Рішення № 97435889, 04.06.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2021
Номер справи
380/5017/21
Номер документу
97435889
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/5017/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 червня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу, -

в с т а н о в и в :

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) звернулася з позовною заявою до Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (місцезнаходження: пр.В.Чорновола, 57, м.Львів, 79020;), в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову №213543 від 16.02.2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700 грн.

Посилається на те, що оскаржуваною постановою позивача притягнуто до відповідальності за абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт” за порушення ст. 39 та ст. 48 Закону України “Про автомобільний транспорт”. За приписами абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт”, за порушення законодавства про автомобільний транспорт, зокрема, надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, до автомобільних перевізників застосовується адміністративно-господарський штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Проте, позивач зазначає, що не є автомобільним перевізником і не має жодного відношення до факту перевезення, що відбулось 22.12.2020, а є лише власником автомобіля Mercedes-Benc д.р.н. НОМЕР_2 . Окрім того зазначає, що не була належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи щодо застосування адміністративно-господарського штрафу. Просить позов задовольнити.

Ухвалою судді від 05.04.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Від відповідача відзив на позовну заяву на адресу суду не надходив.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

22.12.2020 Управлінням Укртрансбезпеки області було проведено перевірку державних вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортои, відповідно до якого проведено перевірку транспортного засобу Mercedes-Benc Axor 1824, номерний знак НОМЕР_2 , що належить фізичній – особі підприємцю ОСОБА_2 та встановлено порушення абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України “Про автомобільний транспорт”, а саме: надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів.

Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області, розглянувши справу про адміністративне правопорушення законодавства про автомобільний транспорт, 16.02.2021 винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №213543, відповідно до якої враховуючи те, що фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , допущено надання послуг з перевезення посажирів та вантажів без оформлення документів, перелік, яких визначений ст. 39, 48 Закону України “Про автомобільний транспорт”, відповідальність за яке передбачено абзацом 3 частиною 1 статті 60 Закону України “Про автомобільний транспорт”, стягнуто з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 адміністративно-господарський штраф в розмірі 1700,00 грн.

Позивач, не погоджуючись із вказаною постановою, звернулась із даним позовом до суду.

Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Так, відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103, Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно з п.4 цього Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є, серед іншого, здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському, електричному, залізничному, морському та річковому транспорті.

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, регулює Закон України “Про автомобільний транспорт” від 05.04.2001 № 2344-III (далі - Закон від 05.04.2001 № 2344-III), Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі - Порядок № 1567).

Згідно з ст.5 Закону від 05.04.2001 №2344-III основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.

Відповідно до ст.6 Закону від 05.04.2001 № 2344-III державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі). Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

За визначеннями, наведеними у ст.1 Закону від 05.04.2001 № 2344-III, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб`єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах (ст.33 Закону України «Про автомобільний транспорт»).

Згідно з статтею 34 Закону № 2344-ІІІ автомобільний перевізник повинен виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.

Згідно з ст. 39 закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

Документи для регулярних пасажирських перевезень:

для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

ля водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.

Відповідно до абз.3 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 вказаного Закону.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі – Порядок 1567).

Згідно з пунктом 21 Порядку № 1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).

Відповідно до пункту 25 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Згідно з пунктами 26, 27 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання.

Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.

За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Аналіз наведених положень законодавства дає підстави для висновку, що суб`єкт розгляду справи повинен притримуватися такої процедури розгляду скарги, за якої суб`єкт господарювання щодо якого розглядається справа повинен бути обізнаними час і місце її розгляду.

Суд зазначає, що згідно з Порядком № 1567 суб`єкт господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням про час і місце розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Проте, відповідачем до матеріалів справи не долучено доказів, а саме розписки чи повідомлення про вручення рекомендованого відправлення, на підтвердження того, що позивачем фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 отримано повідомлення про час і місце розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, за наслідками якої винесено оскаржувану постанову.

Таким чином, суд вказує, що відповідачем Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області не дотримано процедури розгляду справи, за наслідками якої винесено оскаржувану постанову від 16.02.2021 №213543 про застосування адміністративно-господарського штрафу. Вказана обставина позбавила позивача права на прийняття участі у розгляді справи, надання пояснень (заперечень) та доказів на їх обґрунтування з метою повного та об`єктивного розгляду скарг і прийняття за його наслідками законного і обґрунтованого рішення.

Як вже встановлено судом, Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області, розглянувши справу про адміністративне правопорушення законодавства про автомобільний транспорт, 16.02.2021 винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 163912, відповідно до якої враховуючи те, що фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , допущено надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік, яких визначений ст. 39, 48 Закону України “Про автомобільний транспорт”, відповідальність за яке передбачено абзацом 3 частиною 1 статті 60 Закону України “Про автомобільний транспорт”, стягнуто з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 адміністративно-господарський штраф в розмірі 1700,00 грн.

Відповідно до Закону № 2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 вказаного Закону.

Отже, адміністративно-господарські штрафи застосовуються до автомобільних перевізників.

Таким чином, вирішальним при розгляді даної справи є встановлення факту чи фізична особа-підприємець ОСОБА_1 є автомобільним перевізником в розумінні Закону України «Про автомобільний транспорт».

Суд зазначає, що 07.12.2020 між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (орендодавцем) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Альфа ТІДА” (орендарем) укладено договір оренди транспортного засобу № 12-2/2020.

Відповідно до пункту 1.1 вказаного договору орендодавець передає орендарю в користування вантажний автомобіль марки Mercedes-Benc Axor 1824 (фургон), з державними реєстраційними номерами НОМЕР_2 , номер шасі НОМЕР_3 , рік випуску 2014, для використання в господарській діяльності підприємства, а орендар приймає автомобіль та оплачує його використання. Договір оренди укладено на строк з 07.12.2020 по 30.10.2023.

При цьому, відповідач не подав до суду жодних належних і допустимих доказів, які б свідчили про нікчемність чи недійсність вказаного договору.

Отже, матеріалами справи підтверджено, що належний позивачу транспортний засіб на законних підставах передано Товариству з обмеженою відповідальністю “Альфа ТІДА” та використовується останнім для здійснення власної господарської діяльності.

Таким чином, станом на дату проведення перевірки та винесення оскаржуваної постанови транспортний засіб марки Mercedes-Benc Axor 1824, номерний знак НОМЕР_2 перебував у користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю “Альфа ТІДА”.

Викладене жодним чином не спростоване відповідачем.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 в спірних правовідносинах не є автомобільним перевізником у розумінні Закону України “Про автомобільний транспорт”, а тому до неї не може застосуватись адміністративно-господарський штраф.

Таким чином, постанова Управління Укртрансбезпеки у Львівській області від 16.02.2021 №213543 про застосування адміністративно-господарського штрафу є протиправною та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Щодо судового збору, то відповідно до вимог ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такий відшкодовуються позивачу в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291, 382, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в :

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Львівській області від 16.02.2021 №213543 про застосування адміністративно-господарського штрафу.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (місцезнаходження: пр-т Перемоги, 14, м.Київ, 01135; ЄДРПОУ 39816845) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір, сплачений за подання цього позову, в сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна