Рішення № 97435871, 03.06.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2021
Номер справи
340/5772/20
Номер документу
97435871
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/5772/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач) про стягнення недоплаченої пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач (через представника) звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача недоплачену пенсію в сумі 28559,44 грн. за період з жовтня 2017 року по жовтень 2020 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 25.06.2013 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". 25.11.2020 вона звернулася за правовою допомогою до адвоката, від імені якого було направлено адвокатський запит до відповідача про надання довідки, щодо здійснення помісячних виплат пенсійного забезпечення з жовтня 2017 та надання відомостей про вжиті заходи перерахунку пенсійного забезпечення. У відповідь на запит було отримано інформацію, що відповідно до норм чинного законодавства проводилися перерахунки пенсії та надано відомості про розмір призначеної пенсії та виплачених сум, з чим позивач категорично не погоджується. Так, як вказала позивач, вона неодноразово зверталась до відповідача із проханням перегляду страхового стажу та нарахування пенсії у відповідності до фактичного періоду трудової діяльності. На підтвердження надала копію відповіді відповідача від 15.08.2013 № 160/Р-11, де страховий стаж має період розбіжності понад 3 роки. Тому, на думку позивача, це є підтвердженням незаконності та неправомірності проведених дій відповідачем, які позбавляють законного права на одержання пенсії, у зв`язку із чим за період з жовтня 2017 по жовтень 2020 позивачу було недоплачено пенсію в загальній суму 28 559,44 грн..

Представник відповідача подав відзиві на позовну заяву, в якому просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, оскільки пенсія позивачу призначена та виплачується відповідно до норм чинного законодавства. При цьому, як зазначив представник, відповідно до ч.5 ст.44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. З огляду на зазначене, розрахунок розміру пенсії (основного розміру, надбавок, доплат та підвищень) належить до дискреційних повноважень саме територіальних органів ПФУ. Отже, відсутні будь-які правові підстави для задоволення вимоги позивача, зокрема, щодо стягнення з управління на її користь суми 28559,44 грн., за період з жовтня 2017 рік по жовтень 2020 рік (а.с.133-135).

Ухвалою від 27.01.2021 позов в частині стягнення недоплаченої пенсії за період з жовтня 2017 по 16.06.2020 повернуто позивачу (а.с.48-49).

Ухвалою від 27.01.2021 відкрито провадження у справі в частині стягнення недоплаченої пенсії за період з 16.06.2020 по жовтень 2020 (а.с.50).

Ухвалою від 08.02.2021 зупинено провадження у справі до перегляду ухвали від 27.01.2021 про повернення позовної заяви, в порядку апеляційного провадження (а.с.68).

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 09.03.2021апеляційну скаргу повернуто апелянту (а.с.130).

Ухвалою від 02.04.2021 поновлено провадження у справі (а.с.144).

Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

Позивачка з 25.06.2013 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за віком згідно норм Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV.

25.11.2020 представником позивача на адресу відповідача було направлено адвокатський запит про надання довідки про здійснення помісячних виплат пенсійного забезпечення з жовтня 2017 та надання відомостей про вжиті заходи перерахунку пенсійного забезпечення позивача (а.с.28).

Листом від 27.11.2020 № 1100-0304-8/38392 "Про розгляд адвокатського запиту" відповідач надав інформацію про розмір призначеної та виплаченої позивачу пенсії за період з 01.10.2017 по 31.10.2020 (а.с.29).

Ознайомившись з вищевказаною інформацією позивач дійшов висновку, що відповідачем за даний період було недоплачено пенсію в загальній сумі 28559,44 грн., у зв`язку з чим вона звернулась до суду з позовом про стягнення такої суми.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

За ст. 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ст.44 Конституції України).

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно п. 6 ч. 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Отже, громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов`язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов`язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.

Позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі – Закон №1058-IV).

Стаття 40 Закону № 1058-IV визначає порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

Як зазначив представник відповідача, за наданими документами страховий стаж позивача складає 35 років 8 місяців 15 днів. До загального трудового стажу було зараховано всі періоди зазначені в трудовій книжці, в тому числі період з 01.09.1973 по 01.07.1976 – навчання в Кіровоградському кооперативному технікумі.

Заробітна плата взята за період з 01.01.1989 по 31.12.1993 (за 60 календарних місяців) і з 01.07.2000 по 31.05.2013 та обчислена відповідно до статті 40 Закону №1058-IV.

При розрахунку пенсії виключено періоди заробітної плати з найменшим коефіцієнтом з 01.01.2002 по 31.01.2002 (оптимізація) та вилучено неповних місяців – 41.

Суд підкреслює, що правовідносини між сторонами щодо призначення позивачу пенсії, врахування страхового стажу та заробітної плати для обчислення такої пенсії не є предметом розгляду у даній справі.

З огляду на викладене та встановлені фактичні обставини справи суд приходить до висновку, що відповідачем здійснено обрахунок пенсійного забезпечення позивача на підставі наданих документів для здійснення такого обрахунку, а тому суд не вбачає протиправних дій відповідача відносно позивача.

При цьому, розрахунок розміру пенсії (основного розміру, надбавок, доплат та підвищень) належить до дискреційних повноважень саме територіальних органів ПФУ.

Разом із тим, ст. 42 Закону № 1058-IV визначено порядок індексації та перерахунку пенсій, а ст. 44 даного Закону – порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.

Зокрема, за правилами ч.1 ст.44 Закону № 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (ч.5 ст.45 Закону № 1058-IV).

Суд відмічає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій чітко урегульовано "Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (далі – Порядок № 22-1, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1).

Пунктом 4.1 Порядку № 22-1 встановлено, що заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Згідно з п.4.2 Порядку №22-1, при прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування; з`ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до положень п.4.3 Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Додатком 1 до Порядку № 22-1 передбачено форма Заяви про призначення/перерахунок пенсії.

Отже, законодавством передбачено спеціальний порядок призначення (перерахунок) пенсій, який є обов`язковим та передбачає дві складові. а саме: звернення особи з відповідною заявою про призначення (перерахунок) пенсії та прийняття органами ПФУ відповідного рішення за наслідками розгляду вказаної заяви.

З матеріалів справи слідує, що позивачем не було дотримано встановленого порядку звернення за перерахунком призначеної пенсії, оскільки останньою не була подана заява встановленого зразка згідно до Порядку № 22-1, що не заперечується.

При цьому, лист відповідача від 27.11.2020 № 1100-0304-8/38392 не є рішенням суб`єкта владних повноважень, оскільки останнім надано відповідь на адвокатський запит адвоката про надання інформації.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно до ч. 1 ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Будь-яке рішення чи дії суб`єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об`єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, згідно ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно до ст. ст. 2, 5 КАС України, в порядку адміністративного судочинства захисту підлягають тільки порушені права, а не ті, які можуть бути порушені в майбутньому.

Звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб`єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту. Вирішуючи спір, суд зобов`язаний надати об`єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача. Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.

Суд зауважує, що обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

На підставі вищевикладеного та беручи до уваги, що позивач до відповідача із відповідною заявою про перерахунок призначеної пенсії не зверталась, а відповідачем не приймалось будь-якого рішення щодо перерахунку пенсії, суд дійшов до висновку про відсутність в спірних правовідносинах ознак порушення відповідачем прав, свобод та законних інтересів позивача.

Отже, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 260-236, 295 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову – відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України.

Згідно пп.15.5 п.15 Розділ Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Л.І. Хилько