Постанова № 97423738, 04.06.2021, Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
04.06.2021
Номер справи
401/812/21
Номер документу
97423738
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 401/812/21

Провадження № 3/401/350/21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2021 року м.Світловодськ

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:

головуючий суддя Макарова Ю.І.,

секретар Горбатюк К.А.,

з участю:

потерпілий ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Світловодську матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли від регіонального представництва Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Кіровоградській області, відносно

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Світловодським МРВ УМВС України в Кіровоградській області 24.03.1998, проживає за адресою : АДРЕСА_1 , працює головним лікарем комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Світловодської міської ради», про притягнення до адміністративної відповідальності

за ч.2 ст. 212-3 КУпАП,

встановив:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 30 березня 2021 року, головний лікар КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Світловодської міської ради» Шумейко Л.І. 17 лютого 2021 року за адресою: вул.. Павлова, 16, м. Світловодськ Кіровоградської області, в порушення вимог ст. ст. 6, 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» необґрунтовано віднесла інформацію про нарахування заробітної плати працівникам КНП «ЦПМСД СМР» у період 2016 – 2020 роки до інформації з обмеженим доступом та безпідставно відмовила у задоволенні запиту на інформацію. Вказаними діями ОСОБА_2 вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст. 212-3 КУпАП.

Особа, відносно якої складено протокол в судове засідання не з`явилася, хоча про час, дату та місце його проведення повідомлена належним чином.

Від захисника – адвоката Гармаш А.В. надійшла письмові заперечення щодо протоколу із заявою про проведення розгляду справи за відсутності ОСОБА_2 .

Згідно письмових заперечень, захисник посилається на те, що запитувана інформації щодо розміру та складових заробітної плати певних працівників КНП не є публічною, оскільки заробітну плату працівники отримують не з державного або комунального бюджетів, а за цивільно-правовими угодами, укладеними з НСЗ України. У зв`язку з чим, інформація щодо заробітної плати працівників КНП є конфіденційною інформацією, яка може бути надана лише за письмовою згодою особи, якої вона стосується. Разом з тим, працівники КНП у письмовому вигляді надали відмову у розголошенні вказаної інформації. З огляду на викладене, просив закрити провадження по справі на підставі ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 212-3 КУпАП в діях головного лікаря КНП ЦПМСД СМР ОСОБА_2 .

Потерпілий ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що являється головою громадської організації «Стаття 5». До нього, як до депутата та голови громадської організації звертались медичні працівники із проханням з`ясувати питання щодо підстав нарахування медичним працівникам КНП різного розміру заробітних плат. У зв`язку з чим, 26 та 27 січня 2021 року він звернувся із відповідним запитом до головного лікаря КНП ОСОБА_2 . На його звернення спочатку було надано листа про продовження розгляду запиту через завантаженість у роботі на початку року, потім запитано інформацію про його повноваження, в результаті надано відповідь, що запитувана інформація є інформацією з обмеженим доступом та відмовлено у її наданні.

Стаття 245 КУпАП регламентує, що завданням судді при розгляді справ про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

У відповідності до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративне правопорушення - це протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, окрім іншого, зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

Тобто, підставою для притягнення особи до відповідальності за вчинення адміністративного проступку є наявність об`єктивних і суб`єктивних ознак, тобто об`єкта, об`єктивної сторони, суб`єкта та суб`єктивної сторони.

Приписами ч. 2 ст. 212-3 КУпАП передбачена відповідальність за необґрунтоване віднесення інформації до інформації з обмеженим доступом, ненадання відповіді на запит на інформацію, ненадання інформації, неправомірна відмова в наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання недостовірної інформації відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Судом встановлено, що на підставі Закону України «Про доступ до публічної інформації» голова ГО «Стаття 5» ОСОБА_1 звернувся до КНП ЦПМСД СМР із запитами від 26 та 27 січня 2021 року щодо надання відомостей по розміру та складових нарахованої заробітної плати працівникам КНП у період з 2016-2020 роки.

