
Справа № 405/3963/21
1-кс/405/1872/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2021 року слідчий суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда Лук`янова О.В., при секретарі Єсько Т.О., розглянувши клопотання старшого слідчого з ОВС 1-го ВРКП слідчого управління Головного управління ДФС у Кіровоградській області Мигловця О.М., у кримінальному провадженні № 32018120010000058 від 28.11.2018 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК Українипро продовження строку досудового розслідування,
ВСТАНОВИВ:
слідчий за погодженням із прокурором звернувся до суду з клопотанням про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 32018120010000058, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28.11.2018 року, на два місяці, починаючи з 10.06.2021 року.
На обгрунтування клопотання зазначив, що слідчим управлінням ГУ ДФС у Кіровоградській області здійснюється досудове розслідування по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32018120010000058 від 28.11.2018 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, службові особи КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради (код 00185330), а саме ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та головний бухгалтер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 при нарахуванні та виплаті заробітної плати працівникам підприємства здійснювали нарахування податку на доходи фізичних осіб, при цьому, маючи на те реальну можливість, частину нарахованого податку на доходи фізичних осіб до бюджету не перерахували, чим умисно ухилились від сплати податку на доходи фізичних осіб в загальній сумі 5050158,5 грн. Крім цього ухилилися від сплати військового збору в загальній сумі 476897,68 грн., що призвело до фактичного ненадходження в бюджет держави грошових коштів у великих розмірах на загальну суму 5527056,18грн.
Крім того, відповідно до пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.77.1, 77.3 та п.77.4 ст.77 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-УІ (зі змінами та доповненнями), плану - графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на 2019 рік, на підставі наказу ГУ ДФС у Кіровоградській області від 28.02.2019 року №345 проведена планова виїзна документальна перевірка Комунального підприємства «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради (код ЄДРПОУ 00185330) (скорочена назва - КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради) з питань правильності обчислення, нарахування, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору, за період з 01.01.2016 року по 31.12.2018 року, дотримання законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнодержавне соціальне страхування за період з 01.01.2016 року по 31.12.2018 року відповідно до затвердженого плану документальної планової виїзної перевірки.
08.04.2019 складено акт №19/11-28-13-04/00185330 «Про результати документальної планової виїзної перевірки Комунального підприємства «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради (код ЄДРПОУ 00185330), з питань правильності обчислення, нарахування, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору, за період з 01.01.2016 року по 31.12.2018 року, дотримання законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнодержавне соціальне страхування за період з 01.01.2016 року по 31.12.2018 року».
Документальною перевіркою встановлено порушення КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради:
-пункту 14.1.156, пункту 14.1 статті 14, підпункту 168.1.2 пункту 168.1 статті 168, пункту 168.1.5 статті 168, пункту 171.1, пункту 171.2 «а» статті 171, пункту 176.2 «а» «г» статті 176 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 року не сплачено (не перераховано) податок на доходи фізичних осіб в сумі 5050158,50 грн.
-пункту 161 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних положень - Кодексу, пункту 14.1.156, пункту 14.1 статті 14, статті 18, підпункту 168.1.2 пункту 168.1 статті 168, пункту 168.1.5 статті 168, пункту 171.1, пункту 171.2 «а» статті 171, пункту 176.2 «а» «г» статті 176 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 року не сплачено (не перераховано) до бюджету військовий збір в сумі 476897,68 грн.
Під час досудового розслідування по кримінальному проваджені проведено слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії:
До Ленінського районного суду м.Кіровограда подано 4 клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради, які перебувають у володінні банківських установ. Отримано відповідні ухвали на підставі яких проведено тимчасові доступи до речей і документів.
Відібрано пояснення у головного бухгалтера КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради ОСОБА_2 та директора - ОСОБА_1 , які повідомили про причини виникнення заборгованості зі сплати ЄСВ.
Допитано як свідка співробітника Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області ОСОБА_3 , яка повідомила про причини арешту рахунків КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради.
Повторно відібрано пояснення у головного бухгалтера КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради ОСОБА_2 яка відмовилася від надання показів на підставі ст.63 Конституції України.
На адресу КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради направлено запит у порядку ст.93 КПК України щодо надання оборотних відомостей руху матеріалів, ТМЦ, ПММ.
Відібрано пояснення у бухгалтерів КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , які повідомили про причини виникнення заборгованості зі сплати ЄСВ.
Відібрано пояснення у бухгалтерів КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , які повідомили про причини виникнення заборгованості зі сплати ЄСВ.
Відібрано пояснення у бухгалтерів КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради ОСОБА_8 , ОСОБА_9 які повідомили про причини виникнення заборгованості зі сплати ЄСВ.
Повторно відібрано пояснення у директора КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради ОСОБА_10 , яка відмовилася від надання показів на підставі ст.63 Конституції України.
На адресу КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради направлено запит у порядку ст.93 КПК України щодо надання копій документів, а саме: прибуткових касових ордерів, видаткових касових ордерів, касової книги, квитанцій, авансових звітів.
На адресу РСЦ МВС у Кіровоградській області направлено запит у порядку ст.93 КПК України щодо надання переліку транспортних засобів, які зареєстровані на КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради.
На адресу КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради направлено запит у порядку ст.93 КПК України щодо надання копій підтверджуючих документів на придбання паливно-мастильних матеріалів.
Допитано як свідка начальника дільниці механізації та транспорту КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради ОСОБА_11 щодо наявності на підприємстві транспортних засобів.
Допитано як свідка бухгалтера з нарахування заробітної плати КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради ОСОБА_12 щодо процедури нарахування та виплати заробітної плати, податків, зборів, інших платежів.
Повторно відібрано пояснення у головного бухгалтера КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради ОСОБА_13 , яка відмовилася від надання показів на підставі ст.63 Конституції України.
Проведено огляд транспортних засобів КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради.
На адресу КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради направлено запит у порядку ст.93 КПК України щодо надання копій платіжних доручень на виплату заробітної плати, на сплату податків, зборів, обов`язкових платежів.
Повторно відібрано пояснення у касира КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради ОСОБА_14 , яка повідомила про використання коштів каси підприємства.
На адресу КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради направлено запит у порядку ст.93 КПК України щодо надання копій протоколів в рамках проведення внутрішнього службового розслідування. Відповідь надано.
На адресу КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради направлено запит у порядку ст.93 КПК України копій пояснень бухгалтерів підприємства стосовно внутрішнього службового розслідування.
На адресу КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради направлено запит у порядку ст.93 КПК України щодо надання копії наказу про призначення та наказу про звільнення заступника головного бухгалтера підприємства ОСОБА_6 .
Допитано як свідка головного інженера КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради ОСОБА_15 з питань проведення внутрішнього службового розслідування на КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради. З даного приводу також допитано як свідків співробітників КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради, а саме: ОСОБА_16 ; ОСОБА_17 ; ОСОБА_18 ; ОСОБА_19 ; ОСОБА_20 .
Допитано як свідка бухгалтера по заробітній платі ОСОБА_9 , яка повідомила, що підписи ЕЦП директора та головного бухгалтера були у вільному доступі кожного бухгалтера підприємства.
Відібрано пояснення у директора ОСОБА_1 , яка відмовилась від надання показів на підставі ст. 63 Конституції України.
Допитано як свідка касира ОСОБА_5 , яка повідомила про процес нарахування та виплати заробітної плати, сплати ПДФО, ЄСВ, ВЗ.
Відібрано пояснення у головного бухгалтера ОСОБА_2 , яка відмовилась від надання показів на підставі ст. 63 Конституції України.
Допитано як свідка ревізора ОСОБА_21 , яка повідомила про порушення викладені в акті перевірки.
