висновку, що даний позов належить розглядати в порядку господарського судочинства.
Враховуючи вимоги статті 287 КАС України та статті 74 Закону України “Про виконавче провадження”, цей спір підлягає розгляду судом, який видав наказ, тобто Господарським судом Львівської області за правилами господарського судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Згідно ч. 2 ст. 239 КАС України у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Враховуючи, що даний спір підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства, суд вважає за необхідне закрити провадження у даній справі.
Згідно з частини 2 статті 238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Згідно із пунктом 5 частини 1 статті 7 Закону України “Про судовий збір” сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для повернення позивачу судового збору у сумі 2 270,00 грн.
Керуючись статтями 238, 239, 241, 256, 295 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Закрити провадження в адміністративній справі за позовом Приватного акціонерного товариства “ФІРМА “НАФТОГАЗБУД” до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області про зобов`язання вчинити дії.
Повернути на користь Приватного акціонерного товариства “ФІРМА “НАФТОГАЗБУД” (79026, м. Львів, вул. Стрийська,108; ЄДРПОУ 01293961) з Державного бюджету України судовий збір в сумі 2 270,00 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Суддя Братичак Уляна Володимирівна