17 лютого 2021 року № 77/01-14 головний лікар КНП ЦПМСД СМР ОСОБА_2 повідомив, що кошти на оплату праці працівників КНП надходять від НСЗ України на підставі цивільно-правових угод, тобто не є коштами з цільовим призначенням, заклад фінансується не з державного або комунального бюджетів, оскільки кошти на фінансування надходять з Національної служби здоров`я України за цивільно-правовими угодами, тому віднесла запитувану інформацію до інформації з обмеженим доступом. У наданні запитуваної інформації за період 2016-2020 роки було відмовлено у зв`язку з тим, що така інформація є конфіденційною та може бути надана лише за згодою працівників КНП «ЦМСД СМР».

Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Відповідно до частини четвертої статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.

Згідно статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

При цьому, в розумінні Закону України «Про доступ до публічної інформації» КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Світловодської міської ради» може бути розпорядником інформації щодо використання бюджетних коштів, а також інформації, що становить суспільний інтерес (пункт 2 частини першої, пункт 4 частини другої статті 13).

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст. 4 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», у межах програми медичних гарантій держава гарантує громадянам, іноземцям, особам без громадянства, які постійно проживають на території України, та особам, яких визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, повну оплату за рахунок коштів Державного бюджету України необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, пов`язаних з наданням, в тому числі первинної медичної допомоги.

Програмою медичних гарантій визначаються перелік та обсяг медичних послуг та лікарських засобів, оплата яких гарантується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Медичні послуги та лікарські засоби, що не включені до програми медичних гарантій, не підлягають оплаті за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на реалізацію програми медичних гарантій, але можуть покриватися за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на реалізацію відповідних державних програм та заходів, місцевих бюджетів, медичного страхування, юридичних і фізичних осіб та з інших джерел, не заборонених законодавством.

З аналізу зазначених норм вбачається, що заробітна плата працівникам КНП виплачується за рахунок бюджетних коштів. Крім того, як встановлено така інформація становить суспільний інтерес.

Наявність запитуваної інформації щодо нарахованої заробітної плати працівникам КНП та підстав її нарахування за період з 2016-2020 років головним лікарем КНП не заперечувалась.

Крім того, КНП «ЦМСД СМР» має володіти інформацією про нарахування заробітної плати помісячно кожному працівнику відповідно до вимог Податкового кодексу України, Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та інших нормативно-правових актів.

Отже, запитувана інформація є публічною, а КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Світловодської міської ради» є її розпорядником.

Пунктом 6 частини першої статті 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що розпорядники інформації зобов`язані, зокрема, надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

При цьому, вказаним Законом визначено види інформації з обмеженим доступом та підстави, за якими розпорядник інформації може обмежити доступ до інформації.

Інформацією з обмеженим доступом є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація (частина перша статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).

Зокрема, частиною другою статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту, зокрема, у разі, якщо інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону (пункт 2 частини першої статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).

З огляду на вказане вище відмова у наданні інформації є обґрунтованою, у разі якщо розпорядник у відповіді на запит вказує, якому саме з інтересів загрожує розголошення запитуваної інформації, в чому полягає істотність шкоди цим інтересам від її розголошення, чому шкода від оприлюднення такої інформації переважає право громадськості знати цю інформацію. В іншому випадку, така відмова надати запитувану інформацію є необґрунтованою та такою, що суперечить Закону.

При цьому, відповідно до статті 2 Закону України «Про захист персональних даних» обробка персональних даних - будь-яка дія або сукупність дій, зокрема, таких як використання і поширення (розповсюдження, реалізація, передача).

Частина перша статті 10 Закону України «Про захист персональних даних» встановлює, що використання персональних даних передбачає будь-які дії володільця щодо обробки цих даних, дії щодо їх захисту, а також дії щодо надання часткового або повного права обробки персональних даних іншим суб`єктам відносин, повязаних із персональними даними, що здійснюється за згодою суб`єкта персональних даних чи відповідно до закону.

Аналогічні положення передбачено і частиною першою статті 16 Закону України «Про захист персональних даних», згідно з якою порядок доступу до персональних даних третіх осіб визначається умовами згоди суб`єкта персональних даних, наданої володільцю персональних даних на обробку цих даних, або відповідно до вимог закону. Порядок доступу третіх осіб до персональних даних, які знаходяться у володінні розпорядника публічної інформації, визначається Законом України «Про доступ до публічної інформації».

Аналіз вказаних вище положень свідчить, що обробка персональних даних може здійснюватися відповідно до закону або за згодою особи.

З метою забезпечення балансу між інтересом особи у обмеженні доступу до інформації про себе та правом суспільства знати суспільно-необхідну інформацію, низкою законів передбачено випадки, коли поширення персональних даних особи може здійснюватися без згоди особи.

Так, відповідно до частини пятої статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.

Таке положення кореспондується з другим абзацом частини третьої статті 5 Закону України «Про захист персональних даних», згідно якого не належить до інформації з обмеженим доступом інформація про отримання у будь-якій формі фізичною особою бюджетних коштів, державного чи комунального майна, крім випадків, передбачених статтею 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Таким чином, доступ до інформації щодо володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, про використання, розпорядження бюджетними коштами та прізвища, імена, по батькові фізичних осіб, які отримали ці кошти або майно не може бути обмежено відповідно до закону. Обмеження доступу до такої інформації можливе лише в інтересах національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину з дотриманням частини другої статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

З огляду на викладене вище вбачається, що обробка персональних даних таких осіб, зокрема, їх поширення здійснюється відповідно до закону і, відповідно, не вимагає на це згоди суб`єкта персональних даних.

Таким чином, інформація про прізвища, ім`я та по батькові працівників центру, які отримали заробітну плату за рахунок бюджетних коштів, є відкритою, а доступ до неї може бути обмежено лише в інтересах національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину з дотриманням пунктів 2 та 3 частини другої статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Крім цього, наявність в документі інформації з обмеженим доступом не є підставою для відмови у його наданні або його оприлюдненні.

Так, частиною 7 статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачається, що обмеженню підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.

У такому випадку копія документа повинна надаватись у звичайному порядку, при цьому інформація, доступ до якої обмежено (наприклад, реєстраційний номер облікової картки платника податків), вилучається будь-яким способом на вибір розпорядника інформації.

Однак, головним лікарем КНП «ЦМСД СМР» Шумейко Л.І. запитуваної інформації надано не було. При цьому, у відповіді на запит не було наведено жодного обґрунтування обмеження доступу до інформації в інтересах національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину з дотриманням пунктів 2 та 3 частини другої статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

З огляду на викладене вище вбачається, що відповідь на запит потерпілого є необґрунтованою та такою, що не відповідає вимогам Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Вина ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення, копіями запитів голови ГО «Стаття 5» від 26 та 27 січня 2021 року, копією відповіді від 17 лютого 2021 року № 77/01-14, відповіддю на запит регіонального представника Уповноваженого Верховної ради України з прав людини у Кіровоградській області від 18 березня 2021 року, копіями відмов працівників КНП про доступ до конфіденційної інформації, статутом КНП ЦПМСД СМР, випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, копією рішення Світловодської міської ради від 10 грудня 2018 року № 1409, копіями договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій від 06.11.2020, 29.05.2019.

Таким чином, суд прийшов висновку, що своїми діями головний лікар КНП «ЦПМСД Світловодської міської ради» ОСОБА_2 порушила вимоги ст.ст. 6, 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 212-3 КУпАП, а саме безпідставну відмову у задоволенні запиту на інформацію та необґрунтоване віднесення інформації до інформації з обмеженим доступом.

Враховуючи приписи ст. 33 КУпАП суд при призначенні стягнення враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини та застосовує стягнення у виді штрафу у передбаченому санкцією ч. 2 ст. 212-3 КУпАП розмірі.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП - судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється Законом України "Про судовий збір".

Керуючись Законом України «Про доступ до публічної інформації», ст.ст. 9, 212-3, 245, 280, 283, 284 КУпАП суд,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст. 212-3 КпАП України та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двадцяти п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 425 (чотириста двадцять п`ять) гривень 00 коп.

Штраф сплатити за реквізитами: Отримувач коштів ГУК у Кіровоградській області /Кіров.обл./ 21081300; Код отримувача за ЄДРПОУ 37918230; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача UA658999980313000149000011001.

Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп.

Судовий збір сплатити за реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001.

Штраф має бути сплачений не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня отримання постанови. У разі несплати штрафу у встановлений строк, постанова направляється для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення до Кропивницького апеляційного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути звернута до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.

Суддя Світловодського міськрайонного суду

Кіровоградської області Ю.І.Макарова

"04" червня 2021 р.