Додатково допитано як свідка працівника ДВС ОСОБА_3 . В посвідченнях «Комісії по трудових спорах» зазначена лише сума зарплати без урахування ПДФО та ВЗ, яка повинна зараховуватися на картковий рахунок працівника підприємства. Жодних сум податків та зборів в посвідченнях не зазначалось. Ніхто із представників КП «Теплокомуненерго» не звертався за роз`ясненнями щодо вирішення питання про сплату ПДФО та ВЗ на виплачену заробітну плату працівникам підприємства.
До матеріалів кримінального провадження долучено копію акту від 08.04.2019 №19/11-28-13-04/00185330 «Про результати документальної планової виїзної перевірки Комунального підприємства «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради з питань правильності обчислення, нарахування, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору, за період з 01.01.2016 по 31.12.2018, дотримання законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнодержавне соціальне страхування за період з 01.01.2016 по 31.12.2018».
До Ленінського районного суду м.Кіровограда подано клопотання про призначення судово-економічної експертизи документів по кримінальному провадженню №32018120010000058. Отримано відповідну ухвалу.
На адресу Черкаського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз направлено матеріали кримінального провадження №32018120010000058 для проведення судово-економічної експертизи. Експертиза проведена.
До матеріалів кримінального провадження долучено висновок судово-економічної експертизи №1242/19-23, 1355/19-23 від 20.06.2019, яким підтверджується висновки акту від 08.04.2019 №19/11-28-13-04/00185330.
На адресу сектору боротьби з відмиванням доходів одержаних злочинним шляхом ГУ ДФС у Кіровоградській області направлено службову записку щодо проведення аналізу руху коштів по рахунках КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради. Відповідь отримано.
Винесено постанову про перекваліфікацію складу кримінального правопорушення у кримінальному провадженні з ч.З ст.212 КК України на ч.2 ст.212 КК України.
На адресу юридичного управління ГУ ДПС у Кіровоградській області направлено на виконання службову записку щодо надання відомостей про стан оскарження ППР №0000541304, №0000561304, №0000551304 від 24.04.2019. Відповідь надано.
На адресу КЗ «Олександрійська психіатрична лікарня» направлено запит щодо надання відомостей щодо перебування на стаціонарному лікуванні колишнього заступника головного бухгалтера КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради ОСОБА_6 . Відповідь надано.
На підставі постанови старшого слідчого з ОВС ВРКП СУ ФР ГУ ДФС у Кіровоградській області Мигловця О.М. від 20 січня 2020 року здійснено закриття кримінального провадження, на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України у зв`язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення.
02.06.2021 Кіровоградською обласною прокуратурою винесено постанову про скасування постанови про закриття кримінального провадження від 20.01.2020. Досудове розслідування у кримінальному провадженні відновлено.
На даний час під час досудового розслідування не представилося можливим додатково допитати колишнього заступника головного бухгалтера КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради ОСОБА_6 , яка була відповідальна за нарахування та сплату ПДФО та військового збору; додатково допитати директора КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради ОСОБА_1 та головного бухгалтера КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради ОСОБА_2 ; призначити проведення дослідження фінансово-господарської діяльності КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради (код 00185330) щодо здійснення придбання і постачання товарно-матеріальних цінностей в адресу контрагентів, встановлення сум завданих державі збитків внаслідок не нарахованих та несплачених податків.
Строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні закінчується 10.06.2021, але завершити його до вказаного строку не представляється можливим, у зв`язку із складністю провадження, а також тим, що по кримінальному провадженню необхідно виконати ряд слідчих дій та прийняти ряд процесуальних рішень: допитати колишнього заступника головного бухгалтера КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради ОСОБА_6 , яка була відповідальна за нарахування та сплату ПДФО та військового збору; допитати директора КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради ОСОБА_1 з питань придбання та використання товарно-матеріальних цінностей; допитати головного бухгалтера КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради ОСОБА_2 з питань придбання та використання комунальним підприємством ТМЦ; встановити та допитати постачальників товарно-матеріальних цінностей в адресу КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради з метою підтвердження або спростування поставок ТМЦ; призначити проведення дослідження фінансово-господарської діяльності КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради (код 00185330) щодо здійснення придбання і постачання товарно-матеріальних цінностей в адресу контрагентів, встановлення сум завданих державі збитків внаслідок не нарахованих та несплачених податків; після отриманих необхідних доказів прийняти рішення щодо закінчення досудового розслідування.
