
Справа № 950/2332/20
2/950/147/21
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 травня 2021 року м.Лебедин
Лебединський районний суд Сумської області в складі головуючого судді Бакланова Р. В. за участю секретаря - Гладкової С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лебединської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги малозабезпеченій сім`ї;
ВСТАНОВИВ:
УПСЗН виконавчого комітету Лебединської міської ради звернулося до суду з зазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що 09.08.2017 року, 08.02.2018 року та 16.08.2018 року, 11.02.2019 року відповідачка зверталася до управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради із заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї. На підставі поданих заяв ОСОБА_1 було призначено та виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї в періоди з 01.08.2017 року по 31.01.2018 року, з 01.02.2018 року по 31.07.2018 року та з 01.08.2018 року по 31.01.2019 року, з 01.02.2019 по 31.07.2019. До заяв про призначення допомоги ним додавалися декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в яких відповідачка вказувала, що у наявності транспортних засобі не має. Управлінням була здійснена перевірка правильності та повноти інформації, вказаної у заявах та деклараціях, поданих відповідачкою для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та встановлено, що за чоловіком відповідачки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровані : НОМЕР_1 , 1991 року випуску, ВАЗ 21100 2000 року випуску, MERSEDES-BENZ SPRINTER 311 CDI, 2005 року випуску, OPEL CALIBRA 1992 року випуску, CHEVROLET NIVA 2006 року випуску і за таких умов УПСЗН у наданні державної соціальної допомоги ОСОБА_1 відмовило, як такій, що не має права на її отримання. Управління вважає, що відповідачка навмисно надавала недостовірну інформацію про майновий стан своєї сім`ї, а саме не задекларувала, тобто приховала інформацію про те, що у власності її чоловіка більше одного транспортного засобу. Згідно проведеного розрахунку сума надміру виплачених відповідачці коштів у виді державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, яка підлягає поверненню, за період з 01.08.2017 по 31.07.2019 становить 121069,63 грн. Позивачем неодноразово направлялися відповідачці листи з вимогою про повернення грошових коштів, однак кошти до цього часу повернуті не були. Тому УПСЗН виконавчого комітету Лебединської міської ради просить стягнути з нього на користь управління кошти в розмірі 121069,63 грн. та понесені судові витрати, які складаються з судового збору в розмірі 2102 грн.
Учасники справи в судове засідання не з`явилися.
Представник позивача в наданій заяві позовні вимоги підтримав, просив справу розглянути без його участі. Проти ухвалення заочного рішення не заперечив.
Відповідачка про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, але в судове засідання не з`явилася з невідомих причин і не подала відзиву.
Згідно вимог ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Враховуючи викладене, суд вважає можливим провести по справі заочний розгляд.
Беручи до уваги, що розгляд справи здійснюється судом за відсутності всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється в силу вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що між сторонами мають місце цивільні правовідносини, позов обґрунтований і підлягає задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного.
В судовому засіданні було встановлено, що 09.08.2017 року, 08.02.2018 року та 16.08.2018 року, 11.02.2019 року ОСОБА_1 зверталася до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області із заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації, субсидій та пільг за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї. (а.с. 8-9, 14-15, 19-20, 26-27).
До кожної заяви нею додавалась декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги. (а.с. 10-11, 16-17, 19-22, 28-29). У деклараціях ОСОБА_1 вказувала, що не має у власності транспортних засобів.
На підставі поданих ОСОБА_1 документів, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», їй було призначено та виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї в періоди з 01.08.2017 року по 31.01.2018 року, з 01.02.2018 року по 31.07.2018 року та з 01.08.2018 року по 31.01.2019 року, з 01.02.2019 по 31.07.2019, що стверджується рішеннями про призначення державної соціальної допомоги малозабезпесеній сім`ї від 11.08.2017 (а.с. 12), 16.02.2018 (а.с. 18), від 21.08.2018 (а.с. 23), від 18.02.2019 (а.с. 30).
З метою здійснення контролю за правильністю використання коштів державного бюджету, спрямованих на надання соціальних допомог, головним державним соціальним інспектором управління була здійснена перевірка правильності та повноти інформації, вказаної у заявах та деклараціях, поданих відповідачем для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
При проведенні перевірки, шляхом отримання відомостей з територіального сервісного центру № 5943 Регіонального сервісного центру МВС в Сумській області за чоловіком відповідачки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровані:
1)11.12.2007 року - ВАЗ 21053, 1991 року випуску;
2) 20.04.2017 року - ВАЗ 21100 2000 року випуску;
3) 26.02.2019 року - MERSEDES-BENZ SPRINTER 311 CDI, 2005 року випуску;
4) 18.04.2019 року - OPEL CALIBRA 1992 року випуску,
5) 23.07.2019 року - CHEVROLET NIVA 2006 року випуску, що стверджено копією довідки
Від 24.09.2019 № 31/18/5943-1499 (а.с. 33-35).
Відповідно до проведеної перевірки складено акт про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення субсидії та соціальних допомог від 27.09.2019 (а.с. 38).
Згідно ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та п. 10 Порядку державна соціальна допомога не призначається у випадках коли: у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Тому, рішенням від 01.08.2019 року (а.с. 36) ОСОБА_1 була припинена виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та переглянуто право на призначення соціальної допомоги у період з серпня 2017 року по липень 2019 року, тобто за той період коли при зверненні за призначенням соціальної допомоги у власності сім`ї відповідачки перебувало більше одного транспортного засобу.
Спеціалістом управління було проведено розрахунок надміру виплачених коштів соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - ОСОБА_1 , що підлягають відшкодуванню (а.с. 37). Згідно розрахунку УПСЗН сума надміру виплачених відповідачу державних коштів у виді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, яка підлягає поверненню, за період з 01.08.2017 по 31.07.2019 становить 121069,63 грн.
Відповідачці - ОСОБА_1 неодноразово направлялися листи в яких повідомлялись про припинення виплат соціальної допомоги, суму надміру виплачених коштів та необхідність їх повернення (а.с. 39-40, 42, 43, 44, 45).
ОСОБА_1 рішенням комісії 04.11.2019 року (а.с. 41) був встановлений строк повернення надміру виплачених коштів, що становив до 31.01.2020 року, однак грошові кошти повернуті не були.
Відповідно до ч. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01.06.2000 року № 1768-III, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Згідно з ст. 5 вказаного Закону, розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї. До стабілізації економічного становища в Україні розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму.
Відповідно до п. 10 Порядку № 250, соціальна допомога не призначається у разі, зокрема, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. м. на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв. м. на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
За правилами ч. 4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», п. 25 та п. 28 Порядку № 250, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру , внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення припиняють виплату допомоги, визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення, про що повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї, а у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки, вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
За правилами ч. ч. 1-3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Суд вважає, що обставини, якими Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лебединської міської ради доводить свої вимоги про стягнення з ОСОБА_1 надміру виплаченої допомого в сумі 121069,69 грн., знайшли своє, так як стверджуються відповідними доказами, дослідженими в судовому засіданні, які в ході судового розгляду відповідачкою спростовані не були.
Тому позовні вимоги УПСЗ виконавчого комітету Лебединської міської ради підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки рішення ухвалене на користь позивача, суд вважає необхідним також покласти на відповідача обов`язок відшкодувати позивачеві усі понесені і документально підтверджені судові витрати, які складаються з судового збору в розмірі 2102 грн.
Керуючись ст. ст. 2-5, 76-80, 258-259, 263-265, 280-282 ЦПК України,
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лебединської міської ради задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , проживаючої - АДРЕСА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лебединської міської ради, розташованого по вул. Леоніда Батютенка, 55, м. Лебедин, Сумської область, (код 22977534) надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї у розмірі 121069,69 грн., а також кошти в розмірі 2102 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Лебединський районний суд.
Суддя Бакланов Р. В.