З посиланням на викладені обставини зазначається про необхідність продовження строку досудового розслідування.
Слідчий на розгляд клопотання не з`явився, звернувся з заявою про розгляд справи без його участі, просив клопотання задовольнити.
Дослідивши клопотання та долучені в його обґрунтування матеріали, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Згідно ч. 1 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить дванадцять місяців – у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину; вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Під час судового розгляду клопотання встановлено, що слідчим управлінням ГУ ДФС у Кіровоградській області здійснюється досудове розслідування по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32018120010000058 від 28.11.2018 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України.
Згідно ч. 1 ст. 295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Відповідно до ч. 2 ст. 295-1 КПК України у клопотанні про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру зазначаються: 1) найменування (номер) кримінального провадження; 2) всі слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії, проведені під час кримінального провадження; 3) обставини, що перешкоджали здійснити інші необхідні процесуальні дії раніше; 4) строк, необхідний для проведення або завершення процесуальних дій; 5) інші відомості, що обґрунтовують необхідність продовження строку досудового розслідування.
Як зазначається в абз. 2 ч. 2 ст. 295-1 КПК України до клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання. При цьому слідчий, прокурор зобов`язані зазначити у відповідному клопотанні найкоротший строк, достатній для потреб досудового розслідування.
Згідно абз. 3 ч. 2 ст. 295-1 КПК України до клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання. При цьому слідчий, прокурор зобов`язані зазначити у відповідному клопотанні найкоротший строк, достатній для потреб досудового розслідування.
Згідно із ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2ст. 212 КК України відноситься до категорії нетяжких злочинів, за який передбачено покарання у виді штрафу від п`яти тисяч до семи тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Відповідно до ч. 1 ст. 294 КПК України якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.
Згідно ч. 4 ст. 294 КПК України передбачено, що строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.
Стаття 9 КПК України вказує, що під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов`язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов`язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Статтею 28 КПК України однією з засад кримінального провадження визначено дотримання розумних строків його здійснення.
Як вбачається з матеріалів, долучених до клопотання, в рамках даного кримінального провадження проведено комплекс процесуальних дій, спрямованих на встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках даного кримінального провадження, згідно вимог ст. 91 КПК України.
На теперішній час, для прийняття законного та обґрунтованого рішення за вказаними матеріалами досудового розслідування необхідно виконати ряд слідчих та процесуальних дій, перелік яких міститься в клопотанні сторони обвинувачення.
Слідчий суддя вважає обґрунтованими доводи сторони обвинувачення в частині наявності необхідності у виконанні вказаних слідчий та процесуальних дій, оскільки їх проведення забезпечить повноту та всебічність досудового розслідування, а отримані в результаті проведення таких дій відомості, можуть бути використані як докази в рамках даного кримінального провадження.
Таким чином, враховуючи, що отримані в результаті проведення вищевказаних слідчих та процесуальних дій відомості можуть бути використані як докази в рамках даного кримінального провадження на підтвердження, зокрема, факту вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, враховуючи обґрунтованість поданого клопотання сторони обвинувачення, слідчий суддя приходить до переконання, що подане клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 219, 294-295-1,369-372 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
клопотання старшого слідчого з ОВС 1-го ВРКП слідчого управління Головного управління ДФС у Кіровоградській області Мигловця О.М., у кримінальному провадженні № 32018120010000058 від 28.11.2018 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК Українипро продовження строку досудового розслідування задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 32018120010000058 від 28.11.2018, строком на 2 (два) місяці, тобто до 10.08.2021 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Ленінського районного суду
м. Кіровограда Олена Вікторівна Лук`янова